Home News Hisense rezygnuje z telewizorów OLED. Dlaczego?!
Hisense rezygnuje z telewizorów OLED. Dlaczego?!

Hisense rezygnuje z telewizorów OLED. Dlaczego?!

39.76K
5

Podczas gdy cała branża zakochana jest w telewizorach typu OLED i coraz śmielej inwestuje w tę technologię, firma Hisense właśnie ogłosiła, że wycofuje się z produkcji tego typu odbiorników. Przyglądamy się, dlaczego.

Wiele chińskich firm, w tym Skyworth, Xiaomi oraz Huawei i OnePlus zapowiedziały wprowadzenie telewizorów OLED. Koncern Hisense zdążył już nawet takowe wydać, w tym OLED OB8. Jednakże firma postanowiła się teraz wycofać z produkcji odbiorników z panelami OLED. Po debiutach modelu OB8 w Australii, UK i niektórych krajach Europy, Hisense nie będzie wydawać go w USA i na razie wstrzymuje się od produkcji nowych telewizorów typu OLED (przynajmniej na jakiś czas). Mówi się o tym, że zainteresowanie wydanym przez Hisense modelem OLED było znikome, a przy okazji pojawiły się głosy krytyki jakości obrazu (mimo użycia panelu OLED). Co w takim razie planuje chińska korporacja?

hisense oled

Dwuwarstwowe LCD będą przyszłością dla Hisense

Hisense ma zamiar skupić się na telewizorach z dwuwarstwowym panelem LCD, czyli swojej linii ULED XD. Są one znacznie tańsze w produkcji niż OLED, a jednocześnie oferują znacznie lepszy poziom kontrastu i czerni niż tradycyjne ekrany LCD. Pozostaje jednak pytanie – czy uda się stworzyć w ten sposób niszę? Dwuwarstwowe LCD TV były szumnie zapowiadane na IFA 2019, ale nie zrobiły jeszcze tak naprawdę furory na rynku.

hisense oled

Być może decyzja Hisense jest podyktowana świadomością tego, że rynek OLED nie pomieści aż tylu “graczy”, a firma zamiast z niego boleśnie wypaść, woli utorować własnę drogę, właśnie z dwuwarstwowymi ULED XD.

Mimo wszystko to dość zaskakujące, gdyż niedawno informowaliśmy o tym, że Hisense opracowało szereg technologii zapobiegającym degradacji panelów (w tym wypalania) OLED.

hisense oled

Jeśli interesuje was istota działania dwuwarstwowych paneli LCD, zapraszamy do poniższych artykułów:

Źródło: TechRadar, OLED-info

Więcej na temat marki Hisense:

Więcej na temat OLED TV:

(39755)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel
Daniel
4 lat temu

Tak naprawdę jedyna technologia która jest w stanie zrewolucjonizować rynek telewizorów i raz na zawsze odesłać panele LCD do lamusa to MicroLED i/lub z kwantową kropką MicroQLED, zawierając w sobie zalety OLEDa i LCD jednocześnie eliminując ich wady. Teraz obecnie wszystkie ULEDy, OLEDy, QLEDy, edge/direct/array/mini LEDy to technologie przejściowe.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Technologia OLED osiągnęła szczyt możliwości zachowując jednocześnie największy minus, czyli powidoki / wypalenia. Na dzień dzisiejszy oferuje najlepszą jakość, ale jutro i za rok będzie tak samo – niestety. OLED nie jest technologią rozwojową

Daniel
Daniel
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Ewentualnie paletę barw można jeszcze poszerzyć poprzez dodanie kwantowej kropki, ale na tym możliwości oledów się kończą. W oledach nie przeskoczy się dwóch rzeczy: lepszego odwzorowania ruchu co mogłoby w przyszłości wpłynąć na wartości paneli rzędu 240 Hz oraz tego co przytoczyłeś. Niestety, producenci zamiast inwestować w realne rozwiązania techniczne rozwijania paneli diodowych, wolą prześcigać się we wprowadzanie na rynek mało istotnych rozdzielczości 8K. Świat czeka na technologie MicroLED/MicroQLED a które raz na zawsze odeślą do lamusa panele LCD, zawierające w sobie zalety OLEDa i LCD jednocześnie eliminując ich wady. Teraz obecnie wszystkie ULEDy, OLEDy, QLEDy, edge/direct/array/mini LEDy to technologie… Czytaj więcej »

Remigusz
Remigusz
4 lat temu

Bardzo liczę na nich bo tylko ta technologia zapewni głęboką czerń i wysoką jasność potrzebną do HDR 1500 i 2000 bez ryzyka wypalenia panelu, no i jeśli im wierzyć to produkcja paneli jest tańsza co teoretycznie powinno przełożyć się na atrakcyjne ceny telewizorów w tej technologi.

gość
gość
4 lat temu

Znając życie, pewnie chodzi o wypalenia i związane z tym koszty serwisowe. Między innymi dlatego wyskoczyli z technologiami mającymi zminimalizować powidoki, ale po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, doszli do wniosku, że gra nie warta świeczki.

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x