Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – X1 Ultimate
- Równomierność ekranu
- Kontrast i Czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Obsługa klawiatury i myszki
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Sony XG95 posiada 120Hz matrycę, której potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. W serii Bravia Master system przeszedł renowację i ograniczono ilość wyborów. Nie znajdziemy już ustawień takich jak “Płynny”, “Standardowy”, czy “Wyraźny”. Do wyboru mamy tylko “Własny”, “Auto”, lub “Wyłączony”. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba). Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:
Przy najwyższej konfiguracji systemu Motionflow (ostatni wiersz tabeli), stopień rozmycia obrazu jest skrajnie niewielki! W zasadzie można by powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych TV na jakie kiedykolwiek powstały, pod względem czytelności obrazu ruchomego. Chwali się także mała ilość artefaktów upłynniacza, co jest cechą dopracowanego systemu japońskiego producenta. Jedynym mankamentem jest fakt, że w poprzednich modelach TV Sony Bravia można było wybrać tryb Motionflow: “Standardowy” by uzyskać delikatną poprawę płynności treści filmowej i bardzo wysoką ostrość treści wideo (np. sportu). Nazywaliśmy to złotym środkiem. W przypadku XG95 analogicznym ustawieniem jest Własny / Gładkość 1, jednak przy takich parametrach treść wideo jest bardziej rozmyta niż wcześniej! Obraz robi się wyraźniejszy w ruchu dopiero przy ustawieniu gładkości na wartość 2/3, jednak wtedy filmy mają idealnie płynny i gładki ruch, co wielu osobom nie odpowiada. Oznacza to brak możliwości uzyskania złotego środka i do filmów i do telewizji. Takim ustawieniem mogłoby wydawać się użycie funkcji Czystość: duża, ale dysponujemy wtedy tylko połową jasności telewizora, a obraz dodatkowo mocno migocze. Szkoda.
(245318)
Witam,
A jak się ma ten TV do OLED Panasonic 950/960? Cena bardzo podobna.
Super obraz dzięki 4K X-Reality Pro oraz Triluminos, który jest wyraźny oraz ma naturalne barwy. Bardzo dobry dźwięk ClearAudio+ oraz system Android TV to recepta na sprzęt warty uwagi. TV serii XG80 od Sony [ https://tinyurl.com/y725zkgp ] to w swojej klasie cenowej świetny wybór – dodatkowo w 75” robi wrażenie. Polecam!
Patrzac pod katem płynnosci obrazu to lepiej chyba wybrac poprzedni XF 95 zamiast najnowszego XG albo poczekać na kolejny XH…
no i nie wiem LCD czy OLED 65cali?….
Koledzy, chcę kupić ten model 9505 w 75 calach, ale można spotkać opinie, że jest problem z płynnością obrazu w tym modelu tzn. Motionflow w trybie 1 rwie, a w trybie drugim efekt teatru. Prawda to? Jest się czym przejmować? Dla mnie to trochę abstrakcja, żeby tak wysoki model, nie tani, miał problemy z płynnością obrazu.
Hej, udało Ci się zweryfikować płynność w rzeczywistości? dla mnie to kluczowe bo bardzo mnie denerwują skaczące klatki
Przez jakieś dwa lata oglądałem czy to telewizję czy seriale/filmy na fabrycznych ustawieniach (XE93), aż w końcu zmieniłem z ciekawości ustawienia na polecane z Rtings.com i powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony bo np. oglądanie filmu potrafiło być męczące (bardziej dla znajomych niż dla mnie), ale jednak rwany obraz irytował przy dynamicznych scenach. To samo tyczy się oglądania sportu (pomijając jakość 1080i Canal+).
Czy jest jakaś różnica pomiędzy matrycami ( obrazem ) XG9005 a XG9505? W cenie różnica jest znaczna.
Też się zastanawiam, udało Ci się zdobyć jakieś konkretne info – ew. co wybrałeś?
Witam
Czy na tym tv jestem w wstanie uzyskać 120 Hz przez kabel hdmi z PC w full HD?
Właśnie się zastanawiam czy kupić 55XG9505 czy QE55Q70R
Bardzo proszę o informację, jaki maksymalny transfer oferuje łącze Ethernet?
WItam
Czy w nowych Sony już time shift?
Pytanie do osoby przeprowadzającej test: Gdzie w menu tego telewizora jest możliwość wyboru trybu obrazu – Dolby Vision ciemne pomieszczenie i Dolny Vision jasne pomieszczenie. Nikt z Sony Center nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Czytając test jest o Dolny Vision rozdział ale nie ma konkretnej informacji gdzie w menu jest obsługa Dolny Vision
W menu szybkich ustawień (przycisk zębatki na pilocie), ustawienie jest możliwe jedynie w trakcie oglądania materiału z dolby vision
Czy ktoś umiałby obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: czy poza kilkoma pewnymi niuansami modele XE9305, XF9005 i XG9505 różnią się na tyle istotnie aby wybierać nowsze modele? A może jednak kupić ten starszy a zaoszczędzone pieniądze zachować na jakiś oled za kilka lat?
Ja tak zrobiłem kupiłem sony xg8505 65cali polecam
Mam XE93, fakt jest najstarszy, ale z trójki wymienionej przez Ciebie moim zdaniem jest najlepszy.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to X-Wide Angle czy jest to domena tylko modeli 75 i 85 cali? W wersji 55 i 65 cali brak?
tak brak
To teraz przydalby sie test wersji 65 calowej
A jak sie ma tem model do Qleda Q90R?