Home Testy Kino domowe Technics SL-1500C | TEST | Domowa wersja legendarnego gramofonu
Technics SL-1500C | TEST | Domowa wersja legendarnego gramofonu

Technics SL-1500C | TEST | Domowa wersja legendarnego gramofonu

15.50K
1

Budowa

Mając przed sobą nowy gramofon Technics SL-1500C, widzimy subtelnie udomowiony wariant dzikiej bestii SL-1210MK7. Otrzymano znacznie prostszy i funkcjonalny design, który lepiej pasuje do nowoczesnego pokoju audiofila. Gramofon SL-1500C firmy Technics mimo że jest prostszy i bardziej elegancki, oferuje praktyczne dodatkowe funkcje i wciąż rozpoznajemy w nim gramofon Technics, taki jak go pamiętamy z minionych lat. Jest to pierwszy kompletny system gramofonów Technics, który oprócz wspomnianego wcześniej Ortofona 2M Red doskonale harmonizującego z napędem i ramieniem zawiera także przedwzmacniacz gramofonowy. Gramofon jest skoncentrowany na potrzebach w zakresie hi-fi dlatego producent celowo pominął rzeczy, które nie są potrzebne podczas odtwarzania płyt w domu: bezstopniową kontrolę prędkości wraz ze znakowaniem stroboskopowym na krawędzi talerza gramofonu, lampkę stroboskopową , drugą lampkę podświetlającą igłę oraz funkcję odtwarzania do tyłu. Elegancki obrotowy wyłącznik zasilania zatopiony w cylindrze od stroboskopu dobrze znany z droższych konstrukcji ustąpił miejsca prostemu przyciskowi. Jest on zaprojektowany tak, że trzeba go nacisnąć dłużej, aby wywołać funkcję wyłączenia. Zapobiega to przypadkowemu wyłączeniu całego odtwarzacza przy operacji Start / Stop.

Technics SL-1500C test gramofon

Wszystkie wyjścia gramofonu SL-1500C są zrealizowane za pomocą pozłacanych gniazd umożliwiając podłączenie dowolnego kabla RCA. Na tylnej ściance urządzenia mamy dwie osobne pary gniazd wyjściowych, gniazdo Line Out oraz Phono. Przełącznik z tyłu SL-1500C aktywuje wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, który umożliwia podłączenie odtwarzacza do dowolnego wejścia wysokiego poziomu np. CD, Aux, Tape poprzez gniazdo Line Out. Można zrezygnować z zintegrowanego modułu przedwzmacniacza gramofonowego i zastosować zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy poprzez niewzmocnione wyjście Phono. Wystarczy wtedy ponownie skorzystać z przełącznika który dezaktywuje wewnętrzny stopień gramofonowy. Drugi z widocznych przełączników kontroluje automatyczne podnoszenie ramienia gdy osiągnie ono rowek końcowy płyty. Funkcja aktywuje się dopiero kilku obrotach na końcu płyty. System jest bardzo dobrze działającym zintegrowanym wyłącznikiem krańcowym ramienia i chroni igłę oraz płytę przed nadmiernym nie potrzebnym zużyciem.

Technics SL-1500C test gramofon

Technics SL-1500C wykorzystuje napęd bezpośredni. Dzisiejsza wszechobecność gramofonów paskowych nie opiera się na jakiejkolwiek wyższości nad tym rozwiązaniem ale jest ona popularna ze względu na mniejszy wysiłek projektowy. Możliwe jest to dzięki pośredniemu oddzieleniu układu napędowego i zastosowania przekładni co umożliwia prawie każdemu silnikowi budowę dobrze zachowującego się napędu. Napędy bezpośrednie wymagają specjalnie zaprojektowanych silników do ich docelowego zastosowania.

Technics SL-1500C test gramofon

Tylko duże firmy mogą sobie pozwolić na całkowite sfinansowanie rozwoju tej technologii. Technologia wynaleziona w Technics wspierana była przez duży popyt na rynku DJ-skim gdzie gramofony miały ugruntowaną pozycję i były numerem 1 na rynku. Bezpośredni napęd pozostaje niewątpliwą zaletą i cechą wszystkich gramofonów Technics a silnik SL-1500C jest oparty na technologii opracowanej dla modeli serii 1200. Współpracuje z pojedynczym wirnikiem, którego stojan nie zawiera żelaznych rdzeni, dzięki czemu umożliwia wyjątkowo równomierny obrót. Bezrdzeniowy silnik o wysokim momencie obrotowym, który działa bezpośrednio na talerz jest wynikiem intensywnych prac badawczo-rozwojowych i znacznego postępu w zakresie wcześniejszych napędów bezpośrednich poprzedniej generacji. Wyeliminowano wcześniejszą nieregularność obrotów silnika tzw. zębatkowanie a technika kontroli stabilności prędkością została zapożyczona z odtwarzaczy Blu-ray macierzystej firmy Panasonic. Sterowanie silnikiem zostało zoptymalizowane zgodnie z ciężarem talerza, który jest dobrze wytłumiony od spodu, aby pochłonąć szkodliwe rezonanse. W rezultacie SL-1500C osiągnął wysoką dokładność obrotu i wysoką wydajność oraz wyeliminował potrzebę regularnej konserwacji.

Technics SL-1500C test gramofon

Technics SL-1500C oferuje atrakcyjny wygląd w matowej czerni lub srebrnym wykończeniu. Obudowa SL-1500C ma solidny wygląd już po pierwszym spojrzeniu. Na pewno nie jest to plastikowe pudełko jak wiele klonów SL-1200 wyprodukowanych w ostatnich latach w trakcie nieobecności firmy i dostępnych aktualnie na rynku. Pozorna prostota obudowa ukrywa mieszankę odlewanego aluminium, ABS i włókna szklanego, które współpracują ze sobą tworząc konstrukcję dwuwarstwową aby zoptymalizować sztywność i kontrolować wibracje. Technics od wielu lat wykorzystuje tę sprawdzoną konstrukcję przy produkcji gramofonów. Na spodzie obudowy umieszczone są cztery stopki tłumiące drgania, które zbudowane są z czterech części: obudowa ze stożkową sprężyną naciskową pośrodku, gumowy amortyzator z gwintem w kierunku ramy i amortyzująca poduszka na dole. Stopki mają regulowaną wysokość.

Technics SL-1500C test gramofon 1

Konstrukcja ramienia w SL-1500C kieruje się tymi samymi zasadami, które zastosowane są do modeli referencyjnych: charakterystyczne zakrzywione ramię w kształcie litery S jest zamontowane na zawieszeniu Cardana. Rurka ramienia, wieża ramienia i zawieszenie są wykonane z aluminium. Dzięki łożyskom o wysokiej precyzji, zastosowanej konstrukcji zawieszenia oraz użytym materiałom osiągnięto wysoką czułość ruchu początkowego. Klasyczne ramię płynnie i luźno obraca aluminiową rurkę w kształcie litery S. Ogromne wrażenie robi brak jakiegokolwiek luzu w łożyskach ramienia i jego płynność ruchu. W celu zrównoważenia szczególnie ciężkich wkładek, Technics zapewnia dodatkowy ciężarek, który jest przykręcany do tylnego końca ramienia. Pozwala to na łączną wagę wkładek i oprawek od 14,3 do 25,1 gramów . Nie jest to jednak konieczne w przypadku wkładki Ortofon 2M Red. Dla osób pragnących korzystać z różnych wkładek, SL-1500C oferuje bardzo komfortową opcję: wyjmowany uchwyt wkładki ze sprawdzonym połączeniem wtykowym SME z ramieniem, który jest sprzedawany osobno. Posiadanie dwóch różnych uchwytów umożliwia szybką zmianę na inną zainstalowaną na nim wkładkę. Ustawiając nową wkładkę w gramofonie analogowym należy wykonać kilka niezbędnych regulacji, które po zakończeniu sprawią, że igła w optymalny sposób odczyta zawartość rowka. Dzięki temu osiągniemy najlepsze brzmienie z czarnej płyty. Regulacji podlegają podstawowe elementy jak: siła nacisku igły na płytę, styczność igły do rowka, azymut i siła antyskatingu. W Technics SL-1500C równie łatwo jest wyregulować wysokość ramienia, od którego zależy pionowy kąt skanowania (VTA). Aby ustawić VTA, należy najpierw odblokować mechanizm za pomocą małego suwaka umieszczonego na podstawie ramienia. Następnie można bezstopniowo podnosić wieżę ramienia o maksymalnie sześć milimetrów, obracając duże koło, które otacza podstawę ramienia.

Technics SL-1500C test gramofon

(15497)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

43
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Chcialem zapytac czy ten gramofon gra po “cieplejszej” strony jeśli chodzi o ukazywanie wokali? No i czy nadaje się do muzyki klasycznej?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x