Home Testy Odtwarzacze Blu-ray Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K
Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

7.07K
71

Kilka miesięcy temu, pod lupę wziąłem flagowy model odtwarzacza Ultra HD Blu-ray od Panasonica. Był nim DMP-UB900. Od tamtego czasu firma poszła do przodu, wprowadzając model bardziej przystępny – UB700. To on będzie bohaterem dzisiejszego testu. Wspomnę tylko jeszcze, że na horyzoncie są jeszcze bardziej przystępne modele UB400 i UB300, ale nimi zajmiemy się później. Kto jest jednak ciekawy to zapraszam do pierwszych wrażeń tutaj.

Odtwarzacze UB900 i UB700 są do siebie na tyle podobne, że w recenzji UB700 skupię się do wyszczególnienia różnic pomiędzy nimi. Cała merytoryczna część testu musiałaby się pokrywać, gdyż odtwarzacze oparte są o ten sam procesor i niemal identyczne oprogramowanie sprzętowe. Różnice w wyglądzie da się zauważyć – UB900 ma przedni panel w kolorze metalicznym, UB700 jest zaś kruczoczarny. Nie uświadczymy też na nim logo THX, ponieważ sprzęt nie otrzymał takiej certyfikacji. Nie świadczy to w żadnej mierze źle o jakości obrazu, czy dźwięku, który będzie się wydobywał z urządzenia. Oznacza tylko tyle, że oczy miłośników wyróżnień nie będą aż tak uradowane.

Pod klapką urządzenia wyglądają całkowicie bliźniaczo. Tak jak w przypadku UB900 nie jest to więc wykonanie najwyższych lotów. Dobrze, że zazwyczaj oglądamy odtwarzacz z zasłoniętą klapką.

Pilot różni się od tego, dołączonego w modelu najwyższym. Ma on prostą budowę, którą znamy dokładnie z chociażby odtwarzaczy Blu-ray japońskiego producenta.

Wyjścia AV

Pierwszą istotną różnicą, pomiędzy odtwarzaczami jest brak analogowych wyjść audio 7.1 w UB700. Odtwarzacz ten pozbawiono całkowicie przetwornika cyfrowo-analogowego, zostawiając do dyspozycji wyjścia cyfrowe – hdmi, oraz toslink (optyczne).

Dla znakomitej większości użytkowników pozostanie to całkowicie bez znaczenia, ponieważ mało kto obecnie wyprowadza dźwięk z odtwarzacza w formie analogowej. Praktyki tej nie stosują raczej miłośnicy kina najwyższych lotów, ponieważ Ci zainteresowani są dźwiękiem obiektowym (DTS X, Dolby Atmos), do którego konieczne jest połączenie przez HDMI 2.0 z amplitunerem. Osoby chcące wykorzystać UB700 jako odtwarzacz muzyki mogą zawsze podłączyć swój wysokiej klasy DAC, za pomocą bezstratnego złącza toslink, które pozwala na transmisję dźwięku wysokiej rozdzielczości (96kHz/24bit). Brak przetworników C/A oznacza też mniejszy pobór prądu i smuklejszy kabel zasilający.

Wnętrze urządzenia wygląda, o dziwo, bardzo podobnie.

Jakość obrazu

Debiut każdego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray to ogromna przyjemność dla fanów najwyższej jakości obrazu. To właśnie nośnik fizyczny dostarcza bowiem najlepszych wrażeń z oglądania, a ilość nowych wydań rośnie z miesiąca na miesiąc. Nowy standard oferuje zarówno wyższą rozdzielczość – 4K (3840x2160p), jak i HDR, oraz poszerzoną paletę barw. Całą listę zmian opisaliśmy w naszym temacie Co to jest Ultra HD i 4K, oraz HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision. Dlaczego wciąż naszym zdaniem odtwarzacze stacjonarne są najlepsze? Ponieważ plik wideo na płycie Ultra HD cechuje się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w streamingu (np. Netflix czy YouTube) i co za tym idzie, zapewnia dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Testowany dziś odtwarzacz posiada certyfikat Ultra HD Premium (przyznany przez konsorcjum UHD Alliance), który poświadcza, że urządzenie zgodne jest z najnowszymi standardami wizyjnymi takimi jak: rozdzielczość 4K (3840×2160), szeroka paleta barw, HDR, oraz związana z nim 10 bitowa precyzja kodowania koloru.

UB700 podobnie jak UB900 dostarcza wszystkie te dobrodziejstwa w najwyższej jakości. Odtwarzacz przechodzi także bezproblemowo, wymagający wideofilski test, dotyczący ostrości kolorowych krawędzi. Podczas naszej wizyty w fabryce Panasonic w Czechach inżynierowie opowiedzieli nam, jaką uwagę przykładają do wszystkich elementów nowej specyfikacji Rec. 2020. Jedną z nich, jest zmiana sposobu kodowania barw. Jeśli odtwarzacz będzie stosował starą metodę, to na czarno białe krawędzie będzie nakładał się kolorowy kontur, o rozmiarze 1/2 piksela.

Poprawne umiejscowienie barw na krawędziach

Na powyższym zdjęciu widzimy akurat przykład poprawnego odtwarzania planszy testowej na Panasonic UB700. Nie wszystkie konkurencyjne odtwarzacze radzą sobie jednak z tym należycie. Na niektórych czarno-białe, poziome, krawędzie mają kolorowy nalot. Zjawisko jest niezwykle subtelne i raczej trudne do zauważenia podczas oglądania filmu. Warto jednak zbadać, czy odtwarzacz działa w 100% zgodnie ze specyfikacją.

Konfiguracja i kompatybilność UB700

Wartym wspomnienia jest fakt, że UB700, tak jak swój starszy brat, pozwala na bezproblemową współpracę z np. projektorami, posiadającymi ograniczoną przepustowość złącza HDMI. Do takich projektorów zaliczają się na przykład wszystkie produkty firmy Epson, czy Sony. By zapewnić sobie bezproblemową współpracę warto więc wybrać odtwarzacz Panasonic’a. Jeśli nie mamy problemów z kompatybilnością, to najlepiej sprawdzi się poniższa konfiguracja:

 Format wideo: 4K

Wyjście 4K (50/60p): 4K (50/60p) 4:4:4

Wyjście 24p: Automatyczny

Tryb koloru: YCbCr 4:2:2

Wyjściowa głębia koloru: Automatyczny

Wyj. dużego zakresu dynamiki: Automatyczny

Zawiera znacznik typu: Wył

panasonicub900_29

 

panasonicub900_18
4K (50/60p) 4:4:4YCbCr 4:2:2
panasonicub900_17panasonicub900_20

W kwestii konfiguracji audio również warto przyjrzeć się niektórym ustawieniom. Przede wszystkim warto wyłączyć funkcję reformatowania dźwięku 7.1, która interpoluje dźwięk o niższej ilości kanałów do wariantu 7.1. Warto też ustawić wyjście ścieżek Dolby Digital, oraz DTS na bitstream, jeśli nasz amplituner jest je w stanie dekodować sprzętowo:

Wyjście dźwięku: Wył

Reformatowanie dźwięku kan 7.1: Wył

Dolby Digital: Bitstream

DTS: Bitstream

Dźwięk MPEG: PCM

Dodatkowy dźwięk BD-Video: Wył

 

Do dalszej lektury nt. jakości obrazu i obsługi urządzenia zapraszam do testu modelu UB900

Podsumowanie

Panasonic UB700, zaraz obok UB900, jest jednym z najlepszych odtwarzaczy Ulta HD Blu-ray, jakie można obecnie nabyć. W stosunku do modelu wyższego ma też przystępniejszą cenę. Siedemset złotych, może nie jest jakąś ogromną oszczędnością, jednak trzeba mieć na uwadze, że otrzymujemy w zasadzie taki sam odtwarzacz, pozbawiony jedynie analogowych złącz audio. Inny pilot, oraz brak certyfikacji ze strony THX raczej nie powinny być przeszkodą dla nabywcy. Sam Blu-ray swoje zadanie spełnia w 100%. Odczytał bez problemu wszystkie filmy jakie znajdują się na wyposażeniu naszej redakcji, a także współdziałał ze wszystkimi flagowymi telewizorami i projektorami, które testujemy od początku tego roku, z czym inne odtwarzacze miały problem. Miłośnicy najwyższej jakości obrazu będą usatysfakcjonowani także zaawansowanymi algorytmami obróbki obrazu, które robią dobrą robotę z materiałem Full HD i SD. Jedyną słabą stroną odtwarzacza jest jego interfejs, gdy chcemy skorzystać z aplikacji sieciowych, lub z odtwarzacza plików na nośnikach zewnętrznych. Do tego UB700 nie nadaje się najlepiej, jednak szczerze mówiąc funkcje te pokrywają się z tym co oferują nowoczesne telewizory i zastanawiam się czy jest to komuś w tym momencie tak naprawdę potrzebne. Skupiając się zatem na odtwarzaniu płyt, czyli tym do czego odtwarzacz został stworzony, nie można mu nic zarzucić.

(7073)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(71)

 1. Cóż.
  Moje doświadczenie z napisami jest takie że lepiej działają jak są zaszyte w kontenerze.
  Miałem kiedyś przypadek że jedno urządzenie odtwarzało napisy zawsze (czy to po DLNA czy z USB), nieważnie czy były one zaszyte czy w osobnym pliku, drugie zaś wolało gdy napisy były zaszyte w kontenerze.

 2. Dzięki za dobrą radę, ale nie trzeba wydawać 4k, dla samego  odtwarzania napisów. Wg instrukcji ub700 odtwarza napisy w formatach srt, ass, i ssa. Czy jest ktoś na tym forum, kto ma ten odtwarzacz i może potwierdzić działanie? 

  Dla 4k musi byc 4k a tak na powaznie:

   

  Zadaj pytanie w watku posiadaczy na avforums ub700 lub ub900 owners thread.

  704 jest to odtwarzacz na rynek niemiecki gwarancja pewnie tam swiadczona.

   

  Ja mam ub700 ale do napisow uzywam oppo 203.

   

   

   

   

 3. Dla 4k musi byc 4k a tak na powaznie: 
  Zadaj pytanie w watku posiadaczy na avforums ub700 lub ub900 owners thread.
  704 jest to odtwarzacz na rynek niemiecki gwarancja pewnie tam swiadczona.
   
  Ja mam ub700 ale do napisow uzywam oppo 203.
   
   
   
   
  Dzięki za info, ub704 kupione na amazon.de, z gwarancją nie powinno być problemu. Z napisami powalczę i dam znać.

  Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka

 4. Dnia 24/11/2017 o 07:42, appaloosa napisał:

  Napisy srt pobrałem w UTF-8, napisy ass, i ssa konwertowałem programem Subtitle Edit. Napisy i tytuł filmu identyczne. Sprawdzałem na kilku filmach z mojego NASa (różne formaty), bezpośrednio z USB, po DLNA. Filmy w zależności od źródła mają różne menu pod guzikiem Opcje i daję tam napisy na ON, ale nic się nie wyświetla, chyba że film ma zaszyte napisy w kontenerze.

   

  Na podstawie moich doswiadczen, ten player nie uznaje napisow jesli nie sa zaszyte w pliku  albo w filmie na plycie BD/UHD BD. Nawet uzywajac go  jako renderer DLNA i  streamujac z BubbleUPNP, ktory dotychczas potrafil mi  wyswietlic napisy na kazdym  rendererze, w przypadku tego playera wymieka.

  Przyznam sie ze z USB nie probowalem. Troche dziwne skoro podaja takie rozszerzenia napisow.  Sprobuj moze zmiana rozszerzenia pliku wideo  na  .m2ts, albo wypalenie pliku i napisow na plycie,  cos pomoze. 

 5. Dnia 26.10.2017 o 17:40, szewi napisał:

  Mały mod, moja 700 dostała podkładki, myślę ze jakość obrazu poprawi się znacząco ;)))

  jesli kogoś to interesuje, to pilot od 900 działa z 700 (ma podswietlanie i wiecej funkcji) 

   

  20171026_171215_resized.jpg

  Gdzie można dostać takie podkładki (link)?

 6. appaloosa

  Pochwal sie czy wygrales walke z napisami do plikow.

 7. Czytałem na forum AVS, że są problemy od jakiejś tam wersji firmware. Ponieważ i tak potrzebowałem jakiegoś urządzenia jako android tv do Epsona TW9300W, kupiłem nvidia shield i przestałem grzebać w ustawieniach UB700

  .

 8. Ja tez sie nie bawilem, stad nie wiem ( w sumie obciach jak beret, ale od jakiegos juz czasu nie wyrabiam sie z czasem), bo odtwarzacz sluzy mi jedynie do odtwarzania dyskow UHD BD/BD, a wszystko inne urzadzenia na ktorych  odtwarzam pliki obsluguja napisy bez problemow.

 9. Czy odtwarzacz odtwarza dźwięk z wbudowanych aplikacji Netflix i Amazon Video w bitstream?


  Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 10. Powyższe aplikacje podają DD+, nic więcej.

  Raczej tak. Odtwarzacz nie dekoduje dziwieku tylko przesyła dalej.

  Dekoduje go apmlituner lub telewizor.