Home Fachowa publicystyka i artykuły Jak włączyć i skonfigurować 4K HDR na PC WIN10? Gramy w Forza Motorsport 7
Jak włączyć i skonfigurować 4K HDR na PC WIN10? Gramy w Forza Motorsport 7

Jak włączyć i skonfigurować 4K HDR na PC WIN10? Gramy w Forza Motorsport 7

11.14K
5

Konsole Xbox One S i X oraz PlayStation 4 Pro wprowadziły graczy w pełny świat Ultra HD. Dzięki nietypowym posunięciom japońskiej i amerykańskiej korporacji, które pierwszy raz w historii w obrębie tej samej generacji wydały znacząco usprawniony sprzęt do grania, gracze zaczęli w końcu w 100% wykorzystywać swoje najnowsze telewizory UHD. Był to bardzo dobry ruch ponieważ zmiany w telewizorach zaszły aż nadto duże przez ostatnie 2 lata. Wszystko ze względu na poszerzenie standardu Ultra HD o dwa bardzo istotne elementy jakimi są niewątpliwie HDR oraz szeroka paleta barw (DCI, Rec2020). Jak się po czasie okazało to one zrobiły i robią dużo większą różnicę w jakości obrazu względem Full HD (SDR, Rec709) niż sama rozdzielczość 4K, którą aby docenić trzeba dość blisko siadać przed wyświetlaczem obsługującym 4K. Przypomnę chociażby nasz kalkulator odległości, który bardzo dokładnie tłumaczy to zagadnienie. Oczywiście ma ona znaczenie jednak pierwsze dwa elementy są widoczne zawsze i z każdej odległości. Jednak od czasu premiery nowszych wersji konsol, gracze PC mogli się poczuć pokrzywdzeni. Oprócz monitorów z rozdzielczością 4K nie było w czym wybierać a i sam system operacyjny czy karty graficzne nie chciały pokazać nic więcej ponad to co już znamy w tym świecie od wielu lat. Ale na szczęście nie tak dawno zaszły spore zmiany także w świecie gamingowym na PC.

O możliwościach renderowania gier w prawdziwym HDR (w przeciwieństwie do funkcji pseudo-HDR znanych z tytułów sprzed wielu lat) edukujemy już od długiego czasu, od filmu Test technologii HDR w grach na LG OLED B6 i Xbox One S. Tak jak wspomniałem wyżej, temat ten zarezerwowany był tylko dla konsol, ponieważ brakowało tytułów na PC i co najważniejsze monitorów komputerowych obsługujących HDR. Uściślijmy, że chodzi tu o format HDR10 , z którym system operacyjny Windows 10 kompatybilny jest od wersji Creators Update (1703). Karty graficzne NVIDII, AMD, czy Intela również otrzymały wsparcie na pewnym etapie aktualizacji sterowników. Jest to więc ten moment kiedy należałoby dokładniej przyjrzeć się poprawnej konfiguracji całego systemu szczególnie, że jest ku temu bardzo dobra okazja ze względu na premierę gry Forza Motorsport 7, która została wydana nie tylko na Xbox One S i X ale również na PC dzięki usłudze XBOX Play Anywhere (kupujemy raz, gramy na konsoli i PC).

Forza Motorsport 7

Do testów przygotowaliśmy kilka telewizorów (LG OLED B7, Philips PUS8102, Panasonic EX780 oraz Samsung MU7002) oraz pierwszy monitor w naszej redakcji wspierający Ultra HD czyli BenQ EW277HDR. Ten ostatni to 27 calowy ekran o rozdzielczości Full HD, matrycy typu VA i cenie zaledwie 1200zł a jego test znajdziecie tutaj. Komputer redakcyjny pochodzi od firmy NVIDIA i w 100% wspiera format Ultra HD.

Kompatybilne karty graficzne

Na ten moment na rynku znajdują się karty graficzne obecnej i poprzedniej generacji, które będą w stanie wyświetlić obraz w Ultra HD. Oczywiście trudno tutaj mówić o rozwinięciu skrzydeł na niższych modelach, szczególnie pod względem płynności obrazu. Najnowsze gry nadal potrzebują najbardziej wydajnych jednostek, nawet w SLI aby uzyskać stabilne działanie w 60fps.

NVIDIA

Seria GTX 900

 • GeForce GTX Titan X, 980 Ti, 980, 970, 960, 950

Seria GTX 10

 • GeForce GTX 1080, 1070, 1060, 1050
 • Titan X Pascal

AMD

Seria R9 300

 • Radeon R9 390X

Seria RX 500

 • Radeon RX 580, 570, 560, 550

Seria RX 400

 • Radeon RX 480, 470, 460

(11135)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(5)

 1. No właśnie, u mnie na pc (windows 10 1709) i gtx 970 (najnowsze sterowniki), przy takim ustawieniu tv (bo monitor nie obsługuje hdr) od razu wyłapuje i pokazuje, że wyświetla teraz obraz HDR10, tylko że w opcjach ekranu w systemie HDR i zaawansowane kolory są niedostępne, a same kolory na tv są marnej jakości (wyblakłe i ciemne). Coś robię źle? Na forach wyczytałem, że też tak trochę osób ma i to może być wina sterowników nvidia jak i windowsa. Dziwne też, że print screen zrobiony tylko na tv w takim marnych kolorach później wstawiony i zapisany do Painta i tutaj wstawiony jak później w normalnych kolorach jak na monitorze. https://zapodaj.net/a982e181ffb18.jpg.html
 2. A podajesz 12 bitowy kolor? Masz podłączony tylko TV do kompa?

 3. Tak, 12 bitów w 4:2:0, a to samo jest na 10 bitów w 4:2:2. Mam też podłączony monitor przez DP, ale HDR na tv mogę włączyć jedynie kiedy dam w ustawieniach ekranu Windowsa \"pokaż tylko na 2 ekranie\" czyli tylko na tv, przy powieleniu ekranów w ogóle nie da się nic z HDR ustawić, co jest chyba normalne bo monitor nie obsługuje HDR.
 4. Tak, 12 bitów w 4:2:0, a to samo jest na 10 bitów w 4:2:2. Mam też podłączony monitor przez DP, ale HDR na tv mogę włączyć jedynie kiedy dam w ustawieniach ekranu Windowsa \"pokaż tylko na 2 ekranie\" czyli tylko na tv, przy powieleniu ekranów w ogóle nie da się nic z HDR ustawić, co jest chyba normalne bo monitor nie obsługuje HDR.
 5. Gmeru, chciałem zaznaczyć, że to co piszesz  o rozdzielczości 4K, kalkulatorze rozdzielczości i o tym że trzeba zasiadać stosunkowo blisko TV, nie ma kompletnie zastosowania w przypadku gier z konsoli lub PC. Grając w rozdzielczości 4K zobaczysz różnicę nawet z 5m. Przykładowo gry przeskalowane z xboxa one s wyglądają gorzej na TV 4k (np. Oledzie LG) niż na full HD. Dużo mniej ostre tekstury i tragiczny wręcz aliasing, którego nie uświadczysz oglądając zwykłe filmy lub seriale