Home News Telewizory LCD z podświetleniem Mini LED mogą być wkrótce tańsze. Konkurencja dla OLEDów?
Telewizory LCD z podświetleniem Mini LED mogą być wkrótce tańsze. Konkurencja dla OLEDów?

Telewizory LCD z podświetleniem Mini LED mogą być wkrótce tańsze. Konkurencja dla OLEDów?

4.93K
2

System podświetlenia Mini LED, który TCL stosuje w swoich high-endowych modelach telewizorów, może niedługo zawitać do produktów innych producentów. Koszty implementacji tego rozwiązania tanieją, a duże wpływ na sytuację ma też stopniowe przejście od wykorzystywania matryc pasywnych do aktywnych.

Maleją koszty produkcji paneli wykorzystujących podświetlenie oparte na technologii Mini LED. Wynika tak z raportów analityków firmy WitsView, którzy wskazują, że koszt takich wyświetlaczy stosowanych w 65-calowych telewizorach 4K spadł już o 5-10% w porównaniu z rokiem 2018. Bezpośredni wpływ na ten trend mają malejące ceny potrzebnych komponentów oraz częstsze wykorzystywanie nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych matryc aktywnych. Może to w konsekwencji zachęcić kolejnych producentów do wprowadzenia podświetlenia Mini LED do swoich telewizorów.

Póki co, mocno zaangażowany w rozwój i stosowanie tej techniki jest TCL, który zaimplementował ją w swoich najdroższych modelach. Międzynarodowa korporacja z siedzibą w Chinach ogłosiła niedawno powstanie technologii Vidrian miniLED, wykorzystującej właśnie coraz powszechniejsze matryce aktywne. Pozwalają one na wykorzystanie znacznie większej ilości chipów LED, dając w konsekwencji lepszy poziom kontrastu i kątów widzenia. Różnią się tym znacznie od matryc pasywnych, oferujących gorsze parametry.

Telewizory LCD z podświetleniem Mini LED mogą być wkrótce tańsze. Konkurencja dla OLEDów?
65-calowy TCL mini X10 LED

Technologia Mini LED opiera się na bazowej strukturze paneli LCD, dzięki czemu możliwy był jej szybki rozwój od czasu pojawienia się w 2017 roku. Wciąż jednak pozostaje stosunkowo droga. Wyprodukowanie 65-calowego panelu z bardziej tradycyjnym, krawędziowym podświetleniem kosztuje obecnie około 350 dolarów, podczas gdy jeden nowoczesny panel wyposażony w 16 tysięcy chipów LEDowcyh to wydatek rzędu 650-690 dolarów. Może się to jednak zmienić w najbliższej przyszłości – właśnie za sprawą spadających kosztów komponentów.

Tymczasem rozwój technologii Mini LED trwa. Nowe wyświetlacze stosowane w przyszłych telewizorach TCL mają zaoferować aż 25 tysięcy chipów LED i 5 tysięcy stref, zachowując przy tym smukłą budowę. W przygotowaniu jest już też podobno kolejna generacja wykorzystująca to podświetlenie. W przyszłości grubość paneli w telewizorach TCL ma zostać zredukowana do zaledwie 5 milimetrów.

Telewizory LCD z podświetleniem Mini LED mogą być wkrótce tańsze. Konkurencja dla OLEDów?

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą sprawić, że niedługo telewizory LCD z aktywnymi matrycami i podświetleniem Mini LED będą częściej obecne w sektorze high-endowym. Mogą nawet stać się konkurencją i dobrą alternatywą dla OLEDów, gwarantując podobną jakość, ale omijając kontrowersyjną kwestię wypalania się matrycy.

Źródło: FlatpanelsHD

Więcej o telewizorach LCD:

(4934)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
mich44
mich44
4 lat temu

Dobrze, że TCL wszedł na nasz rynek w końcu można kupić fajny telewizor z niezłymi parametrami i w przystępnej cenie.

Daniel
Daniel
4 lat temu

Pewnie to tańsze oznacza wciąż sporo więcej niż OLED, który bardzo dobrze, że szybko potaniał.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x