Home News Realtek stworzył SoC z dekoderem 8K
Realtek stworzył SoC z dekoderem 8K

Realtek stworzył SoC z dekoderem 8K

1.57K
0

Gdy myślimy o skoku z 4K do 8K to w pierwszej kolejności wyobrażamy sobie jedynie ekrany o lepszej rozdzielczości. Jednak muszą za tym iść także zmiany kodeków i procesorów obrazu. Firma Realtek właśnie opracowała układ przetwarzający obraz 8K dla telewizorów i przystawek STB.

Na targach Computex Realtek zaprezentował prototyp RTD2983 – układu, który przetwarza zawartość wideo zakodowaną przy użyciu AV1, HEVC (czyli h.265) lub VP9. SoC Realtek przepuszcza również wszystkie formaty HDR, zapewnia redukcję szumów, a także skaluje rozdzielczość w górę.

8K

Sprzęt posiada interfejsy PCIe oraz USB 3.0 i jest zgodny ze standardem HDMI 2.1 48G. Komponent Realtek ma również wbudowaną pamięć RAM. Prezentacja na Computex ograniczona była jedynie do statycznego obrazu. Jej głównym celem było pokazanie, że chipset jest gotowy, a zainteresowani producenci sprzętu mogą go wykorzystywać w swoich nowych urządzeniach.

Zanim jednak takowe ukażą się na rynku, minie jednak dłuższy czas. Produkt Realtek nie jest jeszcze sfinalizowany. Prawdopodobnie SoC zawędruje najpierw do przystawek / dekoderów STB i być może później do wybranych telewizorów.


ZOBACZ TAKŻE: Realtek stworzył konwerter z DisplayPort 1.4 do HDMI 2.1


Źródło: Anandtech

(1566)

tags:
Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o