TEST: LG UF 950V 55" Super UHD

TEST: LG UF 950V 55" Super UHD

713
0

UltraHD / 4K

Koniecznie kliknij i przeczytaj też artykuł o Ultra HD:

“UHD? 4K? Czym jest technologia, która podbija rynek”

uhd4k.png

 

Telewizor świetnie poradził sobie z wyświetlaniem testowych transmisji Ultra High Definition zarówno z anteny satelitarnej jak i DVB-T (ostatnimi czasy pojawił się tam testowy kanał UHD od TVP). Przez złącze HDMI przyjął oczywiście wszystkie warianty rozdzielczości włącznie z kinowym formatem 4096×2160 (został on przeskalowany do rozdzielczości matrycy). Pliki HEVC podane z pendrive nie stanowiły żadnego problemu dla LG UF950V. Odtwarzał je płynnie, bez zająknięcia. 

 

Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:2:0 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@24Hz 4:4:4 TAK
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 b.d.
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD TAK
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza

 

System Color Prime, którego działanie oparte jest na diodach LED z warstwą specjalnego luminofora pozwolił uzyskać poszerzona paletę kolorów, z której korzystać będą w przyszłości filmy Ultra HD. Powinny one być dostępne już niedługo wraz z debiutem pierwszych filmów Blu-Ray Ultra High Definition!

 

DCI P3 Rec 2020
uf950-dci.jpg uf950-rec2020.jpg
Pokrycie palety: 90% Pokrycie palety: 70%

 

90% pokrycie kinowej palety barw DCI P3 to przyzwoity wynik, choć trzeba zaznaczyć, że konkurencyjne wyświetlacze uzyskują o kilka procent więcej. Czy będzie miało to jakieś praktyczne znaczenie? Sądzę, że tylko wtedy gdy moglibyśmy krytycznym okiem porównać dwa wyświetlacze obok siebie. W stosunku do zwykłej, wąskiej palety barw Rec 709 jaką oglądamy obecnie w filmach Full HD jest to jednak duża różnica i każdy powinien odczuć ją wyraźnie. Filmy UHD posiadać będą bardziej nasycone odcienie barw, szczególnie w rejonach czerwieni i zieleni. Wsparcia dla HDR niestety nie ma na dzień dzisiejszy, liczę, że producent wprowadzi tę funkcjonalność wraz z aktualizacją oprogramowania. Patrząc jednak realnie HDR ma największy sens jedynie na wyświetlaczach z bezpośrednim podświetleniem (direct LED), które pozwoli uzyskać punktowo wysoką jasność, lub OLED’ach. Być może LG celowo nie chce wspierać czegoś co i tak nie przyniosłoby na tym telewizorze wyraźnego efektu. Osobiści pochwaliłbym takie postępowanie.

 

(713)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

45
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x