Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium
Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium

Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium

102.31K
0

Jakość efektu HDR

Zanim opiszę jak działa HDR na KS7000 napomknę tylko o poprawnej konfiguracji. W przypadku, gdy podajemy do telewizora prawdziwy materiał HDR na przykład z Ultra HD Blu-Ray, czy z Netflix, powinniśmy mieć wyłączoną funkcję “Tryb HDR+”. W przeciwnym razie telewizor będzie sztucznie podbijał walory obrazu, poprzez niejako podwójną obróbkę treści. W konsekwencji wideo będzie zbyt jasne i rażące w oczy. Na siłę można by tak oglądać treść HDR w dzień, ale niepoprawnym będzie oglądanie jej w nocy (a przynajmniej nie będzie miało to nic wspólnego z tym co widział reżyser). Musi być też ustawione wygaszanie w tryb Wysoki.

Obraz -> Tryb Specjalnego Wyświetlania -> Tryb HDR+ -> Wyłączony

Obraz -> Ustawienia Eksperckie -> Diody Smart LED -> Wysoki

Telewizor otrzymał certyfikat Ultra HD Premium, bowiem maksymalna jasność jaką jest w stanie osiągnąć to 1 520cd/m2. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta ogromna wartość dostępna jest tylko i wyłącznie na planszy testowej (L20 – na takiej testy przeprowadza konsorcjum UHD Alliance) i tylko przez krótką chwilę. Po kilku sekundach jasność telewizora stabilizuje się na około 540cd/m2. Tyle KS7000 jest w stanie dostarczyć w sposób ciągły. Co jednak z najważniejszym – z filmami? Te składają się z różnych scen, o różnym wypełnieniu ekranu. Sprawdźmy zatem ile jest w stanie telewizor dostarczyć w najważniejszym teście. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 490 cd/m2, widać wyraźnie wahania jasności podczas odtwarzania sceny
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 440 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 560 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 400 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 1 520 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Jasności rzędu 450-550cd/m2 pozwalają poczuć nową jakość i większy realizm filmów. Nie są jednak one aż tak dobre, jak sugerowałaby maksymalna jasność, zmierzona na syntetycznej planszy, co poświadczał certyfikat. Nie są one też ponadprzeciętne na tle konkurencji. Telewizor z krawędziowym podświetleniem nie jest w stanie jednocześnie ściemnić i rozjaśnić sąsiadujących ze sobą obszarów. Telewizor najwidoczniej podejmuje decyzję, że lepiej będzie nieco ograniczyć jasność HDR by nie rozjaśnić nadmiernie czerni. Efekt HDR było zatem czuć, aczkolwiek miejscami pozostawał pewien niedosyt. Sprawdza się tu opinia, że jeśli oczekujemy efektów najwyższych lotów, to musimy wybierać najwyższe modele telewizorów, np. KS9500.
samsung-ks7000_hdr
Ponadto podczas dłuższego seansu dało się zauważyć pewnie ograniczenia wynikające właśnie z czasowego limitu podtrzymania dużej jasności. Dotyczyło to głównie scen o dużym natężeniu światła. W filmie “The Smurphs 2 – Smerfy 2” na Ultra HD Blu-ray znalazło się takich wiele. Gdy dana scena była bardzo wolna, lub nie występował na niej ruch prawie wcale, telewizor po 2 – 3 sekundach wyraźnie przyciemniał się, by po chwili (gdy wystąpi ruch na ekranie) się rozjaśnić. Zjawisko bywało irytujące, gdy udało się je raz zaobserwować. Na szczęście problematyczne sceny występują rzadko.

(102305)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1083
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x