Home News Abonament RTV 2023 – możesz zapłacić mniej! Zniżka tylko do środy
Abonament RTV 2023 – możesz zapłacić mniej! Zniżka tylko do środy

Abonament RTV 2023 – możesz zapłacić mniej! Zniżka tylko do środy

809
0

Ile wynosi abonament RTV w 2023 za cały rok z góry? Jeżeli posiadamy telewizor lub radio, zapłacimy więcej niż wcześniej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zdecydujemy się na uiszczenie kwoty za wszystkie 12 miesięcy. 25 stycznia zakończy się okres, w którym obowiązuje zniżka!

Abonament RTV 2023 – ile wynosi za cały rok z góry? Do 25 stycznia niższa kwota!

Przykry obowiązek, jakim jest dla większości płacących abonament RTV, nadal obowiązuje w Polsce. Co więcej, w 2023 roku nastąpiła podwyżka tej opłaty. Można jednak otrzymać zniżkę! Jeżeli do 25 stycznia 2023 zdecydujemy się opłacić abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10-procentowy rabat. Ratę, która w tym roku powędrowała w górę, trzeba uiszczać właśnie do 25 dnia każdego miesiąca

Stawki za abonament RTV w 2023 roku:

 • abonament RTV za telewizor / telewizor i radio w 2023 roku – 27,30 zł (podwyżka z 24,50 zł)
 • abonament RTV za radio w 2023 roku – 8,70 zł (podwyżka z 7,50 zł)
pilot telewizja
Do 25 stycznia 2023 roku można zapłacić niższy abonament RTV za cały rok z góry

Czy trzeba płacić abonament RTV? Poczta Polska karze – kto jest zwolniony?

Warto wiedzieć, że nie wszyscy obywatele są automatycznie zobowiązani do opłacania składki z tytułu abonamentu RTV. Aktualna póki co na 2023 rok lista zwolnień wydaje się na pozór długa, jednak nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla większości z nas. Według portalu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są:

 • osoby, które ukończyły 75 rok życia;
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
 • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Abonamentu RTV nie muszą również opłacać:

 • osoby całkowicie niezdolne do pracy;
 • osoby niesłyszące;
 • osoby niewidome, u których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent;
 • osoby spełniające kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych;
 • osoby represjonowane oraz członkowie rodzin po śmierci represjonowanych;
 • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych – np. zasiłku stałego czy zasiłku okresowego;
 • osoby bezrobotne;
 • członkowie rodzin po śmierci kombatantów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
 • weterani poszkodowani wskutek działań poza granicami Polski.

Abonament RTV: kto dostanie wezwanie do zapłaty? Sprawdzamy listę zwolnionych z tego obowiązku

Abonament RTV: kontrole, komornik i maksymalna kara – jak surowe przepisy teraz obowiązują?

Nowe rozporządzenie dotyczące abonamentu RTV weszło w życie z dniem 1 lipca 2021. Zmieniło się wtedy bardzo wiele. W każdej chwili do naszych drzwi może zapukać pracownik Poczty Polskiej, któremu wystarczy stwierdzenie obecności telewizora. Jeśli ten nie był wcześniej zarejestrowany, otrzymamy sowitą karę. Prawdziwe kłopoty zaczną się, jeśli nie zapłacimy. Po 7 dniach w sprawę zaangażowany zostanie Urząd Skarbowy.

Abonament RTV: uwaga posiadacze telewizorów! Poczta Polska kontroluje domy i mieszkania - niepłacącym komornik zajmuje konta!

Skarbówka może teraz znacznie sprawniej wystawić elektroniczny wniosek o egzekucję, po którego akceptacji do pracy zaprzęgany jest komornik. Osobom posiadającym niezarejestrowany telewizor i omijającym abonament RTV grozi zajęcie konta, pensji lub emerytury – takie sytuacje mają miejsce coraz częściej.

Jak wyglądają kontrole w domach? Na stronie Poczty Polskiej czytamy:

Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A. Jednostką dedykowaną do realizacji zadań związanych z kontrolą jest Centrum Obsługi Finansowej. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Czy Abonament RTV się przedawnia? Jak wysoką karą zostaniemy obciążeni po latach? Większość Polaków unika tej opłaty

Ponadto pracownicy Urzędu Skarbowego mogą już znacznie sprawniej nasłać na takie osoby komornika, upoważnionego do zajęcia konta celem odzyskania długu. Zmiana polega na tym, że teraz urzędnicy mogą wystawiać stosowne wnioski egzekucyjne drogą elektroniczną, co znacznie skraca ten proces.

Jeżeli Poczta Polska zdoła udowodnić, że posiadamy w domu niezarejestrowany telewizor, zostanie na nas nałożona kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Ta w 2022 roku niezmiennie wynosi 24,50 zł, zatem opłata w takim przypadku wyniesie 735 zł. W przypadku jeśli postanowimy zignorować wezwanie do zapłaty, do gry wejdzie wyposażony w nowe narzędzia Urząd Skarbowy. Może odzyskać pieniądze z:

 • naszego rachunku bankowego
 • pensji
 • emerytury
 • nadpłaty podatku dochodowego
 • poprzez komornika

Źródła: https://rtv.poczta-polska.pl/, https://www.gov.pl/web/krrit/abonament-2023


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(809)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x