Home News Sony: PS5 z grafiką 8K, Ray Tracing i dyskiem SSD
Sony: PS5 z grafiką 8K, Ray Tracing i dyskiem SSD

Sony: PS5 z grafiką 8K, Ray Tracing i dyskiem SSD

10.19K
38

Sony oficjalnie potwierdziło PS5! Magazyn WIRED przeprowadził z Markiem Cernym rozmowę. Architekt nowej konsoli wyjawił najważniejsze szczegóły. Między innymi wsparcie 8K, Ray Tracingu i dysku SSD.

PS5 jest rezultatem 4 lat prac inżynierów Sony. Konsola nie ukaże się w tym roku (wyjdzie prawdopodobnie w 2020), jest kompatybilna wstecz z PS4, posiada napęd optyczny. Będzie także obsługiwać VR (w tym istniejące zestawy PSVR).

Najważniejsze usprawnienia dotyczą między innymi CPU. Procesor bazuje na trzeciej generacji AMD Ryzen wraz z ośmioma rdzeniami. Jednostka jest wykonana w najnowszym procesie technologicznym 7nm i oparta na architekturze Zen 2.

PS5

Kolejną ważną zmianą jest układ graficzny – tutaj Sony sięgnęło po najnowszy chip Navi. AMD ma go dopiero zapowiedzieć w tym roku, prawdopodobnie na tegorocznych targach E3. Najistotniejsze jest to, że wspiera on Ray Tracing, bardzo zaawansowany efekt graficzny przetwarzania oświetlenia, który przekład się na realistyczne odbicia. Do tej pory technologię tę obsługiwały jedynie najpotężniejsze karty graficzne na PC.

Mark Cerny zapowiedział także wykorzystanie dodatkowego układu 3D audio (także AMD). Ma on znacząco zmienić sposób doznawania dźwięku w grach. Cerny przyznał, że w tym temacie nie było dużego skoku pomiędzy PS3 a PS4, ale nadchodząca konsola Sony ma to zmienić.

PS5 ma dysponować w standardzie dyskiem SSD. Pracownik Sony nie podał dokładnych technikaliów, ale wyjawił, że będzie to model szybszy niż dotychczasowo dostępne jednostki dla PC. Zademonstrował przy okazji Peterowi Rubinowi z WIRED jaką różnicę wnosi użycie tego typu dysku. Na przykładzie szybkiej podróży w grze Spider-Man, przy HDD proces ten zajmował 15 sekund, natomiast przy SSD – zaledwie 0,8 sekundy. Jest to 20-krotna różnica, a dzięki temu gry na PS5 będą mogły także o wiele szybciej doczytywać dane w locie, co przełoży się także na znacznie responsywniejszą pracę kamery. Nie będzie ona już ograniczona niską prędkością odczytu.

Marvel’s Spider-Man | RECENZJA | PS4 Pro 4K HDR

Ostatnią istotną wiadomością są plany wydawnicze Sony. Część tytułów, które są obecnie w produkcji – jak Death Stranding – ukaże się najpierw na PS4, a następnie będzie dostępna na PS5.

Sony w dalszej części tego roku urządzi konferencję dotyczącą PlayStation 5. To były pierwsze oficjalne informacje na temat nadchodzącego sprzętu.

Źródło: WIRED

(10189)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

38
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o