Home News Bariera 900 nitów HDR w OLED złamana przez Panasonic GZ2000
Bariera 900 nitów HDR w OLED złamana przez Panasonic GZ2000

Bariera 900 nitów HDR w OLED złamana przez Panasonic GZ2000

6.74K
22

HDR to jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy element technologii Ultra HD w skład której wchodzi rozdzielczość 4K/8K, szeroka paleta barw (WCG) oraz wspomniany HDR. To ten ostatni decyduje najbardziej o tym jak bardzo realistyczny obraz zobaczymy na ekranie telewizora. Firma Panasonic od początku zapowiedzi nowych OLED na ten rok odgrażała się, że flagowy model GZ2000 będzie czymś lepszym od wszystkich OLED jakie do tej pory widzieliśmy. I to nie tylko od japońskiego producenta. Telewizor będzie tzw. tuningowany co brzmi może zabawnie ale okazuje się, że to słowo dość dobrze pasuje do tego co finalnie otrzymaliśmy w produkcie dostępnym w sklepach.

Panasonic OLED GZ2000 test
W naszej redakcji najnowszy GZ2000 jest już od kilku tygodni. Badamy go bardzo szczegółowo gdyż nie jest on taki sam jak niższe modele z linii GZ. Wiedzę na jego temat mamy już pełną a test przeczytacie na naszym portalu już na dniach. Jednak na ten moment chcemy podzielić się jedną istotną cechą zasługującą na osobny wpis. Firma obiecała m.in, że GZ2000 będzie posiadał bardzo wysoki poziom HDR jak na technologię OLED. Czy ten zabieg się udał? Okazuje się, że tak.

W celu pomiarów jasności HDR, używamy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 680 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 925 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 875 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 880 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 940 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sami czekamy na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jak widać po naszym teście wyniki są naprawdę dobre a obraz na nowym GZ2000 robi ogromne wrażenie. Szczególnie, że średnie 840 nitów ze wszystkich scen możemy oglądać na tle perfekcyjnej czerni i kontrastu jaką dostarcza telewizor OLED.W tym roku żaden OLED nie dostarcza tak wysokich jasności chociaż firma LG jest bardzo blisko. Zobaczymy co zaprezentuje Philips z nowymi OLED, które zostaną pokazane na IFA 2019. W zeszłym roku to właśnie ekrany Philipsa posiadały najwyższy średni HDR uzyskany w technologii OLED. Jednak teraz prawdopodobnie to co osiągnął GZ2000 jest szczytem matryc OLED, które są na rynku od paru lat a na kolejny przełom będziemy musieli poczekać wraz z wymyśleniem czegoś nowego w temacie OLED. Jeżeli chodzi o telewizory LCD to w tym roku póki co wyższe lub porównywalne wartości HDR osiągnął flagowy 8K Sony ZG9 (średnio 2100 nitów!!!!!!), flagowy 4K QLED Samsung Q90R (średnio 850 nitów) oraz prawdopodobnie flagowy 8K QLED Samsung Q950R, którego jeszcze nie testowaliśmy. Panasonic GZ2000 zawitał więc do elitarnego grona najwyższych wartości HDR na rynku bez względu na technologię w jakiej wykonany jest telewizor.


Advertisement

(6744)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(22)

 1. Dlatego też doszedłem do wniosku, że to dobry rok na wymianę oled na oled:) Nadchodzące PS5 i Xbox na pewno wykorzysta wypełni hdmi 2.1.

  77 cali to fajny tv ale kolejny to już na bak 88 cali, bo to jeszcze nie to...

 2. 1 godzinę temu, qazar napisał:

  Dlatego też doszedłem do wniosku, że to dobry rok na wymianę oled na oled:) Nadchodzące PS5 i Xbox na pewno wykorzysta wypełni hdmi 2.1.

  ja to mam nadzieję że da radę wreszcie w pełni wykorzystać hdmi 2.0 - czyli pełne 4k z hdr + 60fps + tekstury ultra

  i oby VRR z HDMI 2.1 nie było potrzebne bo to by znaczyło że znowu miało być tak pięknie a gry śmigają w kiepskich 40-50 fpsach

   

 3. @klaus71 dla konsol nowej generacji to spore wymagania 😉 hdmi 2.1 pozwoli przy rozdzielczości 4K, 60 Hz i HDR (10-bitowa głębia koloru) na nie „ścinanie” chrominacji do 4:2:0, dzięki temu uzyskamy nieskompresowany obraz 4K w modelu 4:4:4 i to nawet przy 144Hz.

   

 4. 11 minut temu, qazar napisał:

  hdmi 2.1 pozwoli ...... na nie „ścinanie” chrominacji do 4:2:0, dzięki temu uzyskamy nieskompresowany obraz 4K w modelu 4:4:4 i to nawet przy 144Hz.

  tylko po co mi w grze chroma 4:4:4 skoro nawet na filmach UHD jest 4:2:0?  tego po prostu nie będzie widać - a zaoszczędzoną moc lepiej można wykorzystać.

  https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

  w 144fpsy na konsoli też nie wierzę - w sumie trzymam kciuki by osiągnęli stabilne jak skała 50 lub 60 przy wszystkim wymaksowanym.

  choć jak będą chcieli użyć ray tracing to pewnie znowu będą gry w 30fps i może wtedy rzeczywiście VRR się przyda

   

 5. 17 godzin temu, WHC napisał:

  Nie wielu ludzi może sobie w PL pozwolić na tv 65cali za około 19 tysięcy.....

  BEZ PRZESADY???

  Znam bardzo wielu ludzi co zarabiają ok 2,5 k na rękę ,ale dziecko 12 letnie ma co dwa lata nowego IPHONA za 3k?No i doszło do tego 500+.Tyle sam płacę za ratę za 65A1,a nie biorę od państwa żadnego dodatku!A są raty 0% oraz rabaty.

 6. Dnia 29.08.2019 o 19:52, WHC napisał:

  Nie wielu ludzi może sobie w PL pozwolić na tv 65cali za około 19 tysięcy..... 😏😊

  Bardzo dużo osób kupuje telewizory za kilkanaście tyś. zł (65" i większe). To nie jest bariera, którą przekraczają tylko najbogatsi. Przykład: 13999zł / 20 rat (0%)= 699,95zł na m-c Nie jest to kwota zaporowa bo przy przeciętnych zarobkach można sobie na taki wydatek pozwolić. Istnieje inna kwestia: na co chcesz wydać taką kwotę miesięcznie? Na TV czy na coś innego? Każdy będzie miał odpowiedź dostosowaną do własnych potrzeb. Jedna osoba bez problemu wyda na papierosy 15zł * 365 dni w roku czyli około 5,5tyś rocznie co w dwa lata daje 65 calowego OLEDa, ktoś inny dorzuci do tego jeszcze kilka piw co weekend 😉 Z drugiej strony będzie osoba, której pasją jest wędkarstwo lub ktoś kto regularnie w roku uprawia turystykę bądź aktywny sport wymagający środków finansowych.

  Nie jest pytaniem czy mnie stać tylko na co chcę wydać swoje pieniądze.

  Wracając do popytu na drogie TV, czasami możemy być zaskoczeni kto i jaki sprzęt posiada. Tego nie widać "na ulicy" tak jak np. samochód a rozsądny pasjonat audio-video nie obnosi się z tym co ma u siebie w domu bo to może być ryzykowne.

 7. Dnia 30.08.2019 o 23:54, southorn napisał:

  Tego nie widać "na ulicy" tak jak np. samochód

  Słuszne słowa,ludzie zarzynają się, aby pokazać się na ulicy.Ale przy innych wydatkach zawsze stękają że drogo.

 8. Dnia 30.08.2019 o 23:54, southorn napisał:

  Wracając do popytu na drogie TV, czasami możemy być zaskoczeni kto i jaki sprzęt posiada. Tego nie widać "na ulicy" tak jak np. samochód a rozsądny pasjonat audio-video nie obnosi się z tym co ma u siebie w domu bo to może być ryzykowne.

  Dokładnie! Znam przykłady, gdzie sprzęt audio przewyższa wartością koszt mieszkania, lub posesji właściciela. 😲 Samochód jakiś tam, zupełnie zwyczajny kilku letni. Każdy ma  jakąś swoją bajkę ;)

 9. "ps5 wykorzysta moc hdmi 2.1" baeuhaeaheauheuhae po co 2.1....kazdy ex na ps5 bedzie chodzil jak zwykle 30fps....

 10. Po co więcej jak ludzkie oko nie widzi różnicy powyżej 24 fps 😉