Skocz do zawartości
kil

Upgrade systemu 5.1 do Dolby Atmos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Obecnie posiadam system 5.1: Dali Ikon 6 MK2 oraz Dali Opticon (Vokal + Opticon 2), jestem bardzo zadowolony z dźwięku. Subwoofer BK Monolith. Amplituner Onkyo tx805 (11 letni). Pokój dedykowany więc, mogę teoretycznie zrobić wszystko.

Chciałbym wymienić amplituner między innymi z uwagi fakt, że stary nie wspiera nowych formatów audio i jest dużo zabawy z puszczeniem obrazu 4K i dźwięku przez splitter do amplitunera.

Rozważam dwie opcje:

1. Nowy amplituner - np Marantz 7015 - cena ok 8000pln lub 7013 ale ciężko znaleźć (inne marki jak najbardziej wchodzą w grę). Przy ampli nie zależy mi na bajerach tylko na dźwięku i Atmos.

2. Procesor AV + końcówka mocy (nie mam tutaj pojęcia do kupić) - jesteście w stanie polecić coś sprawdzonego przez Was, coś czego używacie na codzień.

Czy według Was duża jest różnica między tymi dwoma rozwiązaniami? Kupno w drugiej ręki też wchodzi w grę.

 

Dodatkowo mam pytanie czy warto na początek pójść w kierunku 5.1.4 czy 7.1.2, a może w innym? Plan jest taki, że dokupiłbym 4 głośniki na sufit lub 2 dodatkowe na tył i 2 na sufit. 

Czy kupno głośników z niższej półki np Dali Oberon na sufit ma sens? Czy powinienem iść w zaparte i kupić Opticon? Różnica kolosalna (2 sztuki Oberon 2500, jedna sztuka Opticon 3500pln). 

Z góry dzięki za wszelkie rady

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 5.1.4 i możesz śmiało brać te tańsze.

 

Sr7013 przetwarza 11 kanałów, to możesz mieć 7.1.4 tylko końcówkę stereo na fronty musiał byś dokupić.

 

Sr7015 już jest wykastrowany i przetwarza tylko 9 kanałów.

 

Procesor i końcówki, to kupa kasy, oczywiście możesz to też zrobić...

 

 

 Ja bym wybrał sr7013 i końcówkę stereo Maranza, i zrobił 7.1.4 w tym pokoju kinowym.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze Naima, którego obecnie nie używam:

https://www.q21.pl/naim-nait-5si.html?gclid=CjwKCAiApNSABhAlEiwANuR9YD0JlGlNZL3UnTFUQBL3UIBeHepmnzYXrbUll6ECYSr6eX0RU8RDGBoCaSQQAvD_BwE

Czy według Ciebie jest szansa, żeby sprawdził się na fronty? 

 

Będę szedł w kierunku 7.1.4 

Wstępnie dokupiłbym https://www.dali-speakers.com/pl/głośniki/dali-oberon/oberon-on-wall/ 4 x na sufit i 2 x na dodatkowe tyły

Jeszcze zastanawiałem się czy nie pomyśleć o innych głośnikach (na sufit i tył) ale obawiam się, że mogą mieć zupełnie innych charakterz brzeminiowy - nie wiem czy to ma aż takie znaczenie w przypadku kina.

Czy jest jakaś alternatywa dla sr7013? 

 

W specfikacji 7015 jest napisane:

- Liczba kanałów wzmacniacza 9 kanałów
- Wyjścia przedwzmacniacza 11.2 kanałów

nie ogarniam tego niestety - czy to oznacza, że mogę na nim uzyskać maksymalnie 5.1.4? (zakładając brak przedwzamacniacza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raf Ci daje bardzo dobre rady.

Nad czym ja bym się jedynie zastanowił to, patrząc na fakt, że swojego obecnego AVR używasz 11lat już, czy nie wolał byś się przez następne hipotetyczne 11lat, raz "zapłakać" nad większym wydatkiem na Pre + końcówki mocy a potem przez te "11 lat" cieszyć się lepszym dźwiękiem szczególnie jak masz dedykowaną przestrzeń gdzie nie masz typowych ograniczeń z którymi sporo ludzi musie się borykać.

I procesor i końcówki można kupić z drugiej ręki. Nadal wyjdzie drożej ale pieniądze raz wydasz a za rok o tym nie będziesz pamiętał za to brzmieć lepiej i cieszyć będzie każdego dnia :)

Raf sam też, z tego co rozumiem, myśli o zmianie na procesor? Więc chyba sam wierzy w ich lepszą jakość przetwarzania sygnału (nie wiem czy teraz Raf masz inny Pre czy AVR?)

Z mojego niedawnego researchu wynika, że jeżeli chcesz kupić AVR / PRE który po prostu działa, bez bugów i glitchy (nieważne jak małych) to musisz wybierać między Yamahą a Marantzem / Denonem lub starszymy Anthem-ami.

Wszystko pozostałe w łącznie z Trinnov-em ma bugi. Niektóre problemy potrafią być tak duże, ze ludzie sprzedają dane klocki.

Pozdrawiam

Edytowane przez sebna
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie podchodzę do tematu jak Ty, wolę kupić raz a dobrze i na dłuższy czas (przynajmniej jeżeli chodzi o audio).

Niestety w temacie Home Theater nie jest lekko jeżeli chodzi o odsłuchy czegokolwiek, dlatego bardzo cenne są dla mnie wszelkie wskazówki od Was za które już bardzo dziękuję. W przypadku zakupu stereo nie było problemu, byłem na 4-5 odsłuchach i wybrałem "zestaw marzeń".

Pytanie jak się ma zakup amplitunera do AVR/PRE jeżeli chodzi o stosunek "jakości co ceny" (tak na przykładzie projektora rs540, przy zakupie poziom wyżej rs2000 nie zyskujemy, aż tak wiele, czy tutaj jest podobna sytuacja? - nie wiem czy w ogóle można to oceniać w takich kategoriach).

Wstęnie jeżeli kupowałbym nowy sprzęt to wychodzi ok 10000 za procesor i ok 10000 za pre. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze Naima, którego obecnie nie używam:
https://www.q21.pl/naim-nait-5si.html?gclid=CjwKCAiApNSABhAlEiwANuR9YD0JlGlNZL3UnTFUQBL3UIBeHepmnzYXrbUll6ECYSr6eX0RU8RDGBoCaSQQAvD_BwE
Czy według Ciebie jest szansa, żeby sprawdził się na fronty? 
 
Będę szedł w kierunku 7.1.4 
Wstępnie dokupiłbym https://www.dali-speakers.com/pl/głośniki/dali-oberon/oberon-on-wall/ 4 x na sufit i 2 x na dodatkowe tyły
Jeszcze zastanawiałem się czy nie pomyśleć o innych głośnikach (na sufit i tył) ale obawiam się, że mogą mieć zupełnie innych charakterz brzeminiowy - nie wiem czy to ma aż takie znaczenie w przypadku kina.
Czy jest jakaś alternatywa dla sr7013? 
 
W specfikacji 7015 jest napisane:
- Liczba kanałów wzmacniacza 9 kanałów
- Wyjścia przedwzmacniacza 11.2 kanałów
nie ogarniam tego niestety - czy to oznacza, że mogę na nim uzyskać maksymalnie 5.1.4? (zakładając brak przedwzamacniacza)
Tak, możesz użyć tego wzmacniacza dla frontów.
Wygląda na to, że jednak Sr 7015 przetwarza 11 kanałów (coś mi się pomieszało najwyraźniej).
Sr 7015 razem ze wzmacniaczem zrobi 7.1.4

Ja mam AVR Sr 7010 z końcówkami mocny Maranza na wszystkie kanały a więc wymiana na procesor, była by kropką nad "i".

Czy będzie to krok do przodu, to się okaże.
Opinie są podzielone.
Ja swoją opinię będę miał dopiero, jak to zrobię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś zaproponować ale marantz to granie typu "ciepłe kluchy" nie wart totalnie obecnej ceny.

Przeglądnij sobie te recenzje żeby mieć ogólnie jakieś rozeznanie kto co ma i jakie są możliwości

https://audiovision.de/category/tests/receiverundverstaerker/

Bierz też pod uwagę to że niedługo wejdą nowe modele onky/pioneera z kalibracją dirac.

A końcówkę rozważ sobie Emotiva BasX A-5175.

albo MX-A5000.

Edytowane przez D4r3KS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, D4r3KS napisał:

 

Bierz też pod uwagę to że niedługo wejdą nowe modele onky/pioneera z kalibracją dirac.

 

Niestety nowe amplitunery dopiero w lipcu/sierpniu.

Bardzo ciekawy system, ciekawe jak będzie to działało w praktyce "Dirac Live"

 

Edytowane przez kil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Pytanko mam odnośnie Atmosa na Apple TV 4k. Mam apple podłączony bezpośrednio do procesora kablem HDMI 48 GBps. Na apple mam zainstalowany Netflix ,Prime Amazon no i AppleTV+. Wszystkie filmy na Apple TV+ które są w Atmosie na procesorze włącza się Atmos. Filmy na Netflix oraz Prime Amazon, które na 100 % są w Atmosie mam w 5.1. Nic nie zmieniałem w ustawieniach Prime I Netflix. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie Panowie o amplitunerze Arcam avr10 - z tego co czytam na avsforum może wnieść do mojego systemu "powiew świeżości" ;) 

Trochę zastanawiam się czy taka moc wystarczy. Ale obecnie w stereo używam Naima który również mocą nie grzeszy za to dźwięk jaki daje jest rewelacyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arcam miał kiedys duże kłopoty z oprogramowaniem. Nie wiem jak jest teraz. Najwazniejsze, że ma Diraca.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na avsforum rzeczywiście był niezły bałagan.

Obecny firmware ponoć opanował sytuację...co prawda za drugim razem i obecnie na firmware powyżej 1.3 działa wszystko poprawnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę poczytałem avsforum i chyba doczekaliśmy takich czasów, że jest spory problem z zakupem dobrze grającego, bezproblemowego w obsłudze amplitunera

Każdy sprzęt, dosłownie każdy obecnie boryka się z problamami. Po przebrnięciu przez wątek arcama i marantza zwątpiłem, że będę w stanie kupić coś dobrego na najbliższe 5-10 lat. 

Opcje które rozważam obecnie to:

1. Procesor Marantz i końcówka mocy Marantz/Emotiva - tylko tutaj niestety totalny zakup w ciemno, nie ma opcji posłuchania, opinii też jak na lekarstwo

2. Arcam avr10/20 - avr10 ponoć "buczy" i były wielkie problemy z firmware, ale ma Dirac i ponoć świetnie gra 

3. Marantz 7015 lub Yamaha rx-a2080 - kombajny po których według różnych opinii nie mam co oczekiwać wielkiego przeskoku w stosunku do obecnie posiadanego 11letniego Onkyo tx-nr805

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kil napisał:

trochę poczytałem avsforum i chyba doczekaliśmy takich czasów, że jest spory problem z zakupem dobrze grającego, bezproblemowego w obsłudze amplitunera

Każdy sprzęt, dosłownie każdy obecnie boryka się z problamami. Po przebrnięciu przez wątek arcama i marantza zwątpiłem, że będę w stanie kupić coś dobrego na najbliższe 5-10 lat. 

Opcje które rozważam obecnie to:

1. Procesor Marantz i końcówka mocy Marantz/Emotiva - tylko tutaj niestety totalny zakup w ciemno, nie ma opcji posłuchania, opinii też jak na lekarstwo

2. Arcam avr10/20 - avr10 ponoć "buczy" i były wielkie problemy z firmware, ale ma Dirac i ponoć świetnie gra 

3. Marantz 7015 lub Yamaha rx-a2080 - kombajny po których według różnych opinii nie mam co oczekiwać wielkiego przeskoku w stosunku do obecnie posiadanego 11letniego Onkyo tx-nr805

kupując Emotive masz 60 dni na zwrot, wiec... powinien to być wystarczający okres czasu na testowanie i podjęcie decyzji; zostawić, czy zwrócić.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pmcomp napisał:

Arcam miał kiedys duże kłopoty z oprogramowaniem. Nie wiem jak jest teraz. Najwazniejsze, że ma Diraca.

 

4 godziny temu, kil napisał:

trochę poczytałem avsforum i chyba doczekaliśmy takich czasów, że jest spory problem z zakupem dobrze grającego, bezproblemowego w obsłudze amplitunera

2. Arcam avr10/20 - avr10 ponoć "buczy" i były wielkie problemy z firmware, ale ma Dirac i ponoć świetnie gra 

Te Arcamy wydają się idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrego dźwięku i wygodnej obsługi. Rok temu strasznie się napalałem na tego diraca.

Niestety, włos mi się zjeżył na głowie (i nie tylko) po wnikliwej lekturze for. Podkuliłem ogon i kupiłem kolejnego denona. Gra przyzwoicie w 7.4.2. Wygodny kompromis :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Nygus napisał:

kupując Emotive masz 60 dni na zwrot, wiec... powinien to być wystarczający okres czasu na testowanie i podjęcie decyzji; zostawić, czy zwrócić.

Co do tego? Marantz?

2 minuty temu, Barnaba napisał:

 

Te Arcamy wydają się idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrego dźwięku i wygodnej obsługi. Rok temu strasznie się napalałem na tego diraca.

Niestety, włos mi się zjeżył na głowie (i nie tylko) po wnikliwej lekturze for. Podkuliłem ogon i kupiłem kolejnego denona. Gra przyzwoicie w 7.4.2. Wygodny kompromis :) 

Też miałem takie odczucie. Jednak dobrnałem do końca i wszystko wskazuje na to że nowy firmware działa dobrze...od wersji 1.4, czyli dopiero od ok 3 miesięcy.  

Niestety dotyczy to nie tylko Arcama. Tutaj istnieje dość specyficzna grupa docelowa, która chce wszystko wycisnąć że sprzętu i dla większości użytkowników te problemy są marginalne, ale można się wkurzyć czasem jak jakaś elementarna funkcja nie działa jak trzeba w amplitunerze za grube pieniądze. 

Dla mnie najważniejszy jest dźwięk, ale chciałbym uniknąć sytuacji kiedy avr będzie się zawieszał itp.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.02.2021 o 06:46, kil napisał:

1. Procesor Marantz i końcówka mocy Marantz/Emotiva - tylko tutaj niestety totalny zakup w ciemno, nie ma opcji posłuchania, opinii też jak na lekarstwo

Ta opcja jest dość popularna na UK forum.

Jestem jeden użytkownik, który długo był adwokatem takiego comba. Miał sporo innych Pre (procesorów) w dedykowanym pomieszczeniu ale zawsze zostawał z Marantzem i Emo aż wymienił w końcu na Trinnova.

Jego powód na oddawanie innych Pre był taki, że przy głośnościach, na których on lubi słuchać wszystko inne było za ostre. Z tym, że on słucha na -10 ale gównie na reference (0db). Nie wiem jak on jeszcze coś słyszy ale tak słucha.

Inne opinie są różne. Ludzie zarzucają 8805 ze to trochę cieple kluchy z ograniczona rozdzielczością w porównaniu do np Pre Emo. Ale za to podobno Emo potrafi robić się mecząca powyżej pewnego progu głośności.

Sam nie słucham super głośno ale tez bynajmniej niecicho. Filmy w dedykowanym pomieszczeniu przeważnie miedzy -30 a -20 z naciskiem na -25db. Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie oglądać na 0 :D ale każdy ma inna wrażliwość plus adaptacja akustyczna tez na pewno pomaga, której u mnie praktycznie nie ma.

Pozdrawiam

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tapecie jeszcze pojawił się Anthem mrx740...

Zastanawiam się czy system dzielony nie będzie trochę przerostem formy nad treścią w przypadku głośników klasy Dali Opticon.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, kil napisał:

Na tapecie jeszcze pojawił się Anthem mrx740...

Zastanawiam się czy system dzielony nie będzie trochę przerostem formy nad treścią w przypadku głośników klasy Dali Opticon.

 

 

Nie uwazam ze procesor i koncowki mocy to przerost formy nad trescia.

Porownac to mozna troche do systemu w stereo gdzie wymienisz wzmacniacz i te same kolumny potrafia grac inaczej, a jeszcze inaczej jak wymienisz np integre na oddzielny pre amp i power amp. Pytanie czy chcesz cos zmieniac dla samej zmiany bo jak jestes zadowolony z dzwieku... Oczywiscie zmiana amplitunera pod katem atmosa / nowych formatow to jest dobry moment zeby zastanowic sie nad kierunkiem zmian.

Jesli lubisz eksperymentowac z dzwiekiem masz na to wolne srodki i masz mozliwosc przetestowania procesora w swoim setupie i z opcja zwrotu, to chyba warto wyprobowac, bo moze sie okazac ze nie wiedziales ze Twoje opticony moga w ogole tak grać ;) 

 

 

Nie namawiam jednak bo to jest indywidualna sprawa. 

 

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2021 o 20:40, kil napisał:

Witam

Obecnie posiadam system 5.1: Dali Ikon 6 MK2 oraz Dali Opticon (Vokal + Opticon 2), jestem bardzo zadowolony z dźwięku. Subwoofer BK Monolith. Amplituner Onkyo tx805 (11 letni). Pokój dedykowany więc, mogę teoretycznie zrobić wszystko.

Chciałbym wymienić amplituner między innymi z uwagi fakt, że stary nie wspiera nowych formatów audio i jest dużo zabawy z puszczeniem obrazu 4K i dźwięku przez splitter do amplitunera.

Rozważam dwie opcje:

1. Nowy amplituner - np Marantz 7015 - cena ok 8000pln lub 7013 ale ciężko znaleźć (inne marki jak najbardziej wchodzą w grę). Przy ampli nie zależy mi na bajerach tylko na dźwięku i Atmos.

2. Procesor AV + końcówka mocy (nie mam tutaj pojęcia do kupić) - jesteście w stanie polecić coś sprawdzonego przez Was, coś czego używacie na codzień.

Czy według Was duża jest różnica między tymi dwoma rozwiązaniami? Kupno w drugiej ręki też wchodzi w grę.

 

Dodatkowo mam pytanie czy warto na początek pójść w kierunku 5.1.4 czy 7.1.2, a może w innym? Plan jest taki, że dokupiłbym 4 głośniki na sufit lub 2 dodatkowe na tył i 2 na sufit. 

Czy kupno głośników z niższej półki np Dali Oberon na sufit ma sens? Czy powinienem iść w zaparte i kupić Opticon? Różnica kolosalna (2 sztuki Oberon 2500, jedna sztuka Opticon 3500pln). 

Z góry dzięki za wszelkie rady

 

 

 

 

Będę sprzedawał swojego sr7010 ,przez te lata grał jako procesor czyli zimny praktycznie i zasilał 2 atmosy ,gra świetnie i ma wszystko co potrzebne na dziś .Jestem pierwszym właścicielem od nowości a cena może być atrakcyjna względem nowego i poza paroma gadżetami dźwięk się nie będzie różnił od nowych.

resztę kasy bym zainwestował właśnie w obstawienie kanałów tylnych, frontów i centralnego , Marantz ma super dynamikę jak się umiejętnie obstawi kanały żeby jak najmniej używać klasy D

chyba że jest kasa to brać procesor i końcówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak autor wątku, przymierzam się do upg systemu 5.1 do 5.1.2/4

Póki co nie wybrałem jeszcze nowego AVR, gdyż czekam na nadchodzące modele ONKYO 2021.

Chciałbym za to pomyśleć o głośnikach. Czy możecie polecieć kogoś kto z okolic Warszawy sprzeda głośniki i pomoże mi to wdrożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie po dłuższej przerwie

Temat upgrade powrócił, w międzyczasie zakupiłem arcam avr10. W porównaniu do mojego starego onkyo tx805 oraz tańszych nowych amplitunerów przeskok jakościowy dźwięku jest dramatyczy, oczywiście na korzyść :) Nie wiedziałem, że moje kolumny dali ikon oraz opticon 5.1 są w stanie tak dobrze grać w kinie, więc jestem bardzo zadowolony z zakupu. Nie miałem żadnych problemów z software avr10 ani z update'ami (na forum avsforum bywały z tym problemy).

Postanowiłem kontynuować temat i następnym etapem jest upgrade do 5.1.4, czyli dodanie 4 głośników sufitowych. 

Chciałem Opticon 2 ale z uwagi na cenę (ok 3500 sztuka) wydaje mi się, że nie ma to sensu, małe Opticon 1 są zwyczajnie za małe. Już byłem zdecydowany na Oberon 3, jednak pojawił się problem montażu ponieważ nie ma możliwości przykręcenia ich do uchwytów (na tyle kolumny są tylko wejścia oraz otwór bas-refleks). W związku z tym w zasadzie jedynym rozwiązaniem ze "stajni" Dali pozostają Oberon on-wall, które posiadają otwory montażowe.

https://www.meloman.lublin.pl/pl/dali-oberon-on-wall.html

Czy według was jest to optymalny wybór? (obecny zestaw DALI Ikon 6 mk2, Opticon Vocal, Opticon 2 surround) Zastanawiałem się czy nie pójść w kierunku innej firmy, ale naczytałem się, że różnie może to działać, sam nie wiem.

Pozdrawiam

Edytowane przez kil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...