Przegląd najnowszych Smartwatchy / zegarków po IFA 2014

Przegląd najnowszych Smartwatchy / zegarków po IFA 2014

27
0

Podobno potrzebujemy coś Smart na rękę

 
Nadszedł czas podsumować pierwszą połowę września pod kątem technologii ubieralnych. Dlaczego? Wydaje mi się, że już każdy z największych graczy na rynku mobilnym zaprezentował swoje najnowsze zegarki. Na targach IFA w Berlinie miałem okazję zobaczyć nowy zegarek od Sony, Samsunga, Asusa, Motoroli i LG, kilka dni później premierę miał iWatch. Tym razem to nie Apple jest tym, który wyznacza trendy – tak było przynajmniej w przypadku dotykowych telefonów czy tabletów. Zegarek od najsławniejszego jabłka zobaczyliśmy długo po pierwszej premierze Smartwatcha od Samsunga.
 
Zgodnie z założeniami inteligentny zegarek ma być przedłużeniem naszego telefonu. Umożliwiać szybki dostęp do powiadomień czy podstawowych aplikacji. Są jednak już pierwsze programy dedykowane na zegarki. Czy główne zadanie zegarków odchodzi na dalszy plan? Nie, zegarek nadal powinien przede wszystkim pokazywać aktualną godzinę. A jak jest w rzeczywistości? Czy będzie to kolejne urządzenie, które każdej nocy musi być podłączone do ładowarki? Przy każdej pozycji, oprócz zapowiadanej ceny znajdziecie też pojemność baterii oraz informację producenta dotyczącą wytrzymałości podczas użytkowania.
 
W związku z tym, że Sony, Motorola, LG i ASUS korzystają z tego samego oprogramowania – Android Wear urządzenia nie różnią się funkcjami dostępnymi w zegarku. Zaskoczył nas Samsung pokazując zegarek z Tizenem i oczywiście Apple ze swoim oprogramowaniem.
 

SmartWatch 3 SONY

 

 
Pierwsze wersje smartwacha od Sony przypominały bardziej ostatniego iPoda nano z paskiem do założenia na nadgarstku niż zegarek. Najnowsza wersja jest bardziej zabudowana, jakby obudowa nachodziła na urządzenie – dzięki takiemu zabiegowi urządzenie wygląda nowocześniej, ale nie jest niczym przełomowym. Określiłbym go poprawnym urządzeniem mającym spełniać standardowe funkcje smartwatcha.

Dodany obrazekDodany obrazek

Dodany obrazek

Cena: 229 euro
Ekran: 1,6 cala, 320x320px
Bateria: 420 mAh (do 2 dni przy normalnym użytkowaniu)
 
 

Samsung Gear S

Gmeru i jego wrażenia podczas targów IFA

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ji6eoTrjtng&list=UUWwgaK7x0_FR1goeSRazfsQ

 

 
Czym się różni od zegarka SONY? Jest kilka decydujących wyróżników. Przede wszystkim system operacyjny. Nowy zegarek od Koreańczyków działa na systemie Tizen. Samsung długo zapowiadał pokazanie nowego systemu, ale raczej w kontekście telefonów. A tu takie zaskoczenie. Co jeszcze? Przede wszystkim zakrzywiony ekran, dzięki któremu urządzenie jest wygodniejsze. Jednak, co ważniejsze, oferuje analogowy wygląd – bardziej upodabnia go to do klasycznych zegarków. Dodatkowo posiada znamienny dla produktów Samsunga przycisk funkcyjny na środku pod ekranem. Wygląda bardzo prestiżowo. Czuję, że Samsung zbliżył się tego, czego oczekują konsumenci.
 

Dodany obrazek

 
Ekran: 2 cale, SUPER AMOLED, 360x480px
Bateria: 300 mAh (do 2 dni dzięki systemowi Tizen)
Cena:  Około 1300 – 1400zł
 
 

LG G Watch R

Gmeru i jego wrażenia podczas targów IFA

 

 
Prawdziwy przełom – okrągły zegarek!. Super – przypomina “stare” zegarki z okrągłą tarczą. Ale… Jak na tym czytać, oglądać zdjęcia? Niestety taki kształt – choć super pod względem design’u – super, ponieważ wyróżnia się na tle innych – osobiście nie przepadam za okrągłym kształtem zegarka. Na kilku ujęciach widać, że zegarek został przygotowany tylko z kilkoma screenami – bez działającego systemu. I co teraz? Co się stanie w przypadku aplikacji zewnętrznych? Będą ucięte? Zniekształcone? A może zmniejszone do kwadratu. Nie wiem, ale jest to dość karkołomne rozwiązanie wyłamując się z szeregu. Należy jednak pamiętać, że nowy zegarek Motoroli, której właścicielem jest Google też jest okrągły. Zatem ostateczne zdanie co do wyglądu i działania Android Wear na okrągłych zegarkach należy do twórców systemu.
 

Dodany obrazekDodany obrazek

 
Ekran: 1.3″ P-OLED Display (320 x 320)
Bateria: 410 mAh (brak przewidzianego czasu działania)
Cena: 299 euro (według danych niemieckiego oddziału LG)
 
 

ASUS ZenWatch

 

 
Pierwszy zegarek w zestawieniu, do którego wyglądu producent bardziej się przyłożył. Temu bliżej do “starych” klasycznych zegarków niż nowoczesnych smartwatchy. W tym przypadku ASUS nie prezentuje cyfrowego przedstawienia godziny. Ewidentnie ASUS celuje w grupę bardziej dojrzałych biznesmenów w przeciwieństwie do produktów SONY, Samsunga i LG, które wyglądają bardziej jak nowoczesne zabawki niż klasyczne zegarki.
 

Dodany obrazekDodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek

 
Cena: 199 euro – na razie niedostępny w Polsce
Bateria: Polymer 1.4Wh – brak informacji o przewidywanym czasu pracy
Ekran: AMOLED 1.63″, 320×320
 

MOTOROLA Moto 360

 

 

 
I tak płynnie przechodzimy do nowego zegarka Motoroli. W tym przypadku po pierwsze szczerze polecam stronę produktową: https://moto360.motorola.com/. W porównaniu z zegarkiem LG, Motorola stawia na większą powierzchnię użytkową ekranu przy mniejszym zagęszczeniu pixeli oraz Ekran w technologii IPS. Niestety posiada słabszą baterię, także bez informacji o przewidywanym czasie “życia”.
 

Dodany obrazekDodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek

 
Cena: 229,99$ – na razie niedostępny w Polsce
Bateria: 400 mAh – brak informacji o przewidywanym czasu pracy
Ekran: IPS LCD 1,65″
 
 

Apple Watch

 

https://www.youtube.com/watch?v=B51p-DbPl8I

 
Wisienka, to znaczy jabłuszko na koniec. Oczko w głowie Amerykanów, prezentowany jako kolejny przełomowy i wyjątkowy produkt amerykańskiego Apple i co? I pokrętło… Tak – to jedyny – oczywiście oprócz oprogramowania – wyróżnik tego zegarka. Apple ubiera komunikację urządzenia pod wszystkie zainteresowany grupy społeczne. Przygotowane zostały 3 rodzaje wykończenia urządzenia – według potrzeb możemy kupić iWatcha pokrytego stalą, aluminium lub złotem. Dodatkowo możemy wybierać spośród dwóch rozmiarów (38mm lub 42mm wysokości) Do tego oczywiście różne paski oraz nakładki przedstawiające godzinę w sposób cyfrowy i analogowy. Znając życie: i tak się sprzeda ;)

Dodany obrazekDodany obrazek
Dodany obrazekDodany obrazek

 
Cena: 349$ – na razie niedostępny w Polsce
Bateria: brak oficjalnych informacji
Ekran: 1,5″ lub 1,65″
 

Podsumowanie

Chociaż dzisiaj – kilka dni po premierze iWatcha wiemy o nim najmniej spośród dostępnych na rynku smart zegarków to już wiemy, że to ten produkt pobije wszystkie rekordy sprzedaży smartwatchy. Tak działa magia fanbojów Apple. Ja na razie pozostanę przy “starym” zegarku, który może nie powiadamia mnie o e-mailach i zaproszeniach do znajomych na Facebooku – chociaż to także uważam za jego plus. Ale przede wszystkim bateria wystarcza na trzy lata i pokazuje aktualną godzinę zawsze, a nie dopiero jak go dotknę czy kliknę w przycisk.

(27)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).