Home Testy Telewizory LCD Sony Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!
Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!

Test niezwykłego telewizora Sony X95L Mini LED – wizja reżysera na twoim ekranie!

37.70K
4

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced” SDR

Sony X95L przed kalibracja Sony X95L - przed kalibracja
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 3,0 maksymalna 5,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 6,7
Średnia deltaE palety szarości 3,5 maksymalna 5,2

Profesjonalna kalibracja Sony XR-X95L

Sony X95L - po kalibracji gamma i balans bieli Sony X95L - paleta color checker po kalibracji
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,5 maksymalna 1,1
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 1,0

Istnieją dwie rzeczy, które w przypadku telewizorów Sony wydają się niezmienne. Pierwszą z nich jest fakt, że najlepszym trybem fabrycznym pozostaje “IMAX Enhanced”, drugą to podatność ekranów tej marki na profesjonalną kalibrację. Przechodząc jednak do rzeczy. Najlepsze ustawienie pozostawia szerokie pole do komentarza, a to za sprawą kilku istotnych mankamentów. Zacznijmy więc od gammy, gdyż razem z nią idzie lwia część jakości obrazu. Jak doskonale widać, wykres został mocno “wystrzelony” do wartości 2,8, a średnio do 2,6(z wartości referencyjnej wynoszącej 2,4). Co oznacza to dla widza? Spójrzmy wpierw na lewą stronę wykresu, tam gdzie znajdują się najciemniejsze sceny. Wynikiem tak podniesionej gammy jest zbyt mocne zaciemnienie detali w czerni. Stopniowo poruszając się na prawo, traciliśmy jeszcze mocniej głębię obrazu wynikającą z przyciemnienia jaskrawych elementów obrazu.

Przyjrzyjmy się teraz balansowi bieli. Na pierwszy rzut oka, nie ma tu rzeczy wymagających pilnej interwencji, prawda? Nic bardziej mylnego. Z uwagi na to, że zarówno udział koloru czerwonego, jak i niebieskiego został ograniczony, barwa zielona ostatecznie zdominowała balans bieli. Spowodowało to “tint” na całej rozciągłości obrazu, co było bardzo widoczne szczególnie na kolorze skóry, która wpadała w ziemisty odcień. Na uwagę zasługuje również paleta “ColorChecker”, gdyż na niej znajdziemy problemy z dwoma barwami, zieloną i czerwoną. Przez zbyt duże ich nasycenie, roślinność czy twarze były nadmiernie przesycone, co z pewnością nie wyglądało zbyt dobrze. Wyżej wymienione mankamenty spowodowały całkowitą niezgodność ze standardem Rec 709. To, jak diagram chromatyczności przedstawiający rzeczony standard prezentował się przed i po kalibracji, możecie zobaczyć na dole akapitu. Na szczęście od lat Sony udostępnia szeroki wachlarz narzędzi pozwalający na szczegółową kalibrację ekranu. Do dyspozycji znajdziemy rozbudowany system zarządzania barwami, a także 0 i 20 punktową regulację skali szarości. Ta druga jest możliwa do użycia dopiero po odblokowaniu trybów eksperckich przy użyciu aplikacji Calman. Jak widzimy, kalibracja wyszła znakomicie! Telewizor jest bliski referencji, co udowadniają nam wyniki Średniej deltaE, która jest na poziomie 0,6.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcję zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze redakcyjne spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów, którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces.  

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calman), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Bardzo usprawnia to pracę kalibratora, lecz nie zmienia to fundamentalnych założeń kalibracji. By umożliwić komunikację, musimy zainstalować aplikację “Calman for BRAVIA” dostępną w markecie Google i połączyć się z telewizorem przez sieć.

(37699)

4.2 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

16
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Piotrek
Piotrek
5 miesięcy temu

Witam To jak to jest z obsługą HDR na portach HDMI w tym telewizorze? Aktualnie mam XF9005, w którym przez ARC mam podłączone audio z Atmos, a do tego mam OPPO UDP-203 i PS5. No i muszę wybierać czy chcę mieć HDR na PS5 czy z odtwarzacza. Szczerze nie wiem, jakiej wersji porty HDMI mam XF9005 W X95L znowu mamy „ulepszony” obraz jedynie na portach HDMI 2 i 3. Pytanie jak bardzo „nieulepszony” jest na HDMI 1 i 4? Jeśli do 3 (ARC) podepnę audio, do 2 PS5 do czy w X95L na HDMI 1 lub 4 pójdzie mi Dolby… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
7 miesięcy temu

w akapicie dotyczącym UHD jest pokrycie DCI 96%, zaś w podsumowaniu na zielono 99%… To ile?

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Cześć,
z jakiego powodu brak jest wykresu pajęczynowego?
Prosimy o dodanie.

Robert
Robert
7 miesięcy temu

Witam, co z funkcją zmniejsza ekranu która była reklamowana przez Sony podczas prezentacji gamy tv na ten rok, jest, działa poprawnie we wszystkich trybach? Można używać np. by zmniejszyć ekran gdy dzieciaki oglądają bajki 😉 ?

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x