TEST: Philips 55PFS8109/12 48PFS8109/12 seria 8000 / 8109 powered by Android

TEST: Philips 55PFS8109/12 48PFS8109/12 seria 8000 / 8109 powered by Android

3.40K
0

Ambilight (PRISM)

Historia systemu Ambilight sięga 2004 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor.
 

Dodany obrazek

 
Model 8109 wyposażony został w 4-stronny (!) system Ambilight w tzw. technologii PRISM. To oznacza, że telewizor emituje barwne światło z każdej możliwej strony. W ogóle sposób umieszczenie diod jest w tym modelu unikalny i całkowicie nowatorski. Wydawało by się, że diody będą otaczały cały ekran a wcale tak nie jest. Diody PRISM ulokowane są na środku tylnej obudowy telewizora a nie na brzegach obudowy jak w konwencjonalnych systemach Ambilight. Technologia PRISM oparta jest na specjalnych diodach umieszczonych na środku tylnej obudowy telewizora, które skierowane są na wszystkie 4 strony. Tylna obudowa telewizora wykonana jest ze specjalnego materiału który odbija i rozprasza światło, dzięki połączeniu tych dwóch elementów efekt Ambilight jest widoczny ze wszystkich 4 stron. Telewizory oparte na systemie Ambilight wyposażone są w specjalne podstawy oraz umocowanie przewodów, które zostały zaprojektowane tak aby nie zakłócać 4 stronnego efektu Ambilight.
 
Ogólnie bardzo ciężko to opisać gdyż efekt ten trzeba zobaczyć na własne oczy. Poniżej film, który bardzo fajnie przedstawia działanie systemu:
 

 

Oraz nasz film podczas testów:

 

 

Dodany obrazek

 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia jak również możliwość ustawienia stałego koloru. Nowością jest także tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów.

Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

Warto też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.

Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

 
Na deser zostawiłem chyba jeszcze fajniejszą rzecz niż sam Ambilight w telewizorze. Uważajcie! Wyobraźcie sobie, że nie tylko sam telewizor świeci różnobarwnymi kolorami zgodnymi z tym co aktualnie oglądacie w telewizji ale także… lampy stojące w waszym pokoju. Brzmi jak sci-fi? Otóż nic bardziej mylnego. W wybranych sklepach na terenie kraju (np. ispot) można zakupić specjalny zestaw żarówek led, które posiadają w sobie… wifi. To nie żart. Wkręcacie takie żarówki gdzie tylko chcecie, konfigurujecie je razem z telewizorem poprzez wifi i… zaczynają one żyć własnym życiem:D Jak zwykle musicie zobaczyć to na filmie oraz zdjęciach. No nie mam pytań… całość nazywa się Ambilight + Hue
 

Dodany obrazek Dodany obrazek

Dodany obrazek Dodany obrazek
Dodany obrazek Dodany obrazek

Dodany obrazek Dodany obrazek

Dodany obrazek Dodany obrazek

 

 

(3403)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

151
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x