Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maksymalny bitrate na Netflix to jest właśnie ok. 15Mb/s i to też zależy od filmu. Kiedyś na jakimś filmie w UHD miałem bitrate coś ok. 7 Mb/s i też pokazywało rozdzielczość 2160p. Generalnie to mimo, że kiepsko to wygląda na papierze w stosunku do płyt to dzięki nowemu kodekowi w praktyce jest całkiem fajnie. 

Ja to w ogóle mam ostatnio problem, bo kończy mi się umowa, a orange nie chce mi podciągnąć światłowodu, który kończy się gdzieś 50m ode mnie. Alternatywą są tylko sieci lte, co nie jest zbyt zachęcające...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja teoria jest taka, że oni specjalnie ziarno wprowadzają do swoich produkcji, żeby mogli mniejszy bitrate stosować:) Takie szumy powodują, że wymagana jest mniejsza przepływność w stosunku do normalnego obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja teoria jest taka, że oni specjalnie ziarno wprowadzają do swoich produkcji, żeby mogli mniejszy bitrate stosować:) Takie szumy powodują, że wymagana jest mniejsza przepływność w stosunku do normalnego obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo skoro ziarnisty obraz wymaga mniejszej kompresji żeby ziarno nie zamieniło się w macroblocking. To właśnie przy czystym obrazie bez ziarna można pozwolić sobie mniejszy bitrate bez wyraźnej utraty jakości.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie jak mówi Mierzwiak - brak ziarna powoduje, że można zaoszczędzić na bitracie, albo zwiększyć po prostu jakość obrazu w innych miejscach, wymagających mniejszych makrobloków (np. na krawędziach jakiś obiektów). Te ziarno jest zapewne sztucznie wprowadzane, bo dużo reżyserów uważa, że dodaje ono taki fajny efekt kinowy. Nie wiem jak inni uważają, ale mnie te ziarno tylko denerwuje bo wprowadza szum i obniża po prostu jakość obrazu.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film grain jest bardzo ważny. Dla mnie bez niego filmy kinowe czy seriale wyglądają sztucznie, zbyt sterylnie.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od filmu / serialu. Jednym to pomaga, innym daje efekt co najwyżej groteskowy. Nie wyobrażam sobie np. ziarna w takim TBBT ;), albo jego braku w Saving Private Ryan. Zasadniczo trzeba też pamiętać, że naturalna ziarnistość wynikająca z dużego ISO jest też często po prostu efektem tego, że tak jest łatwiej nakręcić dobre sceny przy słabym świetle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ziarno nie jest wprowadzone do filmu przed jego kompresją, a wprowadza je aplikacja na ostatnim etapie przed wyświetleniem? Coś jak dodatkowo nałożony filtr. Filmy musiałyby mieć jakąś dodatkową flagę która określałaby 'moc' ziarna. Wtedy takie ziarno bardzo ładnie ukrywałoby artefakty z kompresji. Pamiętam swego czasu jak się oglądało filmy xvid w rozdzielczości 640x352. Dodanie sobie ziarna w filtrach ffdshow bardzo dobrze wpływało na odbiór filmu, bo ono ładnie maskowało niedoskonałości kompresji, która w tamtych czasach była spora.

Oczywiście to tylko teoria i wątpię że tak jest, no ale w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie ziarna po to żeby zasmakować kompresję jest nielogiczne bo przyczyni się one raczej do zwiększania bitrate a nie poprawy jakości. Film grain dziś często jest dodawany na etapie postprodukcji w celu "artystycznym".

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10/28/2017 o 15:32, gh0st666 napisał:

Ok, dzięki za odpowiedź. Widzę że cały czas piszecie o active HDR. Gdzie to można włączyć bądź wyłączyć? W TV nie widzę takiej opcji.

Podbijam pytanie o active HDR. W tv nie ma nic takiego... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2017 o 14:02, Maciej Koper napisał:

Nie, już przy 50 odnoszę wrażenie, że Dolby Vision jest sztucznie podbite. Jak się da na 100 to nawet nie trzeba porównania, by widzieć, że na pewno nie tak to miało wyglądać ;) Przy HDR10 powinno być na 100. Tak zostały skonstruowane telewizory LG.

To ustawienie podświetlenia przy Dolby Vision na 50 jest tylko dla serii 7 czy ogólnie OLEDów LG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie Dolby mam na 80

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Dolby mam na 39. Wszystko powyzej nie wyglada naturalnie i jest zwyczajnie za jasno:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, stecko napisał:

Ja Dolby mam na 39. Wszystko powyzej nie wyglada naturalnie i jest zwyczajnie za jasno:)

Chodzi o to, żeby matryca była w stanie dać te 700cd/m2 (w przypadku OLEDów), a obraz nadal wyglądał w miarę naturalnie. Zawsze byłem pewien, że tylko przy maksymalnym podświetleniu jest to możliwe. Okazuje się, że najwidoczniej byłem w błędzie. Przynajmniej dla serii 7. Czekamy na info od @Maciej Koper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To ustawienie podświetlenia przy Dolby Vision na 50 jest tylko dla serii 7 czy ogólnie OLEDów LG?
Dla serii 6 tak samo ;) podbijanie ponad 50 nie zwiększa szczytowej jasności, tylko rozjaśnia wszystkie odcienie barw poniżej białego.
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku, czyli polecasz więc ustawić 50 dla Dolby Vision czy wogle dla trybów hdr?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kKadajo napisał:

Maćku, czyli polecasz więc ustawić 50 dla Dolby Vision czy wogle dla trybów hdr?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Na drugiej stronie tego tematu masz odpowiedź.

DV = 50

HDR10 = 100

Oglądam właśnie Stranger Things. Zauważyłem że najlepsza jakość obrazu jest w trybie Kino. Jest jeszcze tryb Kino domowe. Jednak obraz w tym trybie jest nadmiernie rozjaśniony. Prawdopodobnie gamma w tym trybie jest dość niska. Czerń również nie jest tak głęboka jak powinna być i ziarno w obrazie jest dość mocno wyeksponowane. Ogólnie obraz wygląda na pozbawiony głębi. Wspominam o tym, gdyż kilka osób pisało w różnych wątkach o problemach ze słabą czernią w DV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie szlag trafi z tym Netflixem, chyba anuluję subskrybcję, bo po co mam płacić za coś co nie działa jak należy. Po Wszystkich Świętych zrobiłem sobie długi weekend. Zauważyłem, że w dzień jak wszyscy są w robocie to Netflix śmiga pięknie. W testach prędkości wyciąga spokojnie 60 Mb, filmy buforują się błyskawicznie i szybko osiągają max jakość. Natomiast wieczorem jest dramat. Z reguły mam czas żeby obejrzeć coś dopiero koło 21. Wtedy Netflix raczy mnie prędkością poniżej 10 Mb. Wczoraj była masakra, praktycznie cały odcinek Stranger Things 2 oglądałem w fenomenalnej jakości 2Mb/720p. Robiąc test w przeglądarce internetowej TV witryna fast.com dawała mi maks 5Mb, natomiast speedtest.net wyciągał tyle ile koreańczyk wsadził do karty sieciowej TV czyli 96 Mb. Nikt mi nie powie, że to wina mojego łącza, po prostu serwery Netflixa są do kitu. Sorry ale dla mnie to bez sensu i wolę sobie ten serial ściągnąć z neta i oglądać w 4K kiedy mnie pasuje, a nie kiedy pasuje inszym serwerom. Co prawda poświęcę Dolby Vision, ale lepiej mieć normalny bitrate i rozdzielczość, niż Dolby Vision i ogromne makrobloki kompresji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@efel

Nigdy o żadnej porze dnia i nocy w ciągu ostatniego roku nie miałem takiego problemu jak opisujesz. Problem zapewne nie leży gdzieś po środku, może kiepski routing / wyjście na świat, które zapycha się wieczorem / w nocy jak ludzie torrenty odpalają. Zmiana operatora może tutaj paradoksalnie pomóc, o ile nie wychodzi na świat w ten sam sposób (co jest częste dla operatorów działających w tej samej lokalizacji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, plast napisał:

@efel

Nigdy o żadnej porze dnia i nocy w ciągu ostatniego roku nie miałem takiego problemu jak opisujesz. Problem zapewne nie leży gdzieś po środku, może kiepski routing / wyjście na świat, które zapycha się wieczorem / w nocy jak ludzie torrenty odpalają. Zmiana operatora może tutaj paradoksalnie pomóc, o ile nie wychodzi na świat w ten sam sposób (co jest częste dla operatorów działających w tej samej lokalizacji).

Nie wierzę, że w dzień jak zrobisz test prędkości na fast.com będziesz miał taki sam wynik jak o 21 wieczorem w szczycie. 

Zmiana operatora u mnie nie wchodzi w rachubę, bo jest tylko jeden w mojej okolicy który oferuje światłowód. A wracać do netu radiowego raczej bym nie chciał :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź LTE :)

Na fast.com mam zawsze wartości powyżej 500 Mbps, więc różnica między 550 a 750 nie ma znaczenia dla tego co oferuje Netflix (15 Mbps max).

Podczas oglądania czasem mam tak, że się NF rozpędza, np. minutę mu zajmuje by wejść na 15 Mbps. Ale to jedyny problem.

Edytowane przez plast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mnie szlag trafi z tym Netflixem, chyba anuluję subskrybcję, bo po co mam płacić za coś co nie działa jak należy. Po Wszystkich Świętych zrobiłem sobie długi weekend. Zauważyłem, że w dzień jak wszyscy są w robocie to Netflix śmiga pięknie. W testach prędkości wyciąga spokojnie 60 Mb, filmy buforują się błyskawicznie i szybko osiągają max jakość. Natomiast wieczorem jest dramat. Z reguły mam czas żeby obejrzeć coś dopiero koło 21. Wtedy Netflix raczy mnie prędkością poniżej 10 Mb. Wczoraj była masakra, praktycznie cały odcinek Stranger Things 2 oglądałem w fenomenalnej jakości 2Mb/720p. Robiąc test w przeglądarce internetowej TV witryna fast.com dawała mi maks 5Mb, natomiast speedtest.net wyciągał tyle ile koreańczyk wsadził do karty sieciowej TV czyli 96 Mb. Nikt mi nie powie, że to wina mojego łącza, po prostu serwery Netflixa są do kitu. Sorry ale dla mnie to bez sensu i wolę sobie ten serial ściągnąć z neta i oglądać w 4K kiedy mnie pasuje, a nie kiedy pasuje inszym serwerom. Co prawda poświęcę Dolby Vision, ale lepiej mieć normalny bitrate i rozdzielczość, niż Dolby Vision i ogromne makrobloki kompresji.


Jestem prawie pewny, że to wina twojego ISP i jego routingu. Oglądam Netfliksa tylko wieczorami i nigdy nie miałem takiego problemu. Wystarczy, że w momencie problemów napiszesz do jakiegoś znajomego, który mieszka gdzieś dalej i sprawdzi serwery w tym samym momencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, piter20020 napisał:

Jestem prawie pewny, że to wina twojego ISP i jego routingu. Oglądam Netfliksa tylko wieczorami i nigdy nie miałem takiego problemu. Wystarczy, że w momencie problemów napiszesz do jakiegoś znajomego, który mieszka gdzieś dalej i sprawdzi serwery w tym samym momencie.

 

Masz rację, poczytałem o tym, posprawdzałem u znajomych, u nich prędkość do Netfliksa była ok. Zgłosiłem się do mojego dostawcy netu, powiedział że rozumie, ale on nie ma wpływu na to za bardzo co się dzieje dwie bramki dalej za jego łączem. Tylko że, nie wiedzieć czemu, sytuacja ostatnio mocno się poprawiła. Może spadło zainteresowanie Netflixem, albo ktoś poszerzył to wąskie gardło, które u mnie było problemem. Netflix teraz śmiga i nie mam problemu żeby osiągnąć 60-70 Mb w godzinach szczytu, co w zupełności wystarcza. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...