Skocz do zawartości
Deminii

Samsung HDR ciemny obraz

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie plus minus tak, kwestia ustawień obrazu. Telewizor to Q80R

IMG_20200716_180430.jpg

IMG_20200716_180309.jpg

Edytowane przez rgomez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no ten pierwszy z góry to za jasny, przekontrastowany. Ten dolny jest dobry. Właśnie w taki obraz powinien celować HDR a niestety...

Edytowane przez Deminii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie no ten pierwszy z góry to za jasny, przekontrastowany. Ten dolny jest dobry. Właśnie w taki obraz powinien celować HDR a niestety...
Jak pisałem, kwestia ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Film sam w sobie jest ciemny bo tak jest nagrany w takich warunkach, ale ciemny a ciemna plama jak smoła to różnica.  xD Oryginalnie obraz powinien być taki jak na miniaturkach w osi jak przewijasz....Tu masz screen jaki powinien być obraz prawidłowo ciemny, u góry prawidłowy  na dole tragedia, wszystkie detale półcienie, oko brwi tło wszystko jak smoła.
2001735986_Beztytuuaa.thumb.jpg.03ff6239709c5d3cbe246c06c762ed54.jpg
Faktycznie i jest tragedia obraz.
Może spróbuj inną game włączyć...

Powinni dać wybór, czy ktoś chce HDR czy sdr oglądać.
Też miałem taki problem na starym LG.
Niby oficjalnie nie miał HDR a jak był film w HDR na Netflix, to jakimś cudem włączała się funkcja HDR, wszystko jak za mgłą.
Wymieniłem na topowego Samsunga i jest Ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Deminii napisał:

Właśnie wróciłem od brat aktóry ma Sony TV w 4k HDR za ponad 5 tyś. U niego ten sam serial filmy hdr ładnie chodzą (...)

A widzisz, bo Ty dales sie zlapac producentom na "chłyt marketingowy". Twoj tv jest w pelni sprawny, choc ma wpisane HDR nie jest w stanie go po prostu prawidlowo wyswietlic bo zwyczajnie jest za slaby i probuje emulowac w waskim zakresie szeroki zakres jasnosci - a tu nie ma bata - musza pojawic sie spore kompromisy i Ty wlasnie je widzisz. Brat ma najpewniej xf9005 lub xg95.. ktore maja jasnosc szczytowa w HDR 3-4 krotnie wyzsza niz podstawowy model, ktory wziales od UPC. Stad nie rzezbia jak Twoj tv i sa w stanie pokazac naprawde klase obrazu w formacie HDR. Tyle w temacie.

Mowiac obrazowo - to troche tak jakbys narzekal, ze Twoj Focus 1.0  nie zbiera sie jak Focus RS brata w trybie race :) Nie masz wyjscia, musisz obnizyc oczekiwania bo zaden producent nie daje takiego performance'u w niskiej cenie.

Edytowane przez Xisiek
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Xisiek napisał:

A widzisz, bo Ty dales sie zlapac producentom na "chłyt marketingowy". Twoj tv jest w pelni sprawny, choc ma wpisane HDR nie jest w stanie go po prostu prawidlowo wyswietlic bo zwyczajnie jest za slaby i probuje emulowac w waskim zakresie szeroki zakres jasnosci - a tu nie ma bata - musza pojawic sie spore kompromisy i Ty wlasnie je widzisz. Brat ma najpewniej xf9005 lub xg95.. ktore maja jasnosc szczytowa w HDR 3-4 krotnie wyzsza niz podstawowy model, ktory wziales od UPC. Stad nie rzezbia jak Twoj tv i sa w stanie pokazac naprawde klase obrazu w formacie HDR. Tyle w temacie.

Mowiac obrazowo - to troche tak jakbys narzekal, ze Twoj Focus 1.0  nie zbiera sie jak Focus RS brata w trybie race :) Nie masz wyjscia, musisz obnizyc oczekiwania bo zaden producent nie daje takiego performance'u w niskiej cenie.

Nikt tutaj nie narzeka, po prostu jest problem = próbuję go rozwiązać i się dowiadywać. Proste. Z zawodu jestem fotografem i grafikiem, zawsze patrzę na kolory skrzywienie zawodowe, jak tylko widzę że w obrazie coś jest nie tak to to próbuję rozpracować. I nie złapałem się na chwyt marketingowy, był w UPC to skorzystałem. Pech chciał, że trafił się taki i już. W dodatku pisałem wcześniej wrzucając screena z rozmowy z samsungiem i oni znają tą sprawę bo mnóstwo zgłoszeń dostają i mają wprowadzić patch  z aktualizacja oprogramowania firmwarem który ma to niby naprawić, zobaczymy. A ile w tym prawdy też się okaże.

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Deminii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.07.2020 o 20:18, Deminii napisał:

Mianowicie, kupiłem niedawno Samsunga 43" 4k HDR, powiem szczerze, że pierwszy raz mam telewizor 4k  z HDR więc jestem w tym kiepski.

Gdy wchodzę w smartTV i odpalę jakąkolwiek aplikację, netflix, amazon youtube i wybiorę film oznaczony HDR to mam strasznie ciemny obraz, nie da się tego oglądać, straszna ciemna kupa.

Skróciłem Twój cytat, bo zarówno na infolinii Samsunga jak Netflix wypisują wierutne bzdury.

Jedyny, a zarazem nierozwiązywalny problem jest taki, że Twój TV ma szczytowo około 190 nitów. Nie da się na takim ekranie wyświetlić treści HDR tak by wyglądała dobrze. Filmy zakodowane w tym standardzie mają z reguły detale o jaskrawości do 1000 nitów lub więcej. Jeśli TV by odrzucił wszystko co ponad 190 nitami to obraz byłby odpowiednio jasny, ale pełen plam po brakujących detalach. Gdy stara się zachować przejścia tonalne to się robi ciemno. Sytuacja bez wyjścia.

Zasada jest taka, że albo należy nabyć TV z wyższej półki do treści HDR (by miał wyższą luminancję), albo musi obsługiwać on Dolby Vision, bo standard ten, dzięki dynamicznym metadanym, potrafi dużo lepiej dostosować jasność konkretnej sceny do możliwości TV. 

Rozważ sobie dwa poniższe zdjęcia:

1. Po lewo TV, który ma 200 nitów i nie przeprowadza tone-mapping'u (nie wyświetla nic powyżej swojej jasności). Nie jest ciemny, ale nie ma w ogóle detali w bielach

hdr1.jpg

2. Po lewo TV, który ma 220 nitów i przeprowadza tone-mapping. Są detale w bielach, ale obraz jest bardzo ciemny. Tak właśnie działa Twój telewizor

Samsung-UE55TU8500_test_4.jpg

Jedyne co możesz spróbować zrobić to operować suwakiem ST.2084 w menu TV. Maksymalne przesuniecie go w którąś stronę spowoduje rozjaśnienie obrazu. Można też spróbować użyć funkcji "kontrast dynamiczny".

  • Plusik 1
  • Lubię 4
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Deminii napisał:

Nikt tutaj nie narzeka, po prostu jest problem = próbuję go rozwiązać i się dowiadywać. Proste. Z zawodu jestem fotografem i grafikiem, zawsze patrzę na kolory skrzywienie zawodowe, jak tylko widzę że w obrazie coś jest nie tak to to próbuję rozpracować. I nie złapałem się na chwyt marketingowy, był w UPC to skorzystałem. Pech chciał, że trafił się taki i już. W dodatku pisałem wcześniej wrzucając screena z rozmowy z samsungiem i oni znają tą sprawę bo mnóstwo zgłoszeń dostają i mają wprowadzić patch  z aktualizacja oprogramowania firmwarem który ma to niby naprawić, zobaczymy. A ile w tym prawdy też się okaże.

A mnie zastanawia i dziwi to, ze fotograf i grafik, który zwraca uwagę na kolory (a może i jakość obrazu???) kupuje „jakiś” Tv ale za to w promocji i na szczęście tylko za „1500” i jest zdziwiony ze ten tv wyświetla jakiś taki dziwny obraz...

Nie chodzi o to ze każdy ma kupować sprzęt za 20.000 lub wiecej. Jednak podejście jest dziwne dla mnie. Kupując byle co można się spodziewać byle czego...

Edytowane przez Nygus
  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test na tym serialu i tej scenie. Snowpiercer odcinek 9 około 42 sekunda. Tak to wygląda na moim RU7172

image.thumb.png.8123b1d5f81659c5e83d82b2253baf26.png

Zaniebieszczenie dodał aparat, normalnie obraz jest bardziej naturalny.

Ta sama scena na OLEDzie w Dolby Vision:

image.thumb.png.20040e025f97134d1b0c4f11e308ea41.png

Wnioski:

Faktycznie obraz na tanim Samsungu jest ciemniejszy i część detali się traci (marynarka zakrwawionego gościa), ale nie ma tragedii - spokojnie da się to oglądać. Nie nazwałbym tego 'ciemną kupą'. Oczywiście na OLEDzie obraz jest o niebo plastyczniejszy, kolory lepsze, odbicia światła na twarzy gościa są dużo jaśniejsze niż jest to w stanie oddać to zdjęcie. Ogólnie Netflixa w HDR wolę oglądać na OLEDzie :). Ale jest to zrozumiałe bo ten OLED mnie kosztował równe 5 razy więcej od RU7172. 

Żałuję że Samsung podjął złą decyzję w wojnie na formaty HDR i się wypiął na Dolby Vision. Ich tanie telewizory są w niskim budżecie jednymi z najlepszych na rynku pod kątem cena-jakość obrazu. Gdyby miały jeszcze Dolby Vision to konkurencja nie miałaby żadnych szans, albo musiałaby się postarać bardziej co byłoby korzystne dla nas, konsumentów.

 

2 godziny temu, Nygus napisał:

Jednak podejście jest dziwne dla mnie. Kupując byle co można się spodziewać byle czego...

Nie zgodzę się z tym. Mój 50 calowy Samsung RU7172 jest warty każdej złotówki. Dałem za niego równe 1600 zł i byłem zaskoczony jak wiele dostajesz za takie nieduże pieniądze. W zastosowaniach do których go kupiłem (Switch, Youtube, okazjonalnie Netflix) sprawdza się naprawdę dobrze. Czy OLED który mnie kosztował dużo więcej jest lepszy? To oczywiste, ale biorąc pod uwagę różnicę w cenie, Samsung wychodzi obronną ręką z takiego porównania. Dla statystycznego zjadacza chleba to i to telewizor. Na obu obejrzysz to samo, a że kolory trochę lepsze na OLEDzie i obraz bardziej kontrastowy to niuanse, za które pewnie nie warto płacić 5 razy więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, efel napisał:

Nie zgodzę się z tym. Mój 50 calowy Samsung RU7172 jest warty każdej złotówki. Dałem za niego równe 1600 zł i byłem zaskoczony jak wiele dostajesz za takie nieduże pieniądze. W zastosowaniach do których go kupiłem (Switch, Youtube, okazjonalnie Netflix) sprawdza się naprawdę dobrze. Czy OLED który mnie kosztował dużo więcej jest lepszy? To oczywiste, ale biorąc pod uwagę różnicę w cenie, Samsung wychodzi obronną ręką z takiego porównania. Dla statystycznego zjadacza chleba to i to telewizor. Na obu obejrzysz to samo, a że kolory trochę lepsze na OLEDzie i obraz bardziej kontrastowy to niuanse, za które pewnie nie warto płacić 5 razy więcej. 

A kto mówi, ze musisz się zgadzać?
Autor tego watką spodziewał się czegoś dobrego i się zawiódł. Zauważ, ze przeciwnie do autora wątku Ty jest zaskoczony pozytywnie bo prawdopodobnie spodziewałeś się czegoś niezbyt ciekawego a masz coś co spełnia, a może i przekracza oczekiwania.

Tak, oczywiście na obydwu obejrzysz to samo, ale już nie tak samo.

Edytowane przez Nygus
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Skróciłem Twój cytat, bo zarówno na infolinii Samsunga jak Netflix wypisują wierutne bzdury.

Jedyny, a zarazem nierozwiązywalny problem jest taki, że Twój TV ma szczytowo około 190 nitów. Nie da się na takim ekranie wyświetlić treści HDR tak by wyglądała dobrze. Filmy zakodowane w tym standardzie mają z reguły detale o jaskrawości do 1000 nitów lub więcej. Jeśli TV by odrzucił wszystko co ponad 190 nitami to obraz byłby odpowiednio jasny, ale pełen plam po brakujących detalach. Gdy stara się zachować przejścia tonalne to się robi ciemno. Sytuacja bez wyjścia.

Zasada jest taka, że albo należy nabyć TV z wyższej półki do treści HDR (by miał wyższą luminancję), albo musi obsługiwać on Dolby Vision, bo standard ten, dzięki dynamicznym metadanym, potrafi dużo lepiej dostosować jasność konkretnej sceny do możliwości TV. 

 

Dzięki za dobrze rozpisaną odpowiedź, ja wszystko to rozumiem. Co do tego że mój tv nie ma  Dolby Vision, no szkoda. Jeśli chodzi o HDR to wziąłem z przypadku, tzn bardziej skupiałem się na 4k nawet nie doczytałem, że ten tv ma jeszcze HDR bo pewnie znając zycie, domyśliłbym się, że tyle funkcji w cenie tv to coś słabo. No ale teraz już nic nie zrobię głupi jestem, wziąłem to co było i tyle. Ogólnie jak będę kupował teraz telewizor min 55cali to będę patrzył już na to wszystko co piszecie. Tylko Jak i gdzie przeczytać lub rozpoznać, tą jasność nitów itd abym na przyszłość wiedział, że ten tv da rade z HDR.

10 godzin temu, Nygus napisał:

A mnie zastanawia i dziwi to, ze fotograf i grafik, który zwraca uwagę na kolory (a może i jakość obrazu???) kupuje „jakiś” Tv ale za to w promocji i na szczęście tylko za „1500” i jest zdziwiony ze ten tv wyświetla jakiś taki dziwny obraz...

Nie chodzi o to ze każdy ma kupować sprzęt za 20.000 lub wiecej. Jednak podejście jest dziwne dla mnie. Kupując byle co można się spodziewać byle czego...

Grafika i fotografia nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością,  znam się na kolorach nie na  funkcjach i działaniu HDR. HDR to znam robiąc w photoshopie zdjęcia HDR, biorąc telewizor  w 4k z HDR nie wiedziałem, że ten HDR w tv z niższej półki "Aż tak" dramatycznie wygląda. Gdybym nie znał się na kolorach i powiedzmy obrazie, to pewnie bym tego nie zauważył i myślałbym że taki właśnie jest HDR a włączając pierwszy raz telewizor i filmy na nim jednak od razu zauważyłem że coś jest nie tak. Także, nie mam zamiaru tłumaczyć. Grafika, kolor  a funkcja dla mnie to zupełnie co innego, tym bardziej, że z HDR w TV pierwszy raz miałem doczynienia, tu bardziej chodziło o niewiedze nowych funkcji w TV ;)

Edytowane przez Deminii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Deminii napisał:

Tylko Jak i gdzie przeczytać lub rozpoznać, tą jasność nitów itd abym na przyszłość wiedział, że ten tv da rade z HDR.

W każdym profesjonalnym teście wartości te są podane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Deminii napisał:

.Grafika i fotografia nie ma nic wspólnego z funkcjonalnością,  znam się na kolorach nie na  funkcjach i działaniu HDR. HDR to znam robiąc w photoshopie zdjęcia HDR, biorąc telewizor  w 4k z HDR nie wiedziałem, że ten HDR w tv z niższej półki "Aż tak" dramatycznie wygląda. Gdybym nie znał się na kolorach i powiedzmy obrazie, to pewnie bym tego nie zauważył i myślałbym że taki właśnie jest HDR a włączając pierwszy raz telewizor i filmy na nim jednak od razu zauważyłem że coś jest nie tak. Także, nie mam zamiaru tłumaczyć. Grafika, kolor  a funkcja dla mnie to zupełnie co innego, tym bardziej, że z HDR w TV pierwszy raz miałem doczynienia, tu bardziej chodziło o niewiedze nowych funkcji w TV ;)

Nic nie mówię, Twój tv, Twój wybór, Twój problem. Nie zmienia to faktu, ze mnie to dziwi i tyle. To trochę tak, jakbyś np. jako fotograf (profesjonalista...) kupił aparat fot. za 250zl, a potem byl zdziwiony, ze zdjęcia są jakieś takie no jakby ???? dziwne???
Nikt się nie zna na wszystkim, to oczywiscie niemożliwe po prostu. Jedyny wniosek to, ze czasami warto zrobić delikatny research przed zakupem.

Edytowane przez Nygus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Autor tego watką spodziewał się czegoś dobrego i się zawiódł

Eh, no i tłumacz tu coś... Pisałem na samym początku,  jestem klientem UPC od 7 lat. Mieli telewizory w ofercie to skorzystałem i wziąłem akurat tego, peszek... Peszek też w tym, że nigdy nie miałem telewizora w ręku  4k czy HDR, nie miałem z nim do czynienia oraz z nowymi funkcjami, więc zawiodła wiedza. Mówię, 43 cale, z 4k spoko wezmę, na HDR nawet nie zwróciłem uwagi.  Więc nie pisz za mnie i mi nie wmawiaj, że spodziewałem się czegoś lepszego i się zawiodłem albo się czymś dziwie, bo tak nie jest! ;)  HDR nie działa jak powinien, ale reszta wszystko jest ok, więc ani nie narzekam, ani nie jest mu smutno, nawet nie płaczę. Gdybym znał się na telewizorach i wiedział że te HDR'y w tanich tv to nie HDR to pierwsze co spojrzałbym na to. Równie dobrze mogę powiedzieć o fotografii, koleś który ma kasę, myśli że jak kupi aparat za 5-10tyś to zaraz będzie robił za[beeep]iste  profesjonalne zdjęcia robiąc je na automacie, nie zwracając uwagi właśnie na funkcje i działanie tego sprzętu. ;)
 

Wcześniej nigdy nie potrzebowałem tv i nie oglądałem tv, tylko na pc więc postanowiłem sobie pierwszy z 4k sprawić i sprawiłem, no cóż, teraz już będę wiedział co i jak..

Już wszystkie odpowiedzi otrzymałem, także dziękuję za pomoc, miłej dyskusji. Pozdrawiam 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Deminii napisał:

 

Eh, no i tłumacz tu coś... Pisałem na samym początku,  jestem klientem UPC od 7 lat. Mieli telewizory w ofercie to skorzystałem i wziąłem akurat tego, peszek... Peszek też w tym, że nigdy nie miałem telewizora w ręku  4k czy HDR, nie miałem z nim do czynienia oraz z nowymi funkcjami, więc zawiodła wiedza. Mówię, 43 cale, z 4k spoko wezmę, na HDR nawet nie zwróciłem uwagi.  Więc nie pisz za mnie i mi nie wmawiaj, że spodziewałem się czegoś lepszego i się zawiodłem albo się czymś dziwie, bo tak nie jest! ;)  HDR nie działa jak powinien, ale reszta wszystko jest ok, więc ani nie narzekam, ani nie jest mu smutno, nawet nie płaczę. Gdybym znał się na telewizorach i wiedział że te HDR'y w tanich tv to nie HDR to pierwsze co spojrzałbym na to. Równie dobrze mogę powiedzieć o fotografii, koleś który ma kasę, myśli że jak kupi aparat za 5-10tyś to zaraz będzie robił za[beeep]iste  profesjonalne zdjęcia robiąc je na automacie, nie zwracając uwagi właśnie na funkcje i działanie tego sprzętu. ;)
 

Wcześniej nigdy nie potrzebowałem tv i nie oglądałem tv, tylko na pc więc postanowiłem sobie pierwszy z 4k sprawić i sprawiłem, no cóż, teraz już będę wiedział co i jak..

Już wszystkie odpowiedzi otrzymałem, także dziękuję za pomoc, miłej dyskusji. Pozdrawiam 
 

W tym tv nie ma HDR... spodziewałeś się ze będzie a nie ma i to tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Nygus napisał:

W tym tv nie ma HDR... spodziewałeś się ze będzie a nie ma i to tyle.

Gorzej, w tym TV "jest" HDR, ale nie da się go wyłączyć co by dało lepszy efekt oglądania. :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Fjubens napisał:

Gorzej, w tym TV "jest" HDR, ale nie da się go wyłączyć co by dało lepszy efekt oglądania. :D 

Otoz to !

2 godziny temu, Deminii napisał:

 Tylko Jak i gdzie przeczytać lub rozpoznać, tą jasność nitów itd abym na przyszłość wiedział, że ten tv da rade z HDR.

Na portalu masz testy tv gdzie masz wybornie wysztko opisane i pomierzone w kwestii jasnosci i HDRu.

2 godziny temu, Deminii napisał:

Mówię, 43 cale, z 4k spoko wezmę (...)  

A bawiac sie zawodowo (jak pisales) w fotografie nie zdziwila Cie taka cena ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przyszłościowo to może podpowiem jeszcze, że w rozmiarze 43" nie znajdziesz raczej godnego uwagi zamiennika - producenci już dawno odpuścili ten segment i telewizory z dobrym HDR zaczynają się od 50".

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up: dokładnie tak, chociaż swoją drogą producenci daliby sobie spokój chociaż z dodawaniem "hdr" do telewizorów poniżej tych 50 cali.

Jednak marketing musi się zgadzać.

 

Moim zdaniem temat został wyczerpany i przydałoby się go zamknąć.

A przy okazji wyrzucić z działu oled  😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam problem z tą ciemnotą i to w normalnych filmach w tv ciemnie sceny to tylko zarysy postaci masakra.... Kupiony 3 miesiace temu... Jak go oddam na gwarancje to czy dadza mi inny czy zwroca ten sam bez naprawy   ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...