Home Testy Telewizory LCD Sony Test Sony X85L – takiego telewizora od japońskiego producenta brakowało!
Test Sony X85L – takiego telewizora od japońskiego producenta brakowało!

Test Sony X85L – takiego telewizora od japońskiego producenta brakowało!

25.73K
1

Kontrast i czerń

Sony X85L został wyposażony w wysokokontrastowy panel VA. Zastosowanie tego rodzaju matrycy już w tym momencie daje nam czerń na znacznie wyższym poziomie niżeli w jednostkach wyposażonych w wyświetlacze IPS/ADS. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że producent nie pokusił się o żadną powłokę poszerzającą kąty widzenia. Co prawda nie jest to żadną niespodzianką w tej klasie urządzenia, aczkolwiek warto o tym wspomnieć ze względu na to, że osoba, która siedzi na drugim końcu kanapy, już może doświadczyć degradacji obrazu. Przechodząc do samego podświetlenia, zdołaliśmy policzyć, że telewizor został podzielony na 24 niezależne strefy podświetlenia. Nie jest to co prawda oszałamiająca liczba, aczkolwiek w dalszym ciągu ma ona realny wpływ na jakość obrazu i daje się to odczuć. Warto zauważyć, że Sony przebudowało swój algorytm wygaszania, co sprawdziliśmy przy okazji testów wyższych modeli. Sprawdźmy, czy i w tym przypadku będzie to odczuwalne.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 19 200:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 6 215:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 9 261:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 24 875:1

Wyniki X85L można skwitować dość prostym stwierdzeniem – to zależy. Przechodząc jednak do konkretów możemy zauważyć, że jednostka radzi sobie bardzo dobrze z wygaszaniem dużych powierzchni i na tym polu niewiele co można by zarzucić. Sprawa komplikuje się w momencie pojawienia się trudniejszych/zróżnicowanych scen. Kontrast, jak i czerń, wyraźnie się pogarsza, aczkolwiek nie można mówić o efekcie szarej czy granatowej czerni. Telewizor w dalszym ciągu posiada przewagę nad konkurencją nie posiadającą żadnego systemu lokalnego wygaszania. Na pochwałę zasługuje fakt, że algorytm stara się zachować jak najwięcej detali, szczególnie tych małych i jasnych. Warto zauważyć jednak pewien mankament, który możemy odczuć w materiałach HDR, czyli ukazaniem bardzo ciemnych detali.

Każde, nawet najlepsze wygaszanie strefowe, zawsze posiada swoje ograniczenia. Dlatego decydując się na Sony X85L, musimy zdecydować się pomiędzy dwoma ustawieniami tej funkcji. Pierwsze ustawienie, czyli “Średnie”, powoduje lekkie (aczkolwiek niedokuczliwe) zlewanie się jasnych detali przy odczuwalnie słabszej czerni. Przechodząc oczko wyżej, tj. do ustawienia “Duże”, dającego dobrą czerń, zlewa detale już wyraźniej. W sekwencji testowej użyliśmy ustawienia “Średnie”, które też dedykujemy większości użytkowników.

To, co szczególnie mocno jest widoczne, to tak zwany blooming, bądź efekt aureoli. Przypomnijmy, że w rzeczywistości nie jest on aż tak rażący w oczy, aczkolwiek nadal widoczny. Mankament systemu podświetlenia widoczny będzie najbardziej przy filmach z napisami oraz w miejscach, gdzie występują małe jasne detale otoczone ciemnymi scenami.

(25730)

3.2 13 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Bartosz
Bartosz
3 miesięcy temu

Opisywane parametry, w tym głównie wspominane 24 strefy… to brzmi jak news z 2019r. Rozczarowałem się tym artykułem.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x