Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG 65E6V Test - Signature OLED 4K z HDR

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 21.05.2017 o 22:59, kobolko napisał:

Ale jedno trzeba powiedzieć, choć trudno nazwać to wadą OLEDa: ta technologia znacznie mniej niż LCD czy PDP, wybacza słabemu materiałowi.

To jest jeden z lepszych krótkich i trafnych komentarzy odnośnie OLED jaki ostatnio czytałem. Podpisuje się jak pod swoim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, tommor napisał:

Z tymi makroblokami to fałszywy alarm, to samo obejrzałem na telewizorze lcd i też się pojawiają - a więc to wina materiału (wcześniej tego jakoś nie zauważyłem). Co do "kaszki" czy też "ziarna" to rzeczywiście jest bardziej widoczne niż na lcd. Widać, taki urok oleda.

 

 

Jak kupisz Porsche 911 Turbo to trudno żebys wypuszczał się na wycieczki po duktach leśnych :) .

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, pmcomp napisał:

Jak kupisz Porsche 911 Turbo to trudno żebys wypuszczał się na wycieczki po duktach leśnych :) .

Zawsze to jakieś pocieszenie ;)

Czy w swoim telewizorze masz włączony hdmi ultra deep colour, czy ma to znaczenie jeśli bluray nie obsługuje uhd?

Zastanawiam się też jak w odtwarzaczu ustawić na wyjściu tryb koloru hdmi YCbCr (4:4:4) czy (4:2:2)

Będę wdzięczny za sugestie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tommor napisał:

Zawsze to jakieś pocieszenie ;)

Czy w swoim telewizorze masz włączony hdmi ultra deep colour, czy ma to znaczenie jeśli bluray nie obsługuje uhd?

Zastanawiam się też jak w odtwarzaczu ustawić na wyjściu tryb koloru hdmi YCbCr (4:4:4) czy (4:2:2)

Będę wdzięczny za sugestie

 

Bez znaczenia, podwójnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy może ktoś aktualizował tv do nowego softu 4.31.05 ?

mi przy rozpakowaniu cały czas wyskakuje uszkodzenie pliku, jak to wygląda u was 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2017 o 08:25, tonik74 napisał:

Na stornie LG pojawiło się nowe oprogramowanie tv ver. 04.31.05 nie wiem czy jest widoczne w samym tv bo jeszcze nie sprawdzałem.

http://www.lg.com/pl/wsparcie/wsparcie-produktowe/lg-OLED55E6V

Próbowałem je pobrać i wgrać przez pendriva - bo telewizor go nie widzi - ale w trakcie wgrywania występuje błąd i wraca do poprzedniej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, tonik74 napisał:

czy może ktoś aktualizował tv do nowego softu 4.31.05 ?

mi przy rozpakowaniu cały czas wyskakuje uszkodzenie pliku, jak to wygląda u was 

Mój E6 go nie widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na waszych oledach pojawiają się takie rzeczy? Przyznam że nie wygląda to ciekawie zwłaszcza wieczorem. Zauważyłem też rozjaśnienia na pionowych brzegach ekranu w niektórych ciemnych scenach. Niektórzy piszą o delikatnych mrowieniach widocznych z bliska - ale to, to chyba przesada na LCD obraz był czystszy i gładszy. Właśnie tam gdzie oled powinien pokazać pazur w postaci głębokiej gładkiej czerni, pojawia mrowienie o zabarwieniu zielono-różowym. Zastanawiam się czy z moim egzemplarzem jest coś nie tak. Co o tym sądzicie?

20170528_183725.jpg

20170524_000933.jpg

20170524_000940.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, tommor napisał:

Czy na waszych oledach pojawiają się takie rzeczy? Przyznam że nie wygląda to ciekawie zwłaszcza wieczorem. Zauważyłem też rozjaśnienia na pionowych brzegach ekranu w niektórych ciemnych scenach. Niektórzy piszą o delikatnych mrowieniach widocznych z bliska - ale to, to chyba przesada na LCD obraz był czystszy i gładszy. Właśnie tam gdzie oled powinien pokazać pazur w postaci głębokiej gładkiej czerni, pojawia mrowienie o zabarwieniu zielono-różowym. Zastanawiam się czy z moim egzemplarzem jest coś nie tak. Co o tym sądzicie?

20170528_183725.jpg

20170524_000933.jpg

20170524_000940.jpg

A kalibrowałeś? U mnie tego typu przypadłości zniknęły po kalibracji - wcześniej w zakresach 5-15 IRE był za jasny, też w ciemnym pokoju miałem jakieś takie "prześwity" (czarny miejscami nie był czarny). W tej chwili jest tak, jak powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kobolko napisał:

A kalibrowałeś? U mnie tego typu przypadłości zniknęły po kalibracji - wcześniej w zakresach 5-15 IRE był za jasny, też w ciemnym pokoju miałem jakieś takie "prześwity" (czarny miejscami nie był czarny). W tej chwili jest tak, jak powinno być.

Jeszcze nie. Kalibrowałem swój poprzedni telewizor lcd - oczywiście efekt był na plus głównie w aspektach koloru, kontrastu, ale nawet bez kalibracji nie było takich dziwnych zjawisk jak w oledzie. Mam wrażenie że nie potrafi poprawnie pokazać scen półmroku, przejść tonalnych (pojawiają się czasami takie "fale"). Najgorsze jest to że w zaciemnionym pomieszczeniu to wszystko jeszcze bardziej się uwidacznia i drażni - a przecież cała zaleta oleda ma polegać na oglądaniu nocą. Mam zamiar go skalibrować, ale wolę mieć wcześniej pewność że telewizor nie posiada wad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w przejściach tonalnych w szarościach 0-5-10% kalibracja przynosi najlepsze rezultaty.

Jeśli nie jesteś pewien, co to jest, spróbuj nagrać krótki filmik i wrzuć na U2B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak po kalibracji. Ja widziałem takie kwiatki testując w sklepie C6 na materiale o niskim bitrate. Na C7 było już ok, wiec jestem ciekaw czy to kwestia ustawień, czy faktycznie nowa generacja ma to poprawione. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę poprawkę na jakość materiału. Przy materiałach z bluray takich kwiatków prawie nie ma - ale porównując do lcd UHD, to tam nawet przy sygnale tv hd nie występowały takie zjawiska, obraz nie był tak "zaszumiony". Czerń jest fajna jak jest czysta i gładka, ale jak pojawiają się "mrówki" i inne dziwne zjawiska to efekt jest do bani obraz robi się "brudny". Jeżeli telewizor nie radzi sobie (w rozsądnej mierze) ze słabszym sygnałem to jest to jego słabość nie zaleta. Mam nadzieję że to kwestia kalibracji, a nie dziadowskiego procesora obrazu - choć to słabe, że telewizory tej klasy posiadają takie mankamenty na dzień dobry. Jak skalibruję to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz jakieś polepszacze obrazu i to zniknie, po prostu OLED nie ingeruje w materiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem, a w przypadku C6 takze potwierdzilem - OLED, przynajmniej od LG, radzi sobie gorzej z gorszym jakosciowo sygnalem. W serii 7 jest ponoc lepiej i tez wstepnie to potwierdzilem, ale bede musial wybrac sie jeszcze raz do sklepu i wyeliminowac ewentualnosc, ze C6 mialo po prostu skopane ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, nieradzenie sobie ze słabszym sygnałem to zła wiadomość.

46 minut temu, novak2 napisał:

Włącz jakieś polepszacze obrazu i to zniknie, po prostu OLED nie ingeruje w materiał.

Z polepszaczy prócz wyostrzających, masz redukcje szumów - to prawie nic nie daje w tym przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@embrion @kobolko

W recenzjach tegorocznych OLEDów LG można znaleźć informację o poprawie tzw. algorytmu rozpraszania (ang. dithering), zastosowaniu większej rozdzielczości bitowej przetwarzania obrazu oraz zaimplementowaniu nowego algorytmu likwidującego kontury (ang. decontour filter). To co kobolko zaobserwował prawdopodobnie wynika niestety właśnie z niedoskonałości algorytmów zastosowanych w OLEDach z 2016 roku. To też zostało zauważone przez recenzentów:

"There’s less noise and quantisation blockiness in darker scenes too: we checked out the now-infamous final act in Skyfall where Javier Bardem makes his way up to the chapel, and the pixels in the night sky were much calmer and less pixellated than last year’s models – essentially as clean as the recently-reviewed Philips 901F OLED as well as high-end plasmas and LED LCDs.
(...)
Turning our attention to more heavily-compressed sources, we played a clip of 
Father Brown recorded off BBC, and the E7 displayed less blockiness and dithering noise than previous year’s LG OLEDs."
http://www.hdtvtest.co.uk/news/w7-e7-201703114438.htm

Algorytm ditheringu jest stosowany zawsze przy niskich poziomach jasności, aby osiągnąć żądany kolor: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dithering_(grafika_komputerowa) LG mimo, że produkuje jedne z najlepszych paneli (OLED), to niestety nie ma jeszcze najlepszych układów przetwarzających obraz, choć jak widać poprawiają się tu.

Tak a propo - Sony A1 (OLED bazujący na panelach LG z 2016/2017 roku) jest chwalony za dobrą jakość upscalingu, brak jakichkolwiek artefaktów i idealny algorytm ditheringu, który objawia się poprzez brak color bandingu który kobolko zauważył na zdjęciach 2 i 3. Także jest Sony jest tu zdecydowanie lepszy od OLEDów LG z 2016 roku i wciąż lepszy od OLEDów LG z 2017 roku.

Tak a propo kobolko - napisz co oglądałeś i na jakim źródle (satelita, dekoder UHD, itp.).

Edytowane przez Subman
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dokladnie tak @Subman, tez mi sie przewija to w roznych miejsach, ze LG paradoksalnie ma panele, ale nie do konca potrafi uzyskac na nich to, co konkurencja. Troche jak w urzadzeniach mobilnych SONY ma jedne z najlepszych moduly fotograficznych, ale jednak konkurencja wyciska z nich wiecej w swoich tel. kom., niz samo SONY.

Swoja droga @Maciej Koper, moze warto dolozyc na stale do procedury testowej wlasnie testowanie slabszego jakosciowo materialu? (jak np w A1) Na te chwile na kazdym tescie jest informacja, ze praktycznie nie ma roznic przy skalowaniu nowoczesnych TV, wiec amator moze pomyslec, ze i obrobka sygnalu jest podobna i kazdy radzi cosie rownie dobrze.Pewnie zaraz przyjdzie wiemy kto i powie, ze nie jezdzisz sportowym samochodem po lesie. Najwyrazniej jednak niektorzy jezdza ;)

Czytajac komentarze ludzi na temat testu A1 i sam test mozna bylo odniesc wrazenie, ze A1 wypada jednoznacznie gorzej od LG, bo mniej jasny itd. Tymczasem jak widzimy licza sie i inne rzeczy.
Sam mialem wchodzic w jeden z topowych LCD albo OLEDa LG gen. 6, ale widze, ze lepiej jak poczekam na mojej plazmie ST60 na to co pokaze reszta graczy wchodzacych w OLED, bo nie chce wybierac miedzy slaba obrobka sygnalu u (przynajmniej gen. 6) LG, a bolaczkami VA, ktore wszyscy znamy. Nie w tym budzecie kupujac TV na wiele lat. Zobaczymy pod koniec roku jak sytuacja bedzie wygladala.

 

 

Edytowane przez embrion
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Popatrzcie na porównanie LG OLEDa z 2016 roku (po lewej) z Philipsem 55POS901F (też na matrycy OLED LG): skyfall-large.jpg

Uwaga: te obrazy specjalnie zostały tak pokazane, aby wyostrzyć niedoskonałości telewizorów - w rzeczywistości ten efekt jest mniej widoczny.
Wydaje się, że ten problem z ditheringiem w ciemnych scenach został już rozwiązany przez LG w tegorocznych modelach. W tym brytyjskim teście recenzent napisał, że obecnie LG z 2017 roku radzi sobie an tym polu tak dobrze jak ten Philips, czy też najlepsze plazmy i LCD. Tak czy inaczej Sony A1 jest tu zdecydowanie najlepszy, ale niestety również droższy no i te wykrzywienie ekranu do tyłu :(

Edytowane przez Subman
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ditheing mi nie obcy, bo obecny tez na plazmach. Moge z tym zyc, tylko faktycznie niech bedzie przynajmniej jak po prawej ;) Wszystko wskazuje na to, ze nie jest to wada samej technologii OLED, tylko dodatkowych ukladow i/lub algorytmow obrabiajacych obraz, pod wzgledem ktorych akurat zeszloroczne LG wypada gorzej. Ciekaw jestem jak nizszy model OLED od Panasonica bedzie wygladal. Obstawiam, ze nie gorzej, niz Philips. Widzal juz ktos test serii 1000? Roznica miedzy OLEDami Panasonica w tej kwestii powinna byc niewielka lub zadna.

Wypowiedz z AVS forum czlowieka, ktory przeszedl z serii 6, na 7: " Less noise and grain with movies that are just above black, so they appear similar to the way it would display on an LCD. Difference being the near black banding which currently ill attribute to only having 2 hours on the panel. Definitely better than the 2016 in that regard. I'll be honest I don't have cable/satellite, nor do I program ota...do most everything streaming. "

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

Popatrzcie na porównanie LG OLEDa z 2016 roku (po lewej) z Philipsem 55POS901F (też na matrycy OLED LG): 

To, co pokazałeś (zbyt jasne obszary w czerniach) miałem i ja. Po kalibracji wszystko jest tak, jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...