Home Fachowa publicystyka i artykuły Chcesz wyczyścić ekran telewizora LCD lub OLED? Zaczekaj! Poznaj metody, by zrobić to właściwie i nie zniszczyć matrycy
Chcesz wyczyścić ekran telewizora LCD lub OLED? Zaczekaj! Poznaj metody, by zrobić to właściwie i nie zniszczyć matrycy

Chcesz wyczyścić ekran telewizora LCD lub OLED? Zaczekaj! Poznaj metody, by zrobić to właściwie i nie zniszczyć matrycy

13.08K
2

Przymierzasz się do czyszczenia ekranu swojego telewizora, ale nie jesteś pewien, czy twój sposób jest właściwy? Jak należy pielęgnować ekran LCD lub OLED, by nie tylko pozostał nieskazitelny, ale też uległ uszkodzeniu? Niestety bardzo często robimy to źle, co może mieć fatalne skutki dla matrycy. Wbrew pozorom nie ma tu jednak żadnej tajemnej wiedzy. Właściwe metody są proste i przede wszystkim bezpieczne!

Ekran telewizora – jak czyścić, by nie zniszczyć matrycy LCD lub OLED?

Przede wszystkim fatalnym pomysłem jest korzystanie z wszelkich środków zawierających alkohol i związki chemiczne. Bardzo często można usłyszeć, że ktoś czyści ekran swojego telewizora używając płynu do mycia szyb lub sprayu do wycierania mebli. Jakikolwiek środek tego typu w kontakcie z matrycą LCD lub OLED może mieć destrukcyjny wpływ w krótkiej lub długiej perspektywie. 

Znacznie lepszym pomysłem jest sięgnięcie po dedykowane do tego typu zastosowań środki. Czyli po prostu płyny w sprayu służące do nawilżania i usuwania kurzu oraz zabrudzeń z ekranów wszelkiego typu. Istnieją też na rynku specjalne nawilżane ściereczki, po których użyciu wystarczy przetrzeć wyświetlacz “na sucho”. Wszystkie tego typu produkty są jednak często dosyć drogie – potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych i wystarczyć zaledwie na kilka razy.

Jak czyścić ekran telewizora LCD lub OLED tak, by go nie zniszczyć? Popularne środki mogą tylko zaszkodzić! Oto bezpieczny sposób
Nie są nam potrzebne żadne specjalne środki, by bezpiecznie i skutecznie wyczyścić ekran telewizora

Najprostszym i najbardziej wydajnym sposobem czyszczenia ekranów LCD i OLED w naszym telewizorze jest zatem… woda. Tak, to naprawdę wystarczy. Woda i ściereczka z mikrofibry to jedyne narzędzia, jakich potrzebujemy, by utrzymać wyświetlacz w czystości, a jednocześnie w żaden sposób mu nie zagrozić. Ważne jednak, by stosować wodę destylowaną. Dlaczego? Zwykła woda z kranu czy też mineralna z butelki zawiera mnóstwo minerałów i drobnych związków, które w skrajnych przypadkach mogą spowodować powstanie niewielkich zadrapań. Użytecznym przedmiotem będzie też buteleczka z dozownikiem, który pozwoli spryskać wodą ścierkę.

W żadnym wypadku nie stosujmy jednak do osuszania przetartego na mokro ekranu ręczników papierowych czy też papieru toaletowego – bardzo łatwo zadrapać nimi delikatną powierzchnię ekranu. Jeśli zdarzy się, że nasz telewizor zostanie nieco mocniej ubrudzony i odrobina wody nie wystarczy, możemy przygotować dodatkową butelkę z wodą zmieszaną z kroplą płynu do mycia naczyń.

Podsumujmy – do bezpiecznego i skutecznego czyszczenia ekranu telewizora potrzebujemy:

  • wody destylowanej – najlepiej w butelce z dozownikiem
  • ścierki z mikrofibry – najlepiej dwóch, do czyszczenia “na mokro” i “na sucho”

Cały proces odpowiedniego dbania o higienę wyświetlaczy naszych telewizorów bardzo dobrze wyjaśnił Caleb Denison z Digital Trends:

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=VNlF7NLce7k&ab_channel=DigitalTrends


Przeczytaj więcej na temat telewizji:

(13081)

5 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Wojtas
Wojtas
7 miesięcy temu

OLED-a Philipsa czyszczę ściereczką z mikrofibry, a w zasadzie to ścieram tylko kurz. Telewizor wisi na ścianie i matryca się nie brudzi.

Jarosław
Jarosław
7 miesięcy temu

Od lat używam do czyszczenia ekranów właśnie wody destylowanej oraz ściereczek z mikrofibry…. To jedyna bezpieczna metoda !!! Pozdrawiam !!!

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x