Home Testy Projektory Sony VPL-VW890ES – testujemy najwyższej jakości projektor 4K HDR z laserowym źródłem światła i dużym, super ostrym wielosegmentowym obiektywem!
Sony VPL-VW890ES – testujemy najwyższej jakości projektor 4K HDR z laserowym źródłem światła i dużym, super ostrym wielosegmentowym obiektywem!

Sony VPL-VW890ES – testujemy najwyższej jakości projektor 4K HDR z laserowym źródłem światła i dużym, super ostrym wielosegmentowym obiektywem!

7.38K
1

Podsumowanie i ocena

Sony VPL-VW890ES to zdecydowanie najlepszy projektor, jaki gościł u nas w redakcji, a zarazem najdroższy. Najkrótszym i najtrafniejszym dla niego opisem będzie: nieco jaśniejszy VPL-VW790ES ze znacznie lepszym obiektywem. To właśnie to drugie udoskonalenie powoduje, że cena wzrasta prawie dwukrotnie! Nie jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ wysokiej klasy obiektywy zawsze były drogie. Korzyści widać na pierwszy rzut oka – obraz jest nieporównywalnie bardziej ostry i przenosi dużo więcej detali. W akapicie zatytułowanym “rozdzielczość 4K” widać wyraźnie jaka jest różnica w obrazie i, że to dopiero VPL-VW890ES można de facto nazwać pełnoprawnym projektorem 4K. Wszystkie inne projektory, które testowaliśmy, nawet te bardzo drogie, nie są wstanie przelać pełnej rozdzielczości na ekran tak, abyśmy byli w stanie rozróżnić każdy piksel. Nieco zaskakującym jest fakt, że wraz z nowym obiektywem nie wzrósł wcale kontrast. Najwidoczniej pod tym względem są dopracowane już niższe modele w katalogu Sony. Większa moc lasera w testowanym projektorze zapewnia około 10% więcej światła niż w VPL-VW790ES. Spokojnie uzyskamy więc rewelacyjny obraz w HDR na ekranach o rozmiarze 110-125″ (przy górnej granicy z gainem około 1.2).

Podsumowując – projektor zapewnia trzy rzeczy jakich powinno oczekiwać się w high-endzie: świetnej czerni (kontrast natywny 15 400:1), referencyjnego oddania barw (szczególnie po kalibracji), oraz bardzo dobrej płynności i ostrości obrazu (120Hz przetwornik). VPL-VW890ES ma także wszystkie zalety związane z laserem zamiast lampy – stabilna praca, oraz wieloletnia, bezproblemowa eksploatacja. Warto też wspomnieć, że obiektyw urządzenia umożliwia elastyczną instalację, ale także zapewnia dobrą ostrość na całej powierzchni ekranu. Na plus można zapisać także niski input lag (ważne dla graczy). A grania na ogromnym ekranie nie zastąpi żaden telewizor.

Projektor pozostawia jednak pewien niedosyt, oraz uczucie stagnacji dla kogoś kto ma doświadczenie z projektorami poprzedniej generacji – i pewnie tylko dla niego. Wszystkie pozytywne cechy, opisane przed chwilą, można było przypisać także do poprzedniego modelu (VPL-VW870). Jednocześnie dwie główne zmiany, którymi cechuje się nowy model – dynamiczny HDR, oraz usprawniony system x-reality pozostawiają trochę do życzenia i nie każdemu mogą przypaść do gustu. Brak portu HDMI 2.1 jest rozczarowujący. W 2021 roku nie jest to niczym ekskluzywnym – jest to właściwie rzecz podstawowa do konsol najnowszej generacji jak PlayStation 5. Można oczywiście zasłaniać się, że konkurencja też nie oferuje jeszcze takiego portu, ale projektory Sony powinny wyznaczać standardy. Tu zaś producent spoczął na laurach. Spodziewam się jednak, że dopiero 2022 rok przyniesie tzw. wysyp produktów właśnie z portem HDMI 2.1. Póki co, wydając tak duże pieniądze możecie być jednak pewni, że dostaniecie obraz w topowej odmianie a wasza domowa sala kinowa będzie błyszczeć i sprawiać Wam ogromnej radości!

Plusy:

  • Rewelacyjny obiektyw – najostrzejszy obraz jaki do tej pory uzyskaliśmy z projektora
  • Głęboka czerń, wysoki kontrast
  • Laserowe źródło światła – bezproblemowe i długowieczne
  • Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji i bardzo dobre przed
  • Rewelacyjne wsparcie dla technologii HDR i poszerzonej palety barw
  • Funkcja dynamicznego HDR podnosząca jasność obrazu
  • Natywna rozdzielczość 4K (4096x2160p)
  • Funkcja Motionflow aktywna przy sygnale 4K
  • Cicha praca (bardzo dobry do kina domowego)
  • Obsługa technologii 3D
  • Dobra jednorodność obrazu
  • Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
  • Spora elastyczność w instalacji projektora – (zoom, lens shift)
  • Usprawniona technologia Reality Creation
  • Funkcja smooth gradation znacznie poprawiająca jakość przejść tonalnych
  • Bardzo dobra ostrość ruchomego obrazu (120Hz)
  • Funkcja podnosząca ostrość na brzegach obrazu

Minusy:

  • Brak realnego postępu w stosunku do poprzednika, np. portu HDMI 2.1 lub funkcji pochodzących z tej specyfikacji
  • Niuanse związane z odwzorowanie kolorów w trybie HDR

Cena: Sony VPL-VW890ES 116 000zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony

Projektor Sony front VW890ES_2


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(7378)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
2 lat temu

Macieju mylisz się, Barco oferuje na rynek konsumencki projektory z 6P RGB źródłem laserowym światła np. Barco Thor i Thor+ ….

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x