Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium
Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium

Samsung KS7000 (UE55KS7000) Test – najtańszy SUHD z Ultra HD Premium

86.82K
1074

Jakość efektu HDR

Zanim opiszę jak działa HDR na KS7000 napomknę tylko o poprawnej konfiguracji. W przypadku, gdy podajemy do telewizora prawdziwy materiał HDR na przykład z Ultra HD Blu-Ray, czy z Netflix, powinniśmy mieć wyłączoną funkcję “Tryb HDR+”. W przeciwnym razie telewizor będzie sztucznie podbijał walory obrazu, poprzez niejako podwójną obróbkę treści. W konsekwencji wideo będzie zbyt jasne i rażące w oczy. Na siłę można by tak oglądać treść HDR w dzień, ale niepoprawnym będzie oglądanie jej w nocy (a przynajmniej nie będzie miało to nic wspólnego z tym co widział reżyser). Musi być też ustawione wygaszanie w tryb Wysoki.

Obraz -> Tryb Specjalnego Wyświetlania -> Tryb HDR+ -> Wyłączony

Obraz -> Ustawienia Eksperckie -> Diody Smart LED -> Wysoki

Telewizor otrzymał certyfikat Ultra HD Premium, bowiem maksymalna jasność jaką jest w stanie osiągnąć to 1 520cd/m2. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta ogromna wartość dostępna jest tylko i wyłącznie na planszy testowej (L20 – na takiej testy przeprowadza konsorcjum UHD Alliance) i tylko przez krótką chwilę. Po kilku sekundach jasność telewizora stabilizuje się na około 540cd/m2. Tyle KS7000 jest w stanie dostarczyć w sposób ciągły. Co jednak z najważniejszym – z filmami? Te składają się z różnych scen, o różnym wypełnieniu ekranu. Sprawdźmy zatem ile jest w stanie telewizor dostarczyć w najważniejszym teście. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 490 cd/m2, widać wyraźnie wahania jasności podczas odtwarzania sceny
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 440 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 560 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 400 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 1 520 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Jasności rzędu 450-550cd/m2 pozwalają poczuć nową jakość i większy realizm filmów. Nie są jednak one aż tak dobre, jak sugerowałaby maksymalna jasność, zmierzona na syntetycznej planszy, co poświadczał certyfikat. Nie są one też ponadprzeciętne na tle konkurencji. Telewizor z krawędziowym podświetleniem nie jest w stanie jednocześnie ściemnić i rozjaśnić sąsiadujących ze sobą obszarów. Telewizor najwidoczniej podejmuje decyzję, że lepiej będzie nieco ograniczyć jasność HDR by nie rozjaśnić nadmiernie czerni. Efekt HDR było zatem czuć, aczkolwiek miejscami pozostawał pewien niedosyt. Sprawdza się tu opinia, że jeśli oczekujemy efektów najwyższych lotów, to musimy wybierać najwyższe modele telewizorów, np. KS9500.
samsung-ks7000_hdr
Ponadto podczas dłuższego seansu dało się zauważyć pewnie ograniczenia wynikające właśnie z czasowego limitu podtrzymania dużej jasności. Dotyczyło to głównie scen o dużym natężeniu światła. W filmie “The Smurphs 2 – Smerfy 2” na Ultra HD Blu-ray znalazło się takich wiele. Gdy dana scena była bardzo wolna, lub nie występował na niej ruch prawie wcale, telewizor po 2 – 3 sekundach wyraźnie przyciemniał się, by po chwili (gdy wystąpi ruch na ekranie) się rozjaśnić. Zjawisko bywało irytujące, gdy udało się je raz zaobserwować. Na szczęście problematyczne sceny występują rzadko.

(86818)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(1 074)

 1. 11 minut temu, Waldo94 napisał:

  Pomiędzy podświetleniem a pikselami jest taka specjalna powłoka i ona sie przepala. Ta wada dotyczy modeli JS z 2015 oraz KS z 2016 roku.

  Masakra. Wydałem 6k na ten TV. Miał być na kilka lat...

 2. 4 minuty temu, matteo23 napisał:

  Masakra. Wydałem 6k na ten TV. Miał być na kilka lat... 

  Odczytaj pw. Jeszcze jakiś czas ci posłuży, to sie psuje powoli, Nie z dnia na dzień. Możesz też wymienić matryce.

 3. Gambit 007 Gambit 007 napisał(a):

  U mnie podobnie tv .sam się zaktualizował ,wiecie może jakie są zmiany ??

 4. jacek666b jacek666b napisał(a):

  A ma ktoś to sławne firmware 1239?

  Nie działa mi CEC z ampli, mam nadzieję że to pomoże

 5. Bartek_Nowak Bartek_Nowak napisał(a):
  U mnie podobnie tv .sam się zaktualizował ,wiecie może jakie są zmiany ??
  Dokładnie. Wie ktoś co się zmieniło?

  Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 6. Nie zauważyłem zmian.

 7. damianlorencki damianlorencki napisał(a):

  Mam info dla wszystkich zainteresowanych, na wymienioną matrycę przysługują od nowa 24 miesiące gwarancji, mnie chcieli zbyć jak po roku od zakończenia normalnej gwarancji wymieniona matryca znowu zaczęła siadać, twierdząc, że mam tylko 3 dodatkowe miesiące gwarancji na usługę serwisową. Ale po zagłębieniu się w temat:

  Zgodnie z art. 581. k.c. 

  § 1. Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej.

   

  I nagle okazało się, że i owszem, serwis Samsunga przyznaje, że należą mi się pełne 24 miesiące od wymiany matrycy 😉

  W piątek przyjedzie pan z serwisu i zobaczymy co powie na śliczne prześwietlenia na moim TV.

   

   

 8. Jedna rzecz mnie irytuje. Jak wiadomo na pasku menu pojawiają się promowane strony www lub filmów na YT natomiast ostatnio zaczęła pojawiać się reklama McDonalds. Czy ktoś wie jak się tego gów...a (nie znajduję delikatniejszego określenia) pozbyć? Oczywiście mam na myśli sytuację kiedy TV będzie ciągle mógł korzystać z internetu.

 9. Pojawiło się firmware 1240 no ale mam generalnie z tym jeden problem. To już nie pierwszy raz i mam wrażenie, że TV nie aktualizuje się właściwie. TV pokazuje info, że znalazł firmware, po czym jak klikam zainstaluj wyłącza się tylko na chwilę i włącza i tyle. Pokazuje, że niby jest aktualizacja wykonana i jest nowy numer oprogramowania w menu, ale jak pamiętam robiłem to przez USB to trwało to kilka/kilkanaście minut ! Co jest więc nie tak?