Home Testy Odtwarzacze Blu-ray Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K
Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

3.27K
41

Kilka miesięcy temu, pod lupę wziąłem flagowy model odtwarzacza Ultra HD Blu-ray od Panasonica. Był nim DMP-UB900. Od tamtego czasu firma poszła do przodu, wprowadzając model bardziej przystępny – UB700. To on będzie bohaterem dzisiejszego testu. Wspomnę tylko jeszcze, że na horyzoncie są jeszcze bardziej przystępne modele UB400 i UB300, ale nimi zajmiemy się później. Kto jest jednak ciekawy to zapraszam do pierwszych wrażeń tutaj.

Odtwarzacze UB900 i UB700 są do siebie na tyle podobne, że w recenzji UB700 skupię się do wyszczególnienia różnic pomiędzy nimi. Cała merytoryczna część testu musiałaby się pokrywać, gdyż odtwarzacze oparte są o ten sam procesor i niemal identyczne oprogramowanie sprzętowe. Różnice w wyglądzie da się zauważyć – UB900 ma przedni panel w kolorze metalicznym, UB700 jest zaś kruczoczarny. Nie uświadczymy też na nim logo THX, ponieważ sprzęt nie otrzymał takiej certyfikacji. Nie świadczy to w żadnej mierze źle o jakości obrazu, czy dźwięku, który będzie się wydobywał z urządzenia. Oznacza tylko tyle, że oczy miłośników wyróżnień nie będą aż tak uradowane.

Pod klapką urządzenia wyglądają całkowicie bliźniaczo. Tak jak w przypadku UB900 nie jest to więc wykonanie najwyższych lotów. Dobrze, że zazwyczaj oglądamy odtwarzacz z zasłoniętą klapką.

Pilot różni się od tego, dołączonego w modelu najwyższym. Ma on prostą budowę, którą znamy dokładnie z chociażby odtwarzaczy Blu-ray japońskiego producenta.

Wyjścia AV

Pierwszą istotną różnicą, pomiędzy odtwarzaczami jest brak analogowych wyjść audio 7.1 w UB700. Odtwarzacz ten pozbawiono całkowicie przetwornika cyfrowo-analogowego, zostawiając do dyspozycji wyjścia cyfrowe – hdmi, oraz toslink (optyczne).

Dla znakomitej większości użytkowników pozostanie to całkowicie bez znaczenia, ponieważ mało kto obecnie wyprowadza dźwięk z odtwarzacza w formie analogowej. Praktyki tej nie stosują raczej miłośnicy kina najwyższych lotów, ponieważ Ci zainteresowani są dźwiękiem obiektowym (DTS X, Dolby Atmos), do którego konieczne jest połączenie przez HDMI 2.0 z amplitunerem. Osoby chcące wykorzystać UB700 jako odtwarzacz muzyki mogą zawsze podłączyć swój wysokiej klasy DAC, za pomocą bezstratnego złącza toslink, które pozwala na transmisję dźwięku wysokiej rozdzielczości (96kHz/24bit). Brak przetworników C/A oznacza też mniejszy pobór prądu i smuklejszy kabel zasilający.

Wnętrze urządzenia wygląda, o dziwo, bardzo podobnie.

Jakość obrazu

Debiut każdego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray to ogromna przyjemność dla fanów najwyższej jakości obrazu. To właśnie nośnik fizyczny dostarcza bowiem najlepszych wrażeń z oglądania, a ilość nowych wydań rośnie z miesiąca na miesiąc. Nowy standard oferuje zarówno wyższą rozdzielczość – 4K (3840x2160p), jak i HDR, oraz poszerzoną paletę barw. Całą listę zmian opisaliśmy w naszym temacie Co to jest Ultra HD i 4K, oraz HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision. Dlaczego wciąż naszym zdaniem odtwarzacze stacjonarne są najlepsze? Ponieważ plik wideo na płycie Ultra HD cechuje się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w streamingu (np. Netflix czy YouTube) i co za tym idzie, zapewnia dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Testowany dziś odtwarzacz posiada certyfikat Ultra HD Premium (przyznany przez konsorcjum UHD Alliance), który poświadcza, że urządzenie zgodne jest z najnowszymi standardami wizyjnymi takimi jak: rozdzielczość 4K (3840×2160), szeroka paleta barw, HDR, oraz związana z nim 10 bitowa precyzja kodowania koloru.

UB700 podobnie jak UB900 dostarcza wszystkie te dobrodziejstwa w najwyższej jakości. Odtwarzacz przechodzi także bezproblemowo, wymagający wideofilski test, dotyczący ostrości kolorowych krawędzi. Podczas naszej wizyty w fabryce Panasonic w Czechach inżynierowie opowiedzieli nam, jaką uwagę przykładają do wszystkich elementów nowej specyfikacji Rec. 2020. Jedną z nich, jest zmiana sposobu kodowania barw. Jeśli odtwarzacz będzie stosował starą metodę, to na czarno białe krawędzie będzie nakładał się kolorowy kontur, o rozmiarze 1/2 piksela.

Poprawne umiejscowienie barw na krawędziach

Na powyższym zdjęciu widzimy akurat przykład poprawnego odtwarzania planszy testowej na Panasonic UB700. Nie wszystkie konkurencyjne odtwarzacze radzą sobie jednak z tym należycie. Na niektórych czarno-białe, poziome, krawędzie mają kolorowy nalot. Zjawisko jest niezwykle subtelne i raczej trudne do zauważenia podczas oglądania filmu. Warto jednak zbadać, czy odtwarzacz działa w 100% zgodnie ze specyfikacją.

Konfiguracja i kompatybilność UB700

Wartym wspomnienia jest fakt, że UB700, tak jak swój starszy brat, pozwala na bezproblemową współpracę z np. projektorami, posiadającymi ograniczoną przepustowość złącza HDMI. Do takich projektorów zaliczają się na przykład wszystkie produkty firmy Epson, czy Sony. By zapewnić sobie bezproblemową współpracę warto więc wybrać odtwarzacz Panasonic’a. Jeśli nie mamy problemów z kompatybilnością, to najlepiej sprawdzi się poniższa konfiguracja:

 Format wideo: 4K

Wyjście 4K (50/60p): 4K (50/60p) 4:4:4

Wyjście 24p: Automatyczny

Tryb koloru: YCbCr 4:2:2

Wyjściowa głębia koloru: Automatyczny

Wyj. dużego zakresu dynamiki: Automatyczny

Zawiera znacznik typu: Wył

panasonicub900_29

 

panasonicub900_18
4K (50/60p) 4:4:4YCbCr 4:2:2
panasonicub900_17panasonicub900_20

W kwestii konfiguracji audio również warto przyjrzeć się niektórym ustawieniom. Przede wszystkim warto wyłączyć funkcję reformatowania dźwięku 7.1, która interpoluje dźwięk o niższej ilości kanałów do wariantu 7.1. Warto też ustawić wyjście ścieżek Dolby Digital, oraz DTS na bitstream, jeśli nasz amplituner jest je w stanie dekodować sprzętowo:

Wyjście dźwięku: Wył

Reformatowanie dźwięku kan 7.1: Wył

Dolby Digital: Bitstream

DTS: Bitstream

Dźwięk MPEG: PCM

Dodatkowy dźwięk BD-Video: Wył

 

Do dalszej lektury nt. jakości obrazu i obsługi urządzenia zapraszam do testu modelu UB900

Podsumowanie

Panasonic UB700, zaraz obok UB900, jest jednym z najlepszych odtwarzaczy Ulta HD Blu-ray, jakie można obecnie nabyć. W stosunku do modelu wyższego ma też przystępniejszą cenę. Siedemset złotych, może nie jest jakąś ogromną oszczędnością, jednak trzeba mieć na uwadze, że otrzymujemy w zasadzie taki sam odtwarzacz, pozbawiony jedynie analogowych złącz audio. Inny pilot, oraz brak certyfikacji ze strony THX raczej nie powinny być przeszkodą dla nabywcy. Sam Blu-ray swoje zadanie spełnia w 100%. Odczytał bez problemu wszystkie filmy jakie znajdują się na wyposażeniu naszej redakcji, a także współdziałał ze wszystkimi flagowymi telewizorami i projektorami, które testujemy od początku tego roku, z czym inne odtwarzacze miały problem. Miłośnicy najwyższej jakości obrazu będą usatysfakcjonowani także zaawansowanymi algorytmami obróbki obrazu, które robią dobrą robotę z materiałem Full HD i SD. Jedyną słabą stroną odtwarzacza jest jego interfejs, gdy chcemy skorzystać z aplikacji sieciowych, lub z odtwarzacza plików na nośnikach zewnętrznych. Do tego UB700 nie nadaje się najlepiej, jednak szczerze mówiąc funkcje te pokrywają się z tym co oferują nowoczesne telewizory i zastanawiam się czy jest to komuś w tym momencie tak naprawdę potrzebne. Skupiając się zatem na odtwarzaniu płyt, czyli tym do czego odtwarzacz został stworzony, nie można mu nic zarzucić.

(3272)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(41)

 1. Witam wszystkich, pytanie mam dylemat przy zakupie odtwarzacza bluray 4k uhd, panasonic ub 700 czy kupić Xbox one s lub PlayStation. Widziałem jeden filmik na YouTube gdzie jest porównanie Xboxa z ub 900 co prawda i różnice w obrazie na rzecz Panasonica to jakaś przepaść. Czy tak jest faktycznie. Dziękuję i czekam na jakieś sugestie. 

 2. Z tego co czytałem, to faktycznie jest różnica w jakości. Jak duża? No niestety nie widziałem na żywo, więc nie stwierdzę czy to przepaść. Dodatkowo X One z tego co wiem nie odtworzy wszystkich płyt. Ja jeżeli miałbym CI poradzić to na pewno zdecydowałbym na oddzielny odtwarzacz dedykowany do płyt UHD. Idealnego połączenie jakiego swojego czasu było PS3 już pewnie nie będzie. Choćby z tego powodu Sony nie decydowało się na napęd UHD w PS 4 Pro.  Ale wracając do tematu. Cena 700ki poszła już sporo w dół. Można złapać za ~1600. Choć zainteresuj się też dmp-ub300, porównaj specyfikacje, bo jeżeli idzie o jakość obrazu to z testów wynika, że są bliźniacze. Niedawno był dostępne tylko w Euro i Ole Ole, teraz pojawiły się też w Media i Saturnie, ale cenowo jest lipa. Za to w tych dwóch pierwszych sklepach przedwczoraj cena spadła do 1219zł i ja np. skusiłem się na 300ke. Mam ją mieć w piątk i bede testował :)

 3. Ok. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Prośba, jak już będziesz się cieszył swoim ub 300 daj znać co i jak. W moim przypadku ub 300 odpada ze względu na jedno hdmi, mój amplituner nie obsługuje HDR więc muszę dźwięk podłączyć oddzielnie więc wybór pewnie padnie na ub 700, ale tak jak pisałem wcześniej daj znać jak wrażenia. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie. 

 4. 48 minut temu, Piotr1-72 napisał:

  Ok. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Prośba, jak już będziesz się cieszył swoim ub 300 daj znać co i jak. W moim przypadku ub 300 odpada ze względu na jedno hdmi, mój amplituner nie obsługuje HDR więc muszę dźwięk podłączyć oddzielnie więc wybór pewnie padnie na ub 700, ale tak jak pisałem wcześniej daj znać jak wrażenia. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie. 

  Jest jeszcze UB400.

 5. Panie Macieju, bardzo dziękuję za podpowiedź aczkolwiek różnica w cenie pomiędzy ub 400 a ub 700 na dzień dzisiejszy oczywiście, to nie całe 100 PLN a w ub 700 ten wyświetlacz robi różnicę :) oczywiście to żart ale to fakt różnica w cenie znikoma. A tak korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować bratu za kalibrcję mojego Dx900. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie. 

 6. Witam ponownie, ub 700 już na pokładzie, pierwsze testy i wrażenia następujące : wszystkie płyty działają bez zarzutu, telewizor automatycznie wykrywa treści z HDR i przełącza się sam automatycznie. Obraz no cóż, trzeba to samemu zobaczyć żeby to opisać, ale teraz pytanie do użytkowników panasoniców ub.... do 900 włącznie. Mianowicie chodzi mi o Netflixa, odtwarzacz nie wyświetla treści w HDR tylko w 4k, robi to dopiero w momencie przełączania w menu telewizora automatycznego ustawienia HDMI na tryb 2 i tu pojawia się problem, ponieważ z obrazem zaczynają się dziać cuda tzn. białe pasy, czarne screeny itp. Nie to żeby było to dla mnie uciążliwe bo Netflix w telewizorze działa bez zarzutu, ale wydaje mi się że skoro już coś jest to powinno to działać tym bardziej nie za takie wcale małe pieniążki. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie. Czekam na jakieś info czy być może ktoś ma podobny problem.
 7. Witam mam zamiar kupić blu ray  panasonic  4k ub700 czy ub400 , ale ub400 ma HLG ale nie ma ub 700  który lepiej wybrać ?

 8. Zrobisz jak uważasz, cena ub 700 ciut niższa ja wziąłem 700 i mogę śmiało polecić 👌

 9. HLG jest potrzeby do kanałów z satelity jeśli dobrze kojarzę więc w ublu- Ray nie jest potrzebny

  Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 10. Witam

  Panasonic UB700 , zastanawiam sie nad zakupem tego urzadzenia.  Najczęściej  bym ogladał filmy 4K  kodek HEVC  H265 wiec interesuje mnie czy czyta ten format z dysku po usb i z sieci lokalnej z dysku NAS. Testował ktoś z Was Koledzy ?