Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, ecthable napisał:

Dziwna sprawa. Pobrałem film Black Panther w 4K z DV. Niestety ale jak próbuje uruchomić film z dysku zewnętrznego to jakiegokolwiek programu bym nie użył (KODI, SPMC, wbudowany) zawsze wyświetla mi obraz w HDR (nagłówek sony). Ścieżka z DV nie chce się uruchomić, a wiem z innych źródeł, że DV jest dostępne w tej wersji. 

DV w tv działa u mnie bez zarzutu przynajmniej w Netflix. W innych miejscach nie próbowałem DV.

Ktoś cos?

Skad pobierasz filmy jezeli moge zapytac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, klaus71 napisał:

pewnie chodzi o player w tv

skoro tv potrafi odtworzyć DV z netflixa to czy będzie potrafił to samo zrobić z pliku?

Moim zdaniem nie. Ta "druga strona" też musi posiadać support dla DV. Netflix ma odpowiednie biblioteki, a player systemowy, kodi itd.  - nie. Więc w tych aplikacjach nie będzie możliwości odtworzenia DV... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Toma-San napisał:

Moim zdaniem nie. Ta "druga strona" też musi posiadać support dla DV. Netflix ma odpowiednie biblioteki, a player systemowy, kodi itd.  - nie. Więc w tych aplikacjach nie będzie możliwości odtworzenia DV... 

Żeby była jasność - chodzi oczywiście o odtwarzasz - aplikację, nie odtwarzacz urządzenie.

Jeśli rzeczywiście tak jest jak piszcie to w jakim programie - aplikacji do odtwarzania filmów będzie można uruchomić DV? Próbowaliście to robić? Spróbuję pobrać w telewizorze MX PLayer lub VLC może to coś pomoże. 

 

Co do źródła filmów - prywatny tracker.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a są gdzieś sample z DV - w ogóle da radę w pliku mieć DV? czy to musi być backup w stylu ISO ? lub całych katalogów z płyty UHD ?

34 minuty temu, ecthable napisał:

Co do źródła filmów - prywatny tracker.

a w jakim formacie masz te pliki ? jeden plik MKV ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jeden plik MKV. Dziś wieczorem postaram się uruchomić film w MXplayer i VLC na TV.

Na komputerze w Media Player Classic jest możliwość wyboru tzw. ścieżki video. Jedna jest zrobiona pod HDR10, druga natomiast pod DV i chyba to jest częściowe rozwiązanie problemu. Trzeba znaleźć taką aplikację na TV, która także będzie udostępniała wybór ścieżek wideo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co resetują Tv przez dziwne kolory Netflixa w DV (np bordowe napisy na czołówce Netflix): to nie wina oprogramowania i nie ma potrzeby resetu - wpływają na to Dostosowanie czerni i zwłaszcza Zaawansowane zwiększenie kontrastu. Jeśli w DV te obie funkcje są wyłączone to kolory są w normie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dobra. Dla wszystkich zainteresowanych Dolby Vision (DV) z plików MKV w naszych TV: jest źle, nawet bardzo źle.

Po pierwsze: Żadna z testowanych przeze mnie aplikacji w android TV nie umożliwiała wyboru ścieżek video (jak się okazało, każdy plik MKV z DV ma zaimplementowane dwie ścieżki video: HDR10(+) oraz DV) UWAGA: Jeśli ktokolwiek z Was natrafi na aplikację umożliwiającą wybór ścieżki video dajcie proszę znać.

Po drugie: W przeciwieństwie do TV od LG (testowane u kolegi) nasze SONY zawsze domyślnie wyświetla ścieżkę HDR10 kiedy LG zawsze - jako domyślną - uruchamia wersję z DV. To pokazuje wprost, że SONY nie traktuje priorytetowo tego standardu. Jaki film nie próbowaliśmy odtworzyć (szeregowiec ryan, czarna pantera czy - dziś - Matrix) LG zawsze wyświetla DV, a SONY HDR10:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie jak to jest z tym ruchem na XE9305? Chcę kupić ten telewizor ale czytałem jakieś posty ,że w porównaniu do XF9005 ma groszą płynność ruchu, czy ktoś mógłby się do tego odnieść? i jak jest z tym DOLBY VISION? nie można tego wybrać po prostu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ecthable napisał:

No i dobra. Dla wszystkich zainteresowanych Dolby Vision (DV) z plików MKV w naszych TV: jest źle, nawet bardzo źle.

Po pierwsze: Żadna z testowanych przeze mnie aplikacji w android TV nie umożliwiała wyboru ścieżek video (jak się okazało, każdy plik MKV z DV ma zaimplementowane dwie ścieżki video: HDR10(+) oraz DV) UWAGA: Jeśli ktokolwiek z Was natrafi na aplikację umożliwiającą wybór ścieżki video dajcie proszę znać.

Po drugie: W przeciwieństwie do TV od LG (testowane u kolegi) nasze SONY zawsze domyślnie wyświetla ścieżkę HDR10 kiedy LG zawsze - jako domyślną - uruchamia wersję z DV. To pokazuje wprost, że SONY nie traktuje priorytetowo tego standardu. Jaki film nie próbowaliśmy odtworzyć (szeregowiec ryan, czarna pantera czy - dziś - Matrix) LG zawsze wyświetla DV, a SONY HDR10:(

Stawiałbym raczej na to, że stream video jest jeden - DV (pamiętaj, że DV zawsze jest kompatybilny "w dół" i można go odtworzyć jako HDR10), tyle że aplikacje nie potrafią odtworzyć go z metadanymi DV. Czy możesz udostępnić jakiś plik na testy?

 

9 godzin temu, Antoś Pierwszy napisał:

Ktoś mi powie jak to jest z tym ruchem na XE9305? Chcę kupić ten telewizor ale czytałem jakieś posty ,że w porównaniu do XF9005 ma groszą płynność ruchu, czy ktoś mógłby się do tego odnieść? i jak jest z tym DOLBY VISION? nie można tego wybrać po prostu ?

XF90 ma BFI, którego pozbawione są zeszłoroczne modele. I jeden i drugi TV bardzo dobrze radzi sobie z płynnością obrazu, więc powinieneś być zadowolony. TUTAJ masz test porównawczy. DV supportowane jest na razie tylko w Netflixsie i AppleTV (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Czekamy na poprawki po stronie producentów sprzętu, który niestety musi być dostosowany do potrzeb DV na Soniakach. No i czekamy na lepszą implementacje DV na samych TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale brałbyś na moim miejscu xf90 czy xe93? wiem , że drugi jest jaśniejszy, ale chciałbym mieć taką płynność ruchu jak na xf90 a ktoś powiedział ,że na xe93 jest gorsza, dzięki z góry wielkie za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze dzisiaj czyli 23.05.2018 pojawiła się nowa wersja oprogramowania wew. v6.5603. Nie wiem co wnosi ciekawego. Może ktoś napisze Na TV poprzez wifi jeszcze nie jest do pobrania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Antoś Pierwszy napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale brałbyś na moim miejscu xf90 czy xe93? wiem , że drugi jest jaśniejszy, ale chciałbym mieć taką płynność ruchu jak na xf90 a ktoś powiedział ,że na xe93 jest gorsza, dzięki z góry wielkie za odpowiedź :)

Jak widzisz nie można mieć wszystkiego :P Osobiście zdecydowanie brałbym XE93, ale jeśli priorytetowo traktujesz płynność, to może XF90 będzie dla ciebie lepszym wyborem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widze ze dzisiaj czyli 23.05.2018 pojawiła się nowa wersja oprogramowania wew. v6.5603. Nie wiem co wnosi ciekawego. Może ktoś napisze Na TV poprzez wifi jeszcze nie jest do pobrania


Benefits and improvements from the latest update:
Introduces the ability to add new apps to “My Apps” on the TV menu bar
Improves the user experience when registering favourite channels using the TV menu bar
Improves the software update confirmation screen
Reduces the time it takes for audio output to be heard from the Sound Bar when switching the TV on from standby
Resolves an issue where the brightness decreases every time HDR content is played
Resolves an issue where SDR content flashes/flickers while the TV's HDR setting is set to "Auto"
Resolves an issue where lip sync error occurs when the Sound Bar is connected to TV

P,paw
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Toma-San napisał:

Stawiałbym raczej na to, że stream video jest jeden - DV (pamiętaj, że DV zawsze jest kompatybilny "w dół" i można go odtworzyć jako HDR10), tyle że aplikacje nie potrafią odtworzyć go z metadanymi DV. Czy możesz udostępnić jakiś plik na testy?

Nie zgodzę się z tym. Pamiętajcie, że te same filmy (pliki MKV) odtwarzane były na dwóch różnych telwizirach (sony i lg). LG domyślnie uruchamiało film w DV (bez możliwości zamiany na HDR10) natomiast xe93 tylko w HDR10 (bez opcji zmiany na DV).

Sampla niestety nie mam bo wstawki 4K są ich pozbawione ale przecież o takie w internecie nietrudno:

http://4kmedia.org/?s=Dolby+vision

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Toma-San napisał:

Stawiałbym raczej na to, że stream video jest jeden - DV (pamiętaj, że DV zawsze jest kompatybilny "w dół" i można go odtworzyć jako HDR10), tyle że aplikacje nie potrafią odtworzyć go z metadanymi DV. Czy możesz udostępnić jakiś plik na testy?

Są dwa streamy - HDR10 oraz Enhancement Layer, czyli dodatkowe 2 bity obrazu (wideo DV jest 12 bitowe). Aplikacja odtwarzająca musi umieć je scalić. Przykładowy film DV:

Video #1
ID                                       : 1
Format                                   : HEVC
Format/Info                              : High Efficiency Video Coding
Format profile                           : Main 10@L5.1@High
Codec ID                                 : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration                                 : 1 h 53 min
Bit rate                                 : 51.5 Mb/s
Width                                    : 3 840 pixels
Height                                   : 2 160 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate mode                          : Constant
Frame rate                               : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth                                : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.259
Stream size                              : 40.7 GiB (81%)
Default                                  : Yes
Forced                                   : No
Color range                              : Limited
Color primaries                          : BT.2020
Transfer characteristics                 : PQ
Matrix coefficients                      : BT.2020 non-constant
Mastering display color primaries        : Display P3
Mastering display luminance              : min: 0.0020 cd/m2, max: 1000 cd/m2
Maximum Content Light Level              : 1000 cd/m2
Maximum Frame-Average Light Level        : 198 cd/m2

Video #2
ID                                       : 2
Format                                   : HEVC
Format/Info                              : High Efficiency Video Coding
Format profile                           : Main 10@L5.1@High
Codec ID                                 : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration                                 : 1 h 53 min
Bit rate                                 : 7 721 kb/s
Width                                    : 1 920 pixels
Height                                   : 1 080 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate mode                          : Constant
Frame rate                               : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth                                : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.155
Stream size                              : 6.10 GiB (12%)
Default                                  : No
Forced                                   : No
Color range                              : Limited
Color primaries                          : BT.2020
Transfer characteristics                 : PQ
Matrix coefficients                      : BT.2020 non-constant
Mastering display color primaries        : Display P3
Mastering display luminance              : min: 0.0020 cd/m2, max: 1000 cd/m2

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Koper - dziękuję za wyjaśnienia,  chociaż w przykładzie powyżej mamy kontener, który rzeczywiście posiada dwa streamy, ale raczej i jeden i drugi stanowią odrębną całość nie składającą się na pełne DV: pierwszy stream jest w rozdzielczości UHD, posiada 10 bitową głębokość koloru i statyczne metadane pod HDR10, drugi jest w rozdzielczości FullHD, posiada 10 bitową paletę kolorów i też posiada statyczne metadane pod HDR10. Jedyną różnicą jest to, że pierwszy stream jest domyślny, a drugi nie. Wydaje mi się, że drugi stream jest pod wyświetlacze HDR, które pracują w rozdzielczości FullHD i tylko tyle.

Logicznie patrząc na sprawę lepszy jest kontener, który posiada jednego streama i statyczne dane plus dodatkowe dane dynamiczne (właśnie dodatkowy layer dla DV), niż dwa wielkie streamy, jeden dla HDR10, a drugi dla DV. Nie jestem pewny, czy dwa pełnoprawne streamy zmieściłyby się na płycie BD. Odnoszę wrażenie, że tak naprawdę mówimy o tym samym - dodatkowych danych dynamicznych, ale jestem gotów założyć się z tobą o dobre piwo ( :P ), że nie oznacza to drugiego streama o wielkości co najmniej tak dużej, jak stream pod HDR10.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy XE9305. Podłączyłem soundbar do telewizora i w dalszym ciągu mogę zwiększyć głośność telewizora. W poprzednim soniaku oraz samsusungu po podpięciu soundbara nie ma możliwości zwiększenia głośności telewizora. Jest to zablokowane. Czy w Xe9305 jest taka możliwość? Z góry dziękuję za informację W opcjach ustawiłem źródło dźwięku jako zewnętrzne. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Daniel Duszyk napisał:

Mam pytanie do posiadaczy XE9305. Podłączyłem soundbar do telewizora i w dalszym ciągu mogę zwiększyć głośność telewizora. W poprzednim soniaku oraz samsusungu po podpięciu soundbara nie ma możliwości zwiększenia głośności telewizora. Jest to zablokowane. Czy w Xe9305 jest taka możliwość? Z góry dziękuję za informację W opcjach ustawiłem źródło dźwięku jako zewnętrzne. 

Jaki soundbar? Za mało informacji podałeś. Jeśli soundbar posiada hdmi z arc, podłącz pod hdmi3 w telewizorze i powinieneś móc sterować głośnością soundbara z pilota TV, a jednocześnie uzyskać efekt o jakim pisałeś. Oczywiście musisz włączyć bravie sync w tv i odpowiadającą funkcję w soundbarze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2018 o 11:56, Toma-San napisał:

@Maciej Koper - dziękuję za wyjaśnienia,  chociaż w przykładzie powyżej mamy kontener, który rzeczywiście posiada dwa streamy, ale raczej i jeden i drugi stanowią odrębną całość nie składającą się na pełne DV: pierwszy stream jest w rozdzielczości UHD, posiada 10 bitową głębokość koloru i statyczne metadane pod HDR10, drugi jest w rozdzielczości FullHD, posiada 10 bitową paletę kolorów i też posiada statyczne metadane pod HDR10. Jedyną różnicą jest to, że pierwszy stream jest domyślny, a drugi nie. Wydaje mi się, że drugi stream jest pod wyświetlacze HDR, które pracują w rozdzielczości FullHD i tylko tyle.

Logicznie patrząc na sprawę lepszy jest kontener, który posiada jednego streama i statyczne dane plus dodatkowe dane dynamiczne (właśnie dodatkowy layer dla DV), niż dwa wielkie streamy, jeden dla HDR10, a drugi dla DV. Nie jestem pewny, czy dwa pełnoprawne streamy zmieściłyby się na płycie BD. Odnoszę wrażenie, że tak naprawdę mówimy o tym samym - dodatkowych danych dynamicznych, ale jestem gotów założyć się z tobą o dobre piwo ( :P ), że nie oznacza to drugiego streama o wielkości co najmniej tak dużej, jak stream pod HDR10.

 

Analiza jest słuszna ale wnioski nie do końca.

Otóż w istocie każda wstawka zawierająca DV (prześledziłem dziś praktycznie wszystkie, które miały ostatnio premierę) ma dwie zakodowane ścieżki video: HDR10 w 4K i DV w FHD.

Wszystko co napisałeś trzyma się kupy z jednym wyjątkiem: Telewizory LG domyślnie wyświetlają te filmy z DV w 4K...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, ecthable napisał:

Analiza jest słuszna ale wnioski nie do końca.

Otóż w istocie każda wstawka zawierająca DV (prześledziłem dziś praktycznie wszystkie, które miały ostatnio premierę) ma dwie zakodowane ścieżki video: HDR10 w 4K i DV w FHD.

No też nie do końca tak jest ? Druga ścieżka to tzw. dodatkowa warstwa "ulepszająca" (ang. enhancement layer). Ta dodatkowa warstwa HEVC ma 1/4 rozdzielczości pierwszego streamu video. Po złożeniu streamu HDR10 (1 stream), warstwy enhancement (2 stream) oraz metadanych w specjalnym dekomposerze DV, uzyskujemy pełen stream Dolby Vision:

rpXCCzz

https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-vision/dolby-vision-white-paper.pdf

  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Subman napisał:

No też nie do końca tak jest ? Druga ścieżka to tzw. dodatkowa warstwa "ulepszająca" (ang. enhancement layer). Ta dodatkowa warstwa HEVC ma 1/4 rozdzielczości pierwszego streamu video. Po złożeniu streamu HDR10 (1 stream), warstwy enhancement (2 stream) oraz metadanych w specjalnym dekomposerze DV, uzyskujemy pełen stream Dolby Vision:

rpXCCzz

https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-vision/dolby-vision-white-paper.pdf

Dzięki @Subman - jak mogłem przeoczyć tak istotny dokument??? Idę wgryzać się w treść. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za off top , ale niestety w innych wątkach trudno 'doprosić się' o odpowiedź, czy jest możliwość gdzieś dostania jeszcze 55xe9305 jako egzemplarz nowy? nieekspozycyjny ? z góry dzięki za odpowiedź

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...