Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED

244.99K
22

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Własne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,3 maksymalna 8,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 3,0
Średnia deltaE palety szarości 1,1 maksymalna 2,5

Skalibrowany tryb Własne dla Expert 2

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,6 maksymalna 6,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 2,0

Sony XG95 dobrze pokrywa szeroką paletę barw DCI, a brakujące 6% nie stanowi raczej problemu. Rzadko kiedy mogą przydarzyć się w filmie tak nasycone barwy, by telewizor nie był ich w stanie oddać. Niestety precyzja koloru jest nie najlepsza w ustawieniach fabrycznych. Pomimo tego, że biel ma prawie idealnie poprawny odcień już na ustawieniach fabrycznych i pomimo tego, że to samo można by powiedzieć o stopniowaniu jasności (nic nie jest sztucznie rozjaśnione ani przyciemnione), to kolory i tak przyjmują trochę przekłamane odcienie. Spójrzmy na przykład na rejon żółci, które mają mocno czerwony zafarb. Ewidentnie odbija się to na odcieniach skóry w filmach Ultra HD nadając im czerwonawy ton.

Całe szczęście, że telewizory Sony posiadają już system zarządzania kolorami, więc mamy do dyspozycji narzędzia, którymi możemy zniwelować te przekłamania przy kalibracji. Po jej przeprowadzeniu oddanie kolorów było naprawdę rewelacyjnie naturalne.

Dolby Vision

W Sony XG95 Dolby Vision działa także przez złącze HDMI, w związku z czym można było podłączyć odtwarzacz i oglądać filmy Ultra HD z płyt. Oczywiście DV działało także w Netflix. W przypadku tej aplikacji do telewizora został dodany specjalny tryb obrazu nazwany “Trybem kalibracji aplikacji Netflix”, co zostało nawet opisane w ogłoszeniu prasowym przed premierą telewizorów.

Tryb ten ma za zadanie oddawać obraz zgodnie z intencją autora. Ma więc założenia dokładnie takie samo jak proces kalibracji wyświetlacza z tą różnicą, że kalibrację wykonuje się indywidualnie dla każdej sztuki TV, a tryb ten wgrywany jest masowo do każdego TV. Opis wrażeń z używania “trybu kalibracji aplikacji Netflix” będzie najkrótszym opisem jaki można sobie wyobrazić: jest to po prostu tryb Dolby Vision Ciemne Pomieszczenie występujący pod inną nazwą! Co najlepsze, do trybu kalibracji aplikacji Netflix tak samo możemy (i powinniśmy) wprowadzać ustawienia kalibracyjne dedykowane dla Dolby Vision. Niezły chwyt marketingowy ale rzeczywiście ktoś kto to wymyślił wiedział czym zainteresować widza gdyż chyba nie muszę mówić o tym jak bardzo popularna jest aplikacja Netflix na świecie! No i żaden inny producent telewizorów na to jeszcze nie wpadł ;-).

Jeśli chodzi o jakość obrazu Dolby Vision to jest ona świetna. W kilku przypadkach widać wyraźną różnicę w stosunku do materiału w HDR10. Jak na przykład w tej scenie z serialu Stranger Things.

HDR10 (XG95)Dolby Vision (XG95)

W większości przypadków nie jest jednak aż tak spektakularnie, bo możliwości matrycy XG95 wraz z funkcją dynamicznego mapowania tonów zwyczajnie robią robotę. Ponadto wciąż widać przy niektórych treściach wady owej technologii. Na przykład nieco gorszą gradację odcieni w czerniach. W filmie “OKJA” zjawisko było niezwykle irytujące:

Dolby VisionHDR10

(244987)

3.6 19 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

355
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Alek
Alek
3 lat temu

Witam,
A jak się ma ten TV do OLED Panasonic 950/960? Cena bardzo podobna.

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Super obraz dzięki 4K X-Reality Pro oraz Triluminos, który jest wyraźny oraz ma naturalne barwy. Bardzo dobry dźwięk ClearAudio+ oraz system Android TV to recepta na sprzęt warty uwagi. TV serii XG80 od Sony [ https://tinyurl.com/y725zkgp ] to w swojej klasie cenowej świetny wybór – dodatkowo w 75” robi wrażenie. Polecam!

adax
adax
4 lat temu

Patrzac pod katem płynnosci obrazu to lepiej chyba wybrac poprzedni XF 95 zamiast najnowszego XG albo poczekać na kolejny XH…

Marian
Marian
4 lat temu

no i nie wiem LCD czy OLED 65cali?….

Piotr
Piotr
4 lat temu

Koledzy, chcę kupić ten model 9505 w 75 calach, ale można spotkać opinie, że jest problem z płynnością obrazu w tym modelu tzn. Motionflow w trybie 1 rwie, a w trybie drugim efekt teatru. Prawda to? Jest się czym przejmować? Dla mnie to trochę abstrakcja, żeby tak wysoki model, nie tani, miał problemy z płynnością obrazu.

Marcin
Marcin
4 lat temu
Reply to  Piotr

Hej, udało Ci się zweryfikować płynność w rzeczywistości? dla mnie to kluczowe bo bardzo mnie denerwują skaczące klatki

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Piotr

Przez jakieś dwa lata oglądałem czy to telewizję czy seriale/filmy na fabrycznych ustawieniach (XE93), aż w końcu zmieniłem z ciekawości ustawienia na polecane z Rtings.com i powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony bo np. oglądanie filmu potrafiło być męczące (bardziej dla znajomych niż dla mnie), ale jednak rwany obraz irytował przy dynamicznych scenach. To samo tyczy się oglądania sportu (pomijając jakość 1080i Canal+).

Robert
Robert
4 lat temu

Czy jest jakaś różnica pomiędzy matrycami ( obrazem ) XG9005 a XG9505? W cenie różnica jest znaczna.

Marcin
Marcin
4 lat temu
Reply to  Robert

Też się zastanawiam, udało Ci się zdobyć jakieś konkretne info – ew. co wybrałeś?

Piotrek
Piotrek
4 lat temu

Witam
Czy na tym tv jestem w wstanie uzyskać 120 Hz przez kabel hdmi z PC w full HD?

Beata
Beata
4 lat temu

Właśnie się zastanawiam czy kupić 55XG9505 czy QE55Q70R

Sławomir
Sławomir
4 lat temu

Bardzo proszę o informację, jaki maksymalny transfer oferuje łącze Ethernet?

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

WItam
Czy w nowych Sony już time shift?

Benedykt Tracz
Benedykt Tracz
4 lat temu

Pytanie do osoby przeprowadzającej test: Gdzie w menu tego telewizora jest możliwość wyboru trybu obrazu – Dolby Vision ciemne pomieszczenie i Dolny Vision jasne pomieszczenie. Nikt z Sony Center nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Czytając test jest o Dolny Vision rozdział ale nie ma konkretnej informacji gdzie w menu jest obsługa Dolny Vision

Alie
Alie
4 lat temu
Reply to  Benedykt Tracz

W menu szybkich ustawień (przycisk zębatki na pilocie), ustawienie jest możliwe jedynie w trakcie oglądania materiału z dolby vision

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

Czy ktoś umiałby obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: czy poza kilkoma pewnymi niuansami modele XE9305, XF9005 i XG9505 różnią się na tyle istotnie aby wybierać nowsze modele? A może jednak kupić ten starszy a zaoszczędzone pieniądze zachować na jakiś oled za kilka lat?

Przem0
Przem0
4 lat temu
Reply to  Grzegorz

Ja tak zrobiłem kupiłem sony xg8505 65cali polecam

Dawid
Dawid
3 lat temu
Reply to  Grzegorz

Mam XE93, fakt jest najstarszy, ale z trójki wymienionej przez Ciebie moim zdaniem jest najlepszy.

Bartek
Bartek
4 lat temu

Jeżeli dobrze zrozumiałem to X-Wide Angle czy jest to domena tylko modeli 75 i 85 cali? W wersji 55 i 65 cali brak?

Roman
Roman
4 lat temu
Reply to  Bartek

tak brak

Tomasz
Tomasz
4 lat temu
Reply to  Roman

To teraz przydalby sie test wersji 65 calowej

Dariusz
Dariusz
4 lat temu

A jak sie ma tem model do Qleda Q90R?

22
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x