Skocz do zawartości
Maciej Koper

Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

Rekomendowane odpowiedzi

@misfit

Ok, dzęki za wyjaśnienie. 

@klaus71

Czy ja wiem... To jest wojna o nowy standard - takie same wojny mieliśmy wcześniej - np. Blu ray vs HD-DVD. Za każdy sprzedany telewizor zgodny z DV producent musi płacić Dolby Laboratories 3$. HDR10+ jest całkowicie darmowy. A trzeba też wiedzieć, że producenci telewizorów muszą uisczać sporo innych opłat licencyjnych - np. za dekodowanie H.264 (tu niewielka opłata), ale już całkiem dużo muszą płacić za H.265/HEVC. Opłaty licencyjne za HEVC i sama sytuacja odnośnie opłat licencyjnych jest na tyle niejasna, że tu też mamy już konkurencyjny otwarty standard promowany przez google (VP9) i trwają też prace nad nowym, darmowy standardem AV1 przez konsorcjum aomedia, przewyższającym jakościowo zdecydowanie to co oferuje obecnie HEVC. Dla nas, konsumentów najlepsze są otwarte, darmowe standardy, bo to oznacza w końcowym efekcie niższe ceny końcowych produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DV - to format komercyjny, stąd pomimo wielu oczywistych zalet nie wszyscy w  niego chcieli wchodzić/weszli.  

1 godzinę temu, Hiszpan_007 napisał:

(...) spieszę ze sprostowaniem że chodziło mi o HFR.

Obecnie na rynku nie ma telewizorów wspierających tę technologię (LG swego czasu coś pokazało).  A przy okazji należy wyjaśnić, że tak jak HDR nie jest wymysłem branży producentów tv, tak samo jest z HFR. To wszystko są funkcjonalnośći/rozwinięcia technologii rejestracji obrazu.

PS> HFR imho znacznie lepsza sprawa od obecnego HDRu, na tych biednych lcdekach i oledach co "się pocą" jak świecą 700 nit :D 

PS2. A tak przy okazji https://hdtvpolska.com/hdr-co-to-jest-hdr-hdr10-kontra-dolby-vision/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Subman napisał:

 

Czy ja wiem... To jest wojna o nowy standard - takie same wojny mieliśmy wcześniej - np. Blu ray vs HD-DVD. Za każdy sprzedany telewizor zgodny z DV producent musi płacić Dolby Laboratories 3$. HDR10+ jest całkowicie darmowy.

jaki darmowy? - dodadzą ci go w tv kupionym w tym lub zeszłym roku? nie - będziesz musial zapłacić za niego kupując nowy tv

dolby juz jest na rynku na płytach , hdr+ jest spec'iem u Samsunga

i to że Samsung i Panasonic coś kombinują to jest po prostu jeszcze większe rozpieprzanie bajzlu który zaczął się porządkować

kupno drogiego tv bez Dolby Vision bo Samsung i Panas oszędzili w tv za 3000euro dodatkowe 3 euro to kpina z klienta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klaus71 napisał:

jaki darmowy? - dodadzą ci go w tv kupionym w tym lub zeszłym roku? nie - będziesz musial zapłacić za niego kupując nowy tv

Nie będziesz musiał. Już obecnie masz wiele rozwiązań podpinanych po HDMI (np. Google Chromecast Ultra za 300zł) , które dekodują streaming HEVC, VP9.2, DV i podają go do telewizora po HDMI, który może nie wspierać tych formatów.

10 minut temu, klaus71 napisał:

kupno drogiego tv bez Dolby Vision bo Samsung i Panas oszędzili w tv za 3000euro dodatkowe 3 euro to kpina z klienta

Wiesz, niektórzy kupują TV za 3000 Euro, a niektórzy muszą się zadowolić TV za 300 EUR. Poza tym tak jak wspomniał te 3 Euro to tylko jedna z wielu opłat licencyjnych, które musi uiścić producent. Dla porównania opłata za starszy dekoder H.264 od telewizora wynosi ok. 0,20$. To było do zaakceptowania przez wszystkich i stąd nie było próby tworzenia nowego konkurencyjnego dekodera. Jak Dolby i MPEG są teraz tak zachłanne, to nie ma co się dziwić, że inni zaczynają się buntować i tworzyć własne darmowe standardy.

Linux też jest całkowicie otwarty i darmowy. Też mógłbyś powiedzieć, że po co nam nowy system operacyjny, skoro mielśmy już DOSa, Windowsy i nic innego nie jest nam potrzebne. Tylko tak myśląc MS żądałby teraz za swój system operacyjny wielokrotnie wyższej opłaty, a sam produkt byłby też gorszej jakości. Konkurencja jest wszędzie wskazana, bo tak czy inaczej w dłuższej perspektywie zyska na tym końcowy użytkownik (jakościowo i cenowo). 

Mogę podać nawet przykład - grupa MPEG przestraszyła się nowego formatu AV1 o którym wspomniałem wcześniej i od kilku lat obniżają opłaty licencyjne za HEVC, choć wciąż są one wysokie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xisiek dlatego się zastanawiam czy poczekać aż wejdzie ten HFR bo to da naprawdę sporą różnice w odbiorze oglądanego obrazu w sporcie i graniu. Niż napalać się na to całe HDR 4K i inne kolory bajery w porównaniu do full hd. Sprawdzę jak zachowuję się obraz na Oledzie przy konsoli ps4 pro i Nba 2k18. Jak tam z tym gubieniem szczegółów w czerniach i efektem teatru przy ruchu którego już podobno nie ma. Lcd mnie zawiodły totalnie i planowałem przeczekać ową technologię ;-) W 2007 nie stać mnie było na KURO w 60 calach za 30 tyś dlatego za 14 tyś wybrałem 65 cali JVC tylną projekcję i do dzisiaj mega zadowolony. To był rok gdzie weszło full hd do tego standard blu-ray w Ps3 i człowiek wiedział że to dobry moment na zakup Tv który będzie długo cieszył mordę. Wszędzie gdzie czytałem to było napisane kupuj większy więc na ten czas dowaliłem 65 cali. Ludzie widząc pukali się w czoło a a ja mówiłem poczekajcie za 5 lat wszyscy taki będą mieć w salonie. Przyzwyczajasz się po miesiącu do wielkości dlatego doskonale rozumiem osoby mające 120 cali ;-) 

Edytowane przez Hiszpan_007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

High Frame Rate to przecież każda zawartość która ma więcej klatek na sekundę niż to co obecnie mamy w filmach czy też telewizji (24/30 klatek na sekundę). W praktyce HFR zaczyna się juź od 48p/60p (progresywnych klatek, nie interpolowanych) . Taki OLED 7 serii jest w stanie bez problemu odebrać i odtworzyć streaming 4096p60 (np. https://www.youtube.com/watch?v=GTGm7mye-_4 ). Jak podłączysz PCta to jesteś w stanie jeszcze więcej wycisnąć - jeśli  masz odpowiednio szybką kartę grafiki to już teraz jesteś w stanie grać na OLEDzie w 120Hz w rozdzielczości FHD.

LG pokazało jedynie wspólnie z SES demonstracyjny streaming 4096p100 HLG z satelity, czyli z jeszcze większą ilością klatek na sekundę i to była ta nowość, której obecne telewizory LG nie potrafią jeszcze obsługiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś za darmo ma być kompatybilne z czymś za kasę ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Subman napisał:

High Frame Rate to przecież każda zawartość która ma więcej klatek na sekundę niż to co obecnie mamy w filmach czy też telewizji (24/30 klatek na sekundę). W praktyce HFR zaczyna się juź od 48p/60p (progresywnych klatek, nie interpolowanych) .

Coś się Ci pomyliło - 60p to nie jest HFR. 

1 godzinę temu, Hiszpan_007 napisał:

Xisiek dlatego się zastanawiam czy poczekać aż wejdzie ten HFR bo to da naprawdę sporą różnice w odbiorze oglądanego obrazu w sporcie i graniu. 

Myślę sobie, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Xisiek napisał:

Coś się Ci pomyliło - 60p to nie jest HFR. 

No chyba Tobie coś się pomyliło. Poszukaj sobie. 60p to jak najbardziej HFR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Subman napisał:

No chyba Tobie coś się pomyliło. Poszukaj sobie. 60p to jak najbardziej HFR.

Bładzisz :) Kolega Hiszpan_007 nawet podał wyżej definicję.  

PS. Jakby było tak jak twierdzisz, to mogę Ci sprzedać koncert z przyszłości - mam w klatkarzu 60p :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xisiek
Tiaa, jakby to powiedzieć - ta jest zła definicja. Poczytaj sobie chociażby tu:  http://www.red.com/learn/red-101/high-frame-rate-video albo tu: https://www.sony.pl/pro/article/digital-cinema-high-frame-rate-for-a-smoother-viewing albo chociaż zajrzyj do wikipedii. Proszę bardzo:

Cytat

In motion picture technology—either film or videohigh frame rate (HFR) refers to higher frame rates than typical prior practice.

https://en.wikipedia.org/wiki/High_frame_rate

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia. HFR, o którym mówimy to klatkarz 100/120. Na samym początku definicję (aby było wiadomo o czym mowa) wkleił nasz kolega.50/ 60 klatek to żadna nowość - od dawna jest to dostępne i taki materiał odtwarza dowolny tv.

Mówimy dokładnie o tym - http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1473185035

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie jeszcze raz definicję które podałem, a nie bazuj na jakiś materiałach marketingowych LG. Nigdzie nie powiedziałem, że telewizory nie są w stanie akceptować sygnału 60p. Akceptują go, ale wiadomo, że nie ma powszechnie filmów/kanałów sportowych w klatkarzu wyższym niż 24p/30p. Stąd każdy materiał, który ma już 48p/60p jest uważany obecnie za HFR, tak samo jak 100p/120p czy też nawet 240p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subman chłopie, przecież od samego początku jest napisane o czym mówimy - 100/120 klatek :)

PS. Zaśmiecamy wątek o fajnym oledzie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ? Przecież ja polemizuję z tym (niewłaściwym) stwierdzeniem:

1 godzinę temu, Xisiek napisał:

60p to nie jest HFR. 

Hello, ktoś tam jest ??? Xisiek, proszę Cię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Subman napisał:

Hello, ktoś tam jest ??? Xisiek, proszę Cię...

 Tak dla 24p wysokim klatkażem jest  30 czy 48 czy 60p, problemy tylko taki, że my tu nie o tym piszemy i cały czas Ci to tłumaczę, a Ty cały czas nie chcesz tego zrozumieć  :) 

PS. Polecam czytanie postów innych (w tym wypadku kolegi Hiszpana_007) zanim się wejdzie do dyskusji.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam Xisiek, abyś był bardziej konsekwentny. Najpierw zarzucasz, że 60p to nie HFR z czym polemizuję, a teraz zmieniasz temat i "polecasz mi czytanie postów innych" ???

Kolega Hiszpan pytał się o HFR, więc napisałem co o tym myślę - a myślę, że HFR rozpoczyna się od 60p i tak też definiują HFR inni. Obecnie mamy powszechnie dostępne materiały praktycznie wyłącznie o niskim klatkarzu 24/30p (wyjątkiem są niektóre materiały - np. na youtube) i według mnie nie jest nam potrzebna od razu tak olbrzymia rewolucja jak zmiana na 120p. Wystarczy że będziemy mieć z satelity powszechny streaming 50/60p i wszyscy odczujemy dużą, widoczną poprawę, szczególnie na kanałach sportowych. Różnica między 60p a 120p też występuje, ale wiadomo powszechnie że jest ona bardziej subtelna.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego koledzy Subman i Xisiek nasuwa się pytanie czy już teraz jest czas by zaopatrzyć się w Oleda z serii 7 który tanieje i oferuje prawie wszystko co potrzeba by dłużej nacieszyć się dobrym obrazem w grach sporcie i filmach. Niski input lag do tego stabilny obraz w sporcie a w filmach wiadomo że bajka gdy się ogląda do tego tak jak ja czyli w nocy. Nie potrzebuje 3D. Ps4 pro do tego kablówka z HD oraz Netflix Amazon i ściągane filmy w najlepszej jakości. Zapewne dokupię odtwarzacz UHD tak jak to zrobiłem w 2007 kupując Blu-rauy i ciesząc oko filmami z płyt nie na długo oczywiście ;-) W Tylnej projekcji nie denerwuje mnie to że jest ciut ciemniej a nie tak jak w LCD wypala oczy. W plazmach widziałem i przeszkadzało mi migotanie i jestem ciekawy czy w oledzie też tak będzie czując że szybko mnie wyprowadzicie z błędu że tak nie jest. Tylna projekcja ma wadę kątów pionowych a nie tak jak w Lcd poziomych. Siedzisz ciut niżej i się obraz zmienia. Dlatego myślę że Oled będzie mega przeskokiem jakościowym chyba że zacznie się sypać z powidokami i pasami różnego rodzaju ;-) HDMI 2.1 i HFR 120 klatek  z tego co czytam nie jest warte czekania ? Czy to dobry czas na zakup ? Może jednak poczekać do IFA albo do stycznia i targów w stanach zobaczyć co oferują nowości i wtedy kupić w razie co wersje z 7 tak jak wielu na tym forum zrobiło i kupowało w tym czasie wersie 6. Ciekawe do jakiej ceny może 7 spaść za 65 cali.

Edytowane przez Hiszpan_007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hiszpan_007

Miałem Kuro i zmieniłem go na OLEDa LG C7 i nie żałuję. Niski input lag jest ważny jak będziesz grał na PS4. W sporcie i w filmach nie ma on natomiast zupełnie żadnego znaczenia. W sporcie plusem OLEDów jest to, że nie zobaczysz żadnego smużenia czy też ghostingu, bo matryce OLED są wielokrotnie szybsze niż najszybszy LCD. Jednak to co się liczy obecnie na prawdę przy sporcie to dobry upłynniacz ruchu, generujący sztucznie dodatkowe klatki, tak aby obraz był płynny. Jest jednak z tym pewien problem, bo prz tych upłynniaczach pojawiają się pewne artefakty. Najlepiej na tym polu radzi sobie Sony. Co do Netflixa i Amazona to oglądam praktycznie wyłącznie Netflixa. Jakość materiałów jest zróżnicowana i nawet przy najwyższym pakiecie filmy 4k nie powalają na kolana. Są nieliczne wyjątki, gdzie materiał jest bardzo dobrej jakości (Okja). Po za tym jest przeważnie średnio lub słabo z jakością. Zauważyłem, że w amerykańskich filmach mamy sporo ziarna, które niby mają dodawać filmowego charakteru, ale w praktyce tylko mnie to wkurza. Anglicy nie dodają tego ziarna i stąd angielskie filmy wyglądają zdecydowanie lepiej. Co do Amazona - bardzo mało jest filmów z polskim lektorem lub napisami, na Netflixie właściwie wszędzie masz lektora i napisy polskie (do wyboru). Odtwarzacz UHD zaoferuje oczywiście najwyższą jakość obrazu i tu OLED pokaże na co go stać.
Nie wiem za bardzo o jakim migotaniu mówisz - czy chodzi Ci o brak upłynniacza przy materiałąch 24p ? Co do kątów - krótko - są one na OLED bardzo dobre i o wiele lepsze niż w LCD. Co do HFR w 120p - nie ma sensu na nie czekać, bo się nie doczekasz według mnie przez najbliższe 5/10 lat. Nie ma w ogóle w praktyce kanałów 1080p50, więc o 120p to możemy sobie jedynie pomażyć. To jak powinna obecnie wyglądać telewizja pokazują kanały demo na Eutelsacie i Astrze. TravelXP nadawany jest w HLG 3840p50, więc mamy tam nie tylko 4k oraz 10bitowy strumień, ale i 50 progresywnych klatek zamiast 50 z przeplotem. Obraz robi niesamowite wrażenie, nie tylko pod względem rozdzielczości i jakości, ale również pod wzlędem płynności. Tylko że jest jeden problem - to jest kanał demo, nikt na razie nie kwapi się, aby zacząć uruchamiać komercyjnie takie kanały :(

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Subman napisał:

Wystarczy że będziemy mieć z satelity powszechny streaming 50/60p i wszyscy odczujemy dużą, widoczną poprawę, szczególnie na kanałach sportowych. Różnica między 60p a 120p też występuje, ale wiadomo powszechnie że jest ona bardziej subtelna.

a sport natywnie nie jest rejestrowany w 50/60 klatkach - wg mnie sport juz ma HFR na satelicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Migotanie obrazu –

występuje w każdym telewizorze plazmowym z natury działania. Obraz nie jest wyświetlany w sposób ciągły tylko generowany z serii krótkich impulsów rozświetlających luminofor.

Ja to widziałem i mi przeszkadzało zaliczając się do mniejszości. Z input lagiem wiem że to tylko do gier i o to właśnie się najbardziej rozchodzi że do końca nie wiem czy tylko ten czynnik ma wpływ na ruch i płynność grania w 2k17 względem Lcd z input lagien np 38 ( oled 21 ) czy inne parametry telewizora odpowiadające za upłynnianie ruchu. Poważnie grając na super telewizorze Lcd SONY z seri B z głosnikami ( taki model ) z boku u znajomego chodzi to tak wolno i przełączenie się na zawodnika by pomagał pod koszem jest tak opóźnione względem mojego dotyku pada że szlak człowieka pobiera. U mnie na tylnej projekcji to zapindala i działa tak szybko że potrafię w ułamku sekundy podbiec każdym z obwodu i pomagać np przy podwojeniu by nie podał piłki jeden drugiem pod koszem i się np. dobrze ustawić by bronić. Potrafię bronić on ball czyli cały czas zawodnik przy zawodniku a u kumpla na LCd zrobi zwód w jedną drugą i pływam nie wiem gdzie biegnąc to jest straszne.  Jak tak jest na każdym LCd to poważnie nie da się grać z przyjemnością i dokładnością z tym co robisz i tylko współczucia. Dlatego tak mnie ciekawi jak to jest na Oledzie bo jak tak samo to zostaję przy JVC i mam gdzieś te wszystkie bajery ewentulanie kupie tylko do filmów. Z tego co piszesz to przy sporcie jednak tak różowo nie jest i są denerwujące artefakty. Ziarna też nie cierpię i będzie mnie to na bank denerwować. Widziałem też porównania TV LCD i OLEDA przy sobie na materiale chyba z TOP GEAR i tam pokazując wnętrze auta widać było na lCD wszystko a na Oledzie plamę czarna i zero szczegółów siedzenia ubrania to też nieciekawie wyglądało. Tylko wiadomo no każda technologia ma zalety i wady.

Dziękuję za podpowiedz jeśli chodzi o HFR. Z HDMI 2.1 pewnie ta sama odpowiedź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Subman napisał:

A ja polecam Xisiek, abyś był bardziej konsekwentny. Najpierw zarzucasz, że 60p to nie HFR z czym polemizuję, a teraz zmieniasz temat i "polecasz mi czytanie postów innych" ???

Kolega normalnie niemożliwy :D Ostatni raz:

- czy obecnie są dekodery, które wyplują nam 60 p - tak 

- czy obecnie w streamingu mamy materiały 60p - tak

- czy obecnie są produkcje wydane na BD w 60p - tak

- czy obecnie są tv, które obsługują nam te 60 klatek - oczywiście, że tak

 

Czy jeżeli mówimy o przyszłości i telewizorach, które mają obsłużyć HFR, a których obecnie nie ma na rynku, to mówimy o 60p - NIE. Czy na płycie BD jak zobaczysz 1080p/60 masz napisane HFR - NIE.  Czy gdzieś ludzi piali w przeszłości o 60 klatkach jako przełomie/nowej technologii/jakości HFR - NIE. 

Dopiero niedawno zrobiło się o temacie głośno dla szerszego grona za sprawą wydania 4k uhd -Billy Lynn's Long Halftime Walk - nakręcony w pełny 3d 120p/ upchnięte ze względu na ograniczenia dnia dzisiejszego dla  specyfikacji HDMI  w 60p.  Po mimo tego downgrejdu dla wielu cud, miód i orzeszki.

PS> Mało kto chyba miał możliwości oglądania filmu nakręconego profesjonalną filmową kamerą w 120p w jego natywnym klatkażu, więc zachodzę w głowę gdzie Ci się taka okazja trafiła, że twierdzisz, iż 60p wygląda prawie tak ja 120p, ale to pewno tajemnica :)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Xisiek napisał:

Kolega normalnie niemożliwy :D Ostatni raz:

- czy obecnie są dekodery, które wyplują nam 60 p - tak 

- czy obecnie w streamingu mamy materiały 60p - tak

- czy obecnie są produkcje wydane na BD w 60p - tak

No ja widzę, że kolega Xisiek też jest niemożliwy. To ja ostatni raz powtórzę, że nie ma powszechnie (tj. w przeważającej ilości) materiałów 60p ani na BD, ani na żadnym streamingu, ani na żadnej platformie satelitarnej. Jest to zdecydowana mniejszość.

Jeszcze raz powtórzę definicję HFR za wikipedią (która bądź co bądź jest chyba najbardziej obiektywna). Widzisz w tym zdaniu słowo "typical" ? Ono jest tu kluczowe.

Cytat

In motion picture technology—either film or videohigh frame rate (HFR) refers to higher frame rates than typical prior practice.

 

16 minut temu, Xisiek napisał:

PS> Mało kto chyba miał możliwości oglądania filmu nakręconego profesjonalną filmową kamerą w 120p w jego natywnym klatkażu, więc zachodzę w głowę gdzie Ci się taka okazja trafiła, że twierdzisz, iż 60p wygląda prawie tak ja 120p, ale to pewno tajemnica :)

A kto tu mówi o filmie ? Mam przed sobą monitor LCD który obsługuje nawet 144Hz i odpowiednio wydajną kartę, która potrafi wygenerować nawet 200 klatek na sekundę więc dobrze wiem jaka jest różnica w odzwierciedleniu ruchu między 30p, 60p a 120p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...