Technics SL-1500C | TEST | Domowa wersja legendarnego gramofonu
Jakość dźwięku
Ogólny standard wykonania gramofonu jest imponujący. Technics SL-1500C jest solidnym i dobrze zaprojektowany gramofonem z przyjemnym uczuciem jego precyzji w działaniu. Na panelu mamy dostępne trzy prędkości 33/45/78 które wybiera się za pomocą dwóch przycisków. W przypadku bardzo rzadko wymaganych 78 obrotów na minutę naciskamy oba przyciski jednocześnie. Po naciśnięciu dużego przycisk Stop / Start talerz startuje szybko bez kłopotów i drgań na jakie cierpi większość rywali z napędem paskowym.
Rozpoczęcie odsłuchu ujawnia niespodziankę, że wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy jest bardzo udany i brzmi absolutnie dobrze. Nie jest to codzienna sytuacja i zazwyczaj nie dzieje się tak, że nie musimy wydawać kolejnych pieniędzy na dodatkowe elementy w gramofonie aby uzyskać z niego lepszy efekt. Technics SL-1500C jako całość jest jednym z najlepiej brzmiących w tej cenie. Ma muzyczną wysoką wydajność, przejrzystą i precyzyjną prezentację, która z imponującymi umiejętnościami definiuje wiodące nuty w nagraniu zachowując niuanse i wyrafinowanie. Nagrania ukazują realizm tonalny z wystarczającą ilością przyjemnego zabarwienia dla uszu co powoduje że jest bardzo łatwo słuchać muzykę podczas długich sesji. Muzyka brzmi bogato, szczegółowo a wszystkie zakresy pasma są że sobą naturalnie zintegrowane. Słuchając muzyki mamy wrażeniem stabilności i skupienia brzmienia SL-1500C. Prezentacja jest bardzo dobrze skomponowana, zorganizowana i potrafi śledzić różnorodność instrumentów z dużą wprawą. Wszystko to wspierane jest niesamowitym poczuciem obecności muzyki w pomieszczeniu, cudownie mocnym, głębokim ekspresyjnym basem oraz nadrzędnym impetem i autorytetem w przekazywaniu muzyki. W prezentacji bas jest naprawdę wyraźny, połączony z szybkością i precyzją, która wprowadza życie w muzykę i sprawia, że subtelności i niuanse w SL-1500C natychmiast przenoszą nas w prywatną atmosferę nagrań podnosząc każdy melodyczny element z dużą wrażliwością rytmiczną. Wokale są namacalnie obecne i brzmią całkowicie naturalnie. Muzyka błyszczy bogactwem, trójwymiarowością i wyrafinowaniem, które jest zasadniczo właściwe w muzyce odtwarzanej na urządzeniach z wyższej półki.
SL-1500C tworzy dokładną scenę i umieszcza muzyków w odpowiedniej odległości od siebie na dużej czytelnej scenie i brzmi to naprawdę doskonale. Dzięki temu wyrafinowane zabarwienie kolaży dźwiękowych staje się jeszcze wyraźniejsze a SL-1500C wydobywa wszystkie dźwięki wplatając w nie każdy najmniejszy detal dźwiękowy. W basach wykazuje się także dużą asertywnością gdy tego wymaga dana chwila nagrania a rytmy są niezrównane i wyraźne. Sekwencje basów brzmią autorytarnie są i całkowicie kontrolowane. SL-1500C daje całkowicie dojrzały pomysł prezentacji muzyki a przez to okazuje się bardzo atrakcyjnym zestawem dźwiękowym, który może zadowolić nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Technics bez problemu radzi sobie z dynamicznymi zmianami w przekazywaniu muzyki z entuzjazmem dostarczając jej żywiołowość aby w cichszych momentach wciąż być wystarczająco lekkim i przekazać niuanse, które sprawiają, że nagranie jest tak fascynujące. SL-1500C błyszczy zwrotnością i zwinnością dźwiękową a przez sposób w jaki dostarcza szczegółów udaje się mu dostarczyć wszystkie informacje w spójnej muzycznej całości. Muzyka zachowuje całą swoją harmonię i równowagę tonalną. Wszystko to pokazuje że para Technics SL-1500C i Ortofon 2M Red świetnie sobie radzą razem, utrzymując równowagę i utwierdzają nas w dobrym wyborze tego kompletu. Mocny, jasny dźwięk bardzo dobrze pasuje do charakteru SL-1500 jednak przez to gramofon nie jest neutralny w 100 procentach. Dołączony Ortofon 2M Red jest bardzo solidny i na pewno wyróżnia się na rynku w niższym segmencie cenowym zapewniając super jakość a otrzymany dźwięk jest już na tyle bardzo dobry, że pozwala się zrelaksować i skupić na jakości nagrania i jego walorach artystycznych niż na prowadzeniu poszukiwań niedoskonałości w przekazie muzycznym które w przypadku Ortofona można już bezpiecznie pominąć. Szczególnie uwagę zwraca dynamika, harmonia i prezencja w zakresie tonów niskich, właściwości wynikające na pewno z bardzo dobrego bezpośredniego napędu. Wyczuwane jest minimalne odstępstwo od naturalności dźwięku w wysokich rejestrach ale nie w negatywnym znaczeniu, które oczywiście może zostać wyeliminowane.
Jeżeli wciąż mamy niedosyt w brzmieniu i chcemy odczuć jego wyraźną poprawę mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zaopatrzyć się w bardzo wysokiej klasy przedwzmacniacz gramofonowy. Jeżeli jednak nie dysponujemy dużym dodatkowym budżetem na ten cel próba obejścia wbudowanego w gramofon nie ma żadnego sensu. Opcja druga to jeżeli jesteśmy pewni, że dostarczony w komplecie Ortofon 2M Red, który brzmi bezpośrednio zachowując wyrafinowanie i niemęczącą prezentację to dla nas za mało, możemy wymienić go na model 2M Blue. Uzyskany wynik będzie znacznie lepszy niż już i tak dobry punkt wyjścia który mamy od razu po wyjęciu gramofonu z pudełka i zamontowanie wkładki z kompletu. SL-1500C nawet na standardowej wkładce natychmiast wprowadza nas w intymną atmosferę świetnie brzmiących płyt i pozwala na odkrywanie wspaniałego bogactwa tonalnego. Producent umożliwił nam olbrzymi potencjał do modyfikacji poprzez łatwą wymianę wkładek. Po zmianie zyskujemy na mniejszych zniekształceniach i większej klarowności a Technics rozkoszuje złożonymi rytmami nagrań i wielowarstwowym dźwiękiem. Otrzymujemy wielowymiarowe i dodatkowe uderzenia, szczególnie przy częstotliwościach basów, gdzie nasz gramofon zapewnia imponującą kombinację zwinności uderzenia, głębokości i jego realizmu. Jest jeszcze bardziej subtelniejszy, wyrafinowany i bardziej wnikliwy. Otrzymujemy perfekcyjny poziom tekstur dźwięku, dynamiczną subtelność i spójność rytmiczną, niespotykaną na tym przedziale cenowym. Dźwięk jest miękki ale nie za miękki, bas jest nadal głęboki, kontrolowany i bez najmniejszego wysiłku napędza nagrania. Uderza niezwykła muzykalność i przyjemność obcowania z dźwiękiem. Dźwięk jest soczysty i autentyczny z wyraźnymi barwami i bogactwem jego przekazu. Powracając ponownie do Ortofon 2M Red w SL-1500C dźwięk wciąż brzmi na basie elegancko i schludnie, ma konkretnie zdefiniowany bas, nie są to już co prawda audiofilskie sny o perfekcji, ale wciąż świetna muzyka ze względu na mocny, muzykalny, gęsty dźwięk, który jest wciąż interesujący dla naszych uszu podanym dynamicznie z namacalnymi instrumentami i wokalistami, umożliwiając długie godziny słuchania bez znużenia.
Chcialem zapytac czy ten gramofon gra po “cieplejszej” strony jeśli chodzi o ukazywanie wokali? No i czy nadaje się do muzyki klasycznej?