Skocz do zawartości
Gmeru

Samsung KS8000 SUHD TEST Ultra HD Premium

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

W tekscie jest chyba blad. Kontrast natywny po kalibracji niby 3700:1 i tekst, ze bez kalibracji jest ok. 10x nizszy.... mam rozumiec, ze bez kalibracji bede mial kontrast 370:1?

Dalej - super w koncu do gier i komputera sprzet bo nawet w grybie PC jezt niski IL 39ms i mozna grac przy pelnym kolorze na kompie bez koniecznosci przelaczania na tryb GRY :).

Jaka rozdzielczosc obrazu ruchomego bo w tabeli nie ma :).

Edytowane przez Cretino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

KS 7000 to praktycznie to samo co KS8000 tyle że KS7000 ma jeszcze lepszy kontrast

Nie do końca to samo. Ze specyfikacji technicznej KS8000 i KS7000 wynika, że wyższe model, czyli KS8000 posiada dodatkowo bajer wspomagający płynność ruchu o nazwie Supreme Motion. Niższy model KS7000 jest "wykastrowany" z tej funkcji. Stąd też moje pytanie o test KS7000 - jak na mim wygląda płynność ruchu, jeśli okaże się, że jest równie przeciętna jak na testowanym LG UH7707, to kolejny model mi odpadanie z listy kandydatów do zakupu. Modelu KS8000 nie biorą pod uwagę ze względu na cenę. Chciałbym kupić płaski TV 55" wyświetlający dobrej jakości płynny obraz z niskim input lagiem i szeroką paletą barw w cenie nie przekraczającej 7000 zł.

Edytowane przez rafcio76r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tekscie jest chyba blad. Kontrast natywny po kalibracji niby 3700:1 i tekst, ze bez kalibracji jest ok. 10x nizszy.... mam rozumiec, ze bez kalibracji bede mial kontrast 370:1?

Dalej - super w koncu do gier i komputera sprzet bo nawet w grybie PC jezt niski IL 39ms i mozna grac przy pelnym kolorze na kompie bez koniecznosci przelaczania na tryb GRY :).

Jaka rozdzielczosc obrazu ruchomego bo w tabeli nie ma :).

Racja, chodziło o 10%, Gmeru poprawi. Tzw. rozdzielczość obrazu ruchomego jest wartością nie mającą przełożenia na realne rozmycie ruchu i wprowadza w błąd, dlatego odstąpiłem od jej testowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

KS 7000 to praktycznie to samo co KS8000 tyle że KS7000 ma jeszcze lepszy kontrast

Również uważam ze ks7000 będzie miał jeszcze lepszy kontrast niż ks8000 z natywnym 3600:1 dlatego ze u samsung a prawie zawsze niższa seria ma lepszy kontrast natywny np seria js : kontrast natywny bez lokalnego wygaszania

Js 8500 kontrast 2750:1

Js 9000 kontrast 2600:1

Js 9500 kontrast 2450:1

Ju 7000 kontrast 3000:1

Można z góry założyć ze 55ks7000 będzie miał min 10 proc wyższy kontrast czyli okolo 4000:1 niż ks8000

Edytowane przez lahcim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca to samo. Ze specyfikacji technicznej KS8000 i KS7000 wynika, że wyższe model, czyli KS8000 posiada dodatkowo bajer wspomagający płynność ruchu o nazwie Supreme Motion. Niższy model KS7000 jest "wykastrowany" z tej funkcji. Stąd też moje pytanie o test KS7000 - jak na mim wygląda płynność ruchu, jeśli okaże się, że jest równie przeciętna jak na testowanym LG UH7707, to kolejny model mi odpadanie z listy kandydatów do zakupu. Modelu KS8000 nie biorą pod uwagę ze względu na cenę. Chciałbym kupić płaski TV 55" wyświetlający dobrej jakości płynny obraz z niskim input lagiem i szeroką paletą barw w cenie nie przekraczającej 7000 zł.

rafcio76r - Widzisz jaki jesteś zuch i mądry gość, sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) , czyli KS 7000 ma lepszy kontrast od KS8000 i KS 7000 nie ma Supreme Motion

a tak to dokładnie to samo ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega rozczarowanie z tym tv... Kontrast słabiutki, 10 stref to śmiech na sali, bardziej to przeszkadza niż pomaga w nocnym oglądaniu, HDR oględnie mówiąc taki sobie... W ogóle odnoszę wrażenie, że kupując tv z myślą o UHD Blu-ray w tym roku, konsument sam strzela sobie w kolano...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nikt na siłę nikomu nie każe kupować .... Po drugie wersja amerykańska-kontrast natywny 6820 : 1 (chyba na dopalaczach ?) Wersja europejska testowana tutaj 3700 : 1 (chyba na diecie ?)

  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po drugie wersja amerykańska-kontrast natywny 6820 : 1 (chyba na dopalaczach ?) Wersja europejska testowana tutaj 3700 : 1 (chyba na diecie ?)

Stawiam na inny sposób / przyrząd do pomiarów kontrastu . Szkoda ze w testach tu na forum nie ma poziomu czerni po kalibracji w nitach lub cd/m bo na ratings i avforums podają i można by to tez porównać. Na ratings 55ks8000 i 55ks9000 mają po około 0.015 cd/m podczas gdy seria js miała około 0.04 no może odrobinę mniej .

Nie ma co oczekiwać cudów od samsunga i to jeszcze EDGE Led ale liczyłem na kontrast natywny taki jak w 65h6400 z panelem auo czyli prawie 6000:1 tyle ze samsung to przecież nie auo czy innolux.

Edytowane przez lahcim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na inny sposób / przyrząd do pomiarów kontrastu . Szkoda ze w testach tu na forum nie ma poziomu czerni po kalibracji w nitach lub cd/m bo na ratings i avforums podają i można by to tez porównać. Na ratings 55ks8000 i 55ks9000 mają po około 0.015 cd/m podczas gdy seria js miała około 0.04 no może odrobinę mniej .

Nie ma co oczekiwać cudów od samsunga i to jeszcze EDGE Led ale liczyłem na kontrast natywny taki jak w 65h6400 z panelem auo czyli prawie 6000:1 tyle ze samsung to przecież nie auo czy innolux.

Po pierwsze nie ratings tylko rtings, po drugie z kontrastu do poziomu czerni jest prosta matematyka, mianowicie POZIOM_CZERNI = POZIOM_BIELI / KONTRAST. Przelicz jeśli wolisz cd/m2 :)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie dzięki za szczery test. Czyta się całkiem przyjemnie.

Wracając do samego TV. Czy ten TV nie jest czasem z lekka podkręcony do tego HDR'a ?

Czytając odniosłem takie lekkie wrażenie.

Co do technologi Quantum Dots. Pojawiły się jakieś konkretne wieści na temat trwałości tych matryc QD?

Gdzieś czytałem ze pod wpływem silnego podświetlania "kwantowe kropki" degradują się znacznie szybciej od tych konwencjonalnych matryc.

Otóż pytam nie tylko z ciekawości, ale jako użytkownik lubujący się w silnych podświetleniach, po prostu nie wiem czy warto rozważać zakup TV, opartego na QD.

Jak do tej pory nie udało mi się znaleźć żadnego fachowego maraton-testu tejże technologii.

pozdrawiam

Błąd poprawiony.

Ja to czuję, że za rok będzie na papierze u producentów HDR 5000, 10 000 itd ;p ; ) . Bez kitu. Z tego na pewno powstanie coś w stylu Hz czy kontrast.

Jak widać już powstaje :)

Samsung jest pewnie "liderem" takich rozwiazań xD - sorry

EDIT : żarty żartami.. ale przyznam że cena tego samsunga wydaje się całkiem przystępna.

Edytowane przez ivymike10mt
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, chodziło o 10%, Gmeru poprawi. Tzw. rozdzielczość obrazu ruchomego jest wartością nie mającą przełożenia na realne rozmycie ruchu i wprowadza w błąd, dlatego odstąpiłem od jej testowania.

Zdaje se sprawe, ze na rozmycie ruchu nie wplywa ale troche oddaje realna wydajnosc elektroniki i algorytmow :).

Jakby nie bylo roznic miedzy np. 550 liniami a 1080 to wszystkie tv bez lroblemu uzyskiwLyby te 1080 :).

Do tego teoretycznie, jesli sie obraz rozmywA to "ustabilizowNie" 550 linii powinno byc latwiejsze niz zrobienie tego zamego z az 1080 liniami. To jak z grami komputerowymi - obrobka obrazu i nalozenie jakiegos filtra przez karte grafiki na obraz 4k wymaga duzo wiecej mocy obliczeniowej niz na 1080p czy jeszcze nizsze rozdzielczosci.

Byc moze tv celowo obnizaja rozdzielczosc w ruchu bo inaczej wys,loby, ze elektronika nie daje rafy przetworzyc obrazu skladajacego sie z 1080 linii a z 550 jest to latwiejsze. Tzn. latwiej wysterowac o polowe mniej pikseli niz wszystkie.

W sumie mniej wiecej z tego samego powodu wymyslono se rodzaje obrazu z przeplotem :). W 1 sek. jest wtedy o polowe mniej tresci do policzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle płacić za nierównomierne podświetlenie, choć tutaj mogli by się postarać za taką cenę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gwóźdź... Nie zdążę na euro2016 ten test miał być potwierdzeniem a jest miękkie kakao.

Jak mam wydać 12k to wole poczekać na Panasonic lub Sony chociaż nie wierze w androida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy czekali a wyszlo jak zwykle

Jak dla mnie to mocno okrojona wersja serii JS. Księgowi juz zabrali sie za takie pierdoly jak pilot

Wysłane z mojego SM-N910C

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pomijając aspekty czysto techniczne - mi tam się ten minimalizm w wykonaniu bardzo podoba, łącznie nawet z pilotem. Chociaż "dziadki" pewnie będą narzekać, gdzie jest na pilocie TVP1 itd. Jedyny może minus do takiego dodatku obecnie jakim jest pilot do TV (w perspektywie możliwości sterowania klawiaturami oraz apkami) zauważyłem, że zmieniając kanały czy głośność tymi "skrzydełkami" jest ryzyko nieświadomego otwarcia od dołu klapki na baterie pilota. Ale leży w dłoni bardzo dobrze, a ja jestem gorącym zwolennikiem posiadania 1 pilota, niż 2.

Ogółem Samsung zaskoczył dość przystępnymi cenami jak za nowości, szybkością działania odświeżonego Tizena (wreszcie odeszli od tych pinezek i tak jak w LG można samemu w łatwy sposób sortować kolejność aplikacji), smukłością i dla mnie jest jednym z poważniejszych kandydatów (nie stać mnie na Panasa DX900 albo może nie chce tyle wydawać), chociaż chętnie zobaczę jeszcze test KS7000, no i oczywiście flagowego TCL-a X1 ;)

Edytowane przez MaXeN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Minimalizm minimalizmem

Tu mam wrażenie że za mocno ktoś chciał sie przypodobać prezesom. Idąc tym tokiem to obawiam sie że seria LS będzie calkowicie5 pozbawiona pilota. No przecież kazdy ma smartfona , sciagnie sobie apkę i będzie sobie kanały zmieniał. A jak nie ma smartfona to zawsze można wyliczyć ze wstajac ok 8 razy na godzine do telewizora, przechodząc łącznie ok 150m dziennie to po roku pokonamy blisko 54 kilometry tylko i wyłącznie chodząc do telewizora aby sobie kanal lub głośność ustawić. Juz widzę te reklamy"po co ci maraton,kup samsunga SUHD"

Wracając do serii KS pointera zabrali,3D zabrali,chodzą słuchy ze i kabel od one connecta jest skrócony o 20cm zabrano czerń kinową

Jedyny plus ze w końcu ekran kest prosty a nie na beczce prostowany

Ale i tu podejrzewam że nie chodziło o zadowolenie konsumentów tylko dalsze cięcie kosztów. Gdzieś mi sie przeczytało ze produkcja curved jest o ok 20% droższa od plaskich paneli

Reasumując nie rozumiem dlaczego jest opinia ze seria KS wystartowała z.dobrego pulapu cenowego

Jeśli obecnie ks8500 można w samsung brand store kupić za 6 tys to taki ks8000 powinien kosztować 5.5,a ks7000 ok 4.5

Wtedy można powiedzieć ze cena jest adekwatna. A tak placi sie za napis UHD premium który notabene nic nie daje poza dobrym samopoczuciem

p/s

Czy ekran w ks8000 jest satynowy? . Znów mi sie wydaje ze jest pokryty warstwą która kiedyś sie nazywała Ultra Clear Panel,a teraz Ultra Black

Wysłane z mojego SM-N910C

Edytowane przez Piteron
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piteron - wszystkim nie dogodzisz ;) Wyraziłem swoje subiektywne zdanie. Co do pilota - odważne podejście i pewnie znajdzie tyleż samo zwolenników co i przeciwników.

Aczkolwiek porównanie cen JS8500 do KS8000 nie ma sensu, bo od dawna wiadomą jest, że za nowy model trzeba zapłacić zwyczajnie więcej i zapłacić "podatek" od nowości (w AGD to czasami nic się nie zmienia, poza nową ładniejszą obudową, a cena wiadomo że musi pójść w górę - optymalizacja kosztów czy marketing jak kto woli), ale tutaj tych zmian jest całkiem sporo w mniejszym dla kogoś, dla kogoś innego większym stopniu (polecam pobawić się oby dwoma modelami i samemu wyrobić sobie zdanie). Z resztą pojęcie ceny jest zawsze względne... Jak dla mnie ceny choć nie powaliły to lekko zaskoczyły na + w porównaniu do właśnie cen "startowych" poprzedniej serii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podatek od nowosci

A mozesz ja w punktach wymienić?

I o jakich nowościach piszesz bo ja sie ich nie dopatruję. No chyba ze obudowa. Tu fakt jest dużo ładniejsza

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby pięknie, pięknie ... ale i tak na mistrzostwa wezmę panasonica z serii DX. Już mnie tyle razy samsungi zapieniły, że nie zaryzykuję kolejnego egzemplarza, choćby nie wiem jak w teście wypadał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ze się tak zapytam co to wnosi do tematu?

Jak Komputronik dobrze sie uwinie to moze w poniedziałek pobawie sie mlodszym bratem ks8000

Wysłane z mojego SM-N910C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ze się tak zapytam co to wnosi do tematu?

Jak Komputronik dobrze sie uwinie to moze w poniedziałek pobawie sie mlodszym bratem ks8000

Wysłane z mojego SM-N910C

Czyli zamówiłeś z komputronika KS7000?? Ile cali, 55" czy 60"?? Pytam, bo do nich dzwoniłem kilka dni temu i na razie nie mają go w ogóle na magazynie głównym, ani w sklepach stacjonarnych. Nie wiedzą jeszcze kiedy go będą mieli na stanie. Wczoraj ponowiłem zapytanie przez e-maila, ale odpowiedzi na razie brak (zapytanie o wersję 60").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podatek od nowosci

A mozesz ja w punktach wymienić?

I o jakich nowościach piszesz bo ja sie ich nie dopatruję. No chyba ze obudowa. Tu fakt jest dużo ładniejsza

Chociażby spore usprawnienie w działaniu samego Tizena. Bawiłem się w obu wersjach i jest przepaść, mimo że KS9000 nie ma 8 rdzeni jak poprzednik a tylko 4, ale wrażenie samego działania było dla mnie mega zaskoczeniem, oczywiście in +.

@rafcio76r, a sprawdzałeś w Neonecie? Mają KS7000, w dodatku jeszcze z rabatem (przy 60" -300zł z kodem, który jest podany przy modelu, co dawało najniższą cenę jak do tej pory) i podobno mają dostępny. Zależy tylko czy masz gdzieś w swojej okolicy ich sklep, aby odebrać.

Edytowane przez MaXeN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komputronik jest też samsung 65ks7000 i może taką wersję zamówił forumowicz piteron?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafcio76

2 telewizorow nie potrzebuje.Jak na razie nie czuję potrzeby wymiany mojego JS? Znajomy zamówił 55ks7000 z tym ze z odbiorem w sklepie. I tu coś Komputronik kręci niesamowicie. Wysyłkę do domu proponują nza ok 3 dni a do własnego sklepu trzeba czekać nawet 2 tyg

@maXeN

ja pytałem jakie to nowosci wprowadzono w KS w stosunku do JS. Jakie to nowe technologie czy rozwiazana użytkowe wprowadzono. Co do Tizena nie mialem okazji porównywać jego funkcjonalnosci i szybkosci na KS 8000 względem KS9000. Mogę napisać tylko tyle ze moim i nie tylko moim zdaniem Tizen jest systemem na ta chwilę wolniejszym w stosunku np do serii H. Wolniej przełącza kanały potrafi złapać zadyszkę w smarcie,ma spore problemy w wielowątkowością. Co do ilosci rdzeni to JS9000 tak samo jak KS9000 ma po 4 rdzenie. Dopiero JS9500 ma 8 rdzeni. Wedle specyfikacji KS 9500 tez będzie miał tyle. Ale to sie okaże jak w końcu go wypuszczą i bedzie dostepny w sklepach

Reasumując nadal podtrzymuje to co napisalem. Seria KS 8000 to okrojona technologicznie wersja JS8500 z prostym panelem i ładniejszą obudową

Wysłane z mojego SM-N910C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chociażby spore usprawnienie w działaniu samego Tizena. Bawiłem się w obu wersjach i jest przepaść, mimo że KS9000 nie ma 8 rdzeni jak poprzednik a tylko 4, ale wrażenie samego działania było dla mnie mega zaskoczeniem, oczywiście in +.

@rafcio76r, a sprawdzałeś w Neonecie? Mają KS7000, w dodatku jeszcze z rabatem (przy 60" -300zł z kodem, który jest podany przy modelu, co dawało najniższą cenę jak do tej pory) i podobno mają dostępny. Zależy tylko czy masz gdzieś w swojej okolicy ich sklep, aby odebrać.

W neonecie po rabacie 60" jest w cenie 7595 zł (300 zł rabatu), ale tydzień temu dawali większy rabat i wychodziła cena 7490 zł. Chciałem wziąć na kilka rat 0%, bo nie chciałem zrywać lokaty bankowej, ale okazało się, że raty 0% nie łączą się z tą promocją.

Co do komputronika, to promocja i to z ratami 0% jest o niebo lepsza, bo za 7790 zł dostajesz TV plus soundbar samsunga wyceniany na ok. 1500 zł. Problem w tym, że TV jest niedostępny i nie wiedzą kiedy go będą mieli a raty 0% są tylko do 31 maja, więc podejrzewam, że wyjdzie z tego lipa. Nie ma to jak dać towar do promocji, który od samego startu promocji jest niedostępny hehe Podejrzewam, że jak nie kupię nowego TV przed Euro, to zakup zostanie zrealizowany dopiero pod koniec roku, bo po Euro nie będę miał już takiego ciśnienia na zakup.

@rafcio76

2 telewizorow nie potrzebuje.Jak na razie nie czuję potrzeby wymiany mojego JS? Znajomy zamówił 55ks7000 z tym ze z odbiorem w sklepie. I tu coś Komputronik kręci niesamowicie. Wysyłkę do domu proponują nza ok 3 dni a do własnego sklepu trzeba czekać nawet 2 tyg

@maXeN

ja pytałem jakie to nowosci wprowadzono w KS w stosunku do JS. Jakie to nowe technologie czy rozwiazana użytkowe wprowadzono. Co do Tizena nie mialem okazji porównywać jego funkcjonalnosci i szybkosci na KS 8000 względem KS9000. Mogę napisać tylko tyle ze moim i nie tylko moim zdaniem Tizen jest systemem na ta chwilę wolniejszym w stosunku np do serii H. Wolniej przełącza kanały potrafi złapać zadyszkę w smarcie,ma spore problemy w wielowątkowością. Co do ilosci rdzeni to JS9000 tak samo jak KS9000 ma po 4 rdzenie. Dopiero JS9500 ma 8 rdzeni. Wedle specyfikacji KS 9500 tez będzie miał tyle. Ale to sie okaże jak w końcu go wypuszczą i bedzie dostepny w sklepach

Reasumując nadal podtrzymuje to co napisalem. Seria KS 8000 to okrojona technologicznie wersja JS8500 z prostym panelem i ładniejszą obudową

Wysłane z mojego SM-N910C

JS8500 sprawdzałem swego czasu w sklepie, obraz dawał bardzo dobry, lepszy niż JU7000 i gdyby nie to zakrzywienie, to bym go zakupił. Obecnie JS8500 w wersji 55" kosztuje 5990 zł. Nowego KS7000 nie widziałem w akcji, więc się nie wypowiem co do jakości. Rozmawiałem tylko telefonicznie z pracownikiem (kumatym w temacie nowych technologii) autoryzowanego sklepu Samsunga i powiedział, że KS7000 gra znacznie lepiej niż JS8500, a ile w tym prawdy - nie wiem. W każdym razie na stanie mieli 55" JS8500 za 5990 zł i 55" KS7000 za 6199 zł.

Edytowane przez rafcio76r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...