To najlepszy niedrogi uniwersalny telewizor Philipsa od lat | TEST | Philips PUS8536 / PUS8506 Dolby Vision
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory – fabrycznie
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,4 | maksymalna | 5,4 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 2,5 | maksymalna | 4,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 3,2 | maksymalna | 4,0 |
Profesjonalna kalibracja Philips PUS8536
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 0,9 | maksymalna | 4,2 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,0 | maksymalna | 2,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 1,0 | maksymalna | 1,5 |
Philips PUS8536 ma lekką dominantę błękitnych tonów, oraz zbyt niską gammę. Wizualnie daje to efekt lekko spranych kolorów żółtych i czerwonych, oraz mniejszej głębi i plastyki obrazu. Oczywiście w rozsądnym wymiarze – nie są to błędy, które zabierałyby radość z seansu. Niemniej bardzo dobrze je wyeliminować poprzez kalibrację, która nie tylko poprawia nasycenie wspomnianych barw, ale też czyni obraz bardziej kontrastowy i “wyrazisty”. Generalnie na skalibrowanym PUS8536 trudno dostrzec jakieś błędy w kolorach czy braki. Telewizor radzi sobie po prostu bardzo dobrze!
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji
Kontrast i czerń
Philips PUS8536 wykorzystuje matrycę VA, która naturalnie zapewnia bardzo dobrą stopę kontrastu. To dobra wiadomość, gdyż przy takiej cenie telewizora próżno liczyć na dodatkowe systemy wspomagające czerń (np. lokalne wygaszanie). Spójrzmy na wyniki.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki są bardzo dobre i telewizor może pochwalić się satysfakcjonującą czernią. Szczególnie kiedy włączymy dodatkowo ambilight podświetlający tło za telewizorem.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Philips PUS8536 oferuje efekty typowe w tej półce cenowej telewizora. Nie powalają, ale wraz z technologią Dolby Vision pozwalają komfortowo oglądać treść 4K UHD. Jeśli chodzi o wygląd obrazu i oddanie barw w HDR to ma ono swoje mankamenty, szczególnie przed kalibracją. Po pierwsze nie widać najciemniejszych detali. To na szczęście da się rozwiązać poprzez odpowiednią regulację. Nieco gorzej z zielonkawym odcieniem w ciemnych szarościach i trochę za niskim nasyceniem kolorów. To można trochę podregulować, aczkolwiek referencji z tego nie będzie.
Odwzorowanie ruchu
Telewizor wyposażono w 60Hz matrycę, a więc jego sprawność w dynamicznych treściach sportowych jest ograniczona. Nie chciałbym jednak przez to napisać, że zła, bo nowoczesne telewizory LCD nie smużą jak kiedyś. W konfrontacji ze 120Hz modele byłoby jednak widać wyraźną różnicę. Na pewno jednak 60Hz jest to całkowicie wystarczające do oglądania filmów. Tutaj PUS8536 ma też asa w rękawie w postaci systemu Perfect Natural Motion, którym można wyregulować płynność ruchu tak by odpowiadał użytkownikowi.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Mam pytanie, czy ten telewizor po pewnym czasie użytkowania nie zapadnie na znaną dolegliwość brudnej matrycy? Mam już jednego Philipsa i mnie to w nim drażni
Dokładnie, mam ten sam problem z philipsem
Cześć. Biorąc pod uwagę powyższy test dla TV wielkości 58cali i matrycy VA czy polecacie wersję z matrycą 43 cale, która ma chyba matrycę IPS (lepsze kąty, gorszy kontrast)? Tylko taka wielkość w pokoju ma sens u nas, może 48 jeszcze tak, ale nie 58. Nie wiem jak podejść do tego modelu, posiadam plazmę p42St60, która już na fabrycznych ustawieniach w trybie “film” działa bardzo dobrze. Tu dla 43 cali i IPS pewnie bez kalibracji obraz będzie miał zaburzone odwzorowanie barw zapewne? Czy Waszym zdaniem warto wziąć ten model z 43 calową matrycą (odbiór z naziemnej więc mały przymus w… Czytaj więcej »
Który wybrać? 58PUS8536 czy 55PUS7956?
Czy pus9206 będzie miał podobne wyniki jeśli chodzi o obraz, czy 120hz matryca jest całkowicie inna i zmienia też kolory?
nie polecam tgo tv, maskara jaksa, idz pan do sklepu z wlasnym ateriałem na pendrivie
Dzięki temu artykułowi kupiłem 70pus8506 (4499zł), ponieważ tylko tutaj znalazłem informację jaki jest w nich rodzaj matrycy. Wielkie dzięki! Zależało mi tylko i wyłącznie na VA. Modele 70pus8506, 8536, 8546 różnią się między sobą jedynie kolorem ramki (srebrny lub antracyt) oraz pilotem (8536 ma qwerty – ten sam stary wadliwy model co w serii 7, pozostałe dwa modele mają nowy bardzo dobry pilot-cięższy, dłuższy, smuklejszy i pewniejszy przy wciskaniu. Ten stary z modelu 7304 reklamowałem dwa razy). 70pus8506 ma srebrną ramkę tak samo jak 8536, a 70pus8546 ma ramkę w kolorze antracyt. Będąc przy kolorze ramek dodam od siebie, że… Czytaj więcej »
Dzięki, właśnie chce kupić ten model i brakowało mi garstki praktycznych informacji z autopsji. Z twojego tekstu można wyciągnąć wiele więcej niż z recenzji/testów jakiejkolwiek redakcji.
Gdzie wyrwałeś za 4.5k? Ja najtaniej widziałem za 5k zł.
Kupowałem w czarny piątek w Euro. Też dziwnie wyszło z ceną bo euro na stronie miało go za 4999zł ale 30 rat zero i dwie spłacają. Rata wychodziła 166zł czyli de facto do spłacenia zostawało 4667zł. Poszedłem więc do sklepu żeby sprawdzić rozstaw nóżek i chciałem zobaczyć czy na pewno jest w nim matryca VA, bo w jakimś poście czytałem, że nie zawsze w 70″ trafiały się matryce VA (tak philips chyba tylko raz zrobił i wprowadził zamieszanie). W euro stacjonarnie okazało się, że ten tv jest za 4499zł. Poprosiłem więc o raty bo dwie miały być gratis. Sprzedawca odpowiedział,… Czytaj więcej »
Gdybym go znalazł za 4499 brałbym z miejsca. Liczę na jakieś świąteczne przeceny. Dlaczego wziąłeś ubezpieczenie? Tzn chodzi mi o to czy masz jakieś przykre doświadczenia z awaryjnoscią telewizorów tej marki? Czy w ramach tych 35zl przedłuża się tylko okres gwarancji czy może zakres też? Jeżeli Philips ma tragiczny serwis, nie słyszałem na jego temat pochlebnej opinii, to jest sens wykupować ubezpieczenie? Czy to nie jest tak, że w przypadku awarii Producent ma obowiązek to naprawić?
Korzystałeś może kiedyś z tego ubezpieczenia? Ciekaw jestem jak z egzekwowaniem roszczeń z tytułu awarii.
To ubezpieczenie to nie jest przedłużenie gwarancji tylko ubezpieczenie na wszystkie wypadki. Wziąłem, ponieważ tv stoi przy często otwieranym oknie i może ktoś niechcący trącić. Doświadczeń nie mam z tego typu ubezpieczeniami, ale przeczytałem cały regulamin i warunki ubezpieczenia dlatego się zdecydowałem. W każdej chwili mogę z niego zrezygnować i pewnie tak zrobię, jeśli znajdę ciekawsze ubezpieczenie całego mieszkania.
Co do gwarancji to najlepiej korzystać z rękojmi a nie z gwarancji 🙂
Super porady! Dzieki. Czy 50 i 58 cali z serii PUS8506 maja matryce VA?
Tylko 58.
gdzie znajdę informacje o rodzaju matrycy względem wielkości w tym modelu?
Mnie trochę zastanawia obecnie cena. 58 jest najtańszy, a 50 sporo droższa. Nie do końca mam miejsce na 58″. Hmmm. Szukam właśnie czegoś w okolicy 3000-3500 i 50″ i ten model wydaje mi się optymalny.
I teraz pytanie, ten Philips czy najtańszy OLED lg55a1 w praktycznie tej samej cenie dziś?
Redakcjo, kiedy zamierzacie przetestować Philipsa PUS9206, który wydaje się być jedną z najciekawszych propozycji w segmencie LCD? Mamy 120hz matrycę, 4stronny ambilight, porty hdmi 2.1, dolby vision i dobrą cenę, więc teoretycznie wszystko, co trzeba…
W tym miesiącu powinien się pojawić. Albo na początku grudnia. Mamy już go przetestowanego. Tekst powstaje 😉
Piękna sprawa, czekam! 🙂
Też czekam na ten test. 🙂
Halo Redakcja 🙂 i jak tam idzie, bo już połowę grudnia mamy…
Fajna i rzetelna recenzja, bardzo kompleksowo patrząca na ten model. Dla mnie do jego największych zalet należy z pewnością ambilight oraz system Android.
A jak wyglada mozliwosc podlaczenia soundbar-u Philips-a do tego tv ?
Czy jest bezprzewodowy, czy integruje sie z tv tak jak w innych modelach ?
Ten model obsługuje Bluetooth 5.0, tak więc bez problemu podłączysz bezprzewodowo z sounbarem. Dodatkowo jest też HDMI eARC i takie połączenie bym rekomendował bo wtedy jakość dźwięku jest najlepsza.
No dziwne ze do tej pory sony xj95 jeszcze bez testu
kiedy zamierzacie dać test Sony XJ95? Embargo może być na pomiary, ale nie na FAKT ;-(