Sony XE70 TEST niedrogiego Ultra HD TV (KD-43XE7005)
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Sony XE70 posiada 60Hz matrycę, więc nie jest to najfortunniejszy wybór do oglądania np. transmisji sportowych. Bez 120Hz obraz jest bardziej smużący, jednak należy mieć też na uwadze, że widać to dopiero przy większych przekątnych. Przy 43″ smużenie wynikające z 60Hz nie będzie zbyt dotkliwe, chyba, że usiądziemy metr od telewizora. Sony zaimplementowało jednak system poprawy płynności i ostrości ruchu – Motionflow, który pozwala popracować nad płynnością w filmach. Filmy nie mają przecież problemów z smużeniem, a co najwyżej z ruchem. 24 klatki na sekundę, w których są rejestrowane oddają ruch bardzo skokowo.
Jak się jednak okazuje, Motionflow posiada także podsystem wspierający oddanie ruchu przy telewizji i transmisjach z wymagającym, 50-klatkowym ruchem. Jest nim “czystość”, którą możemy ustawić na 0, 1, lub 2. W miarę zwiększania wartości spada jasność obrazu, ponieważ podświetlenie staje się modulowane. Dzięki temu matryca wygasza się w momencie odświeżania i maskuje niedoskonały czas reakcji, a także skraca czas przestoju obrazu w miejscu. Rezultaty widać jak na dłoni w poniższej sekwencji testowej.
O ile ustawienie czystość: 1 może być dobrym wyborem, ponieważ obraz jest znacznie wyraźniejszy, tylko ma powielone kontury, tak czystość: 2 raczej jest nieużytkowa. Pomimo idealnej ostrości przesuwającego się obiektu testowego obraz jest bardzo ciemny i niemiłosiernie migocze. Jest to zatem ustawienie, które kiedyś nosiło nazwę “impuls”.