MEGA-TEST: Turbodekoder HD z cyfrową nagrywarką od telewizji n

MEGA-TEST: Turbodekoder HD z cyfrową nagrywarką od telewizji n

227
0

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Co by nie mówić, telewizja n rozpoczęła w Polsce etap telewizji wysokiej rozdzielczości. A było to już dość dawno temu bo w październiku 2006. Do dnia dzisiejszego opinie na temat tej platformy są podzielone jednak jednemu nie można zaprzeczyć. To cały czas ITI dyktuje warunki pod względem rozwoju technologii w naszym kraju dotyczącej oficjalnych dekoderów satelitarnych dołączanych do oferty programowej każdej z platform. A jest to bardzo ważny element gdyż co z tego, że każda platforma posiada ogromną ilość kanałów jak zarządzanie nimi może stanowić problem (nagrywanie, sprawne EPG, wyszukiwanie kanałów itd itd itd).

Jak wszyscy dobrze pamiętają we wspomnianym już październiku 2006 pojawiły się w naszym kraju pierwsze dekodery satelitarne HD: nbox HDTV oraz miesiąc później nbox HDTV recorder. Jak na warunki polskie był to oczywiście ogromny przełom. Jednak wprowadzenie dekodera z możliwością nagrywania HD było przełomem nie tylko polskim ale także europejskim gdyż jak dobrze pamiętam mało który kraj mógł pochwalić się taką możliwością (w ogóle ktoś dysponował wtedy PVR HD?). To samo tyczy się dekoderów od innych firm satelitarnych niededykowanych pod żadną z platform cyfrowych. Polska firma ADB (producent nboxów) zaskoczyła rynek i bardzo wcześnie wypuściła nagrywarkę HD. Dopiero rok – półtora od premiery recordera, na rynku zaczęły pojawiać się nagrywarki HD od innych firm oraz oficjalny PVR Philipsa dla Cyfry+ i jakiś miesiąc temu (!!) Echostar dla Cyfrowego Polsatu.Cóż, wydaje mi się, że konkurencja zaczęła powoli dochodzić nkę pod względem sprzętu w związku z tym ADB przez ostatni czas postanowiło zmajstrować nową maszynę, która ponownie ma pokazać, kto jest liderem na rynku sprzętu dedykowanego pod platformę cyfrową. Efektem tych prac jest opisywany poniżej nowy Turbodekoder HD z cyfrową nagrywarką. Czy po raz kolejny nka odskoczyła od konkurencji na kilka najbliższych lat? Zobaczymy po naszym poniższym teście.
 

UWAGA DO TESTU: OCENIAMY SPRZĘT A NIE OFERTĘ PROGRAMOWĄ!

Wygląd:

Już samo pudło sugeruje nam, że mamy do czynienia z czymś więcej niż zwykłym dekoderem satelitarnym HD. Ciekawy projekt graficzny bardziej kojarzy się z jakimś fajnym odtwarzaczem sieciowym niż z typowym dekoderem.

Pudło:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

W środku standardowo, sprzęt, kable (EURO), instrukcja, pilot, baterie.

Większość osób dobrze wie, czego się spodziewać. Jak powszechnie wiadomo, obudowa Turbodekodera HD jest właściwie taka sama jak poprzedniego recordera. Jasnym powinno być też to, że nowy Turbodekoder HD może posiadać zarówno funkcjonalność zwykłego recordera (czyli nim być) oraz być także tym do czego jest stworzony czyli nowym Turbodekoderem HD ze wszystkimi nowościami.

Jeżeli chodzi o wygląd to widać, że ADB cały czas coś poprawia w swojej konstrukcji. Błyszcząca obudowa została zamieniona na matową co uważam za plus. Koniec porysowanej obudowy od wycierania z kurzu. Z prawej strony mamy nieco inny układ ikon Dolby Digital itp. Z tyłu widać całkowicie odmieniony układ złącz. Oczywiście wiąże się to z wymianą płyty głównej na nowy model. Od spodu pojawiły się też gumowe nóżki chociaż w ostatnich modelach recordera też były już obecne. Podobnie jak wiatrak od dysku, który został przeniesiony na spód dekodera. W związku z tym dekoder jest cichy jak nigdy dotąd. Koniec problemów z jakąkolwiek słyszalnością sprzętu. Największy wpływ ma oczywiście także sam dysk twardy, który został wymieniony na większy model: 500GB Western Digital Greenpower Eco.

Co do samego środka to jak już wspominałem mamy: nową płytę główną, nowy procesor oraz dysk twardy. Dekoder posiada 256MB DDR2 pamięci. Jest na tyle mocny by sprostać wymaganiom przez kolejne lata podobnie jak to miało miejsce w przypadku recordera. Efekty można będzie zobaczyć już poniżej. Atrakcyjna grafika, YouTube, Gry itd. Oj w przyszłości coś czuje, że będzie się działo jeszcze więcej niż tylko dodatkowe gry Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Turbodekoder HD:
Dodany obrazek

nbox HDTV recorder:
Dodany obrazek

Parametry techniczne Turbodekodera HD z cyfrową nagrywarką:

Hardware:

1. Pamięć 256MB DDR2
2. Zużycie energii: Zgodność z EU Code of Conduct version 7
3. HDD 500GB
4. Dwa tunery sat DVB-S2
5. hdmi 1.3a:2006
6. Ethernet 100
7. Wyjścia analogowe component, SCART z RGB, Composite, S-video, audio stereo
8. USB 2.0
9. SPDIF
10. Pilot IR
11. Czytnik kart Conax z advanced security (parowanie)

Software:

1. VOD z prezentacją grafiki okładek filmów
2. PVR z zaawansowanym wyszukiwaniem
3. Przeglądarka HTML Xion – serwisy internetowe
4. MHP
5. Radio internetowe
6. You Tube
7. EPG grid i „gazetowe” oraz zaawansowane wyszukiwania
8. Nowa forma menu

Odpalamy:

Jeżeli chodzi o nabycie Turbodekodera HD to możemy mieć dwa wyjścia. Jeżeli mamy nboxa HDTV albo nboxa HDTV recordera nabytego do września 2009 to mamy praktycznie 100% pewności, że musimy iść do punktu i wymienić nasz sprzęt na nowy dekoder. Jeżeli jednak kupiliśmy recordera ostatnio w ciągu 2-3 tygodni to jest szansa, że mamy już pudełko Turbo i jedyne co, to musimy w nim zrobić płatny update na nowy soft. Po zdjęciach poznacie kto ma jaki. Nowy Turbodekoder HD ma oznaczenie CLRA (poprzedni BSLA), na pudle jest info o 500GB itd. Więc trudno się pomylić.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

W momencie podpięcia nowego Turbodekodera HD do prądu i anteny zacznie się proces aktualizacji softu. Może to trochę trwać. U mnie soft się sciągał jakieś 20 minut a sama aktywacja trwała dokładnie 3h 27 minut. Specjalnie liczyłem bo są różne problemy z tym związane z tego co można wyczytać na forum. Od razu napiszę, że gdy za długo będzie się wam wyświetlał ekran aktywacyjny to zróbcie reset boxa. U mnie pomogło i od razu po resecie poszły programy więc być może gdybym zrobił to wcześniej, czekałbym krócej… cóż: efekty wieku dziecięcego nowego sprzętu…

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Po całej operacji staje przed nami otworem cała nowa funkcjonalność Turbo. Zmian w stosunku do recordera jest sporo i w sumie opiszę to wszystko z punktu widzenia nowego użytkownika, czasem tylko porównując się do nboxów.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to nowa grafika ekranowa. Już ta z recordera była ok (w HD i nowoczesna) ale tym razem mamy już coś z prawdziwego zdarzenia. Wygląda to na pewno nie jak z typowego dekodera satelitarnego. Nie będę też porównywał tego do tego co widzimy na PVR C+ czy CP bo chyba szkoda na to czasu a i jeszcze mógłbym zostać posądzony o znęcanie się nad dekoderami Dodany obrazek Ale na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby sprzęty te dzieliło 15 lat różnicy Dodany obrazekDodany obrazek C+ i CP – naprawdę czas się obudzić bo lata lecą a menu SD z epoki lat 90 już dzisiaj nie robi….

Ważne jest to, że sprzęt działa nadal prawie tak szybko jak nbox hdtv recorder. Szybkość to wizytówka dekoderów ADB i nie inaczej jest w tym przypadku. A to jedna z najważniejszych cech dekodera satelitarnego. Mimo wszystko daje się odczuć, że przepych graficzny powoduje minimalne spowolnienia sprzętu w niektórych momentach np. nowe EPG gazetowe. Uważam, że recorder nadal jest najszybszym sprzętem na rynku.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

W momencie przełączania kanałów mamy na ekranie ogromne ikony. Fajnie to wygląda :rolleyes:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

W Turbodekoderze HD pojawiło się nowe Media Menu pod klawiszem APP, który do tej pory nie był wykorzystany. Menu dotyczy większości funkcji dostępnych dla użytkownika jak nVOD, nRadio, nPortal, nPVR itd. Bardzo ładnie to wygląda na ekranie HD:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Nowy wygląd zyskała też usługa VOD. I to zarówno VOD Premiery (czyli wypożyczalnia filmów na sztukę) jak i kolekcje: serialowa i filmowa. Jak widać doszły okładki filmów. Chociaż na razie nie jest to tak piękne jakby się wydawało. Ogólnie na dzień dobry wchodząc w VOD, widzimy okładki polecanych pozycji. Jednak gdy już wejdziemy w wypożyczalnie albo kolekcje wtedy nie ma już okładek tylko są listy. Widać zresztą, że zmiany będą i cały czas jest to faza wdrożenia nowej grafiki. Ale i tak w tym momencie wygląda to naprawdę dobrze. Aż chce się wejść w taką wypożyczalnię Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Sieć:

W sumie już na wstępie powinienem napisać, że biorąc nowego boxa wręcz należy podłączyć go do internetu. Szczerze to dzisiaj każde urządzenie należy podłączyć do sieci aby wykorzystać jego możliwości. Dla mnie branie Turbodekodera HD i nie podłączenie go do sieci to totalny bezsens i strata sporej ilości bardzo funkcjonalnych rzeczy. Poniżej parę zalet czemu NALEŻY WRĘCZ podłączyć się do sieci:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Nie mogę tylko zrozumieć jak tak zaawansowany sprzęt nie ma wbudowanej karty WIFI. Jest tylko Ethernet. Oczywiście ktoś powie: przecież możesz dokupić sobie Access Pointa. Mogę tylko to kolejne koszty a dzisiaj włożenie karty bezprzewodowej to chyba nie za duży wydatek Dodany obrazek Szkoda.

nPortal

nPortal jest wszystkim doskonale znany jednak bardzo często się o nim zapomina więc w ramach przypomnienia jak to wygląda i działa. Powstał on przy współpracy nki z onet.pl. Efektem tego są serwisy specjalnie formatowane pod dekoder. W porównaniu do recordera działa to zdecydowanie szybciej (a do tego płynne przewijanie treści) i w końcu można korzystać z nPortalu z przyjemnością. Powolność na recorderze trochę irytowała. A co można tam zrobić i zobaczyć? Przeglądanie wiadomości, pogody, zdjęć czy filmów:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

nRadio

Doskonale znana usługa z poprzednich boxów. Mamy dostęp do ponad 500 stacji z Polski i ze świata. Do tego radio w 5.1. Wygląda to tak jak na zdjęciach. Boli tylko to, że z tego jak pamiętam to zapowiadana była możliwość nagrywania radia na dysk. Ja jakoś tej funkcji nie znalazłem a bardzo na nią liczyłem. Mam nadzieję, że dojdzie taka funkcja w przyszłości….

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

nPVR

Dodany obrazek

Nowy Turbodekoder HD został wyposażony w dysk twardy o pojemności 500GB. Jak już pisałem jego dużą zaletą jest cisza. 500GB jest bardzo ważne dla tych, którzy posiadają wszystkie 14 kanałów HD. Chyba nie muszę pisać, że 80GB z 250GB to trochę mało na tyle treści HD więc teraz przy ponad 320GB nie powinno być problemu. Na VOD nadal jest przeznaczone 170GB miejsca. Ponieważ na liście nagrań znajdzie się teraz dużo więcej materiału można go np. sortować wedle kryteriów. Można też ustawić nagrywanie cykliczne (np. w dni robocze albo w weekend) aby nie programować codziennie tego samego serialu. Bardzo przydatna funkcja z której często korzystam w recorderze.

Kolejną zmianą jest zwiększenie bufora na cofanie kanału. Dotychczas była to 1h a teraz możemy cofnąć oglądany kanał o 2 godziny.

Nagrywanie działa stabilnie, można nagrywać na żywo, z EPG czy przez komórkę Dodany obrazek Komórkę sprawdzałem i działa. To jest już niezły bajer Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

EPG:

Chyba najważniejsza rzeczy w nboxach ADB. Powiem szczerze, że posiadając C+ i CP raczej nigdy nie zajmowałem się EPG a moim przewodnikiem był TeleTydzień ; ) Dopiero ADB razem z n pokazało mi, że da się zrobić EPG z prawdziwego zdarzenia. Szybkie, pełne treści i od razu z możliwością programowania. W Turbodekoderze HD doszła nowa opcja EPG czyli układ gazetowy. Jednak mnie nie przypadło to do gustu. Póki co nie działa to za szybko chociaż loga kanałów wyglądają bajerancko. Ja jednak jestem przyzwyczajony do tabeli. Ale dla nowych użytkowników nie będzie pewno różnicy i spodoba im się to i to. Kwestia gustu i przyzwyczajeń.

Aha. Dodano bardzo przydatną rzecz jaką jest wyszukiwanie programów wedle naszego kryterium. W końcu! Jeżeli zasłyszymy od kogoś, że gdzieś poleci jakiś film ale nie wiadomo gdzie to teraz możemy wpisać nazwę w wyszukiwarce EPG i zaraz będziemy wiedzieć gdzie to poleci.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Standardowe EPG – tabela:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Nowe EPG w postaci tzw. TV Guide czyli układ gazetowy:
Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

YouTube:

Bardzo fajną sprawą jest dodanie chyba najpopularniejszego serwisu z darmowym contentem (także w HD) czyli YouTube. Właściwie dzisiaj wszędzie jest już instalowany ten serwis. Czy to w TV czy w odtwarzaczach BD (głównie Samsung). Obsługę rozwiązano całkiem nieźle (w porównaniu np. do Samsunga) a całość działa dość szybko. Pewnym ograniczeniem jest pilot ale i za jego pomocą daje się dość sprawnie wpisywać nazwy poszukiwanych filmów. Chyba nie muszę tłumaczyć jak fajną opcją jest ten serwis na dekoderze dającym dostęp do telewizji. Jak nic w niej nie będzie to…. zawsze coś można pogrzebać na YouTube Dodany obrazek Oczywiście filmy w HD działają, na cały ekran można odpalać co sobie zażyczymy.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Gry:

Ponieważ w dekoderze siedzi mocniejszy procesor niż to bywa zazwyczaj toteż pojawiły się takie gadżety jak gry. Nie ma tu jakiegoś szoku i są to proste, zazwyczaj logiczne tytuły ale nie ma też jakiś obcych nowości. Znane, lubiane jak to padło na konferencji swego czasu Dodany obrazek Przykład działania na filmie. Więcej ma być podobno dostępne w przyszłości oczywiście po podpięciu boxa do sieci.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Setup:

Poniżej pełny SETUP. Możecie zobaczyć co można zrobić a czego nie. Nie będę się tutaj rozpisywał. Wszystko widać na zdjęciach.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Jakość obrazu:

Szczerze to nie widzę większych różnic w jakości między recorderem a nowym Turbodekoderem HD. Nie będę tutaj tworzył mitów jakoby jeden wyświetlał obraz lepszej jakości niż drugi. Dobrze wiemy jak wiele czynników zależy od dobrej jakości i na pewno większy wpływ będzie na to miał posiadany przez nas odbiornik telewizyjny czy bitrate samego kanału niż malutki skalerek w samym dekoderze. Dla mnie oba boxy świecą tak samo.

Podsumowanie:

Podsumowując mamy na rynku kolejnego króla jeżeli chodzi o dedykowany dekoder satelitarny dla platformy cyfrowej. N znowu odskoczyło od konkurencji, która jest aktualnie na etapie: nagrywam i cofam kanał Dodany obrazek Jednak widać, że jeszcze w tym roku dostaniemy kilka update’ów softu bo nie wszystko działa jak należy. Wiem jednak, że uwagi spływające z forum nie idą w las i sam przekazuję je także w odpowiednie miejsce bo jest takowa potrzeba. Wszystko ma być poprawiane na bieżąco. Jak zawsze jednak można było uniknąć tego pędu i wypuścić wszystko cacy. Ale jak wiemy chociażby po odtwarzaczach sieciowych jest jak zawsze Dodany obrazek Taki to już jest rynek. Nikt lepiej nie przetestuje sprzętu szybko niż sami użytkownicy. Po to mamy właśnie inżynierów i update softu. (pisze to użytkownik Popcorna C200 – chyba największej wpadki roku pod względem softu na dzień dobry a potem już tylko lepiej).

Gmeru

Turbodekoder HD z cyfrową nagrywarką

ZA:

+ bardzo dobre wykonanie sprzętu – poprawa kluczowych elementów które były problemem powodując np. głośną pracę urządzenia
+ bardzo cichy jak na dekoder z dyskiem twardym
+ duże wykorzystanie podłączenia do sieci (wszystko co z tym związane typu nRadio, VOD, nPortal itd)
+ portal YouTube w ramach znużenia telewizją Dodany obrazek
+ szybkość działania
+ możliwość pracy na jednym kablu z praktycznie pełną funkcjonalnością (VOD itd)
+ 500GB dysk
+ rozbudowane EPG oraz możliwość planowania nagrań na różne sposoby: na żywo, z EPG, cykliczne, jeden kanał nagrywamy a drugi oglądamy itp
+ wszystkie niezbędne złącza
+ sprawnie chodzące gry jak się rodzice będą nudzić Dodany obrazek
+ czytelny wyświetlacz z pełnymi nazwami kanałów
+ dobre skalowanie kanałów SD
+ jak za taki sprzęt bardzo niska cena!

PRZECIW:

– jednak nie tak szybki jak nbox HDTV recorder
– przewijanie działa mniej płynniej niż na recorderze
– okazjonalne zawieszenia się (zdarzyło mi się a co!)
– brak w EPG szybkiego przeskakiwania kolorowymi klawiszami jak w recorderze
– brak czytnika innych kart… ale to jak wiadomo jest nierealne.
– brak oprogramowania USB np. do zdjęć, muzyki, mp3 – kiedyś na pewno ale fajnie jakby szybciej niż kiedyś
– brak wbudowanej karty WIFI
– na stan dzisiejszy zdarzające się bugi w oprogramowaniu

Cena od 99 do 199zł w zależności od promocji

(227)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

476
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x