Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen
Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen

Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen

364.98K
4

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,1 maksymalna 7,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 6,1

Profesjonalna kalibracja Samsung NU8002

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 4,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,9

Fabryczny tryb “Film” wygląda, kolokwialnie mówiąc, trochę nudno. Oczywiście lepiej niż tryby z mocnym przesterowaniem obrazu, takie jak standardowy, czy naturalny, jednak “film” jest wyraźnie pozbawiony intensywności barw. Jest to o tyle zastanawiające, że nie wiąże się ze zmniejszoną kontrastowością obrazu (przez np. zbyt niską gammę). Obraz jednostajnie przechodzi od czerni do bieli i nie ma z tym kłopotów, ale mimo to barwy są po prostu zbyt mało żywe. Sam odcień bieli też nie pomaga w nasyceniu czerwieni i żółci, ponieważ wyraźnie zbacza w stronę chłodnych tonów. Samo w sobie nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że odcienie barw podstawowych i tak są już dosyć mdłe. Spójrzmy w galerię przekłamań obrazu:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Kalibracja jest rzeczą, którą zdecydowanie warto przeprowadzić w Samsungu NU8002. Posiada on bowiem bardzo rozbudowane możliwości regulacji, które dają bardzo wyraźne rezultaty. Jak widzimy na wykresach, po kalibracji błędy, w większości, udało się sprowadzić poniżej poziomu percepcji, a to oznacza, że oglądając obraz na wprost, widzimy jego walory mniej więcej tak jak widział je reżyser w studio filmowym. Testowany telewizor nie pozostawia wyraźnych przekłamań w istotnych rejonach barw. Słupki błędów wprawdzie podskakują w niektórych miejscach, ale to głównie przy mocno nasyconych barwach, które ciężko określić naocznie jak powinny wyglądać w trakcie oglądania. Dla przyjemności seansu praktycznie nie ma to znaczenia, a sceny dobrze znanych mi filmów wyglądają dokładnie jak powinny wyglądać. W powyższej galerii również nie widać specjalnych różnic pomiędzy kadrami referencyjnymi, a tymi zdjętymi ze skalibrowanego NU8002.

Kalibracja ekranu ze skomplikowanym systemem podświetlenia (PFS LED) wymaga użycia 1nm Spektrometru, np. Jeti Specbos 1211. Zwracajmy na to uwagę powierzając komuś nasz TV.
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)

(364979)

4 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

2918
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Michal
Michal
5 lat temu

Witam,

Jestem bardzo zaskoczony że podczas testów nie został wspomniany mankament dot. problemów z wyświetlaniem napisów do filmów/seriali (netflix etc) w trybie HDR. Local dimming w każdej konfiguracji działa niestety beznadziejnie z napisami rozświetlając scenę z napisami podczas dialogów. Temat jest znany na zagranicznych forach i do teraz nie rozwiązany przez producenta.
Czy jest szansa żeby przetestowali państwo telewizor pod tym kątem i spróbowali znaleźć rozwiązanie?

Pozdrawiam
Michał

Piotr
Admin
Reply to  Michal

Cześć,Tego TV nie ma już od dawna w sprzedaży. Testowaliśmy go 1,5 rok temu podczas premiery. Teraz dostępna jest seria RU: https://hdtvpolska.com/samsung-ru8000-ru8002-test-120hz-do-sportu-i-gier-w-dobrej-cenie/

Szlomo
Szlomo
4 lat temu
Reply to  Michal

Ten problem można rozwiązać, logując się przez przeglądarke na konto Netflix i zmienić opcje “wygląd napisów” i ustawić kolor czcionki na “półprzezroczyste”. To zminimalizuje efekt działania algorytmu “local dimming”, który nie jest najlepszy w tym TV.

Pozdrawiam

Jerzy
Jerzy
5 lat temu

Mam pytanie, czy w telewizorze UE65NU8042, po sparowaniu przez bluetooth dwóch par takich samych słuchawek, a następnie po wybraniu głośnika do odsłuchu właśnie tych słuchawek dźwięk będzie szedł na obie pary słuchawek. Słuchawki mają bluetooth 5.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x