Home Testy Kino domowe Testujemy imponujący flagowy soundbar Philips Fidelio B97 Dolby Atmos
Testujemy imponujący flagowy soundbar Philips Fidelio B97 Dolby Atmos

Testujemy imponujący flagowy soundbar Philips Fidelio B97 Dolby Atmos

12.16K
2

Linia Fidelio to produkty audio Philipsa z najwyższej półki. Zdecydowanie można nazwać je produktami Premium z uwagi na fakt, że charakteryzują się specjalnymi właściwościami. Pierwsze co zwraca uwagę to ich dźwięk, który jest bogaty w informację i bardzo dobrze odwzorowany. Jego wysoką jakość Philips uzyskuje dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz wysokiej jakości komponentów. Design i wykonanie to kolejna rzecz która zwraca uwagę. Jest to rozpoznawalna cecha tych produktów, ich eleganckie i stylowe linie oraz luksusowe materiały wykorzystane do wykończenia. Soundbar Philips Fidelio B97 jest kolejnym elementem tej ekskluzywnej rodziny. Oprócz walorów akustycznych i optycznych zwraca uwagę też jego cena 4999 zł co powoduje, że mamy bardzo wysokie co do niego oczekiwania. Sprawdźmy więc, co potrafi.

Test soundbar Philips Fidelio B97 pudło

Soundbar Philips Fidelio B97 – konstrukcja, wyposażenie i wygląd

Philips Fidelio B97 jest okazałych rozmiarów, jak przystało na produkt Premium. Po wyjęciu z pudełka zwraca uwagę jego staranne wykonanie oraz bardzo atrakcyjny i elegancki design. Utrzymany jest on w czarnomatowej kolorystyce ze srebrnymi akcentami. Przód oraz góra soundbara pokryte są metalowym grillem skutecznie zabezpieczającym głośniki w środku przed przypadkowym uszkodzeniem.

Na górze urządzenia mamy podstawowe przyciski do sterowania najważniejszymi funkcjami: głośność, odtwarzanie i wstrzymanie w trybie Bluetooth, wybranie źródła sygnału wejściowego, włączanie i wyłączenie w tryb czuwania. Pod metalowym grillem patrząc od frontu urządzenia, bliżej prawej jego strony znajdziemy ukryty, czytelny wyświetlacz sygnalizujący wszystkie najważniejsze statusy urządzenia, rodzaje używanych wejść i wyjść, rodzaj dekodowanego dźwięku oraz całe menu z jego opcjami.

Obok wyświetlacza LED mamy diodę pokazującą zasilanie i sieci Wi-Fi. W tym momencie możemy zachwycić się kreatywnością Philipsa, bo przejdziemy do najciekawszej cechy Fidelio B97. Większość pasjonatów kina domowego, którzy zdecydowali się na soundbar, uważa za największy kompromis na jaki musieli się zgodzić brak głośników surroundowych i pełnego efektu dźwięku dookólnego. Urządzenie posiada tylne głośniki naprawdę bezprzewodowe, łącznie z zasilaniem. Wielokrotnie takie urządzenia mają bezprzewodowe tyły, ale potem okazuje się, że trzeba podciągnąć do każdej kolumny zasilanie z sieci, albo połączyć je między sobą specjalnym kablem.

Test soundbar Philips Fidelio B97 głośniki odpinane

Jak jest to rozwiązane w projekcie Philipsa? Belka składa się z trzech modułów łączonych na magnesy, na które składa się część środkowa ze sterowaniem i wyświetlaczem, zasilaniem i większością głośników oraz dwie końcówki na jej krańcach, które możemy odłączyć i mogą stać się prawdziwie bezprzewodowymi tyłami. Zautomatyzowana została jeszcze jedna czynność. Gdy satelitki są złączone z belką, grają dźwiękiem wirtualnym, a po odpięciu przełączają się na surround zgodny z formatem nagrania. Całość jest wizualnie perfekcyjnie zintegrowana i łatwo daje się rozdzielić, kiedy chcemy pełnego efektu kina domowego. Mamy totalną swobodę odnośnie położenia odłączanych satelitek tam gdzie nam wygodnie i bez żadnych dodatkowych przewodów. Odłączane głośniki bezprzewodowe automatycznie sparują się z jednostką główną, nawiązując połączenie bezprzewodowe, gdy oba urządzenia zostaną włączone. Istnieje opcja parowania ręcznego. Jeśli głośniki bezprzewodowe nie emitują dźwięku, należy ręcznie je sparować. W tym celu dokujemy lewy i prawy głośnik bezprzewodowy w jednostce głównej, aby sparować je automatycznie. Moduły są zasilane z akumulatorów ładujących się, gdy są połączone z bazą. Głośniki bezprzewodowe sygnalizują swoje statusy za pomocą diod LED, z których możemy dowiedzieć się o ich sparowaniu, poziomie naładowania baterii oraz ładowaniu głośnika po podłączeniu go do jednostki głównej. Do całkowitego naładowania głośników bezprzewodowych potrzeba około dwóch godzin. Wydajność baterii zależy od wielu czynników, m.in. głośności, ustawień dźwięku i rodzaju odtwarzanych multimediów. Każdy z dodatkowych głośników posiada port USB-C do zewnętrznego zasilania, jeżeli będzie używany oddzielnie. Od spodu mamy ukryty przycisk aby włączyć głośnik jeżeli przełączył się w tryb czuwania.

Test soundbar Philips Fidelio B97 komplet

Możliwości przyłączeniowe soundbara też prezentują się nieźle. Tylna ścianka listwy posiada dwie wnęki, w których po obu stronach ukryte są gniazda połączeniowe DC IN/AUDIO IN/OPTICAL IN/USB (tylko serwis)/HDMI OUT (eARC/ARC)/HDMI IN 1/HDMI IN 2. Pełen zakres złącz umożliwia swobodne dołączenie posiadanych przez nas wszystkich urządzeń.

Dołączony do zestawu subwoofer jest wysoki i bardzo dużych rozmiarów. W podstawie zamontowano 8” głośnik, a otwór bas-refleks znajduje się z tyłu. Bezprzewodowa forma jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem, bo po prostu łatwiej jest dla niego znaleźć miejsce. Komunikacja pomiędzy listwą centralną a subwooferem i satelitami odbywa się bezproblemowo za pomocą protokołu pracującego na innej częstotliwości niż Wi-Fi i Bluetooth. Nie trzeba nic parować i możemy być spokojni o brak zakłóceń.

Tylna ścianka zawiera ponadto gniazdo zasilania oraz przycisk CONNECT do parowania z jednostką główną, którego status jest sygnalizowany diodą. Subwoofer sparuje się z jednostką główną, nawiązując polaczenie bezprzewodowe, gdy oba urządzenia zostaną włączone. Nie należy naciskać przycisku CONNECT z tyłu subwoofera, z wyjątkiem parowania ręcznego. Jeśli głośnik basowy nie emituje dźwięku, należy ręcznie go sparować. Subwoofer powinien znajdować się w odległości maksymalnie sześciu metrów od jednostki głównej, na otwartej przestrzeni, a im bliżej, tym lepiej.

Do kompletu dołączony jest zgrabny pilot zdalnego sterowania, zapewniający kompleksowe sterowanie systemem. Na samej górze mamy włączenie i wyłączenie do trybu czuwania belki, poniżej wybór źródeł: HDMI 1, HDMI 2, E-ARC, ARC, OPTICAL, AUDIO IN, BT, przycisk wycisz lub przywróć głośność. Następny w kolejności jest duży przycisk nawigacji podzielony na sekcje i umożliwiający wybieranie elementów w menu, zwiększenie i zmniejszenie głośności, a także przechodzenie do poprzedniego lub następnego utworu. W centralnej części pilota do nawigacji mamy mniejszy przycisk, którym rozpoczynamy lub wstrzymujemy odtwarzanie i potwierdzamy wybór w menu. Następnie mamy MENU, w którym są ustawienia ogólne, dzięki którym możemy sterować wzmocnieniem subwoofera, relatywnym poziomem głośności głośników środkowych, głośnika skierowanego w lewo, w prawo, poziomem jasności wyświetlacza HIGH/MID/LOW i jego automatycznym wyłączaniem, parowaniem BT oraz aktualizowaniem oprogramowania przez USB.

Test soundbar Philips Fidelio B97 porty 1 Test soundbar Philips Fidelio B97 porty 2

Jak widzimy, na każdym polu Philips oferuje bogate możliwości konfiguracyjne. Dotyczy to także wyposażenia, bo oprócz soundbara, bezprzewodowego subwoofera, dwóch odłączanych głośników bezprzewodowych oraz pilota, w opakowaniu możemy znaleźć baterię AAA x2, przewód zasilający x2, zasilacz x1, zestaw do montażu ściennego (wspornik ścienny x4, wkręt x10, kołek x6), skróconą instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, arkusz informacji o bezpieczeństwie oraz instrukcję montażu. Odłączane głośniki bezprzewodowe oraz listwę można zamocować na ścianie, używając wspornika montażowego z zestawu lub postawić na dowolnym stojaku.

Soundbar Philips Fidelio B97 – konfiguracja

Zanim uruchomimy nasze urządzenie, należy zadbać o jego odpowiednią lokalizację. Wskazane jest umieścić subwoofer co najmniej jeden metr od jednostki głównej oraz 10 cm od ściany. Dla uzyskania najlepszego efektu dźwiękowego należy ustawić wszystkie głośniki skierowane do miejsca odsłuchu, umieszczając je blisko poziomu ucha w pozycji siedzącej. Dźwięk przestrzenny zależy od takich czynników, jak wielkość i kształt pomieszczenia, rodzaj ścian i sufitu, okien i powierzchni refleksyjnych, a także akustyki głośników. Możemy eksperymentować z różnymi pozycjami głośników, aby odnaleźć najlepszą dla nas konfigurację. Ułatwią to na pewno prawdziwie bezprzewodowe głośniki tylne. Odłączane głośniki można także ponownie podłączyć do jednostki głównej, aby słuchać dźwięku na przykład podczas oglądania programów telewizyjnych czy wiadomości. Po znalezieniu lokalizacji dla głośników, podłączamy soundbar do telewizora za pomocą złącza HDMI (ARC/eARC).

Philips Fidelio B97 obsługuje złącze HDMI z technologią eARC (Enhance Audio Return Channel). eARC to nowa funkcja ustandaryzowana wraz z HDMI 2.1. Dedykowana jest do najnowszych formatów audio, oprócz obsługiwanych przez istniejąca technologie ARC (Audio Return Channel). W przypadku telewizora zgodnego z HDMI eARC, możemy cieszyć się dźwiękiem poza technologią ARC, wykorzystując m.in. Dolby Atmos, Dolby TrueHD i DTS:X lub Multi-channel LPCM, za pośrednictwem jednego kabla HDMI. Nasz telewizor oczywiście musi obsługiwać HDMI ARC i HDMI-CEC. W przypadku niektórych modeli telewizorów należy włączyć złącze zewnętrznych głośników w menu ustawień odbiornika.

Jeśli telewizor nie jest kompatybilny z funkcją HDMI ARC, możemy podłączyć do niego soundbar za pomocą standardowego kabla HDMI, a do listwy urządzenie cyfrowe, takie jak dekoder, odtwarzacz płyt Blu-Ray czy konsolę do gier, używając złącza HDMI. Po podłączeniu urządzeń w ten sposób i odtworzeniu pliku lub włączeniu gry, obraz wideo automatycznie wyświetli się na telewizorze, a dźwięk będzie odtwarzany przez soundbar.

Oprócz poziomej dystrybucji dźwięku 5 kanałowego, urządzenie obejmuje także głośniki z technologią Dolby Atmos oraz dodatkowe kanały audio, które zapewniają dźwięk ponad słuchaczem i za nim, czego efektem jest potężne brzmienie i większa immersja w dźwięku 3D. Do optymalnej konfiguracji dla dźwięku Dolby Atmos, soundbar należy umieścić na wysokości około 0,7-0,8 m od ziemi, a zalecana wysokość sufitu pomieszczenia powinna wynosić 2,8-3 m. Odległość odsłuchu dla słuchacza od tego urządzenia to 2-3 m. Należy pamiętać, że sufit nie powinien być wykonany z materiału pochłaniającego dźwięki i posiadać wystających przedmiotów, takich jak oświetlenie czy elementy dekoracyjne.

W opcjach dotyczących dźwięku w listwie możemy wybrać ATMOS 00 (minimalny efekt wysokości) aż do wartości Atmos 03, która odpowiada za duży efekt wysokości. W przypadku połączeń innych niż HDMI – takich jak Bluetooth, OPTICAL lub AUDIO IN – dostępne są ograniczone efekty dźwięku przestrzennego. Najlepsze efekty dzięki technologii Dolby Atmos można uzyskać w dwóch przypadkach zastosowania. W pierwszym optymalne efekty Atmos możemy uzyskać poprzez podłączenie odtwarzacza płyt Blu-ray i włączenie filmu z technologią Dolby Atmos. Na odtwarzaczu płyt Blu-ray włączamy format audio strumienia bitów/danych surowych dla sygnału wyjściowego HDMI. Drugi przypadek to posiadanie telewizora obsługującego filmy z technologia Dolby Atmos. Musi on obsługiwać na wyjściu strumień bitów/dane surowe Dolby Atmos. Wszystkie funkcje technologii Dolby Atmos są dostępne tylko wtedy, gdy soundbar zostanie podłączony do urządzenia źródłowego za pomocą kabla HDMI 2.0. Listwa nadal będzie działać w przypadku podłączenia za pomocą innych metod, np. cyfrowego kabla optycznego, ale nie wszystkie funkcje Dolby będą obsługiwane. Dlatego aby zapewnić pełne wsparcie dla technologii Dolby, zdecydowanie zaleca się użycie złącza HDMI.

Test soundbar Philips Fidelio B97 pilot

Po podłączeniu do soundbara Philips Fidelio B97 smartfona lub tabletu takiego jak iPad, iPhone, iPod touch lub smartfona z systemem Android z ta sama siecią Wi-Fi, można użyć aplikacji Philips Sound wspieranej przez DTS Play-Fi do sterowania soundbarem i odtwarzania plików audio. Dzięki wbudowanej funkcji Play-Fi, soundbar może synchronizować lub grupować wiele głośników z funkcją Play-Fi dla muzyki w wielu pomieszczeniach. Dzięki temu można słuchać tego samego utworu w każdym pomieszczeniu lub różnych utworów w określonych strefach, a także przesyłać strumieniowo listy odtwarzania do każdego pomieszczenia. W przypadku wybrania soundbara w aplikacji, urządzenie źródłowe zostanie przełączone na funkcje Play-Fi.

System wspiera przesyłanie plików MPEG4, AAC, MPEG4, M4A, MP3, WAV, FLAC i AIFF. Philips B97 jest wyposażony w usługi działające w tle, które obsługują technologie Chromecast (audio), AirPlay2 oraz Alexa 3PDA. Po nawiązaniu połączenia z siecią Wi-Fi ,można w dowolnej chwili transmitować dźwięk z odpowiednich urządzeń i aplikacji. W przypadku wykrycia strumieniowania, urządzenie źródłowe zostanie automatycznie przełączone. Na pokładzie tego modelu mamy także Bluetooth o profilu A2PD w wersji 4.2, który służy do transmisji muzyki. Maksymalny zasięg współpracy soundbara z urządzeniem Bluetooth wynosi około 10m. Strumieniowe przesyłanie muzyki może zostać przerwane przez przeszkody znajdujące się pomiędzy urządzeniem a soundbarem, takie jak metalowe skrzynki zakrywające urządzenie lub inne znajdujące się w pobliżu urządzenia korzystające z tej samej częstotliwości.

Philips Fidelio B97 współpracuje z naszymi ulubionymi urządzeniami obsługującymi asystenta głosowego. Możemy poprosić urządzenie obsługujące asystentkę Alexa lub inne wyposażone w Asystenta Google o odtwarzanie muzyki przez listwę. Soundbar obsługuje technologię Apple AirPlay, 2 więc możemy także wydawać polecenia Siri, pogłaśniać muzykę, pomijać utwory i wszystko to całkowicie bez użycia rąk. W przypadku muzyki Spotify Connect, możemy przesłać dźwięk o najlepszej jakości przez Wi-Fi oraz strumieniowo listy odtwarzania w wysokiej rozdzielczości z urządzenia mobilnego za pośrednictwem Apple AirPlay 2 lub Bluetooth.

Od strony konstrukcji Philips B97 to wielokanałowy soundbar 7.1.2 wyposażony w dedykowane przetworniki Dolby Atmos Elevation oraz technologię Philips Fidelio Surround-on-demand, która umożliwia przyłączenie do soundbara dwóch głośników bezprzewodowych. W takiej konfiguracji dodatkowe źródła dźwięku są częścią lewego i prawego kanału audio, a gdy zostaną oddzielone od soundbara i umieszczone w innym punkcie pomieszczenia, działają jako dedykowany kanał lewy i prawy surround dla uzyskania prawdziwie wciągającej, kinowej jakości dźwięku.

Na system Philips Fidelio B97 składa się łącznie 17 przetworników, w tym osiem nisko/średniotonowych przetworników 1”x3,5” typu race-track. Jeden przetwornik race-track jest wbudowany w każdy z odłączanych głośników i współpracuje z kolejną parą przetworników lewego i prawego kanału po podłączeniu do głównego głośnika. Kolejne dwa przetworniki odpowiadają za dedykowany kanał centralny. Soundbar jest również wyposażony w sześć 19-milimetrowych głośników wysokotonowych z miękką kopułką w każdym z odłączanych głośników: dwa skierowane do przodu i jeden do boku. Kolejne dwa ustawione pod kątem głośniki wysokotonowe skierowane do boku są ukryte w głównym soundbarze i włączają się dopiero po odpięciu odłączanych głośników. Dla uzyskania całkowicie okalającego dźwięku, Philips Fidelio B97 ma także odchylone, skierowane do góry 2,5”przetworniki Dolby Atmos Elevation. Do tego dochodzi 8”przetwornik niskotonowy wbudowany w oddzielnym bezprzewodowym subwooferze, który odtwarza najniższe częstotliwości do 35 Hz. Philips Fidelio B97 dysponuje również ogromnymi rezerwami mocy o wysokiej jakości brzmienia 500W dla systemu głównego i 240W dla subwoofera. Jeśli oglądamy treści inne niż Atmos, głośnik soundbara przełączy się na Dolby Surround.

Philips Fidelio B97 to rządzenie które pozwala cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem 3D klasy kinowej dzięki kompatybilności z systemami Dolby Atmos i DTS:X. Ponadto Fidelio B97 jest jednym z pierwszych produktów Philips z certyfikatem IMAX Enhanced.

Soundbar Philips Fidelio B97 – odsłuch

Philips Fidelio B97 jest skierowany do bardzo wymagających i zamożnych klientów. Został zaprojektowany jako pełnowartościowy system 7.1.2 z Dolby Atmos, emitującym górny dźwięk. Poziom efektów wysokości dla technologii Dolby Atmos możemy wyregulować mając do dyspozycji 4 poziomy jego natężenia, a prawdziwy dźwięk przestrzenny jest wspierany przez dwa odłączane głośniki boczne, które można umieścić po prawej i lewej stronie za nami. Gdy satelitki są złączone z belką, grają dźwiękiem wirtualnym, a po odpięciu przełączają się na surround zgodny z formatem nagrania. Producent umożliwił nam precyzyjne dostrojenie systemu poprzez ustawienie poziomów głośników surround, soundbara i bezprzewodowego subwoofera, a dowolnie programowalny korektor jest dostępny za pośrednictwem aplikacji PS Fine Tune. Equalizer zapewnia wybór spośród trybów dźwięku przestrzennego Movie/Music/Voice/Sport oraz tryb Custom ustawianej za pomocą tej samej aplikacji Philips Sound i PS Fine Tune. Nie zapomniano o klasycznej regulacji Bass i Treble.

Philips Fidelio B97 zapewnia dobre wrażenia akustyczne. Kanały 7.1.2 wypełniają pomieszczenie bogatymi, głębokimi ścieżkami dźwiękowymi. Dźwięk jest czysty i klarowny. Efekt szerszej przestrzeni i głębi dźwięku z przodu jest słyszalny dopiero po podłączeniu dodatkowych głośników do listwy, a z kolei pełniejszy dźwięk przestrzenny z tylu uzyskujemy poprzez postawienie za nami satelitek (choć nie tak dobry jak z kina domowego zbudowanego na amplitunerze i tradycyjnych głośnikach). Efekty Atmos symulowane są w okolicach bliższych soundbara. Bezprzewodowy subwoofer dobrze sobie radzi, gdy potrzebny jest akcent basowy. Jest on jednoznacznie kinowy i pozytywnie wpływa na efekty razem z muzyką. Słuchanie czystej muzyki jest obarczone słabszą rozdzielczością, głębią i szerokością sceny. Na szczęście w trybach dźwięku przestrzennego możemy wybrać opcję Custom i za pomocą aplikacji PS Fine Tune spróbować precyzyjnie dostroić dźwięk do naszego pomieszczenia. Soundbar Philipsa z bezprzewodowymi satelitami jako dodatek do dowolnej marki telewizora jest na pewno ciekawą opcją.

Podsumowanie i ocena

Philips Fidelio B97 pozwala na dekodowanie dźwięku w DTS-X i Dolby Atmos. Świetny design, wysokiej jakości wykonanie oraz wsparcie dla AirPlay 2, Asystenta Google i Amazon Aleksy czynią go bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla amatorów kina domowego. Soundbar działa jako część systemu Philips Wireless Home, który zapewnia prostą, bezprzewodową łączność w wielu pomieszczeniach za pomocą technologii Play-Fi. Dodatkowo urządzenie umożliwia łączność bezprzewodową za pośrednictwem Bluetooth. Dzięki aplikacji Philips Sound oraz PS Fine Tune instalacja, obsługa i konfiguracja jest równie łatwa. Łatwość podłączenia gwarantują złącza HDMI 2.1 i eARC z przesyłaniem sygnału 4K pass through. Soundbar B97 z dźwiękiem 7.1.2 oferuje prawdziwe przestrzenne brzmienie, a wszystko dlatego, że z głównego głośnika można odłączyć dwa dodatkowe moduły i na czas oglądania filmu ustawić je za kanapą jako tylne głośniki.

Plusy

  • Solidna konstrukcja i wykonanie
  • Prawdziwe bezprzewodowe tylne głośniki
  • Dobrej jakości dźwięk w kinie domowym
  • Dolby Atmos i DTS: X dla dźwięku przestrzennego
  • Dużo dostępnych opcji do konfiguracji
  • Dedykowane aplikacje Philips Sound oraz PS Fine Tune
  • HDMI eARC, WLAN i Bluetooth

Minusy

  • Wysoka cena
  • Odsłuch muzyki nie jest tak komfortowy jak kino domowe
Model logo rtv euro agd
Soundbar Philips Fidelio B97 4 999 zł

Więcej na temat produktów firmy Philips:

(12160)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

3
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
2 lat temu

Do stycznia 2022 włącznie nadal pojawiają komentarze dot. dwóch problemów.

1. Zniekształcenia dźwięku z odpiętych satelit.
2. Szumy z suba przy najniższych poziomach głośności (1-6).

Czy Philips wypuścił poprawki eliminujące w/w wady?

Robert
Robert
2 lat temu

Super sprzęt! Dźwięk rewelacja szczególnie jeśli chodzi o doznania atmos. Jestem w szoku jak to pięknie brzmi. Philips stanął na wysokości zadania. Porównywałem bezpośrednio z JBL 9.1 i JBL nie daje takich efektów. Owszem może i jest mocniejszy, ale jakość dźwięku w filmach i jakość muzyki jest dużo lepsza w Philipsie b97. Dodam, że JBL 9.1 miałem u siebie w domu przez 14 dni i zwróciłem do sklepu jak usłyszałem co potrafi Philips.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x