Telewizor do 4500 zł? TEST Philips PUS9206 120Hz HDMI 2.1. Doskonała propozycja dla fanów sportu i konsol!
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory – fabrycznie
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,1 | maksymalna | 5,4 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 2,5 | maksymalna | 4,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 2,7 | maksymalna | 4,0 |
Profesjonalna kalibracja Philips PUS9206
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 1,0 | maksymalna | 4,1 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,2 | maksymalna | 2,0 |
Średnia deltaE palety szarości | 1,2 | maksymalna | 1,4 |
Barwy w trybi Filmmaker, na telewizorze Philips PUS9206, były z grubsza w porządku, aczkolwiek obraz miał nieznaczne zażółcenie i zbyt niską gammę. W konsekwencji lekki odcień sepii. Problem może nie jakiś ogromny, ale zauważalny i dobrze go wyeliminować poprzez kalibrację, która nie tylko poprawia nasycenie wspomnianych barw, ale też czyni obraz bardziej kontrastowy i “wyrazisty”. Barwom po kalibracji ciężko coś zarzucić, choć niektóre z nich (np. kolory morskie o mocnym nasyceniu) nie dają się idealnie wysterować.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji
Kontrast i czerń
Philips PUS9206 wykorzystuje matrycę VA, która naturalnie zapewnia bardzo dobrą stopę kontrastu. To dobra wiadomość, gdyż przy takiej cenie telewizora próżno liczyć na dodatkowe systemy wspomagające czerń (np. lokalne wygaszanie). Spójrzmy na wyniki.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki są bardzo dobre i telewizor może pochwalić się satysfakcjonującą czernią. Szczególnie kiedy włączymy dodatkowo Ambilight podświetlający tło za telewizorem.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Philips PUS9206 oferuje efekty typowe w tej półce cenowej telewizora, które może nie porywają, ale wraz z technologią Dolby Vision pozwalają komfortowo oglądać treść 4K UHD.
Jeśli chodzi o fabryczny wygląd obrazu i oddanie barw w HDR to ma ono swoje problemy szczególnie w kontekście reprodukcji najciemniejszych odcieni barw. Są one po prostu za ciemne i słabo je widać. Na szczęście jest to problem, który daje się rozwiązać.
Odwzorowanie ruchu
Odświeżanie matrycy w telewizorze Philips PUS9206 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano funkcje wspierające odwzorowanie ruchu: Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie).
Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Odkopię temat tego tv. Czy spotkał się ktoś w swoim modelu z problemami z dźwiękiem i obrazem? Co do obrazu to zauważyłem takie lekkie przycinanie się co kilka sekund. Natomiast dźwięk to już masakra. Dodam, że tv jest w ustawieniach fabrycznych a do oglądania tv korzystam z tvbox od ups podłączonego przez hdmi. Co do dźwięku to zauważyłem też takie jakby drżenie. Najbardziej to słychać przy ciągłym dźwięku typu szum fal lub hałas trybun na meczu. Generalnie dźwięk nie jest jednolity tylko tak jakby przerywany. Ciężko to opisać. dodatkowo niektóre kanały tv (z tvbox) są ok (podstawowe typu polsat, tvn)… Czytaj więcej »
który byście polecili – ten czy Sony 55x85j ?
Czy to normalne, że w tym egzemplarzy widać białe przebarwienia, pasy na czarnym tle widocznie szczególnie pod kątem? Na wprost nie są tak widoczne – jedynie w niektórych scenach. Natomiat w nocy pod kątem patrząc bardzo. Czy kolor nie powinien być podświetlony równomiernie? mam model 65″. Dodam, że wcześniej korzystałem z Philipsa z marketu za 1500 zł 55″ UHD LED i takich problemów nie było.
Dodatkowo że matryca VA ale może być też IPS, to trzeba by się zdecydować czy wiecie jaka to matryca czy nie.
Nie rozumiesz: mogą być różne. To normalne…
Dzięki inflacji 55 cali jest już za 4500, a był niedawno za 4000 i za tyle go kupiłem. ***** ***
Thanks for a Philips PUS9206 test,from Hungary.PUS9506?
Gmeru, kiedy w końcu wykonacie test flagowca XJ95? bo obiecałeś w I kwartale tego roku
“Inne przekątne mogą być na matrycy IPS i nie oferować już tak dobrej sprawności w temacie kontrastu”. 65″ również jest na matrycy VA więc jest podobnie z kontrastami. Jest on oferowany tylko w 55 i 65 calach. Polecam!
“efekty HDR typowe (…) i uzasadnione w tej półce cenowej” ?!? Wygląda jak slogan kompletnie na wyrost! skoro np Sony X90J w podobnej półce ma średnio nie 380 HDR, lecz aż 605. Do tego dodajmy, że w SDR ma 590 a ten Philips tylko 420. Kontrast średni Soniak ma 34000:1, a PUS9206 tylko 5500:1. we wszystkich kategoriach grafiku podsumowania oprócz kątów ma więcej (w sporcie i grach o 1 punkt, telewizja i film HD o 2 punkty, a w 4K ULTRA HD aż o 3 punkty!). i to w sytuacji, gdy mawia się, że to w Sony się płaci za… Czytaj więcej »
HDR to nadal fetysz, bo to nadal są bajery zarezerwowane dla top półki, to chwilowe 1000 na skraweczku ekranu to podnieca tylko fanów cyferek… dobrze że zamiast w IPS poszli w VA, według mnie tym razem redaktory nie zabajerowali i jako TV do grania i sportu jest spoczko nawet z tym kontrastem (tu nie potrzeba wysokich kosmicznych wartości), do tego AMBI robi dobrą robotę przy graniu,,, do seansów filmowych lepiej wybrać coś lepszego.
Wszystko w testach jest cyferkami. hdr nie fetysz, lecz realna mega-korzyść. I nie o chwilowe 1000 nit chodzi, lecz o większość scen, szczególnie tych na świeżym powietrzu. Mam u siebie średnio 750 i wiem jaka jest różnica między scenami z 600 a 350 nit, i Szanowne Redaktory też to wiedzą najlepiej, ale klepnęli, że w tej cenie to normalne. i że normalny jest brak lokalnego wygaszania.i płać 5,5 za 65”
No jest ten ambilight (+ podświetlany pilot), imput lag itp. Niech Wam będzie ;-/
BTW – Oczekuję nadal na obiecany test X95J- już połowa kwartału. Halo halo
No szkopuł w tym że HDR żeby robił robotę musi być na odpowiednio wysokim poziomie jasności, poniżej pewnego progu to jest udawanie czegoś czym nie jest. Co do ceny, jest startowa, nikt za nowość nie da ci taniej a do tego wiadomo kryzys covidowy. Mnie od Sony odrzuca znikoma ilość stref podświetlania za to podoba mi się to że na chama nie zjeżdża z kontrastem w ciemnych scenach do poziomu gdzie gubi większość detali. Czekam na minileda od Sony bo sam się skuszę jeśli będzie dobrze.
sam sobie powiedziałeś, że od Sony odrzuca Cię znikoma ilość stref podświetlania, a jednak Philips nie ma ich wcale, a pomimo to Cię nie odrzuca… Podoba Ci się w Sony, że nie gubi większości detali (choć jak dla mnie i tak coś gubi), a Philips ma być w tym dużo gorszy, a pomimo to nadal Cię nie zraża.. Gdzie tu sens i logika? I nie tylko Philips ucierpiał przez covid! a ceny obu są podobne. i porównujemy je DZIŚ! ceny do możliwości. Może opcje dla graczy coś tu rekompensują, nie wiem. A minileda to bym do tego wątku tu wgl… Czytaj więcej »
Co tu ma do rzeczy sens czy logika? Nie patrzę na cyfry tylko na realnie wyświetlany obraz i kilka już TV po świetnych reckach, w praniu okazywała się być średniakami. Mała ilość stref przy podświetleniu tylnym skutkuje mocnym bloomingiem, który przy dużej ilości stref nadal wystepuje aje jest mniejszy dzięki wygaszaniu podświetlenia na mniejszych powierzchniach. Mówisz że Philips nie ma stref, no i co z tego? Zakładasz że podświetlanie nie ma więc wcale i matryca sama z siebie świeci? W swoim starym Sajsungu mam podświetlenie z microdiming i wyobraź sobie działa bardzo dobrze. Po prostu w ich tv prawdopodobnie nie… Czytaj więcej »
sprawdz na stronie konkurencji test x95j
ten portal nie ma konkurencji w Polsce… I Gmeru obiecał go na I Q 2022r.
masz opcje zapoznania się z testem tego tv u kogoś innego więc poczytaj
jest kilka anglojęzycznych na jutjubie, ale akurat “dobrego znajomego” Vincenta Teoh też nie ma! I może w tym jest właśnie cos na rzeczy… ?
HDR to fetysz? Bajery? Nie masz zielonego pojęcia co znaczy i ile potrafi zmienić dobry HDR. Ale…..przynajmniej się pośmiałem.
Miej na uwadze fakt, że ten TV teraz kosztuje niewiele ponad 3tyś.
Że nie ma wersji 75″ 🙁