Home Testy Telewizory OLED Sony Test Sony BRAVIA XR OLED A90K – 42 i 48 cali. Hit dla fanów gier i twórców? Wysoka jakość obrazu na małej przekątnej!
Test Sony BRAVIA XR OLED A90K – 42 i 48 cali. Hit dla fanów gier i twórców? Wysoka jakość obrazu na małej przekątnej!

Test Sony BRAVIA XR OLED A90K – 42 i 48 cali. Hit dla fanów gier i twórców? Wysoka jakość obrazu na małej przekątnej!

20.57K
7

System Google TV

Sony OLED A90K wyposażony jest w system Google TV oparty na Androidzie. Japoński producent jako pierwszy na rynku wprowadził ten system do swoich telewizorów. Konfiguracja po pierwszym uruchomieniu jest bardzo prosta i opiera się na wybraniu jednej z dwóch dostępnych opcji konfiguracji.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV ekran startowyMożemy wybrać skonfigurowanie telewizora jako zwykły telewizor do oglądania codziennej telewizji bez tysiąca aplikacji i inteligentnych funkcji, albo jako pełnoprawny Smart TV. Możliwość takiego wyboru jest bardzo dobrym ruchem ze strony Sony – nie każdego interesuje zbytnia nadmiarowość opcji oraz innych nowoczesnych rozwiązań telewizora.

System telewizora “chodzi” bardzo płynnie za sprawą świetnie dobranych podzespołów oraz optymalizacji systemu. W środku znajdziemy 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex-A73 o taktowaniu 1800Mhz oraz 3GB RAM. Z pewnością taka specyfikacja zapewni nam płynne i bezproblemowe działanie systemu przez kilka najbliższych lat. Poniżej pełna specyfikacja techniczna Sony A90K:

Dla systemu Google TV nie straszne są takie aplikacje jak np. KODI, dzięki której możemy zbudować na tym telewizorze prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki oparte na posiadanej przez nas bibliotece plików filmowych, muzycznych czy zdjęć.

W zestawie znajdziemy całkiem nowego, odświeżonego pilota działającego w technologii BT. Pozbyto się klawiatury numerycznej, czyniąc tym samym że pilot lepiej leży w dłoni i lepiej wygląda. Przyciski zostały również podświetlone, odchudzone i posiadają teraz niższy profil. Nie zabraknie na nim klawiszy szybkiego dostępu do najbardziej popularnych aplikacji wideo oraz mikrofonu dla google asystenta:

Serwis wideo BRAVIA CORE

Jak i w poprzedniej odsłonie, telewizor posiada dostęp do autorskiego serwisu o nazwie BRAVIA CORE, ekskluzywnie dostępnego dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok i powyżej. Dokładny test serwisu poniżej:

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE

W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE 2

BRAVIA CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.

Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD - BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?
fot. Sony

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa

Sony OLED A90K ma na pokładzie wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, w tym oczywiście DVB-T2 HEVC. To najnowszy standard, na który przechodzi właśnie naziemna telewizja cyfrowa.

Menu telewizora oraz wszystkie informacje widoczne na ekranie (EPG) są podane czytelnie, a całość działa bardzo szybko.

Programy można nagrywać na zewnętrzny dysk twardy podłączony do telewizora.

(20568)

4.2 10 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Robert
Robert
5 miesięcy temu

kurde w menu ps5 mam 4k ale 60Hz, 120 nie pokazuje. ciekawe czemu. Podłączone pod złącze nr 4.
Kino mam pod ARC ale potrzebuje jeszcze złącze do XSX.
Czy wtedy mogę podłączyć konsole pod ARC a dźwięk pozostaje optycznym wysyłać?

Robert
Robert
5 miesięcy temu

zamówiłem dziś

Bartek
Bartek
1 rok temu

Wersja 42″ kosztuje równo 2000zł więcej niż propozycja konkurencji – LG OLED Evo OLED42C21LA. Oczywiście propozycja Sony jest zapewne lepsza, ale czy warta dopłacania 2000zł? Nie sądzę, zwłaszcza jeśli komuś w zupełności wystarczy to co oferuje WebOS w telewizorze LG.

Last edited 1 rok temu by Bartek
wojtekslu
wojtekslu
1 rok temu
Reply to  Bartek

Ale jak lepsza od c2??? mniej hdmi 2.1, problemy z DA, większy imput lag, oraz 2 razy ciemniejszy i mniej opcji dla graczy. Dla mnie nie jest lepszy od c2 a wręcz c2 deklasuje ten model sony.

Maciej
Maciej
1 rok temu

Szkoda, że w testach telewizorów nie załączacie wykresów ABL.

AJS
AJS
1 rok temu

fajne tylko cena delikatnie mowiac za duza

robert
robert
1 rok temu
Reply to  AJS

te ceny to żart

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x