Rodzaje wyświetlaczy w najnowszych smartfonach. Co je różni i który warto wybrać?
- Wyświetlacze kiedyś i dziś
- Króluje LCD
- OLED czyha na tron
- Zwijane smartfony melodią przyszłości?
- HDR OLED – innowacyjna jakość
- Sony Xperia XZ3 – dopieszczona wersja poprzedniego modelu
- HDR OLED – milowy krok naprzód. Lepszy niż telewizor?
- Możliwości smartfonów, a typy ekranów
- Jaki wyświetlacz będzie najlepszym wyborem?
Króluje LCD
Od zarania komórkowych dziejów, aż po dziś dzień, najczęściej spotykanym wyświetlaczem jest LCD (Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny). Posiada on dwie odmiany: TN LCD i IPS LCD. Pierwsza jest wprawdzie tania w produkcji, jednak kolory i kąty widzenia pozostawiają wiele do życzenia i nie zaspokoją potrzeb wymagającego klienta. Dziś typ ten stosuje się w najtańszych telefonach i smartfonach, których cena nie przekracza z reguły 300 złotych.
IPS LCD z kolei wychodzi naprzeciw technologicznym nowinkom. Gama kolorów i kąty widzenia są znacznie lepsze niż w TN LCD. Choć zdarzają się również gorsze IPS, to jest to zdecydowanie produkt o bardzo zaawansowanej technologii. Tego typu wyświetlacze można znaleźć nawet w najdroższych smartfonach, jak chociażby iPhone 8.
Wyświetlacze LCD w smartfonach – niezależnie od typu – nie generują światła samodzielnie. Potrzebują one odrębnego podświetlenia od diod (LED). Choć takie panele potrafią być bardzo jasne, to jednak nie są one w stanie uzyskać idealnej czerni, ponieważ przepuszczają światło. Stąd kolor czarny w telefonach z LCD, zwłaszcza nocą i pod kątem, wydaje się być po prostu szary.
(3056)