TEST: Philips 47PFS7509/12 seria 7500 / 7509 na 2014 rok

TEST: Philips 47PFS7509/12 seria 7500 / 7509 na 2014 rok

737
0

Obraz 2D

Jeszcze przed otrzymaniem wyświetlacza dowiedziałem się, że posiada on matrycę IPS, podobnie zatem jak ubiegłoroczny PFL7008. Jeśli chodzi o modele z wariantem VA, to zaczynają się od serii “8”, której reprezentant też trafi niebawem pod moje sokole oko  ;) Struktura omawianego telewizora prezentuje się pod mikroskopem tak:
 

58.jpg

 

W menu serwisowym niestety nie ma oznaczenia matrycy, a szkoda, bowiem wygląda ona na trochę na odmienną konstrukcję, niż ta, którą przeważnie spotykamy w telewizorach LG lub Panasonic. Sprawdźmy zatem jakie są jej walory zaczynając tradycyjnie od oceny reprodukcji barw w najlepszym trybie fabrycznym i po kalibracji. Do najlepszego fabrycznego ustawienia trzeba się dostać przez menu obrazu, które jak widać na zdjęciach, przeszło lifting. Ustawienia pogrupowano… w dosyć dziwny sposób. Kryje się jednak pod nim pewna logika. W podstawowej zakładce mamy trzy suwaki: Kolor, Kontrast i Ostrość. Zaznaczam w tym miejscu, że suwak Kontrast odpowiada tu za Intensywność podświetlenia, czyli to czym faktycznie powinniśmy przyciemniać i rozjaśniać matrycę. Kolor i ostrość działają normalnie. Wchodząc w ustawienia zaawansowane spotykamy się jednak z… takim samymi pozycjami w menu, jednak te, po wybraniu pilotem, kierują nas sekcji bardziej zaawansowanych funkcji (a nie są ustawieniami same w sobie jak w poprzednim menu). Podczas rozpracowywania tej nawigacji można doznać więc małego dejavu.

 

59.jpg

60.jpg

Menu wyboru trybów obrazu. Najlepszy fabrycznie z nich to “FILM”

 

Regulacja odcienia bieli. Fabryczne ustawienie “Ciepły” jest optymalne przed kalibracją

 

61.jpg

62.jpg

 

Po pobieżnych testach dostępnych trybów obrazu szybko doszedłem do wniosku, że najbardziej dopracowany z nich to “FILM”. I to je powinien wybrać potencjalny nabywca telewizora. Telewizor posiada także certyfikat ISF. Przypomnijmy sobie co to oznacza:

 

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem.

 

Co ciekawe fabryczne tryby ISF nie są w tym roku tak samo ustawione jak wspomniane “Kino”. Zamiast tego prezentują obraz zdominowany kolorem niebieskim i sztucznie przesycony, więc w obecnej chwili radzę ich po prostu nie ruszać, chyba, że mamy ochotę pobawić się we własnoręczną konfigurację obrazu.

 

63.jpg

64.jpg

Fabryczny preset “ISF-Dzień” całkowicie odbiega od poprawnej reprodukcji obrazu – dlatego należy zostać przy “FILM”.

 

Nieprawdą jest, że tryb ISF jest “fabrycznie załadowaną kalibracją”. Takie sformułowania padały w niektórych dyskusjach na forach internetowych i są nieprawdą. W przypadku PFS7509 nie powinniśmy korzystać z fabrycznego trybu ISF-Dzień lub Noc.

 

Dalszy opis obrazu dotyczyć będzie wcześniej wspomnianego trybu “FILM”. W nim odcień bieli jest ocieplony i co za tym idzie dużo naturalniejszy, aczkolwiek na gradiencie widać pewną nierównomierność koloru szarości pomiędzy czernią a bielą. W pewnym zakresie jasności mamy, wciąż pozostałą, lekką dominantę niebieskiego, a w innym trochę różu. Na szczęście przy obcowaniu z naturalnymi obrazami problem nie rzuca się w oczy tak bardzo. Obraz jest też jednak do pewnego stopnia wyprany i pozbawiony kontrastu. Pewną rolę odgrywa tu na pewno niezbyt wysoki kontrast matrycy (w końcu to IPS), o którym powiem więcej później. Widać jednak też zaniżoną gammę i nasycenia poszczególnych barw. Najbardziej jednak kłuje w oczy zbyt wysoka ostrość, powodująca mocne obrysy krawędzi i uwypukloną ziarnistość materiału filmowego. Zawyżanie ostrości jest w prawdzie standardem u wszystkich producentów, nawet w tych lepszych trybach zwanych często “Kino”, czy “Film”, Philips natomiast wyjątkowo lubi ten zabieg jak widać  ;) Da się to jednak szybko poprawić zmniejszając suwak ostrości. 0 jest poprawnym ustawieniem, w którym ekran nie dodaje nic od siebie, jednak raczej niewiele osób jest aż takimi purystami. Proponuję więc zostawić go w zakresie 0-2. Pozostałe przekłamania będą zapewne mało istotne dla mniej doświadczonych użytkowników. Dla tych bardziej wprawionych jest dobra informacja: błędy reprodukcji barw da się wyeliminować skrupulatną kalibracją. Po przeprowadzeniu jej większość przekłamań spadła poniżej poziomu zauważalności. W prawdzie nierównomierność odcienia bieli nadal obnażona jest w pomiarach, ale na rzeczywistym obrazie nie zauważa się jej zbyt często. Moje sokole oko wychwyciło w prawdzie kilka momentów, w których nasycenie kolorów skóry było zaniżone przez ten mankament, jednak było ty tylko i wyłącznie zmniejszenie nasycenia, nie zaś wprowadzenie fałszywych odcieni. Jak się ma więc rozumieć Philips PFS7509 jest jednym z tych wyświetlaczy, w których da się ustawić kolory poprawnie, by ekran prezentował obraz takim jakim został stworzony. Zaznaczam jednak, że już w fabrycznym wariancie wybranego trybu obrazu mamy nie najgorzej oddane to co mamy widzieć na ekranie telewizora. Entuzjastom sprzętu polecam zabawę z ustawieniami na własną rękę by pozbyć się wyżej wspomnianych niedociągnięć, bądź skontaktowanie się z profesjonalistą.

 

Po kalibracji Najlepszy tryb fabryczny
65.jpg

66.jpg

67.jpg

68.jpg

 

Jak przy każdym teście sprawdziliśmy także skalowanie obrazu SD i, często z tym związane, usuwanie przeplotu. Nie znaleźliśmy w tej materii większych różnic w porównaniu do algorytmów zastosowanych np. w Samsungu. Na Philipsie być może tworzyły się trochę większe aureole wokół krawędzi (tzw. ringing). Różnice są jednak mikroskopijne, co potwierdza, że algorytmy skalujące działają w obecnych telewizorach podobnie. 

 

68a.jpg

 

(737)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

62
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x