Rodzaje wyświetlaczy w najnowszych smartfonach. Co je różni i który warto wybrać?
- Wyświetlacze kiedyś i dziś
- Króluje LCD
- OLED czyha na tron
- Zwijane smartfony melodią przyszłości?
- HDR OLED – innowacyjna jakość
- Sony Xperia XZ3 – dopieszczona wersja poprzedniego modelu
- HDR OLED – milowy krok naprzód. Lepszy niż telewizor?
- Możliwości smartfonów, a typy ekranów
- Jaki wyświetlacz będzie najlepszym wyborem?
Możliwości smartfonów, a typy ekranów
Istnieje wielu ludzi, którzy bez wahania podważyliby tezę, że smartfon musi posiadać dobry ekran. Wszak jest to „tylko“ telefon – używamy go przede wszystkim do szeroko pojętej komunikacji. Od oglądania filmów i filmików mamy tablety, komputery i telewizory. Dziś jednak smartfony prezentują taki poziom, że szkoda nie skorzystać z oferowanych przez nie możliwości. Jeśli mamy do wyboru posiadanie dobrego lub gorszego wyświetlacza, to odpowiedź jest prosta.
Niezależnie od ceny smartfona, najpopularniejsze są ekrany pojemnościowe, czyli takie, które pod wpływem dotyku reagują na zmiany pola elektrostatycznego. Wcześniejsze, oporowe ekrany, reagowały na siłę nacisku. Ekrany pojemnościowe pozwalają na większą precyzję i gwarantują większą wygodę, choć zazwyczaj kłopotliwa jest ich obsługa w rękawiczkach.
Zależnie od producenta, w smartfonach stosowane są wyświetlacze o zróżnicowanej konstrukcji. W HTC pracujemy na Super LCD, który zapewnia dobrą widoczność przy jasnym oświetleniu, zaś Apple używa ekranów Retina o dużym zagęszczeniu pikseli. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar ekranu i współczynnik screen-to-body: stosunek wielkości ekranu do reszty smartfona. Zdecydowanie estetyczniej prezentują się telefony, których wymiary nie odbiegają zbytnio od rozmiaru wyświetlacza.
(3056)