Test Sony A95L QD-OLED – król telewizorów jest tylko jeden
- Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED?
- Budowa i wygląd Sony A95L
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC
- Wyniki testu Sony
- Werdykt
System i Smart TV
System, na którym A95L opiera swoje działania to Google TV. Ilość aplikacji z pewnością zadowoli każdego, bez problemu znajdziemy te najbardziej popularne min. Player, Netflix, Disney+, HBO MAX, Rakuten czy PrimeVideo. Znajdziemy również wsparcie dla asystenta głosowego Google w języku polskim, czy rozmów wideo dzięki Google DUO.
Funkcja Żywy obraz
Funkcja “Żywy obraz” pozwala nam zamienić nasz telewizor w obraz lub centrum informacji, kiedy nie jest używany. Dzięki niej wyłączony telewizor nie jest już tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie, ale może stać się dekoracją wnętrza. Obecność tej funkcji utwierdza nas w przekonaniu, że obecne ekrany OLED czy QD-OLED są niezwykle wytrzymałe..
Sercem systemu operacyjnego jest czterordzeniowy procesor Cortex A73 o architekturze ARM. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych modeli, zmieniło się taktowanie procesora, które wynosi teraz 2000 MHz, oraz pojemność pamięci RAM, która teraz wynosi imponujące 6 GB. Na dane użytkownika pozostawiono przestrzeń o pojemności aż 64 GB, co z pewnością ucieszy posiadaczy wielu platform streamingowych.
Serwis wideo BRAVIA CORE
Jak w poprzedniej odsłonie telewizor posiada dostęp do autorskiego serwisu o nazwie BRAVIA CORE, ekskluzywnie dostępnego dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok i powyżej. Dokładny test serwisu poniżej:
W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.
BRAVIA CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.
(53550)
A czy napisze ktoś jak wygląda w tym TV sprawa absorbcji czerni w dzień, czy jest podobnie jak np w S95c że gdy na tv pada światlo to czerń jest szara?
A95K cudowny poza zaróżowieniem (i na bieli i na czerni itd) nawet po kalibracji. Czy A95L już brak tego różowego tintu ??
I tak plazmy były najlepsze i są, może kiedyś Oledy im dorównają.
haha ta jasne wmawiaj to sobie dalej xD Chciałbym zobaczyć szeroki gamut i hdr na tych plazmach 🙂
Co mi po HDR i szerokim… jak Oled przegrywa rozdzielczością w ruchu
Od kiedy Oled przegrywa z plazmą w ruchu? Co to za bzdury!
Od zawsze, poczytaj trochę opini ludzi, testów. Plasma wygrywa z Oledem w motion
Website Po pierwsze budowa plazmy,to płaska lampa próżniowa, która od wew. na przedniej stronie pokryta jest kolorowym luminoforem, a za nim elektrody ogniskujące i szereg /kilkaset/ ułożonych równolegle nad sobą “katod” do emitowania efektywnie strumienia elektronów, których prędkość graniczy z prędkością światła (przez te kilkaset katod telewizory pobierały duo energii elektrycznej). Więc ruchomy obraz “pędzącego konia” nie ma zamazana jego, poświata/mora, bo czas reakcji ekranu świecących luminoforów w tym miejscu jest duuużo krótszy niż jakiekolwiek obecne świecące punkty półprzewodnikowe LED, bo czas reakcji zaświecenia i gaśnięcia jednego punktu świetlnego wynosi 1-2 ns, a w najlepszych LED wynosi 5-7 ns, a… Czytaj więcej »
Sorry, ale mnóstwo bzdur tutaj napisałeś!
Po pierwsze plazma to nie lampa próżniowa a matryca “baniek – komórek subpikseli” wypełnionych mieszaniną gazów szlachetnych, które pobudzone wysokim napięciem wytwarzają plazmę i emitują promieniowanie UV, które z kolei padając na luminofory emituje światło widzialne, przy tym nie ma żadnych elektrod ogniskujących – to co ty opisałeś to zasada działania kineskopu (wyświetlacza CRT). Kolejna rzecz to: wyświetlacz plazmowy posiada linie i kolumny elektrod, których liczba zależy od rozdzielczości w pionie i w poziomie – tak więc wyświetlacz FHD ma 1080 elektrod poziomych i 1920×3 elektrod pionowych aby dostarczać napięcie do poszczególnych “baniek – komórek”. Wyświetlacze OLED mają o wiele… Czytaj więcej »
To prawda, ale przy niskim framerate, pzry czym zjawisko to można wyeliminować stosując wstawianie “czarnych klatek” o odpowiednio dobranej częstotliwości i długości. Przy wyższych framerate materiału wejściowego niekorzystne zjawisko już nie występuje.
Krok wstecz. Brak BFI powoduje smużenie, porażka. Do sportu sie nie nadaje
Głównym problemem Oledów jest słaba rozdzielczość przy ruchu, motion
Oglądałem dzisiaj na youtube francuską stronę ppworld gdzie przetestowano całą piątkę graczy na rynku oled. W ich testach w trybie filmmaker najsłabiej wypada sony a95l najlepiej panasonic mz2000. Drugi był lg G3. Dla informacji Wasze testy uważam zdecydowanie za wiarygodniejsze, ale np. przy użyciu funkcji booster philips na planszy kontrolnej osiągnął ponad 2100 nitów. W związku z tym pytanie kiedy Wy przeanalizujecie G3, MZ2000 i philips 908. Myślę że mogłoby to prawdziwym kinomaniakom ułatwić w pewnym sensie zakup.
Nie patrz na testy,wez dysk i jedz do sklepu,rgb vs wrgb jest widac,choc nowego panasonica nie widzialem jeszcze.
Dzis bylismy z brackim ogldac a95L i rgb od razu widac.Bracki atakuje 77 z poczatkiem grudnia.
Ja przymierzam się do 65, tylko czekam w sumie na porównanie z Panasonic MZ2000. ale bez próby w sklepie się nie obejdzie.
z początkiem grudnia to jeśli milllionaire.. on późno wszedł w tym roku, praktycznie dopiero teraz, więc nie było czasu na zniżkę black-friday-ową. Zapewne na wiosnę, lato będzie dużo korzystniejsza cena zarówno 65 jak i 77”
Skłaniam się bardziej w stronę Panasonica MZ2000 Ciekaw jestem bezpośredniego porównania z a95l Sony. Kiedy test flagowego Panasonica?
Panasonic MZ2000 słabiutko w tym roku, nie ma szans z tym Sony
Dzień dobry,
Telewizor posiada zaciski głośnikowe. Można go podpiąć do amplitunera jako głośnik centralny, czy rzeczywiście działa to z soundbarem Sony. Soundbar zazwyczaj podpinany przez HDMI więc te zaciski nie byłyby konieczne. Pytam bo możlwość rezygnacji z głośnika centralnego byłaby bardzo fajna.
A czy przewidujecie test flagowego Panasonica? Do tej pory wszyscy reprezentanci najwyższej serii zgarniali super noty za odwzorowanie kolorów, nawet lepsze od flagowych modeli Sonyego.
Czy macie w tym roku zaplanowany tv shootout z Vincentem?
Czy mając NAS z SMB i DLNA. Jestem w stanie na tym TV odtworzyć treść z mkv z DV i Atmos?
“Wbudowany odtwarzacz posiada problemy z odtworzeniem dużych plików (trzeba posiłkować się aplikacją zewnętrzną)“ możecie coś więcej o tym napisać?
Instalujesz Kodi i masz kombajn multimedialny
Dziękuję za świetny test. Mam pytanie o porównanie tego modelu do Philipsa oled 907 lub 908, zarówno w kwestii obrazu jak i dźwięku. Wydaje mi się, że dźwięk B&W jest jednak z innej ligi…
Kiedy test giganta jeśli chodzi oczywiście o telewizory …SAMSUNG QE65QN95C ??
Mam go od miesiąca. Jest po profesjonalnej kalibracji. Brak słów…!
Numer jeden jeśli chodzi o telewizory !!
Czy warto dołożyć do a95l Czy wybrać tańszy samsung s95c
SAMSUNG QE65QN95C.
Pozdrawiam 🙂
Oczywiście Sony. Samsung to różne zbędne bajery i PR.
Brak wsparcia DV i Tizen na pokładzie, dla wielu to bariery nie do przeskoczenia 😉 . Ratuje Samsunga atrakcyjna cena, do świąt Sony raczej nie potanieje .
A co sądzisz o mini ledzie x95l sony to dobra alternatywa
Świetny TV który ma znakomity algorytm wygaszania matrycy. Pomimo tego że nie jest to król jeśli chodzi o ilość stref ale (dziś jest wyścig szczurów kto da więcej stref)dzięki bardzo dobrej kontroli podświetlenia ukazuje o wiele więcej detali w ciemnych scenach niż konkurencja. Czern dla większości użytkowników będzie znakomita nie oledowa ale wystarczająca.
Myślę, że tym OLEDem (A95L) Sony wytrącił z rąk ostatni argument mini-led a więc maksymalną jasność, która przy więcej niż przyzwoitym kontraście, dawała niezłego kopa w treściach HDR. Jeżeli ktoś ma ograniczony budżet, może zastanawiać się nad tańszą alternatywą jak X95L. Jeżeli natomiast nie masz takich ograniczeń lub planujesz zakup na raty, bierz A95L lub poczekaj chwilkę, myślę, że w styczniu będą 20% tańsze 😉 .
A co tobie przeszkadza Tizen?
Jeśli do gier to tak (Samsung ma problem z HDMI), jeśli do filmów i sportu to nie warto!!!
Sony zawsze ma zawyżone ceny nie do końca adekwatne z namiastka tej referencji… W praktyce każdy tv jesteś w stanie za pomocą tablicy kolorów ustawić w bardzo akceptowalnych dla się tryb kolorów. Samsung ma tendencję dodwac bardzo mocno koloru czerwonego ale to wszystko idzie ustawić balansem bieli.
może to kwestia qd-oleda, bo mój Sony A95K też ma tendencję do czerwonego ;-/