Home Testy Kino domowe Sony UBP-X800 TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray firmy Sony
Sony UBP-X800 TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray firmy Sony

Sony UBP-X800 TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray firmy Sony

26.86K
0

Konfiguracja dźwięku i obrazu

Już od samego początku, odtwarzacz Sony przeprowadza nas przez najważniejsze kroki konfiguracji. Pierwszym z nich jest przypomnienie, by ustawić format kolorów HDMI w telewizorze, na “ulepszony”. W zależności od telewizora funkcja ta może nosić inną nazwę, jednak zawsze sprowadza się do tego samego – do zapewnienia kompatybilności z całym standardem Ultra HD. W domyślnych ustawieniach TV jest z reguły inaczej, więc warto o tym pamiętać.

Menu ustawień obrazu jest jasne, a funkcje są dobrze opisane. Zalecanymi przeze mnie ustawieniami jest:

  • Wyście HDR: Auto
  • Typ wyświetlacza: (w zależności od urządzenia)
  • Rozdzielczość wyjścia wideo: 4K
  • Wyjście 24p: Auto
  • Ustawienie skalowania do 4K: Auto 1
  • YCbCr/RGB (HDMI): YCbCr 4:2:2
  • Wyście HDMI w Deep Colour: Auto
  • Redukcja szumów IP Content: Wył

Z powyższych ustawień interesującym może być ustawienie skalowania do 4K, czytelnik mógłby się domyślać, czy powoduje ono jakąś zmianę jakości obrazu. Nic z tych rzeczy! Dotyczy ono jedynie scenariuszy w których odtwarzacz będzie upscalował, a w których wypuści rozdzielczość 1080p. Po dalsze detale odsyłam do instrukcji urządzenia.

Ustawienia wyjścia audio należy skonfigurować zgodnie z urządzeniem do którego podłączamy odtwarzacz. Tutaj proponowałbym posłużyć się instrukcją obsługi zarówno player’a, jak i telewizora, by upewnić się, które formaty są obsługiwane. Nadmienię jeszcze, że UBP-X800 ma możliwość bezpośredniego podłączenia się do głośnika bluetooth. Potrafi nawet odtwarzać audio na dwóch wyjściach (HDMI + Bluetooth) jednocześnie!

Pewną wadą odtwarzacza jest to, że informacje odtwarzanej treści są bardzo lakoniczne. W okienku dowiemy się jaka jest rozdzielczość i klatkaż materiału, a także, czy seans odbywa się w SDR, HDR, czy możne następuje konwersja HDR->SDR. Brakuje jednak informacji jaki materiał zapisany jest na nośniku (kodek wideo, audio, przestrzeń barwna, hdr/sdr, rozdzielczość, głębia koloru, ilość kanałów dźwiękowych), a także co pojawia się bezpośrednio na wyjściu playera (taki sam zestaw informacji).

By dowiedzieć się, co wydostaje się z playera zmuszony byłem więc użyć zewnętrznego procesora obrazu. Wychodzi na to, że wypuszcza on wszystko zgodnie z ustawieniami w menu. Gdy pozostawimy funkcję “deep color” na auto, to uzyskamy 12 bitowy kolor.

1080p z HDR

X800 nie ma też problemu z podaniem treści w 1080p z szeroką paletą barw i HDR. To dobra wiadomość dla osób posiadających telewizory Sony Full HD, wspierające części standardu UHD! Odtwarzacz radził też sobie w połączeniu z ograniczonym chipem HDMI 2.0, wspierającym 4K jedynie w próbkowaniu 4:2:0, więc dla posiadaczy niektórych projektorów nie powinno być problemów z kompatybilnością. Nie udało się tylko uzyskać konwersji HDR -> SDR z zachowaniem szerokiej palety barw, ale jest to bardzo specyficzna rzecz, z której korzysta bardzo wąskie grono nabywców. Jeśli nie wiesz, drogi czytelniku, o czym mowa, to na pewno temat Cię nie dotyczy 😉

(26856)

3 9 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

37
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x