Home Testy Odtwarzacze Blu-ray Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K
Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

Panasonic UB700 (DMP-UB700) TEST tańszego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray 4K

4.12K
50

Kilka miesięcy temu, pod lupę wziąłem flagowy model odtwarzacza Ultra HD Blu-ray od Panasonica. Był nim DMP-UB900. Od tamtego czasu firma poszła do przodu, wprowadzając model bardziej przystępny – UB700. To on będzie bohaterem dzisiejszego testu. Wspomnę tylko jeszcze, że na horyzoncie są jeszcze bardziej przystępne modele UB400 i UB300, ale nimi zajmiemy się później. Kto jest jednak ciekawy to zapraszam do pierwszych wrażeń tutaj.

Odtwarzacze UB900 i UB700 są do siebie na tyle podobne, że w recenzji UB700 skupię się do wyszczególnienia różnic pomiędzy nimi. Cała merytoryczna część testu musiałaby się pokrywać, gdyż odtwarzacze oparte są o ten sam procesor i niemal identyczne oprogramowanie sprzętowe. Różnice w wyglądzie da się zauważyć – UB900 ma przedni panel w kolorze metalicznym, UB700 jest zaś kruczoczarny. Nie uświadczymy też na nim logo THX, ponieważ sprzęt nie otrzymał takiej certyfikacji. Nie świadczy to w żadnej mierze źle o jakości obrazu, czy dźwięku, który będzie się wydobywał z urządzenia. Oznacza tylko tyle, że oczy miłośników wyróżnień nie będą aż tak uradowane.

Pod klapką urządzenia wyglądają całkowicie bliźniaczo. Tak jak w przypadku UB900 nie jest to więc wykonanie najwyższych lotów. Dobrze, że zazwyczaj oglądamy odtwarzacz z zasłoniętą klapką.

Pilot różni się od tego, dołączonego w modelu najwyższym. Ma on prostą budowę, którą znamy dokładnie z chociażby odtwarzaczy Blu-ray japońskiego producenta.

Wyjścia AV

Pierwszą istotną różnicą, pomiędzy odtwarzaczami jest brak analogowych wyjść audio 7.1 w UB700. Odtwarzacz ten pozbawiono całkowicie przetwornika cyfrowo-analogowego, zostawiając do dyspozycji wyjścia cyfrowe – hdmi, oraz toslink (optyczne).

Dla znakomitej większości użytkowników pozostanie to całkowicie bez znaczenia, ponieważ mało kto obecnie wyprowadza dźwięk z odtwarzacza w formie analogowej. Praktyki tej nie stosują raczej miłośnicy kina najwyższych lotów, ponieważ Ci zainteresowani są dźwiękiem obiektowym (DTS X, Dolby Atmos), do którego konieczne jest połączenie przez HDMI 2.0 z amplitunerem. Osoby chcące wykorzystać UB700 jako odtwarzacz muzyki mogą zawsze podłączyć swój wysokiej klasy DAC, za pomocą bezstratnego złącza toslink, które pozwala na transmisję dźwięku wysokiej rozdzielczości (96kHz/24bit). Brak przetworników C/A oznacza też mniejszy pobór prądu i smuklejszy kabel zasilający.

Wnętrze urządzenia wygląda, o dziwo, bardzo podobnie.

Jakość obrazu

Debiut każdego odtwarzacza Ultra HD Blu-ray to ogromna przyjemność dla fanów najwyższej jakości obrazu. To właśnie nośnik fizyczny dostarcza bowiem najlepszych wrażeń z oglądania, a ilość nowych wydań rośnie z miesiąca na miesiąc. Nowy standard oferuje zarówno wyższą rozdzielczość – 4K (3840x2160p), jak i HDR, oraz poszerzoną paletę barw. Całą listę zmian opisaliśmy w naszym temacie Co to jest Ultra HD i 4K, oraz HDR, Co to jest HDR, HDR10 kontra Dolby Vision. Dlaczego wciąż naszym zdaniem odtwarzacze stacjonarne są najlepsze? Ponieważ plik wideo na płycie Ultra HD cechuje się znacznie niższym stopniem kompresji, niż w streamingu (np. Netflix czy YouTube) i co za tym idzie, zapewnia dużo lepsze wrażenia wizualne. Technicznie rzecz ujmując płyta może posiadać bitrate (strumień danych) nawet do 128Mbps co w stosunku do transmisji z Internetu (10 – 20Mbps) pozwala oddać wielokrotnie więcej detali w lepszej jakości. Testowany dziś odtwarzacz posiada certyfikat Ultra HD Premium (przyznany przez konsorcjum UHD Alliance), który poświadcza, że urządzenie zgodne jest z najnowszymi standardami wizyjnymi takimi jak: rozdzielczość 4K (3840×2160), szeroka paleta barw, HDR, oraz związana z nim 10 bitowa precyzja kodowania koloru.

UB700 podobnie jak UB900 dostarcza wszystkie te dobrodziejstwa w najwyższej jakości. Odtwarzacz przechodzi także bezproblemowo, wymagający wideofilski test, dotyczący ostrości kolorowych krawędzi. Podczas naszej wizyty w fabryce Panasonic w Czechach inżynierowie opowiedzieli nam, jaką uwagę przykładają do wszystkich elementów nowej specyfikacji Rec. 2020. Jedną z nich, jest zmiana sposobu kodowania barw. Jeśli odtwarzacz będzie stosował starą metodę, to na czarno białe krawędzie będzie nakładał się kolorowy kontur, o rozmiarze 1/2 piksela.

Poprawne umiejscowienie barw na krawędziach

Na powyższym zdjęciu widzimy akurat przykład poprawnego odtwarzania planszy testowej na Panasonic UB700. Nie wszystkie konkurencyjne odtwarzacze radzą sobie jednak z tym należycie. Na niektórych czarno-białe, poziome, krawędzie mają kolorowy nalot. Zjawisko jest niezwykle subtelne i raczej trudne do zauważenia podczas oglądania filmu. Warto jednak zbadać, czy odtwarzacz działa w 100% zgodnie ze specyfikacją.

Konfiguracja i kompatybilność UB700

Wartym wspomnienia jest fakt, że UB700, tak jak swój starszy brat, pozwala na bezproblemową współpracę z np. projektorami, posiadającymi ograniczoną przepustowość złącza HDMI. Do takich projektorów zaliczają się na przykład wszystkie produkty firmy Epson, czy Sony. By zapewnić sobie bezproblemową współpracę warto więc wybrać odtwarzacz Panasonic’a. Jeśli nie mamy problemów z kompatybilnością, to najlepiej sprawdzi się poniższa konfiguracja:

 Format wideo: 4K

Wyjście 4K (50/60p): 4K (50/60p) 4:4:4

Wyjście 24p: Automatyczny

Tryb koloru: YCbCr 4:2:2

Wyjściowa głębia koloru: Automatyczny

Wyj. dużego zakresu dynamiki: Automatyczny

Zawiera znacznik typu: Wył

panasonicub900_29

 

panasonicub900_18
4K (50/60p) 4:4:4YCbCr 4:2:2
panasonicub900_17panasonicub900_20

W kwestii konfiguracji audio również warto przyjrzeć się niektórym ustawieniom. Przede wszystkim warto wyłączyć funkcję reformatowania dźwięku 7.1, która interpoluje dźwięk o niższej ilości kanałów do wariantu 7.1. Warto też ustawić wyjście ścieżek Dolby Digital, oraz DTS na bitstream, jeśli nasz amplituner jest je w stanie dekodować sprzętowo:

Wyjście dźwięku: Wył

Reformatowanie dźwięku kan 7.1: Wył

Dolby Digital: Bitstream

DTS: Bitstream

Dźwięk MPEG: PCM

Dodatkowy dźwięk BD-Video: Wył

 

Do dalszej lektury nt. jakości obrazu i obsługi urządzenia zapraszam do testu modelu UB900

Podsumowanie

Panasonic UB700, zaraz obok UB900, jest jednym z najlepszych odtwarzaczy Ulta HD Blu-ray, jakie można obecnie nabyć. W stosunku do modelu wyższego ma też przystępniejszą cenę. Siedemset złotych, może nie jest jakąś ogromną oszczędnością, jednak trzeba mieć na uwadze, że otrzymujemy w zasadzie taki sam odtwarzacz, pozbawiony jedynie analogowych złącz audio. Inny pilot, oraz brak certyfikacji ze strony THX raczej nie powinny być przeszkodą dla nabywcy. Sam Blu-ray swoje zadanie spełnia w 100%. Odczytał bez problemu wszystkie filmy jakie znajdują się na wyposażeniu naszej redakcji, a także współdziałał ze wszystkimi flagowymi telewizorami i projektorami, które testujemy od początku tego roku, z czym inne odtwarzacze miały problem. Miłośnicy najwyższej jakości obrazu będą usatysfakcjonowani także zaawansowanymi algorytmami obróbki obrazu, które robią dobrą robotę z materiałem Full HD i SD. Jedyną słabą stroną odtwarzacza jest jego interfejs, gdy chcemy skorzystać z aplikacji sieciowych, lub z odtwarzacza plików na nośnikach zewnętrznych. Do tego UB700 nie nadaje się najlepiej, jednak szczerze mówiąc funkcje te pokrywają się z tym co oferują nowoczesne telewizory i zastanawiam się czy jest to komuś w tym momencie tak naprawdę potrzebne. Skupiając się zatem na odtwarzaniu płyt, czyli tym do czego odtwarzacz został stworzony, nie można mu nic zarzucić.

(4118)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(50)

 1. Witam

  Panasonic UB700 , zastanawiam sie nad zakupem tego urzadzenia.  Najczęściej  bym ogladał filmy 4K  kodek HEVC  H265 wiec interesuje mnie czy czyta ten format z dysku po usb i z sieci lokalnej z dysku NAS. Testował ktoś z Was Koledzy ? 

 2. Czy ktoś może wie czy obsługuje PANASONIC DMP-UB700 pliki *.mov z dysku ?

 3. Dnia 5.07.2017 o 18:54, mario12345 napisał:

  Witam

  Panasonic UB700 , zastanawiam sie nad zakupem tego urzadzenia.  Najczęściej  bym ogladał filmy 4K  kodek HEVC  H265 wiec interesuje mnie czy czyta ten format z dysku po usb i z sieci lokalnej z dysku NAS. Testował ktoś z Was Koledzy ? 

  witam czyta z dysku HEVC H265 jak i inne formaty odtwarzać super ale pilot i ten przycisk netfliksa nad krzyżakiem nie raz potrafi wkurzyć , co do plików mov to nie wiem ale odtwarzacz godny polecenia możesz brać śmiało użytkuje go od stycznia i jestem zadowolony 

 4. Cześć,

  Mam pytanie dot. tego odtwarzacza. Jak ustawić funkcje AUTO, tak zeby nie skalowal wszystkiego do 4K i wykrywal czy materiał jest 4K czy nie a skalowanie zeby zostawić projektorowi.

  Z tego co sie zdarzylem zorientować po ustawieniu sygnalu na AUTO jak Panas rozpozna ze TV / prjektor odtworzy 4K to odtwarza / skaluje wszystko do 4K.

  Ja bym chcial zeby plyt blu ray mi nie skalował, ale zeby nie trzeba bylo tez za kazdym razem w odtwarzaczu wybierac czy material jest 4K czy FHD.

  Jest taka opcja ?

 5. witam jest musisz ostawić wyjście 4K na wył wtedy płyty blu rey odtwarza w 1080 a płyty uhd w 2160 automatycznie pozdrawiam :D

  22425932_1637177612980313_451534678_o.jpg

 6. no niestety, ale u mnie to nie zadziałało. 1080p mam tylko jak recznie ustawie w Panasie sygnal na 1080p zamiast automatyczny.

  Jak wyłączyłem wyjscie 4K tak jak chudy napisał i format wideo auto, to po włożeniu płyty i odpaleniu filmu FHD nadal zapodaje 4K/24...

   

 7. .. bo będzie tak, bo wyjście 24p..jest nadal na AUTO, a nie wyl..

 8. jak wyłącze AUTO w wyjsciu 24p to wtedy wszystko lacznie z plytami UHD puszcza jako FHD 1080/60.

  Wyglada na to, ze nie ma trybu (przynajmniej ja u siebie go nie mam) ktory automatycznie rozpozoznaje zrodlo czy FHD czy 4K i takie podaje do projektora, opcje automatyczne opieraja sie na wykryciu jakie sa paramtery TV.

  Generalnie odpuscilem temat, sklaowanie zostawilem panasowi wiec niech juz wszystko zapodaje jako 4k.

  Ostatnie pytanie jak wylacze reformatowanie dzwieku do 7.1 w panasie z auto na off (tak jak jest mowa w tescie, a mam setup 7.1) tzn ze w filmach 5.1 nie bedzie dzwieku w dodatkowych kolumnach, czy amplituner juz sie tym zajmie a odtwarzacz lepiej niech sie skupi na obrazie? :)