Home News Platforma Google Stadia wreszcie dostępna w Polsce! Tytułem startowym usługi m.in. Cyberpunk 2077 – jak zacząć grać?
Platforma Google Stadia wreszcie dostępna w Polsce! Tytułem startowym usługi m.in. Cyberpunk 2077 – jak zacząć grać?

Platforma Google Stadia wreszcie dostępna w Polsce! Tytułem startowym usługi m.in. Cyberpunk 2077 – jak zacząć grać?

737
1

Nadszedł dzień, na który czekało wielu graczy w Polsce – platforma Google Stadia, umożliwiająca granie w chmurze w tytuły z wielu platform, jest już aktywna w naszym kraju! Jedną z pozycji startowych w naszym kraju jest Cyberpunk 2077, a poza nim dostępnych jest już kilkadziesiąt innych tytułów. Jak zacząć swoją przygodę z nową usługą?

Google Stadia startuje w Polsce

Kilka lat temu Google narobiło wokół swojej usługi gamingowej w chmurze sporo zamieszania. Wtedy nie było jeszcze mowy o graniu w gry na zasadzie streamowania ich na niemal dowolnym urządzeniu, a nawet dziś ten rynek dopiero raczkuje. Stadia swojego debiutu doczekała się ostatecznie rok temu, a tylko w wybranych krajach i w atmosferze skandalu. Okazało się bowiem, że gaming w chmurze nie jest tak nieskazitelny jak go reklamowano, a gracze pierwotnie zderzyli się ze ścianą w postaci opóźnień sygnału, błędów, drastycznych spadków klatek i niskiej rozdzielczości.

Od listopada 2019 roku Stadia doczekała się jednak licznych poprawek stabilności, dzięki czemu – wedle relacji użytkowników – kwestia wydajności odpalanych w chmurze gier wygląda już znacznie lepiej. Google postanowiło zatem o rozszerzeniu dostępności swojej usługi na kolejnych osiem krajów, w tym Polskę! Można już zatem rozpocząć korzystanie z biblioteki platformy giganta z Mountain View. Ile to kosztuje?

Google Stadia od teraz również za darmo. Nadchodzi aplikacja na Android TV
Google Stadia debiutuje w Polsce

Google Stadia w Polsce – ile kosztuje i na czym zagramy?

Możliwości jest kilka. Podstawowa to opcja grania zupełnie za darmo, ale w bardzo skromną liczbę tytułów, które dodatkowo dostępne są wyłącznie okresowo. Za inne trzeba normalnie zapłacić. Można więc zdecydować się na skorzystanie z darmowego miesiąca próbnego abonamentu Stadia Pro, który poza dostępem do dużej biblioteki gier obecnych tam nieodpłatnie (nie obejmuje ona jednak największych i najpopularniejszych tytułów), oferuje streaming na wybranych urządzeniach i w niektórych grach w 4K 60 fps z HDR.

Abonament Stadia Pro kosztuje 39,99 zł, a w jego ramach otrzymamy dostęp do kilkudziesięciu gier, w tym np. Metro Redux czy Hitman (1 i 2 część). Już pojutrze do oferty wejdzie też mający w czwartek premierę Cyberpunk 2077! Za tę oraz większość nowych i dużych gier przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Nie są to jednak tak wysokie kwoty, jak w przypadku Steama czy Origina. Jakich urządzeń potrzebujemy do grania? Lista jest długa.

Platforma Google Stadia wreszcie dostępna w Polsce! Tytułem startowym usługi m.in. Cyberpunk 2077 - jak zacząć grać?
Google Stadia Pro oferuje sporo dobrego

Najtrudniej jest w tym momencie rozpocząć swoją przygodę ze Stadia na telewizorze. Do tego potrzebny nam jest zestaw Chromecast Ultra + kontroler Stadia od Google, a te urządzenia nie są na dziś dostępne w oficjalnej polskiej dystrybucji. Ponadto na Android TV i inne systemy największych producentów telewizorów nie została jeszcze udostępniona dedykowana odbiornikom aplikacja Stadia, przez co chętni są zmuszeni korzystać z mobilnej wersji.

Na laptopach i komputerach z Windowsem, macOS lub Linuxem można grać za pośrednictwem przeglądarki Chrome (wymagana wersja to 77 lub nowsza) i przy użyciu kompatybilnego kontrolera. Na liście jest m.in. pad do PS4, Xbox One oraz zwykła klawiatura i myszka. W podobny sposób zagramy na smartfonach z Androidem, ale tylko w wersji 10.

Lista wspieranych urządzeń jest długa

Google Stadia – dobre łącze internetowe to kluczowa sprawa

Aby móc cieszyć się rozdzielczością 4K, 60 klatkami na sekundę, wsparciem dla HDRu i dźwiękiem przestrzennym 5.1, które oferuje w niektórych grach abonament Stadia Pro, musimy jednak przede wszystkim zatroszczyć się o wydajne, stabilne łącze internetowe. Prędkością absolutnie wymaganą do grania jest w przypadku Stadii 10Mb/s, ale najwyższą możliwą jakość zagwarantujemy sobie jedynie przy przepustowości na poziomie 35Mb/s lub wyższej.

Warto zatem mieć to na uwadze, jeśli rozważamy rozpoczęcie opłacania abonamentu. Próbny miesiąc będzie dobrym poligonem doświadczalnym by przekonać się, czy Google Stadia jest dla nas. Wszystkie szczegółowe informacje na temat usługi Google oraz kompletną listę dostępnych na platformie gier można znaleźć na stronie usługi.

google stadia w polsce
Bez szybkiego, stabilnego łącza raczej nie mamy co liczyć na dobrą jakość zabawy

Zdążyliście już wypróbować Google Stadia na swoich urządzeniach? Jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń – podzielcie się nimi w komentarzach! Wkrótce sami przetestujemy możliwości streamingu i serwerów Google.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródła: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1607403639, https://antyweb.pl/google-stadia-w-polsce-co-to-ile-kosztuje-jakie-gry/


Przeczytaj więcej na temat telewizorów:

(737)

0 0 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Edi
Edi
3 lat temu

Takie platformy a raczej usługi gamingowe jak Google Stadia czy NVIDIA GeForce Now mogą jedynie stanowić rozwiązanie jako urządzenia mobilne gdyż w przypadku użytku domowego na telewizorach gdzie w grę zaczyna wchodzić wysoka jakość większą rolę zaczynają odgrywać usługi PS Now, Game Pass przetwarzające obraz z poziomu GPU-CPU konsoli a nie na poziomie serwerów przesyłanych łączami do użytkownika gdzie jak wiadomo obraz musi na jakości stracić z tego powodu gdyż nie ma tak olbrzymich gigabitów żeby przesyłać bezstratny obraz na tak duże odległości do tysięcy użytkowników.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x