Telewizor z przyszłości: Sony ZG9 8K HDR | TEST |
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Zarówno w 85″ jak i w, monstrualnej, 98″ wersji Sony ZG9 zastosowano taką samą, 120Hz matrycę, z podświetleniem Direct LED. Ilość niezależnych stref była bardzo trudna do policzenia. Podjąłem próbę zliczenia i wyszła liczba rzędu 396. Czy jest poprawna? Nie jestem pewien, ale czerń robiła ogromne wrażenie, o czym później. W podświetleniu telewizora zastosowano diody PFS LED, czyli dobrze znane komponenty z innych wyświetlaczy. Pozwalają one odwzorować ponad 95% kolorów z szerokiej palety barw DCI P3, która stosowana jest m.in w filmach Ultra HD czy grach, oraz dostarczają wysoką jasność. Jest to dobry wybór do wysokiej klasy telewizora.
To co czyni matrycę telewizora wyjątkową jest jednak dodatkowa warstwa folii, która w pewien sposób porządkuje światło ekranu i zapewnia znacznie szersze kąty widzenia niż w zwykłej matrycy VA. Jak wiemy ten typ ekranu cierpi na znaczną degradację obrazu nawet przy minimalnym przesunięciu się względem środka telewizora. Nie mają z tym problemu ekrany IPS, ale te z kolei mają problem ze słabą czernią i srebrnym nalotem na niej, gdy zejdziemy z osi. Ekran w ZG9 wypośrodkowuje niejako ten zestaw wad i zalet. Nie ma aż tak niskiego kontrastu jak w ekranach IPS i pozbawiony jest zjawiska srebrzenia. Pod kątem zachowuje się jednak prawie tak dobrze jak ten typ matrycy!
Zalecane ustawienia
Menu ustawień obrazu w TV 2019 przeszło rewitalizację i ograniczono ich ilość. Nie będę wymieniał wszystkich, ponieważ zarówno mnie jak i czytelników powinno interesować wyłącznie jedno ustawienie w którym telewizor najwierniej naśladuje monitor studyjny. Jest nim tryb „Własne”. Wybranie omawianego powyżej trybu jest właściwie wszystkim co użytkownik powinien zrobić by uzyskać najlepszą jakość obrazu dostępną domowymi metodami (tj. bez profesjonalnej kalibracji). Pożądaną jasność ustawimy suwakiem o takiej samej nazwie (“Jasność”) w głównym menu.By zaś ustawić odpowiednią jasność dla danych warunków otoczenia można użyć suwaka „Jasność” w tym samym menu.
Obsługa Ultra HD z HDR w Android 8.0 wymaga zmiany konfiguracji portów HDMI. Zrobimy to w zakładce (uwaga!) Ustawienia -> Oglądanie telewizji -> Format Sygnału HDMI. Należy wybrać „Ulepszony format”. Przy tym ustawieniu możemy stracić fonię na niektórych źródłach, dlatego producent pozostawił także opcję kompatybilną. Pełne wsparcie dla Ultra HD dostępne jest na wszystkich złączach. Wsparcie dla 8K z HDMI 2.1 dostępne jest już teraz, ale wygląda na to, że tylko na dedykowanym złączu HDMI 4. Z kolei HDMI 3 wyposażone jest w funkcję ARC i eARC, a zatem pozwala przesyłać formaty audio Atmos oraz DTS:X.
Obowiązkowe powinno być też wyłączenie overscanu, czyli technologii obcinającej brzegi obrazu. Wystarczy w tym celu zmienić:
- pole wyświetlania – “+1” / “wszystkie piksele” (nazewnictwo zależne od źródła)
(47226)
Mam go już ponad dwa lata i dalej nie ma on konkurenta!
MIAZGA
no prawda