Skocz do zawartości
kil

Upgrade systemu 5.1 do Dolby Atmos

Rekomendowane odpowiedzi

Sufitowe i jak najbardziej do Dolby Atmos to są Dali seria Phantom - H, a na pewno nie wersja On-Wall.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Strratos napisał:

Sufitowe i jak najbardziej do Dolby Atmos to są Dali seria Phantom - H, a na pewno nie wersja On-Wall.

Tak....wiem, ale potrzebuję głośniki do zamontowania na uchwytach do sufitu, nie do zabudowy.

Teoretycznie taki zabudowany w suficie głośnik nie jest optymalnym rozwiązaniem z uwagi na brak możliwości kierunkowego ustawienia.

Dali nie ma certyfikowanych głośników do atmosa (ponoć nie chcieli podbijać w konstrukcjach wysokich tonów), seria Phantom jest serią do zabudowy.

Najbliżej atmosa jest głośnik Alteco, powistał z myślą o postawieniu na frontach.

Edytowane przez kil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Dolby Atmos wcale nie chodzi o podbijanie wysokich tonów. Tam ważniejsze jest pasmo, które przeniesie dobrze efekt burzy, lecącego samolotu itp. Więc tu bardziej średnie i niskie tony grają...Tym bardziej głośniki kierunkowe nic tu nie mają do rzeczy. Specyfikacja Dolby Atmos zaleca właśnie  montaż głośników typowo sufitowych, aby w pełni oddać właściwości systemu.

Edytowane przez Deimos
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Deimos napisał:

W Dolby Atmos wcale nie chodzi o podbijanie wysokich tonów. Tam ważniejsze jest pasmo, które przeniesie dobrze efekt burzy, lecącego samolotu itp. Więc tu bardziej średnie i niskie tony grają...Tym bardziej głośniki kierunkowe nic tu nie mają do rzeczy. Specyfikacja Dolby Atmos zaleca właśnie  montaż głośników typowo sufitowych, aby w pełni oddać właściwości systemu.

Teoretycznie tak jest według specyfikacji atmos....ale jak zagłębimy się w temat to zdecydowana większość osób użytkujących atmos twierdzi, że właśnie "kierunkowość" ma ogromne znaczenie i jest zdecydowanie lepiej kiedy cała "scena" jest skierowana właśnie w kierunku miejsca odsłuchowego. Na początku myślełem, że wystarczy spokojnie "na płąsko:" zamontować głośńiki na suficie, a tu niespodzianka, dobrze, że nie spieszyłem się z tematem.

Żeby spełnić "normy" certyfikatu atmos głośnik powinien mieś odpowiednio wyeksponowane między innymi wysokie tony, większość prodeucentów tego nie robi ponieważ zmienia to diametranie charakter brzmieniowy ich konstrukcji - wyczytałem to na stronach Dali.

Prawda to czy szarlataneria?

W sumie logiczne, przy zakupie Oberon On-wall nic nie ryzykuje ponieważ zawsze można przykręcić do sufitu na płasko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to już troche nudne ;) ale niezmiennie polecam "jajka" KEF. Za grosze masz świetny dźwięk w dowolnym kierunku.

Sprawdzone od lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Barnaba napisał:

Wiem, że to już troche nudne ;) ale niezmiennie polecam "jajka" KEF. Za grosze masz świetny dźwięk w dowolnym kierunku.

Sprawdzone od lat :)

To była pierwsz rzecz jaką rozważałem....boję się, że w znaczny sposób będą odbiegały charakterystyką od pozostałych głośników, sam już nie wiem

Coś takiego chodziło mi po głowie:

https://www.audiomagic.pl/kino/naglosnienie/glosniki-surround/dome-flax?combination_id=5180&gclid=CjwKCAiAxJSPBhAoEiwAeO_fP8flDqwjcsfHXky0YsdOtBmpsIchAWcPcfmsmJeMvhxqbAwxNru3ZxoC75UQAvD_BwE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kil napisał:

boję się, że w znaczny sposób będą odbiegały charakterystyką od pozostałych głośników

czy ja wiem...? to "tylko" efekty...

w każdym razie ja nie mam takiego dylematu, bo wszystkie, kolejne moje systemy oparte są na "jajkach"

poza subami oczywiście

tak mniej więcej od 15 lat - może to przyzwyczajenie... a może coś innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam czytam i raczej pójdę w kierunku Dali Alteco C1

https://www.dali-speakers.com/pl/g%C5%82o%C5%9Bniki/dali-alteco-g%C5%82o%C5%9Bniki-warstwy-wysoko%C5%9Bci/alteco-c-1/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2022 o 15:04, kil napisał:

Witaj 

Czy zakupiłeś te Dali Alteco ?

Pytam bo ja też je mam i będę je montował w konfiguracji Atmos Auro 3d .Dwa na suficie i 2 pod sufitem na tylnej ścianie.Tylko nie wiem jak je powiesić bo one są Li R kierunkowe...Biją w pozycję odsłuchową pod kątem.Nie wiem czy mam je zamienić miejscami ?Czy nie ma to oznaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...