Panasonic EX600 (TX-65EX600e) TEST niedrogiego TV Ultra HD (2017) z HDR
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Panasonic EX600 zbudowany jest w oparciu o 60Hz matrycę, co zwiastuje, że najlepszą sprawność może on wykazać w filmach. Te mają bowiem mały klatkaż (24 ramki / sek) i nawet na 60Hz matrycy mogą być wyświetlone z płynnym ruchem. Telewizor posiada system IFC (intelligent frame creation), który pozwala poprawić płynność właśnie w materiałach tego typu.
Co ważne, ustawienia IFC są bardzo dobrze wyważone, pomimo tego, że brakuje 10 stopniowej skali podziału. Tryb “minimum” dodaje tylko niewiele płynności od siebie, więc ingerencja w ruch materiału filmowego jest nieduża i przyjemna dla oka. “Pośrednie” to wybór dla osób, które nie lubią szarpiącego obrazu filmowego. Przy tym wyborze film jest już dosyć mocno upłynniony. Przy ustawieniu “Maksimum” nie czuć już w ogóle charakteru filmowego, a ruch jest płynny jak opera mydlana.
Jeśli już o transmisjach sportowych mowa, to w nich niestety sprawność nie jest najlepsza. Zredukowanie smużenia najlepiej wychodzi na matrycach 120Hz, a takich zdolności EX600 nie posiada. Wyposażono go jednak w system strobującego podświetlenia (scanning backlight), pod nazwą “Odświeżanie Clear Motion”. Poświęcając trochę jasności obrazu, pozwala on znacznie podnieść ostrość przesuwających się obiektów, ale uwaga, ich kontury stają się wyraźnie podwojone. Dla niektórych widzów będzie to jednak satysfakcjonujące, bo obraz faktycznie robi się ostrzejszy. Zobaczmy teraz jak telewizor przechodzi sekwencję testową:
(89111)