Skocz do zawartości
Maciej Koper

Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, klaus71 napisał:

a sport natywnie nie jest rejestrowany w 50/60 klatkach - wg mnie sport juz ma HFR na satelicie

Kanały sportowe HD nadawane są obecnie w 1080i, czyli 50 klatek z przeplotem - w rzeczywistości masz 25 pełnych klatek. Sprawdzone na kanałach sportowych na nc+ (TVP Sport HD, Eurosport HD,...). Jedynymi kanałami które wiem, że nadają sygnał 50p, to nieliczne kanały 4k - np. #C4K360 lub TravelXp 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli twierdzisz że mecze są nagrywane a na pewno puszczane w 24/25 klatkach ?

bajki piszesz

sport  ma ruch 50 klatkowy a nie jak filmy 24

 i deinterlacer uzupełnia do 1080p a nie robi jakieś cudo filmowe filmowe z judderem jakie powstaje przy 1080i50 ->  1080p25 

a wyższość 1080i nad 1080p była na forum dyskutowana kilka lat temu - często trudno odróżnić 50i od 50p jak dobra elektronika jest w tv a bitrate ogranicza strumień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

czyli twierdzisz że mecze są nagrywane a na pewno puszczane w 24/25 klatkach ?

Nigdzie nie pisałem, jak są mecze nagrywane. Napisałem tylko i wyłącznie, że są nadawane w 1080i. I jest to fakt. Np. Eurosport HD: https://en.wikipedia.org/wiki/Eurosport_1 , albo Canal+ Sport: https://pl.wikipedia.org/wiki/Canal%2B_Sport

1 godzinę temu, klaus71 napisał:

 a wyższość 1080i nad 1080p była na forum dyskutowana kilka lat temu - często trudno odróżnić 50i od 50p jak dobra elektronika jest w tv a bitrate ogranicza strumień

Jak ktoś pisze o wyższości 1080i50 nad 1080p50 to tak jakby pisał o wyższości Full HD nad 4k. Można i tak, tylko że to jest całkowity fałsz. Ja widzę wyraźną różnicę między progresywnym a interpolowanym odpowiednikiem i jest mnóstwo materiałów na ten temat, a najprościej jest po prostu sprawdzić to sobie naocznie:
https://youtu.be/lbqAWe5qEkA
https://www.youtube.com/watch?v=H_o5h5SK_70
https://www.digitaltrends.com/home-theater/1080p-vs-1080i-whats-the-difference/
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Subman napisał:

Kanały sportowe HD nadawane są obecnie w 1080i, czyli 50 klatek z przeplotem - w rzeczywistości masz 25 pełnych klatek. Sprawdzone na kanałach sportowych na nc+ (TVP Sport HD, Eurosport HD,...). Jedynymi kanałami które wiem, że nadają sygnał 50p, to nieliczne kanały 4k - np. #C4K360 lub TravelXp 4k.

przecież z tego wynika że wg Ciebie sport nadają w 25klatkach 

i jak nadadzą w 50 to wg Ciebie będzie HFR 

tak jak ci odpisałem mylisz się bo sport jest nadawany w 50 klatkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, klaus71 napisał:

czyli twierdzisz że mecze są nagrywane a na pewno puszczane w 24/25 klatkach ?

bajki piszesz

sport  ma ruch 50 klatkowy a nie jak filmy 24

 i deinterlacer uzupełnia do 1080p a nie robi jakieś cudo filmowe filmowe z judderem jakie powstaje przy 1080i50 ->  1080p25 

a wyższość 1080i nad 1080p była na forum dyskutowana kilka lat temu - często trudno odróżnić 50i od 50p jak dobra elektronika jest w tv a bitrate ogranicza strumień

Nikt czy to via sat czy naziemnie nie nadaje obrazu TV w 1080p50, dostępne transmisje są nadawane 1080i50 bądź 720p50 (to ostatnie często można spotkać na niemieckich kanałach satelitarnych).
Jest tak ponieważ takie są ograniczenia przepustowości i standardy.
Na podstawie tego można by wysnuć przypuszczenie że sam materiał jest rejestrowany w 1080p50 i później odpowiednio transkodowany na drodze do odbiorcy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, klaus71 napisał:

a wyższość 1080i nad 1080p była na forum dyskutowana kilka lat temu - często trudno odróżnić 50i od 50p jak dobra elektronika jest w tv a bitrate ogranicza strumień

moja literówka: miało być 

a wyższość 1080p nad 1080i była na forum dyskutowana kilka lat temu - często trudno odróżnić 50i od 50p jak dobra elektronika jest w tv a bitrate ogranicza strumień

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, klaus71 napisał:

przecież z tego wynika że wg Ciebie sport nadają w 25klatkach 

i jak nadadzą w 50 to wg Ciebie będzie HFR 

tak jak ci odpisałem mylisz się bo sport jest nadawany w 50 klatkach

Kolego Klaus, tak jak już napisałem są standardy i nikt nie będzie zmieniał sposobu nadawanie specjalnie dla tego że będzie to sport.
Nadawanie odbywa się 1080i50 bądź 720p50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jasiek_31 napisał:

Nikt czy to via sat czy naziemnie nie nadaje obrazu TV w 1080p50, dostępne transmisje są nadawane 1080i50 bądź 720p50 (to ostatnie często można spotkać na niemieckich kanałach satelitarnych).
Jest tak ponieważ takie są ograniczenia przepustowości i standardy.
Na podstawie tego można by wysnuć przypuszczenie że sam materiał jest rejestrowany w 1080p50 i później odpowiednio transkodowany na drodze do odbiorcy.

dokładnie to samo napisałem

3 minuty temu, Jasiek_31 napisał:

Kolego Klaus, tak jak już napisałem są standardy i nikt nie będzie zmieniał sposobu nadawanie specjalnie dla tego że będzie to sport.
Nadawanie odbywa się 1080i50 bądź 720p50.

 gdzie ja pisze o zmianie standardów? czytaj ze zrozumieniem

sport ma 50 fpsów a nie 25 tak jak filmy - to jest konkluzja moich postów

dla Submana to jest już HFR na który czeka - a on już jest

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jasiek_31 napisał:

Kolego Klaus, tak jak już napisałem są standardy i nikt nie będzie zmieniał sposobu nadawanie specjalnie dla tego że będzie to sport.
Nadawanie odbywa się 1080i50 bądź 720p50.

W Niemczech i w USA jest pewnie z kilka kanałów 720p50, ale w Polsce mamy dostępne jedynie kanały 1080i50 lub 576i50 (SD).

7 minut temu, klaus71 napisał:

przecież z tego wynika że wg Ciebie sport nadają w 25klatkach 

i jak nadadzą w 50 to wg Ciebie będzie HFR 

tak jak ci odpisałem mylisz się bo sport jest nadawany w 50 klatkach

Od początku pisałem o 50 klatkach progresywnych , a nie z przeplotem, gdzie tracisz w każdej klatce połowę linii.

8 minut temu, klaus71 napisał:

sport ma 50 fpsów a nie 25 tak jak filmy - to jest konkluzja moich postów

dla Submana to jest już HFR na który czeka - a on już jest

Nie jest, bo jest to materiał z przeplotem - czytaj ze zrozumieniem ! Nie wprzątajmy w to mechanizmów deinterlace czy też upłynniaczy w telewizorach. Rozmawiamy wyłącznie o formacie !


A co do HFR w 60p w Full HD - proszę bardzo - pisał o tym swego czasu nawet Mackiek w kontekście youtube'a:
https://hdtvpolska.com/youtube-eksperymentuje-z-4k-w-hfr-60-fps/
Był też wydany swego czasu Hobbit w 48p, też uważany za HFR:
http://www.spidersweb.pl/2013/12/hobbit-hfr-wysoki-klatkaz.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do końca tracisz bo tv robi deinterlacing do 1080p

a przy ograniczonym paśmie np. do 10mbps (jak na satce) to 1080i będzie pewnie wyglądać identycznie co 1080p 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, klaus71 napisał:

nie do końca tracisz bo tv robi deinterlacing do 1080p

No i widzisz - wrzucasz znów deinterlacing do tego wszystkiego... Ehh. To wrzućmy jeszcze upłynniacz, który generuje 120 klatek i co ? Mamy już niby HFR według Ciebie ?
Nie mamy, bo zarówno deinterlacing jak i upłynniacz muszą "zgadywać" coś, czego nie ma w źródłowym materiale, a to niesie za sobą gorszą jakość obrazu - np. różnego rodzaju artefakty.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skompresowanie 1080p do tego samego pasma/rozmiaru co 1080i  uważasz że nie wytnie ci nic z obrazu?

masz 2 razy tyle linii i taką samą przepustowość - czyli na klatkę 1080p  masz połowę tego co na klatkę 1080i - dwa razy większa kompresja nie spowoduje że dostaniesz także gorszy obraz?

a deinterlacery są bardzo zaawansowane - potrafią zrobić z 1080i50 o dwa razy wyższym bitrate pewnie w praktyce to samo co miałbyś w 1080p z o połowę niższym bitrate

dlatego pisałem - wyższość 1080p nad 1080i  przy takim samym paśmie jest  tylko teoretyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klaus71 napisał:

a skompresowanie 1080p do tego samego pasma/rozmiaru co 1080i  uważasz że nie wytnie ci nic z obrazu?

masz 2 razy tyle linii i taką samą przepustowość - czyli na klatkę 1080p  masz połowę tego co na klatkę 1080i - dwa razy większa kompresja nie spowoduje że dostaniesz także gorszy obraz?

Ale ja nigdzie nie piszę o paśmie. Przecież wiadomo, że przy tym samym kodeku 4k potrzebuje większy bitrate niż FHD i tak samo jest z ilością ramek w każdym sygnale. No i co z tego ? Przecież rozmawiamy o jakości obrazu, a nie o bitrate...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobra kwestia:

zakładając ten sam bitrate transmisji czy lepsze 50/60p gęściej skompresowane czy 50/60i mniej skompresowane ??? Bo chyba nie sądzisz, że nadawcy czy SAT czy DVB-T zwiększą pasmo dla transmisji z literka "p", bo jakość jest lepsze i TY tak chcesz? Większe pasmo kosztuje więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby trochę podsumować dywagacje to tutaj coś za Wikipedią:

Cytat

W 2011 roku telewizja BBC przeprowadziła pierwszy raz na świecie eksperymentalne nadawanie telewizji HD bez przeplotu, czyli 1080p, a więc w wyższej jakości niż 1080i, ale ze względu na koszty oraz problemy z odbiorem na niektórych starszych telewizorach HD zaprzestano nadawania i powrócono do przeplotu. Aktualnie żadna telewizja na świecie nie nadaje audycji w rozdzielczości pionowej 1080 pikseli bez przeplotu, w związku z czym pełną jakość obrazu filmowego można zobaczyć jedynie korzystając z płyt Blu-ray.

I jeszcze coś takiego:

Cytat

Porównując standardy 1080i50/60 i 720p50/60, 1080i50/60 wykazuje dokładniejsze odwzorowanie szczegółów przedmiotów nieporuszających się w pionie i wyższą rozdzielczość poziomą. 720p50/60 oferuje z kolei większą płynność ruchów. W związku z tym by zmaksymalizować jakość w zastosowaniach ogólnych stosuje się zazwyczaj 1080i50/60, natomiast kanały sportowe przesyła się w 720p50/60.

W przypadku gdy źródłowy sygnał nagrany był w 1080p24, jak większość filmów, lepszą jakość obrazu zapewni bezwzględnie 1080i50/60 po bezstratnej konwersji niż 720p50/60 po konwersji stratnej.

Dla zainteresowanych cały artykuł tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/HDTV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎08‎-‎29 o 12:21, Subman napisał:

Kolega Hiszpan pytał się o HFR, więc napisałem co o tym myślę - a myślę, że HFR rozpoczyna się od 60p i tak też definiują HFR inni. Obecnie mamy powszechnie dostępne materiały praktycznie wyłącznie o niskim klatkarzu 24/30p (wyjątkiem są niektóre materiały - np. na youtube) i według mnie nie jest nam potrzebna od razu tak olbrzymia rewolucja jak zmiana na 120p. Wystarczy że będziemy mieć z satelity powszechny streaming 50/60p i wszyscy odczujemy dużą, widoczną poprawę, szczególnie na kanałach sportowych. Różnica między 60p a 120p też występuje, ale wiadomo powszechnie że jest ona bardziej subtelna.

odnosiło się to ogólnie do wszystkich twoich wypowiedzi - teraz chcesz się wykręcić

tu jak widzimy piszesz o HFR na satelicie że wystarczyłby 50p - to Ci odpisałem że nie trzeba na to czekać, to już jest :)

i już odczuwamy dużą różnicę płynności w sportach i materiałąch video (np. większość produkcji własnych w tvn/polsat/tvp) względem 24/25p filmowych z BD

na poziomie transmisji sat z limitem pasma np. 15mbps na kanałach sportowych nie będzie miało dużego znaczenia czy nadawca zapuści 1080p czy 1080i

bym powiedział że więcej będzie wpływała elektronika tv - jakość deinterlalcingu, wygłądzanie posteryzacji i jakieś sprytne polepszacze krawędzi

one mogą powodować że 1080i moze lepiej wyglądać niż 1080p (przy tym samym limicie pasma)

czyli to o co postulujesz już jest

a 1080i50 ma tą zaletę że dla materiału filmowego przy poprawnej implementacji "cadence detection" w tv zrobi ci taki deinterlacing który przywróci pełne 1080p24 (to tak tytułem komentarza czemu np. u nas jest 1080i a nie 720p)

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klaus71 napisał:

odnosiło się to ogólnie do wszystkich twoich wypowiedzi - teraz chcesz się wykręcić

tu jak widzimy piszesz o HFR na satelicie że wystarczyłby 50p - to Ci odpisałem że nie trzeba na to czekać, to już jest :)

Mam nc+ i telewizję naziemną. Gdzie tam znajdę polski kanał sportowy w 50p , czy też w ogóle jakikolwiek kanał polski w 50p ? Poza tym jakbyś dokładniej przeczytał to sam wspomniałem, że takie materiały 50p/60p istnieją (vide przykład z youtube), ale jest ich bardzo mało. Jeśli chodzi o sygnał 720p50 w Niemczech to pisał o tym kolega Jasiek_31, a nie Ty. 

4 godziny temu, klaus71 napisał:

na poziomie transmisji sat z limitem pasma np. 15mbps na kanałach sportowych nie będzie miało dużego znaczenia czy nadawca zapuści 1080p czy 1080i

A nie pomyślałeś, że możnaby zmienić sposób kodowania z MPEG4 na HEVC i już nie będzie problemu z 1080p przy tym samym paśmie ?

4 godziny temu, klaus71 napisał:

bym powiedział że więcej będzie wpływała elektronika tv - jakość deinterlalcingu, wygłądzanie posteryzacji i jakieś sprytne polepszacze krawędzi

Obecnie tak jest, ale nie po to są obmyślane nowe kodeki, HDR, DV i HFR, abyśmy tkwili do końca świata w sygnale 1080i i bazowali na bardzo ułomnych algorytmach deinterlace i innych ulepszaczach zaimplementowanych w telewizorach. Tym bardziej, że każdy producent już obecnie realizuje inaczej te ulepszacze, a ostatnio na shootoutcie pokazano jak na Sony A1 z procesorem X1 algortym likwidujący posteryzację wyciął z obrazu w ogóle część detali... To jest błędne koło. To co powinno stać się standardem, to dobry jakościowo materiał źródłowy z HDRem - takim przykładem telewizji "Next Generation" jest kanał TravelXP 4k nadawany w HLG w 2160p50. I w takim kanale nie potrzebujesz już żadnego algorytmu deinterlace, czy też  wygładzającego posteryzację czy też inny ulepszaczy.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Subman napisał:

A nie pomyślałeś, że możnaby zmienić sposób kodowania z MPEG4 na HEVC i już nie będzie problemu z 1080p przy tym samym paśmie ?

co nie zmieni istoty problemu - to samo możesz zrobić dla 1080i50 (przejść na lepszą kompresję) więc nic się nie zmienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2017 o 17:10, Xisiek napisał:

Czy na płycie BD jak zobaczysz 1080p/60 masz napisane HFR - NIE. 

Taka płyta z filmem kinowym to musi być niezły biały kruk. Ba, standard w ogóle nie pozwala na 1080/60p (dopiero UHD wspiera 4K/60p, za to nie umie 48fps)

 

Dnia 29.08.2017 o 17:10, Xisiek napisał:

Czy gdzieś ludzi piali w przeszłości o 60 klatkach jako przełomie/nowej technologii/jakości HFR - NIE. 

W kinie HFR to już 48 klatek na sekundę (2 razy tyle co normalnie). I to miał być przełom, ale coś nie widzę wysypu filmów o wyższym klatkażu (przez ż!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, klaus71 napisał:

a 1080i50 ma tą zaletę że dla materiału filmowego przy poprawnej implementacji "cadence detection" w tv zrobi ci taki deinterlacing który przywróci pełne 1080p24 (to tak tytułem komentarza czemu np. u nas jest 1080i a nie 720p)

Pomyliło Ci się z 1080i60. Z 1080i50 takich cudów nie ma i ma on jedną zasadniczą wadę w postaci dźwięku przyspieszonego o 4% w stosunku do źródła 24 klatkowego (o obrazie nie wspominam bo to w sumie nie jest big deal). Oczywiście stosuje się też korekcję pitcha, ale to są rzeczy, których osobiście nie akceptuję.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Subman napisał:

 

A nie pomyślałeś, że możnaby zmienić sposób kodowania z MPEG4 na HEVC i już nie będzie problemu z 1080p przy tym samym paśmie ?

 

 

A kto zapłaci za wymianę 5,5 mln dekoderów Einsteinie? Bo 99,99% klientów powie, że w nowy kodec w d...e.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, pmcomp napisał:

A kto zapłaci za wymianę 5,5 mln dekoderów Einsteinie? Bo 99,99% klientów powie, że w nowy kodec w d...e.

To jest pytanie pokroju: "A kto zapłaci za kupno dekoderów przy zmianie sygnału na DVB-T w telewizji naziemnej ?" To jest pytanie retoryczne - wiadomo, że zapłaci Kowalski... Poza tym wyraźnie napisałem, że nie chodzi mi jedynie o 50p, ale również wprowadzenie 4k i HLG. Dopiero wtedy ma sens wprowadzanie nowych dekoderów.

Edytowane przez Subman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, raus napisał:

 Ba, standard w ogóle nie pozwala na 1080/60p 

Naturalnie, że pozwala - odsyłam do specyfikacji  rec.709 jesli masz wątpliwości.

11 godzin temu, raus napisał:

W kinie HFR to już 48 klatek na sekundę (2 razy tyle co normalnie). I to miał być przełom, ale coś nie widzę wysypu filmów (...)

A to temat złożony (Hobbit) i już na pewno nie w wątku o oledzie Panasa aby o nim pisać.

Dnia 29.08.2017 o 17:36, Subman napisał:

A kto tu mówi o filmie ? Mam przed sobą monitor LCD który obsługuje nawet 144Hz i odpowiednio wydajną kartę, która potrafi wygenerować nawet 200 klatek na sekundę więc dobrze wiem jaka jest różnica w odzwierciedleniu ruchu między 30p, 60p a 120p.

No cały czasu piszemy tu o filmie/materiale wideo. Byłbym zdecydowanie ostrożny przy formowaniu osądów na podstawie syntetycznego materiału wygenerowanego przez kartę graficzną a takiego zarejestrowanego przez profesjonalną  kamerę i traktowania ich 1:1. To nie jest to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

To jest pytanie pokroju: "A kto zapłaci za kupno dekoderów przy zmianie sygnału na DVB-T w telewizji naziemnej ?" To jest pytanie retoryczne - wiadomo, że zapłaci Kowalski... Poza tym wyraźnie napisałem, że nie chodzi mi jedynie o 50p, ale również wprowadzenie 4k i HLG. Dopiero wtedy ma sens wprowadzanie nowych dekoderów.

Nawet gdy nc+ czy CP wprowadzą sygnał 4K to co bedą pokazywać ??? Wiesz ??? Bo ja wiem. Na dziś nic. Ew. jakieś wydarzenia sportowe. Jeden mecz na tydzień. A wiesz ile razy drożej kosztuje zrobienie jednego ligowego meczu w 4K? 4 razy drożej.

W dekoderach trafiłeś dziurą w płot. DVB-T jest telewizją darmową. A 5,5 mln klientów CP i nc+ płaci. Jak im powiesz, że mają kupić dekoder za 500 zł to popukają się palcem w czoło. Ole kupi? 0,5%? 1%? Do tego bedziesz musiał utrzymywać transponder i osobny system nadawania dla innego kodeka. Bez sensu.

W 2006 roku n-ka wprowadziła HD i dekodery HD ponieważ nie miała żadnego abonenta i nie było legacy. A dziś jest jak napisałem powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...