Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Stranger Things 2 TEST Dolby Vision kontra HDR10 na LG OLED TV. Porównanie.

Przy okazji dzisiejszej premiery drugiego sezonu, kultowego serialu "Stranger Things", postanowiłem po raz pierwszy w historii polskojęzycznej, eksperckiej publicystki, wykonać bezpośrednie porównanie technologii Dolby Vision versus HDR10 :) Temat ten jest, krótko mówiąc, rzeką i na pewno na tym jednym porównaniu się nie skończy. Do rozważenia jest wiele teoretycznych i praktycznych zagadnień, by szczegółowo wyjaśnić dlaczego widzimy różnicę pomiędzy formatami i dlaczego uznajemy jeden za lepszy od drugiego. W dniu dzisiejszym, na czas premiery, ograniczymy ilość zagadnień teoretycznych, a skupimy się na różnicach, które dostrzeże zwykły użytkownik telewizora LG OLED, podczas pracy na optymalnych, fabrycznych ustawieniach. Kolejne etapy jakie zaplanowałem na listopad to praktyka na filmach Ultra HD Blu-ray oraz wykorzystanie niższych modeli LCD z obsługą Dolby Vision. Zaczynajmy!

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju a jak to zrobisz? Przecież serial będzie nadany tylko w Dolby vision. d65ae0154e517cbba20df8d0babd9e5c.jpg

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kKadajo napisał:

Macieju a jak to zrobisz? Przecież serial będzie nadany tylko w Dolby vision. emoji2.png

No nie. Serial dostępny jest zarówno w formacie DV jak i HDR10. DV masz na LG OLED w aplikacji, a HDR10 został wymuszony na Xbox One X. Maciej wszystko wytłumaczył w artykule.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko... @kKadajo wszedłeś w ogóle w cały tekst? ..... Co to za pytanie :(

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, nie wszedłem w artykuł. Przeglądałem tylko forum na fonie a ze akurat zaczynałem serial... Nie było pytania panowie

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

 

Jeśli chodzi o hdr10 to robiłem parę testów na plikach demo i czasem active hdr pomagał czasem pogarszal obraz, ale sam system raczej na plus+

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ci nie odpowiem bo właśnie dałem Ci odpocząć od forum na tydzień za język w stosunku do innych użytkowników forum. No miejmy jakieś granice...

O Xbox mogę coś napisać dopiero po 3 listopada. Akurat wrócisz : )

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny artykuł i ciekawe porównanie. Przy okazji zachęcił mnie do obejrzenia serialu;) 

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo fajnie że tekst dotyczący DV i HDR 10 się pojawił. Kolejne porównania mile widziane :)

PS. Może jakaś para solidnych xe93.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wypada porównanie hdr10 z i bez active hdr?
Wogle mam wrażenie że hdr10 ma lepsze nasycenie kolorów i jakby większą rozpiętość tonalna, szczególnie jak wylaczymy active hdr.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo czekałem na drugi sezon Stranger Things. Dokończe tylko 2 ostatnie odcinki Mindhuntera (także w Dolby Vision) i i zagłębiam się w ,,upside down". :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon był niezwykle ciekawy, przede wszystkim ze względu na bardzo specyficzny, rzadko spotykany klimat lat 80-tych :) Też przymierzam się do drugiego sezonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam drugi, jak tak dalej pójdzie to go dziś skończę, czy raczej jutro

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem, że to najlepszy HDR jaki widziałem na moim telewizorze, bo ten mindhuter to tragedia jeśli chodzi o HDR.
Normalnie niebo a ziemia.
Bynajmniej na moim TV.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju, wyjaśnij proszę dlaczego podświetlenie oled w dolby vision jest ustawione tylko na 50? Czy nie powinn dać się go na 100, żeby uzyskać lepszy efekt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość HDR w tym filmie jest naprawdę na najlepszym poziomie , chyba żaden z filmów nie zrobił na mnie takiego wrażenia jeśli chodzi o efekt HDR

gra świateł, przejścia fantastycznie zrobione , warto ten film obejrzeć dla samego HDR. Choć na konkurencyjnym forum specjaliści piszą by wyłączyć HDR na Netfliksie

w 4K bo obraz jest bardzo zniekształcony i sztuczny -  rozwaliło mnie to normalnie .

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kklos napisał:

Choć na konkurencyjnym forum specjaliści piszą by wyłączyć HDR na Netfliksie

"Specjaliści" - o nich to jak powiedzieć, że telenowela "Klan" ma fascynująca i trzymająca w napięciu fabułę :D

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakość HDR w tym filmie jest naprawdę na najlepszym poziomie , chyba żaden z filmów nie zrobił na mnie takiego wrażenia jeśli chodzi o efekt HDR gra świateł, przejścia fantastycznie zrobione , warto ten film obejrzeć dla samego HDR. Choć na konkurencyjnym forum specjaliści piszą by wyłączyć HDR na Netfliksie

w 4K bo obraz jest bardzo zniekształcony i sztuczny -  rozwaliło mnie to normalnie .

 

Na podstawie mindhuter, to bym powiedział to samo, a może nawet powiedziałem (na innym forum).

 

Generalnie, to pierwszy raz HDR mi się podoba, na tym nowym sezonie "dziwnych rzeczy".

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na podstawie mindhuter, to bym powiedział to samo, a może nawet powiedziałem (na innym forum). 
Generalnie, to pierwszy raz HDR mi się podoba, na tym nowym sezonie "dziwnych rzeczy".
 
 
 
To dziwne, ja nie zauważyłem żadnych problemów w Mindhunterze.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Subman napisał:

Pierwszy sezon był niezwykle ciekawy, przede wszystkim ze względu na bardzo specyficzny, rzadko spotykany klimat lat 80-tych :) Też przymierzam się do drugiego sezonu.

Pierwszy odcinek to momentami taki klimat, że aż się zapomniałem przy testach ; ) Dinozaury będą w niebie ; )

22 minuty temu, raf7705 napisał:

Na podstawie mindhuter, to bym powiedział to samo, a może nawet powiedziałem (na innym forum).

 

Generalnie, to pierwszy raz HDR mi się podoba, na tym nowym sezonie "dziwnych rzeczy".

Mam wrażenie, że ten serial to taki pokaz HDR. Trochę jak z 3D > czuć momenty, że aż celowo są konkretne ujęcia; ) I jest też dowód, że streaming może dać praktycznie tak dobre odczucia wizualne jak z Ultra HD Blu-ray.

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ja pisałem, że na moim telewizorze, bo na innych może było ok. Chociaż nawet wersja SDR na TV I na telefonie, też wyglądała źle.
Ale patrząc na "dziwne rzeczy" okazuje się, że można zrobić to dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytań jest tak wiele i można robić tyle kombinacji, że tak jak napisaliśmy: to dopiero pierwsze podejście. Ale skoro jest ten Active to trzeba go używać i wykorzystać ; ) I póki co tak to oceniliśmy. W ogóle musimy teraz pożyczyć niższe LCD z DV. Tam różnica na pewno będzie dużo większa na korzyść DV. W końcu po to ten format wymyślono... ma wykrzesać więcej z mniej wypasionych TV ; ) Ale najpierw jeszcze poleci tekst o filmach na UHD BD. Bo to ważne. Nadal na OLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na podstawie mindhuter, to bym powiedział to samo, a może nawet powiedziałem (na innym forum). 
Generalnie, to pierwszy raz HDR mi się podoba, na tym nowym sezonie "dziwnych rzeczy".
 
 
 
Mam to samo w tym serialu to HDR chciałbym wyłączyć

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nie ja jeden mam problem z Mindhunterem w DV...

Obejrzałem już trochę rzeczy w HDR10 oraz DV na B7V i mogę napisać tak:

- żaden materiał HDR10 mnie póki co nie rozczarował, niezależnie od tego czy była to płyta UHD czy jakiś rip ze "sztucznie" dodanym HDRem, wczoraj np. oglądałem "Passengers" wersja prosto z płyty i takie filmy pokazują pozytywną miazgę, jaką potrafi zrobić HDR10, wszystko mi pulsowało w oczach, a jednocześnie żaden ciemny detal nie stracił na uroku, więc nawet jeśli film przeciętny, to dostał +2 z automatu za obraz;

- sporo materiałów DV mnie rozczarowało - oczywiście z racji ograniczenia ich dostępności w zasadzie oglądam póki co tylko Netfliksa i tutaj jest głównie problem z jasnością obrazu w scenach dziejących się na dworze - w Mindhunterze takie sceny przy oświetleniu OLED ustawionym na zalecane "50" są po prostu za ciemne, mdłe i nienaturalne jak dla mnie, a jednocześnie nie ma tego problemu ze scenami wewnątrz pomieszczeń... podobny jeśli nie identyczny problem występuje np. w filmie (też Netflix) "Ridiculous 6" - sceny na dworze w westernie powinny być jasne, jaskrawe wręcz od słońca, a tutaj dostajemy mdły obrazek, oglądany jakby przez naprawdę ciemne okulary przeciwsłoneczne... oczywiście pomaga rozjaśnienie oświetlenia OLED do "75", niemniej podbicie tego parametru ponad 50 jak wiemy wzmacnia efekt HDR ponad to co "miało być" no i w efekcie dostajemy obraz, który niekoniecznie będzie dobrze wyglądał poza naprawdę jasnymi scenami - zatem i tak źle i tak niedobrze...

ALE

jednocześnie z tego samego Netfliksa właśnie omawiany w teście "Stranger Things 2" w DV wygląda bombowo. Jak dobry HDR10, jeśli nie lepiej. I to wszystko przy ustawieniu oświetlenia OLED na 50, zarówno sceny nocne jak i dzienne prezentują się bardzo dobrze.

Sprawdziłem zatem jak się ma sytuacja gdy puścimy omawiane problematyczne materiały z Netfliksa przez PS4 Pro uzyskując zwykłe HDR10 zamiast DV - jest OK. Z tego wniosek, być może nieco pośpieszny, ale póki co jedyny, że DV w Netfliksie dla niektórych materiałów jest po prostu skopane, a i samo DV ma dużo więcej potencjalnych problemów (pułapek dla twórców / obrabiaczy) niż zwykły HDR10. Nawet jeśli ogólnie ma większy potencjał...  Ideałem byłoby gdyby aplikacja Netfliksa umożliwiała wybór między HDR10 a DV, ale tak niestety nie jest. Dobrze zatem, że chociaż jest ta alternatywa w postaci puszczenia tego przez konsolę w zwykłym HDRze...

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...