OPPO UDP-203, TEST pierwszego odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray z Dolby Vision
Jakość obrazu
Ultra HD
OPPO UDP-203 wspiera standard Ultra HD pod każdym względem wraz z Dolby Vision. Jak dużą różnicę robi standard Dolby w porównaniu do HDR10, będzie tematem do innych rozważań – szykuję już stosowny test na najbliższe tygodnie. Abstrahując od tego, jeśli chcemy odtwarzać treść Dolby z płyt UHD Blu-ray, to OPPO jest jedynym odtwarzaczem na polskim rynku, który to obecnie potrafi. LG ma w prawdzie w ofercie model UP970, ale nie trafił on do naszej rodzimej dystrybucji. Jeśli chcielibyśmy jednak, z jakichś przyczyn, uzyskać zwykły HDR10 z płyty Dolby to nie będzie z tym problemu poprzez odpowiednią konfigurację. UDP-203 pozwala cieszyć się nieskazitelną jakością filmów UHD wraz z wysoką rozdzielczością (4K), HDR i szeroką paletą barw (Rec. 2020). Oczywiście by cieszyć się tą nieskazitelną jakością filmów potrzebujemy odpowiedniego ekranu lub projektora obsługującego te trzy dobrodziejstwa (rozdzielczość 4K, HDR i paletę barw Rec. 2020). W obecnej chwili najlepiej wyświetlają je ekrany z segmentu premium, takie jak na przykład Samsung Q9, Sony ZD9, Panasonic DX900 czy dowolny telewizor OLED 4K. Świetnie spisują się także projektory, w szczególności JVC (RS420/520/620) i Sony (VW350, VW550 i nowsze, których testy na dniach na portalu).
Warto jednak pamiętać, że wyższa rozdzielczość obrazu widoczna jest dopiero przy względnie niskich odległościach od ekranu i dużych przekątnych. Więcej o tym możecie dowiedzieć się w naszym kalkulatorze odległości od TV. Bez względu jednak na odległość, znacznie większe wrażenie robi efekt HDR, oraz szeroka paleta barw. Te dwie rzeczy mogą wywierać różne wrażenie w zależności od klasy wyświetlacza. O ile każdy wyświetlacz 4K prezentuje wyższą rozdzielczość w ten sam sposób (większa ilość detali), tak efekt HDR zależy od maksymalnej jasności ekranu, a paleta barw może mieć różne pokrycie. Obie te informacje sprawdzam dokładnie dla Was w testach wyświetlaczy i sugeruję zwracać na nie szczególną uwagę.
Blu-ray (HD) / DVD (SD)
Jak wyglądają filmy SD lub Full HD odtwarzane z OPPO UDP-203? Odtwarzacz, zasadniczo jak każdy komponent audio-wideo z XXI wieku radzi sobie bardzo dobrze ze skalowaniem, jednak nie możemy liczyć, że dzięki temu treść o niskiej rozdzielczości będzie wyglądała tak rewelacyjnie jak materiały HD, czy Ultra HD. Zwyczajnie jest to nie możliwe. Odtwarzacz robi najlepsze co może, ale i tak w filmach na DVD widać makrobloki i znacznie mniejszą ilość detali. Treść ze zwykłych płyt Blu-ray, również nie może mierzyć się ekspresją obrazu taką jak UHD/4K. Generalnie w skalowaniu nie ma już różnic pomiędzy urządzeniami. Zbadałem to dokładnie w teście “Skalowanie Obrazu – czy widać różnice?”.
W kwestii usuwania przeplotu nie ma także niemiłych niespodzianek, a tego typu materiały możemy spotkać np. w nagraniach koncertów, lub na niektórych filmach wydanych na nośniku Blu-ray. Przeplot był także powszechnie używany w erze SD. Na potrzeby testu użyłem płyt ze spreparowanymi scenami z koncertów i telewizji. Większość z nich była wprawdzie, w mniej popularnym w Europie, formacie 30i. UDP-203 poradził sobie jednak znakomicie z odzyskiwaniem pełnej rozdzielczości z przeplatających się pól obrazu.
Funkcje dodatkowej obróbki obrazu
W ogólnym założeniu, odtwarzacz Blu-ray nie powinien dokonywać jakiejkolwiek obróbki obrazu, a jedynie przekazywać go do źródła w takiej formie w jakiej został nagrany. OPPO jest pod tym względem szczególnie dobry, ponieważ dysponuje trybem “source direct”, w którym to każdy film przekazywany jest do wyświetlacza w swojej oryginalnej rozdzielczości. OPPO UDP-203 nie posiada stosowanego kiedyś dodatkowego procesora “Darbee”, który służył do wyostrzania obrazu znanymi sobie algorytmami. Posiada jednak autorskie funkcje do tego przeznaczone. Menu ustawień wygląda jak po prawej stronie na miniaturze. Jest dosyć proste i oczywiście sugeruję trzymać wszystkie wartości na “0”, by zbliżyć się jak najbardziej do tego co jest nagrane na płycie. Funkcja “Ostrość” działa jednak na tyle dobrze, że zrozumiem jeśli użytkownik będzie miał chęć ją nieznacznie podbić. Poniżej demo skrajnych ustawień na filmie Ultra HD (Logan), który i tak jest już ostry z natury!
Producent nie zaimplementował jednak funkcji dedykowanej do regulacji jasność filmów HDR. Na dzień dzisiejszy może nie wydawać się to bardzo ważną rzeczą, ponieważ seanse filmowe i tak z reguły odbywają się w ciemnym pomieszczeniu. Czasami jednak, np. gdybyśmy chcieli oglądać za dnia, to funkcja tak mogłaby okazać się przydatna. W UDP-203 możemy oczywiście użyć suwaka “kontrast” do rozjaśnienia obrazu, jednak zwiększona jasność nie będzie rosła równo w czerniach i bielach (zostaną wzmocnione głównie biele).
Wierność oddania barw
Temat oddania barw przez odtwarzacze jest tematem wielu dyskusji. Czy urządzenie może w ogóle mieć wpływ na kolory, skoro wysyła sygnał cyfrowy? Generalnie tak, choć nie powinno. W tym celu utworzyłem własną procedurę testową, z resztą już długi czas temu. Sprawdzam w niej jak dany Blu-ray radzi sobie z odkodowywaniem kolorów i czy zmienia je względem tego co zapisane na płycie. Ocena ta jest nierozerwalnie związana z konfiguracją formatu kolorów w menu obrazu, oraz ustawieniami w zakładce “regulacja obraz”. Te drugie zostawimy jednak na “0” zgodnie z zaleceniem (możemy podbić funkcję “Ostrość”, nie wpływa ona na kolory). Jeśli chodzi zaś o warianty sygnału, to w UDP-203 wyróżniamy aż pięć – YCbCr 4:2:0, YCbCr 4:2:2, YCbCr 4:4:4, RGB poziom wideo, RGB poziom PC. Warianty YCbCr 4:2:0, 4:2:2 i 4:4:4 nie różnią się akurat kodami barw na dużych powierzchniach koloru (jakimi są nasze plansze testowe). RGB poziom PC moglibyśmy chcieć użyć jedynie w przypadku podłączania playera do monitora PC. Z tego względu procedura podzielona jest na dwa warianty. Zacznijmy od YCbCr (czyli także źródłowego formatu płyty Blu-ray). W tym przypadku próg tolerancji błędu wynosi 0, ponieważ urządzenie ma za zadanie tylko odczytać wartości z płyty i przesłać je dalej, bez żadnych matematycznych przekształceń.
UDP-203eu wychodzi z testu zwycięsko oddając kody barw dokładnie tak jak zostały zapisane na płycie i jak widział je reżyser. Właśnie tak powinien działać poprawny odtwarzacz Blu-ray! Na wyjściu uzyskaliśmy sygnał 8 bitowy, czyli taki jaki został zakodowany na płycie. Sprawdźmy teraz wyjście w formacie RGB, które wymaga już dokonania pewnej konwersji barw przez odtwarzacz. Jeśli chodzi o ocenę, to w w tym przypadku sytuacja ma się nieco inaczej. W przypadku testowych tablic z kolorem, dopuszczalny błąd wynosi 3 wartości kodowe. Przekształcenie RGB -> YCbCr już na poziomie post produkcji nie jest niestety bezstratne jeśli konwertujemy bez zwiększenia precyzji kodowania (np. 8 bitów -> 8 bitów).
I w tym przypadku odtwarzacz poradził sobie wręcz koncertowo! Błędy wynikają tylko i wyłącznie z przekształceń matematycznych, które i tak muszą zajść na jakimś etapie (z reguły wyświetlacza). Napomknę też, że testy przeprowadziłem przy pomocy najnowszego urządzenia do rozkładania obrazu na czynniki pierwsze 😉 Jest nim Accupel DVA-6000.
Ustawienia konwersji do SDR
Jak już opisałem we wstępie, ta funkcja jest szczególnie dopracowana w OPPO. Możemy bowiem dowolnie regulować punkt graniczny mapowania odcieni, jak i zdecydować czy ma zostać zachowana szeroka paleta barw, czy nie.