Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Sony XE93 TEST (KD-55XE9305) najwyższy model LED LCD 4K HDR od Sony z Dolby Vision

Segment telewizorów premium LCD, należy w tym roku do telewizorów Sony. Zbyt mocna opinia? Takie jest moje zdanie patrząc na to co do tej pory miałem przyjemność testować. Model XE90 (KD55-XE9005) okazał się wybitnym wyświetlaczem, mogącym zaoferować znacznie więcej niż konkurencja w tej półce cenowej. Nie jest to jednak najwyższy model LCD na 2017 rok w ofercie producenta. Ponad nim znajduje się jeszcze linia XE93 (49-65") / XE94 (75"). Postanowiliśmy więc przetestować, czy warto do niej dopłacić.

 

Przeczytaj całość

  • Lubię 2
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1900 nitów skrawek ekranu w hdr? Nie przesłyszałem się że tak się wyrażę? :)
To ć to chyba najwięcej do tej pory!(?)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwracałbym uwagi na jasność przy tak małym skrawku ekranu. Dla nas w praktyce najistotniejsza jest wartość rzeczywistej jasności w prawdziwym materiale. Tu mamy max. 1200 cd/m2 - wciąż dobry wynik, ale dużo niższy niż na skrawku erkanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zwracałbym uwagi na jasność przy tak małym skrawku ekranu. Dla nas w praktyce najistotniejsza jest wartość rzeczywistej jasności w prawdziwym materiale. Tu mamy max. 1200 cd/m2 - wciąż dobry wynik, ale dużo niższy niż na skrawku erkanu.

Wiem, wiem, ale to chyba najwięcej jak do tej pory zarówno w 1ym jak i 2im przypadku.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Nie przypominam sobie by w klasycznej treści sdr (a nie prawdziwej...co to w ogóle oznacza "prawdziwy" material? To filmy hdr czy gry nie są prawdziwym materiałem? Tylko sdr jest prawdziwy? ) którykolwiek osiągnął 640cd/m2!?


Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka


"Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem. Nie miałem możliwości zweryfikować tego empirycznie podczas trwania testu, jednak wyniki w procedurze pomiaru kontrastu, oraz jednolitości podświetlenia przemówią same za siebie. To przecież te cechy ciekawią nas jako użytkownika, a nie sposób w jaki je producent uzyskał."
A ja jestem ciekaw, ale
Panie Macieju, ten tv to krawędziówka jest i doczytałem że ma 4x16 stref cokolwiek to znaczy(?)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz zestawcie sobie cenę np. dowolnego QLEDa i tego sony w 65 calach. Sony znokautowało w tym roku całą konkurencję (szkoda, że panasonic też dostał w tyłek) ale ciekawe, że aż z tak dużą różnicą. EX90, EX93, A1. Fajnie, Japonia wróciła do gry w wielkim stylu a na deser ma jeszcze oleda w ofercie. 

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test który czytałem z wypiekami na twarzy, dzięki! (y)
Dużo fajnych funkcji ma ten sony, szczególnie ta "łagodna gradacja".

ps.Na Oled Panasonica 1000 też czekam z niecierpliwością.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fajny telewizor, nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o LCD 2017 to w zasadzie bez konkurencji, tyle że za te same pieniądze można wciąż kupić DX900, a w takim wypadku decyzja może już być tylko jedna... Za to w 75' jest to BARDZO kusząca propozycja.

Edytowane przez Mr.Hankey
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.
Jak to możliwe, że inni , np: posiadacze sony czekali z aktualizacją do HGL a panasonic z serii cx który posiadam nie ma i nie będzie miał żadnego hdr, ale włączyłem bbc iPlayer uk i tam jest 2min materiał testowy właśnie w hgl i działa na moim tv??
Ps.sorry za post pod postem. Zapomniałem o to spytać wcześniej.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawda SONY pozamiatało w tym roku w segmencie LCD LED TV XE93 super sprzęt - ale przy oglądaniu po ciemku świecenie podświetlania krawędziowego na czarnych pasach jednak trochę irytuje, szkoda że nie ma w tym modelu FALD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, christoff.w napisał:

Mam pytanie.
Jak to możliwe, że inni , np: posiadacze sony czekali z aktualizacją do HGL a panasonic z serii cx który posiadam nie ma i nie będzie miał żadnego hdr, ale włączyłem bbc iPlayer uk i tam jest 2min materiał testowy właśnie w hgl i działa na moim tv??
Ps.sorry za post pod postem. Zapomniałem o to spytać wcześniej.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Po pierwsze Panasy z serii CX dostały update do HDR'a. Po drugie materiał HLG ma to do siebie, że wygląda znośnie na ekranach niewspierających go. Takie było założenie by był kompatybilny i łatwo się pomylić ;)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1900 nitów :wub: ale to musi robić wrażenie na żywo...

Czy SONY całkiem pozbyło się jakiejkolwiek redukcji smużenia przez PWM / BLS ?

I drugie pytanie, czy telewizor z Androidem nie będzie potrafił odtworzyć Dolby Vision z pliku? 

Edytowane przez gargoyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 75" każą dopłacić ponad 100% ceny wersji 65" . Baardzo dużo . Więcej niż w przypadku ZD9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też to zauważyłem, że mega dopłata do 10 cali. Pewnie chodzi tutaj też o direct leda... chociaż cena i tak wydaje się niezła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze Panasy z serii CX dostały update do HDR'a. Po drugie materiał HLG ma to do siebie, że wygląda znośnie na ekranach niewspierających go. Takie było założenie by był kompatybilny i łatwo się pomylić

Ojj nie...tylko cx800 . DX-y z 2016 owszem.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Oto lista.d4aadfa54b43ec1cc35a196a63674a92.jpg

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Jestem rozczerowany "waszą" wiedzą w tym temacie no ale ok, wybaczam, tyle na głowie itp.itd.
1af88cb834cf1620d01453c038457c40.jpgc2add5da437efcb5bcfd7d1b8829cd65.jpg

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smużenie:  duże, w strobowanym trybie wyraźnym, no tego to jeszcze nie było.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Nie wieżę test XE93 w '55 calach? :o Grubo, byłem pewien że jak zwykle '65 jeśli chodzi o Bravie... ;)

Czytając test XE93 mam wrażenie że został on zaprojektowany i stworzony z myślą po samo HDR :) mega wariat HDR'owy że tego co piszą inne światowe portale, a Wy postawiliście kropkę nad i, Super.

Jeden portal nawet w nawiasie podkreślił takie o to zdanie Cyt:

 

55XE9305 to jeden z najcięższych telewizorów, jakie miałem okazję testować - waży aż 28 kilogramów. W porównaniu do lekkich produktów koreańskich koncernów, japoński ekran waży dużo więcej. Trzeba więc bardzo uważać, przy dobieraniu uchwytu i zamiast rozmiaru panelu, lepiej sprzedawcy podać wagę telewizora.

Hehehe to Ci ''grubasek'' :D

Wytłumaczy mi ktoś ocb pytam tylko ze względu na to że tego ciut nie czaje, model ''55 w klasie energetycznej (B). Zaś ''65 (A)   wtf?

Ahaa,  w teście chyba z tego co widzę mały błąd się wkradł XE93 nie występuję w wersji ''49 calowej.

A co do głośników to producent podaję wartość 4x10 + 2x5  hymm..

@Gmeru

Sorry muszę zapytać VP9 P2. Sprawdzaliście? :D:D:D hehehe

7 godzin temu, Mr.Hankey napisał:

Fajny telewizor, nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o LCD 2017 to w zasadzie bez konkurencji

O zmieniłeś zdanie? ;)

cyt: I to jest idealne podsumowanie tego telewizora. Sceny z Batmana wyglądają koszmarnie. Dla mnie to bubel, nie wart żadnych pieniędzy, nie chciałbym go nawet za darmo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A warto zaznaczyć jeszcze że ten cały Certyfikat Ultra HD Premium to pic na wodę, skoro takie TV HDR jak XE, czy XD go nie posiadają. A może dlatego że Sony samo sobie nie może tego przyznać? Gdzieś czytałem że właśnie Sony jest jednym z głównych co stworzyli niby ten ''certyfikat''

Hymm..

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, christoff.w napisał:


Ojj nie...tylko cx800 . DX-y z 2016 owszem.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Oto lista.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka
 

 

 

Jestem rozczerowany "waszą" wiedzą w tym temacie no ale ok, wybaczam, tyle na głowie itp.itd.


Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka
 

To jestem zdziwiony, bo wydawało mi się, że jakiś czas temu majstrowałem coś przy CX700 mia współpracował z plikami HDR10, ale... to było już dawno, a na czas testu o HDR nie było w ogóle mowy. Nie podałeś jakiego masz. CX700 właśnie? Co się stanie gdy włączysz bezpośrednio z wbudowanego odtwarzacza plik HDR10? np. z tej stronki: http://demo-uhd3d.com/

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam oficjalne oświadczenie Panasonica, jedyny apdejtowany cx do HDR, to był flagowy model - 800. 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem.

 

Nie, nie są. Są rozmieszczone u góry i dołu, w odróżnieniu od zeszłorocznych modeli, w których umieszczone były po bokach.

Cytat

nie ma w tym roku w ofercie modeli direct led
 

Jest Sony KD-75XE94 z 256 strefami FALD (16x16). Zresztą samo podświetlenie direct LED nie jest jest niczym szczególnym (występuje np. w XE90) - decyduje ilość stref i indywidualne sterowanie.



 

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Diody rzekomo są rozmieszczone w układzie direct, czyli za ekranem.

 
Nie, nie są. Są rozmieszczone u góry i dołu, w odróżnieniu od zeszłorocznych modeli, w których umieszczone były po bokach.
nie ma w tym roku w ofercie modeli direct led
 
Jest Sony KD-75XE94 z 256 strefami FALD (16x16). Zresztą samo podświetlenie direct LED nie jest jest niczym szczególnym (występuje np. w XE90) - decyduje ilość stref i indywidualne sterowanie.


 

256 stref to baaaaardzo dużo!
Jego najtańszy brat xe90 ma ich tylko 35

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

To jestem zdziwiony, bo wydawało mi się, że jakiś czas temu majstrowałem coś przy CX700 mia współpracował z plikami HDR10, ale... to było już dawno, a na czas testu o HDR nie było w ogóle mowy. Nie podałeś jakiego masz. CX700 właśnie? Co się stanie gdy włączysz bezpośrednio z wbudowanego odtwarzacza plik HDR10? np. z tej stronki: http://demo-uhd3d.com/


Tak, mam cx700 55"'
Aż dziw, że nie dali tak dobremu tv, z poszerzoną paletą i dużą jasnością (niby pisałeś wtedy, że 55tka świeci lepiej niż testowana 50tka i wyszło 640cd/m2. Pewnie skrawek ekranu co nie?
Mierzyłeś go osobiście jakiś czas później? Jak to było?
Pisz do nas więcej, pomagaj ludzikom bo miotają się czasami a wystarczyłoby jedno słowo by rozwiać wątpliwości albo dopomóc w zakupie tv.
Oczywiście w miarę możliwości czasowych, bo chyba obaj pracujecie jeszcze gdzieś? ;)
Ps.sprawdzę te demko i dam znać. Dzięki.

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Z wbudowanego odtwarzacza?? Ja nie mam uhd player a na tej stronce to tylko do ściągnięcia te demka są, a nie mam gdzie zapisać bo tivik nie ma twardziela w sobie ani ja żadnego dysku. Mam pendriva, może na niego by się dało? Nie ma innej stronki co bym wszedł i wł demo? Co z youtube? Tam jak wchodzę na kanał hdr channel to owszem, coś tam przez chwilę się kręci, leci kilka sek i znów zacina...Przypuszczam że mam zasłabego neta choć nawet po kablu już podłączyłem bo przez wifi to z miejsca nie ruszyło.
Stąd moje zdziwienie i zapewne Twoje bo coś tam działa, ale nie mogę nawet tego sprawdzić w 100%... Muszę chyba kupić odtwarzacz uhd albo nagrać coś na pendraka i się przekonać.
Apropo! Czy prawdziwy plik z hdr jest jakoś specjalnie zapisany, że tylko tv z hdr go odtworzy a inne nie czy poprostu wszystkie go odtworzą ale bez efektu hdr?
Jeśli tak to ciężko sprawdzić czy działa bo z dość niską średnią jasnością mogę gdzieś pominąć ten efekt, którego na oczy nie widziałem, wiem tylko , że ma dawać po oczach haha... ;)

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kklos napisał:

Prawda SONY pozamiatało w tym roku w segmencie LCD LED TV XE93 super sprzęt - ale przy oglądaniu po ciemku świecenie podświetlania krawędziowego na czarnych pasach jednak trochę irytuje, szkoda że nie ma w tym modelu FALD

No właśnie też mnie ciekawi, jak czarne pasy wypadają podczas oglądania filmu z hdr. Jeśli te ich strefy potrafią ogarnąć owe pasy, to może to być naprawdę łakomy kąsek dla fanów domowego kina.

Jak to chłopaki wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cytat z recenzji :

''Teraz na pewno zastanawiacie się, czy procesor Extreme oferuje lepszą jakość powyżej opisanych procesów niż zwykły chip X1. Otóż moim zdaniem…. nie. Zarówno XE90 (X1), jak i XE93 (X1 Extreme) działają pod tym względem podobnie i nadmienić należy, że oferują znacznie lepszą cyfrową obróbkę niż konkurencja. To głównie za pomocą unikalnej funkcji „łagodna gradacja”.

A jak w porównaniu do zwykłych procków Sony ?
 

Dlatego mnie ciekawi taka rzecz, w tamtym roku była wypuszczona seria XD 4K i nie była ona wyposażona w procesor X1 (tylko zwykły standardowy z systemem x reality pro), i teraz tak od tego roku wszystkie modele 4K (nawet najtańsze) są wyposażone w procek X1 Extreme i teraz powstaje takie pytanie jak na tych (tj na XD i najtańszym nowym tv 4k) obu tv zapuścimy materiał HD, to czy będzie różnica w jakości przeskalowanego obrazu z HD do 4k ?

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że prawdziwe różnice w obróbce obrazu różnych procesorów wizyjnych Sony skończyły się parę ładnych lat temu, dziś pozostał głównie marketing i piękne nazwy.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o to czy faktycznie ta różnica na korzyść tych najlepszych procków Sony jest tak mikroskopijna że różnic trzeba by szukać pod lupą, czy też różnica na korzyść tych najlepszych procesorów Sony, jednak jest dość dobrze widoczna ale nadmierne jej podkreślenie mogło by być jednak źle odebrane przez inne firmy. Wiem że takie moje stwierdzenie może drażnić Macieja że się doszukuję jakiś dziwnych podtekstów czy coś, ale po prostu takie pytania mi chodzą po głowie i nic na to nie poradzę że jestem być może nazbyt dociekliwy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...