MEGA-TEST: LCD Sony Bravia KDL-46HX920 – Najwyższy model LCD w ofercie Sony na rok 2011

MEGA-TEST: LCD Sony Bravia KDL-46HX920 – Najwyższy model LCD w ofercie Sony na rok 2011

515
0

Ależ ten czas leci. Jakbym wczoraj testował model zeszłoroczny czyli HX900 a tu już znowu przyszedł czas na najnowszy model. Trzeba dodać model flagowy giganta z Japonii. Oj ileż to ja dostałem prywatnych wiadomości z pytaniami o test. I w końcu nadszedł ten dzień – Oto test Dodany obrazek Sam dość mocno podekscytowany przytargałem pudło do test roomu ponieważ nic człowieka bardziej nie ekscytuje niż testy takich modeli. Ale trzeba przyznać, że i oczekiwania są ogromne. Dosłownie parę dni temu, telewizor został uznany przez EISĘ za najlepszy w Europie. Zobaczmy zatem co potrafi najnowsza zabawka od Sony i czy rzeczywiście jest tak dobra jak mówią!Autor testu: Gmeru

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

MEGA-TEST: 3D LCD Sony Bravia KDL-46HX920 – Najwyższy model TV w ofercie Sony!

Dodany obrazek

Dodany obrazek

WSTĘP

Ależ ten czas leci. Jakbym wczoraj testował model zeszłoroczny czyli HX900 a tu już znowu przyszedł czas na najnowszy model. Trzeba dodać model flagowy giganta z Japonii. Oj ileż to ja dostałem prywatnych wiadomości z pytaniami o test. I w końcu nadszedł ten dzień – Oto test Dodany obrazek Sam dość mocno podekscytowany przytargałem pudło do test roomu ponieważ nic człowieka bardziej nie ekscytuje niż testy takich modeli. Ale trzeba przyznać, że i oczekiwania są ogromne. Dosłownie parę dni temu, telewizor został uznany przez EISĘ za najlepszy w Europie. Zobaczmy zatem co potrafi najnowsza zabawka od Sony i czy rzeczywiście jest tak dobra jak mówią!

WYGLĄD

Hm, karton wydał się dość mały ale już jego ciężar mnie powalił. Jednak byłem na to gotowy po zeszłorocznych perypetiach z HX900. Telewizor jak na 46 cali i jego wyjątkową smukłość jest bardzo ciężki. Dla porównania 55″ EX720 waży tylko dwa kilogramy więcej wnioskując po napisach na pudłach. Aż strach pomyśleć co będzie się działo z wersją w 65 calach. Radzę zaopatrzyć się w naprawdę porządne wieszaki. Technika jak widać swoje waży.

TELEWIZOR

Po postawieniu go na szafce, usiadłem i rzekłem: WOW ale piękny. Ubolewam mocno, że nie mogłem postawić go na podstawie monolitycznej gdyż stopa fabryczna jest zdecydowanie za “biedna” jak na coś co mamy okazję podziwiać na niej.

Sam ekran jednak jest dopracowany w najmniejszych szczegółach. Moim prywatnym zdaniem to najładniejszy ekran na rynku i jest to już liga, która zahacza o wyższe sfery designu typu Loewe itp. Akurat mam przed sobą kilka innych telewizorów z rodziny Samsunga, Philipsa, Toshiby. Patrząc na nie wszystkie nie trudno zauważyć, który model wyróżnia się na pierwszy rzut oka i nie za bardzo pasuje do pozostałej stawki. Jest to monolit w najlepszym jak dotąd wydaniu. Siedząc dosłownie 2-3 m od ekranu, gdy jest on wyłączony rzeczywiście ramy nie widać. Mamy ultra czarną taflę szkła i zatopiony w niej podświetlany logotyp Sony. Dosłownie małą skazą na tym wszystkim jest czujnik światła i obecności, który został umieszczony z lewej strony od logo i niestety nieco go widać. Mała “kamerka” ale widać, że coś tam siedzi. Sposób spasowania elementów ze sobą jest idealny. Nie ma mowy aby coś się odklejało czy coś trzeszczało. Myślę, że sama waga też wiele mówi. Plastiku musi być w tym ekranie naprawdę nie wiele. Człowiek ma wrażenie jakby cały był zrobiony z metali ciężkich Dodany obrazek Ocena za wygląda może być tylko jednak: maksymalna z minusem za ten czujnik.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

WYPOSAŻENIE

Telewizor został bardzo bogato wyposażony. W sumie nic już nie jest potrzebne po zakupie ekranu. W zestawie oprócz podstawowych rzeczy jak kable, przejściówki na duże wtyczki (jest ich zaledwie dwie: component i euro) czy pilot znalazły się też takie dodatki jak dwie pary aktywnych okularów (najnowszy model duży TDG-BR250B – istnieją też Ski) czy kamera do usługi Skype. Same okulary i kamerkę opiszę podczas testów Skype oraz 3D. Wszystko ładnie zapakowane w kartonowe pudełka.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

STOPA – PODSTAWA

Podstawa telewizora jest wykonana także bardzo starannie. Jak to się mówi: trzyma poziom ale… moim zdaniem jest za skromna do tak masywnego modelu jak HX920. Telewizor ze względu na swój ciężar powinien być postawiony na chyba nieco masywniejszym uchwycie. Stojąc na tej stopie mam wrażenie jakby nie był do końca stabilny. Niby wszystko jest ok i nie ma mowy o jakiś niemiłych atrakcjach jednak… wrażenie pozostaje niezmienne. Jeden z użytkowników forum dobrze to ujął: “jak na kurzej nóżce”. Trudno się nie zgodzić. Dlatego, jeżeli ktoś zdecyduje się postawić telewizor a nie wieszać go na ścianie to polecam do tego ekranu podstawę monolityczną, którą można dokupić oddzielnie. Wtedy cały zestaw nabiera całkiem innych wrażeń estetycznych. Ta podstawa jest stworzona do tego modelu!

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Podstawa monolityczna

Dodany obrazek

Podstawa monolityczna

ZŁĄCZA

Pod względem złącz zmieniło się dość wiele w stosunku do modelu HX900. Przede wszystkim jak widać w końcu wejścia zostały usytuowane pionowo-równolegle do ekranu a nie poziomo w stronę ściany. Cieszę się, że to się zmieniło. Druga sprawa to usunięcie regularnych wejść EURO czy COMPONENT i zastosowanie dla nich przejściówek. Używa się ich w tej chwili tak rzadko, że to bardzo dobry moment by je zredukować. Całe szczęście, że tylko ich gdyż resztę wejść udało się bez problemu zmieścić. Nie ma w związku z tym żadnych wiszących kabli-przejściówek z tyłu ekranu. Pod względem ilości samych złącz jest ich maksymalnie dużo jak na standardy, które obowiązują w najwyższych modelach różnych firm w tym roku. Mamy zatem 4xHDMI, 2xUSB (jedno wejście jest także do zastosowań z HDD), Ethernet, VGA itd. Część złącz znajduje się z tyłu ekranu a część z jego boku by mieć łatwiejszy dostęp np. do podłączenia kamery lub materiałów po USB.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Klawisze funkcyjne umieszczono z prawej strony ekranu zaraz za nim

Dodany obrazek

PILOT

Pilot na pierwszy rzut oka wygląda jak by był wzięty chociażby z modelu EX. Niby zwykły i wcale nie duży. Jednak po wyjęciu z opakowania okazuje się, że jest wykonany z metalu. Jest dość ciężki i masywny. Czyli jednak nie jest taki zwykły i idealnie nawiązuje do marki HX. Z tyłu znalazł się włącznik i wyłącznik telewizora. Jest to znany patent i sposób na kurzącego się pilota. Sam układ klawiszy jest sprawdzony i nie mam tutaj żadnych zastrzeżeń. Dobrze, że rozmiar się skurczył gdyż nie lubię trzymać w ręku wielkich pilotów. Jest sporo wygodniej. Jedyne czego zabrakło to podświetlenia. Oj w tej klasie powinno zostać to zachowane szczególnie, że w poprzednich modelach pilotów było to standardem.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

TECHNOLOGIA

Nowy procesor

Na rok 2011 Sony przygotowało nowy procesor o nazwie X-Reality Pro. Zastosowano go tylko w najwyższych modelach takich jak właśnie seria HX. Oczywiście mógłbym tutaj napisać całą litanię marketingowych zdań ale trzeba przyznać, że to co ten procesor robi z obrazem SD, przechodzi najśmielsze oczekiwania. W tej chwili to najlepiej skalujący telewizor na rynku. Ktoś się zdziwi, że zacząłem swój opis nie od 3D, HD tylko od SD. Bo właśnie m.in tutaj ma największe zastosowanie nowy scalak. W tej chwili w telewizorach dominuje telewizja internetowa a co za tym idzie nie zawsze najlepsza jej jakość. Takie wynalazki jak X-Reality Pro powodują, że można cieszyć się naprawdę dobrą jakością obrazu nawet gdy wyjściowo jest ona niska. Kolejny, spory krok do przodu zaszedł w technologii 3D. X-Reality Pro spowodował, że praktycznie całkowicie zniknął problem podwójnego obrazu widzianego podczas oglądania materiałów 3D (tzw. crosstalk). Bardzo zauważalną rzeczą jest także pojawienie się w menu dodatkowych ustawień rzeczy, których jak dotąd nie można było regulować w telewizorach Sony. Mowa np. o możliwości regulacji gradacji (Sony nazwało tą funkcję Super Bit Mapping) czy rozdzielczości oglądanego obrazu (!). To ostatnie jest nieco wspólne z regulowaniem ostrości ale to nie to samo!

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Nowe funkcje w menu obrazu

Podświetlenie

Od kilku lat najwyższe modele ze stajni Sony charakteryzują się pełnym podświetleniem LED. Jeszcze za czasów modelu X4500 były to kolorowe LEDy, ale od jakiegoś czasu są już białe. Tak naprawdę, od zeszłego roku czyli od modelu HX900 niewiele się zmieniło jeżeli chodzi o sam sposób podświetlenia ekranu. Za matrycą znajduje się 156 stref dynamicznego podświetlenia LED. Podczas oglądania materiałów, widz może zauważyć, że w zależności od zawartości obrazu, zmienia się jasność podświetlenia. Tak właśnie reagują LEDy, które są inteligentnie sterowane przez procesory. Tego typu podświetlenie to w tej chwili szczyt podświetlenia LEDowego w LCD. Oczywiście jedyną rzeczą, która może się zmieniać to ilość segmentów. Zawsze mogłoby być ich więcej. Im więcej tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. efektu halo czyli jasnej poświaty wokół danego elementu widocznego na ciemniej płaszczyźnie.

Dodany obrazek

OBSŁUGA I INSTALACJA

Nowe menu na rok 2011 to modyfikacja dobrze znanego układu XMB (XrossMediaBar). Chodzi dość szybko i sprawnie ale na pewno wymaga poświęcenia mu kilku minut na zapoznanie się ze wszystkim. Menu posiada 9 poziomych zakładek krzyżujących się z pionowymi w których znajduje się odpowiednia zawartość. Jednak w odróżnieniu od znanego XMB całość przysunięto maksymalnie do dolnej i prawej krawędzi obrazu. Natomiast z lewej strony pozostawiono miejsce na wyświetlany obraz np. z telewizji naziemnej czy innego źródła. To dobry pomysł. Menu nie przysłania nam w tej chwili oglądanego obrazu. Wygląda to tak:

Dodany obrazek

Oprócz klasycznego menu, użytkownik ma dostęp do szybkiego, podręcznego menu pod klawiszem OPTIONS w którym może na bieżąco regulować różne rzeczy:
 

Dodany obrazek

Jedna z zakładek to Ulubione/Historia. Jest to bardzo fajny pomysł na zapisywanie naszych ostatnich ruchów związanych z przeglądaniem różnych rzeczy. Np. mogą tam się znaleźć ostanie oglądane kanały, zdjęcia, filmy czy użyte złącza. Jednym słowem wszystko.
 

Dodany obrazek

Ulubione/Historia

Pierwsze kroki z nowym modelem to możliwość przeczytania dokładnej elektronicznej instrukcji obsługi. W dalszej kolejności można przeprowadzić proces instalacji kanałów cyfrowej telewizji naziemnej bądź kablowej. Wyszukiwania trwa dość szybko a efektem będzie dostęp do obecnej oferty DVB-T dostępnej na terenie Polski.
 

Dodany obrazek

Ustawienia cyfrowej telewizji

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Elektroniczny przewodnik po programach

Dodany obrazek

Elektroniczny przewodnik po programach

OBRAZ

Praktyka

Myślę, że nowy nabywca HXa nie będzie narzekał na brak fabrycznych ustawień obrazu. Standardowo jak w innych modelach Sony, pod klawiszem Scena dostajemy do wyboru: Ogólna, Kinowy, Sport, Muzyka, Animacja, Zdjęcia, Gra, Grafika. Podczas oglądania regularnej telewizji użytkownik nie ma dostępu do Sceny Gra oraz Grafika. Sceny to dopiero początek ustawień. Oprócz nich jest także dostęp do trzech regularnych ustawień trybów obrazu w menu ekranowym : Standardowy, Własny, Żywy. Do każdego złącza można przyporządkować inne ustawienia. A jakie to ustawienia? Oj jest w czym wybierać. Od takich oczywistych spraw jak: podświetlenie, kontrast, jasność czy nasycenie poprzez temperaturę barw, regulację najróżniejszych zakłóceń w obrazie SD i HD poprzez zaawansowane ustawienia jak balans bieli czy gamme. Oczywiście dla większości użytkowników z góry zdefiniowane ustawienia w trybach Scena na pewno zdadzą egzamin jednak warto nieco zagłębić się w temat i poeksperymentować na własnych ustawieniach. Szczególnie warto pobawić się różnymi usprawniaczami obrazu SD (redukcje zakłóceń), tworzeniem realizmu oraz łagodną gradacją. Efekty od razu są widoczne na ekranie. Ponieważ telewizor posiada pełne podświetlenie LED użytkownik ma nad nim pełną kontrolę. Ale lepiej żeby była ona zawsze włączona.

Z ważnych ustawień należy jeszcze wymienić funkcję poprawy płynności obrazu czyli Motionflow (4 ustawienia) oraz dostępne formaty obrazu. Jest iż 6 (rozszerzony, normalny, pełny, napisy, zoom i 14:9).

Dodany obrazek

Sceny

Dodany obrazekDodany obrazek

Dodany obrazekDodany obrazek

Dodany obrazekDodany obrazek

Jakość obrazu SD

W tym roku ogromnego znaczenia nabrała telewizja internetowa inaczej też zwana po prostu Internet Video. Akurat firma Sony to czołówka na rynku pod tym względem. Także na polskim gdyż tylko tej firmie udało się póki co skupić wszystkie najważniejsze polskie serwisy na jednym ekranie (TVN, Polsat, TVP). Jednak częstym mankamentem takiego oglądania filmów czy seriali jest ich jakość. Mówiąc delikatnie: nie najlepsza. W tym momencie z pomocą przychodzi skalowanie obrazu SD. Ale oczywiście nie muszą to być materiały z sieci. Chodzi także o zwykłe kanały SD czy to z naziemnej telewizji cyfrowej czy z satelitarnej a kończąc na płytach DVD. Jak się okazuje nowy procesor czyni naprawdę wiele. Jest tak dobrze, że moim zdaniem to najlepiej skalujący LCD na rynku! Warto pobawić się w menu różnymi ustawieniami szczególnie funkcja o której już wspominałem czyli tworzenie realizmu. Dla porównania zrobiłem dwa zdjęcia tego samego materiału pochodzącego z serwisu YouTube. Materiał wyjściowo był bardzo średniej jakości. Jako konkurenta całkowicie losowo wybrałem Samsunga D8000 czyli też wysoki model LCD.Zobaczcie na efekty:

Dodany obrazek

Tworzenie realizmu i regulacja rozdzielczości

Dodany obrazek

Sony HX920

Dodany obrazek

Samsung D8000

Jakość obrazu HD

Co tu dużo mówić. Obraz jest wyśmienity. Szczególnie ogromne wrażenie robią kolory. Wtedy można powiedzieć, że ten telewizor wręcz powala na kolana. Dostarczając mu najwyższą jakość np. z nośnika Blu-ray odwdzięczy nam się on z nawiązką. Na efekt składa się także wyrazistość, ostrość oraz widoczna ilość szczegółów. Naprawdę robi to ogromne wrażenie. O 3D już nie wspominając ale o tym dalej. W ciągu dnia telewizor świeci przepięknie, nawet gdy w pokoju jest spore nasłonecznienie. W nocy także daje radę. Oczywiście wtedy polecam ustawienia kinowe, ciepłe kolory wskazane! Czy jednak jest to najwyższy poziom na rynku biorąc pod uwagę także najlepsze plazmy? To już jest kwestia subiektywna. Znam ludzi, którzy żyją tylko obrazem z plazm. Ich, może ten obraz nie zadowolić gdyż to jest LCD i zawsze będzie to nieco inna jego charakterystyka. Inne barwy, inna czerń. Oczywiście w HX920 możemy bardzo zbliżyć się do kinowych doznań. Właśnie wspomniane elementy mają na to największy wpływ. A jeżeli chodzi o pole LCD to mamy do czynienia z mega ścisłą czołówką. Zresztą zobaczcie chociażby na samo porównanie powłoki monolitycznej w zestawieniu ze średnią półką LCD (LG) i PLAZMY (PANASONIC). Akurat na zdjęciu znajduje się model NX720 ale musicie uwierzyć mi na słowo, że tutaj przecież gorzej nie jest a może być tylko lepiej. Zdjęcia już jakiś czas temu umieszczałem na Portalu ale są one nadal bardzo aktualne. W pokoju z normalnym oświetleniem dziennym żadna plazma nie ma szans z HX920. A ze względu na OptiContrast Panel i szkło o nazwie Gorilla Glass także LCD. Dopiero w pokoju do którego nie dociera żadne światło zaczynają się porównania gdzie myślę, że znajdzie się godny konkurent np. właśnie z szeregu plazm i nie boję się tego napisać: może być lepszy. A czemu? Zapraszam do następnego akapitu związanego z czernią i kątami.

Dodany obrazek

Czerń i kąty

Pamiętacie zeszłoroczną recenzję HX900? Jak nie to przytoczę cały jej fragment:

Czerń:

Porównując czerń poszedłem po całości i do testu zestawiłem Pioneera Kuro. A co! Skoro HX900 kosztuje naprawdę sporo to rywal będzie najlepszy pod względem czerni. I tutaj rozgraniczmy sobie dwie pory oglądania: w dzień i w nocy.W dzień ten LCD pokona moim zdaniem każdą plazmę. Plazma w nasłonecznionym pokoju jest szara/zielona tzn. trudno mówić w ogóle o komfortowym oglądaniu. Nie ma opcji by w dzień docenić czerń plazmy. Tutaj HX900 wygrywa bez dwóch zdań. Zresztą mógłbym napisać technologia LCD… w dodatku w takiej postaci to już w ogóle. Jednak gdy przyjdzie zmrok wszystko odmienia się o 180 stopni. Mimo, że to jeden z najlepszych LCD na rynku z jakim miałem do czynienia to jednak zdjęcia mówią wszystko:

HX900:
Dodany obrazek
Kuro:
Dodany obrazek

HX900:
Dodany obrazek
Kuro:
Dodany obrazek

Panasonic VT20 nie jest lepszy od Kuro pod względem czerni dlatego właśnie z tym drugim robię porównanie ale VT20 bardzo blisko do Kuraka zatem można się spodziewać jaki byłby wynik konfrontacji VT20 vs HX900. W dzień i w nocy. Dzięki Intelligent Dynamic LED HX900 jest w stanie uzyskać kontrast o jakim może pomarzyć większość ekranów LCD. Na wprost jest on maksymalny. Układ strefowego wygaszania działa jak należy. Kupując HX900 zyskujemy idealny telewizor na dzień i bardzo dobry na noc. Ale nie najlepszy. Dlatego kupując do domu ekran musimy zrobić rachunek sumienia czy kupujemy telewizor tylko do filmów czy jednak do czegoś więcej.

Kąty patrzenia:

Ogólnie kąty w tym LCD porównując do innych LCD są na bardzo dobrym poziomie. Najwięcej obraz traci gdy patrzymy na niego z góry albo z dołu (robi się niebiesko/fioletowo i takie tam różne kwiatki). Poziomo jest sporo mniej strat ale oczywiście w rozsądnych kątach. Robi się tylko jaśniej (kontrast spada) ale kolory wiele nie tracą. Na pewno jest najlepiej ze wszystkich modeli Sony. Z ciekawości: W porównaniu do Kuro?

HX900:
Dodany obrazek
Kuro:
Dodany obrazek

Teraz drodzy czytelnicy musicie sobie uświadomić, że HX920 to ewolucja modelu HX900. Dotyczy ona przede wszystkim poprawy wielu różnych rzeczy jak jeszcze lepszej budowie, układu złącz, wbudowanego na stałe transmitera 3D, dużo lepszej jakości obrazu 3D i SD, nowego menu, i wielu wielu innych rzeczy ale jeżeli chodzi już tylko i wyłącznie o sam obraz to różnic pod względem czerni czy kątów wielkich nie ma. Dlatego właśnie przytoczyłem mój cytat by uświadomić Wam, że nie można powiedzieć aby telewizor miał idealne kąty czy też czerń bo najzwyczajniej w świecie bym kłamał. Tak jak wyżej napisałem, jest to czołówka LCD na rynku. Żaden Edge LED nawet nie podskoczy do tego modelu. To całkiem inna filozofia działania. W dzień także żadna plazma nie zbliży się z kolorami i czernią. Ale w nocy już widać, że HX920 mimo bardzo zaawansowanej budowy jest nadal LCDekiem i posiada naleciałości związane z tą technologią. Pod sporym kątem obraz zrobi się jasny, kolory nieco stracą. Siedząc na wprost nawet przy zgaszonym świetle jest naprawdę czarno ale nie udało się do końca zniwelować efektu halo ponieważ stref LED musiałoby być znacznie, znacznie więcej. W związku z tym gdy ekran jest czarny a tylko w jakimś miejscu pojawi się np. tekst to wokół niego będzie widoczna delikatna poświata. I nie ma na rynku LCD FULL LED, który by nie miał tej przypadłości. I to chyba tyle co mam do napisania w tej kwestii. Jest bardzo dobrze ale do ideału jeszcze brakuje. Czekamy na rok 2012!
 

Dodany obrazek

Nieco widoczny efekt halo

Dodany obrazek

Funkcja Łagodna gradacja wyłączona

Dodany obrazek

Funkcja Łagodna gradacja włączona na Duża

PŁYNNOŚĆ RUCHU

Model HX920 to ewolucja trybu Motionflow moim zdaniem już praktycznie maksymalnie dopracowanego elementu poprawiającego płynność ruchu. W tym przypadku nazwano ją Motionflow XR 800. Jest to rozbudowana wersja Motionflow 200Hz. Oczywiście bardzo dużo w tym wszystkim marketingu (nazwy) ale prawda jest taka, że praktycznie nie mogę się przyczepić do tego aspektu. Jest idealnie. Jeżeli ktoś lubi teatralną płynność to będzie ją miał ustawiając funkcję Motionflow na maksa. Jeżeli nie to uzyska on płynność bez efektu teatru. Wszystko działa perfekcyjnie, bez żadnych smużeń, gubienia klatek czy artefaktów.

Dodany obrazek

TECHNOLOGIA 3D

Pierwszą zmianą widoczną na pierwszy rzut oka jest wbudowanie do telewizora transmitera 3D względem modelu HX900. Aby oglądać obraz 3D potrzebujemy zatem tylko okularów, które w ilości dwóch sztuk (rozmiar normalny czyli duży) są dostępne razem w zestawie z telewizorem. Są to najnowsze wersje w wbudowanym akumulatorem.

Dodany obrazek

Nowe wersje okularów można kupić oddzielnie także w rozmiarze S czyli np. dla dzieciaków albo kogoś kto woli mniejszy rozmiar. Nowe wersje okularów są lejsze, dostępne jako białe lub czarne. Są tak zaprojektowane by zredukować jak najbardziej dostawanie się światła zewnętrznego podczas oglądania seansów w 3D. To plus w stosunku do konkurencji, szczególnie pasywnej. Tak jak już pisałem, mają wbudowany akumulator. Ładujemy je przez USB i trwa to naprawdę krótko. 3 minuty ładowania – 3 h pracy a 30 minut ładowania to 30 h pracy.

Porównanie rozmiarów:
 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Zastosowanie X-Reality Pro przez Sony znacznie wpłynęło na wyświetlaną jakość 3D, także porównując go do modeli z niższej półki u tego producenta.

1. Znacznie zredukowano rozdwajanie się obrazu czyli inaczej mówiąc crosstalk. W tym momencie jest on naprawdę mało odczuwalny i trzeba się mocno wpatrywać by przy wyjątkowo mocnych efektach 3D go dostrzec. Trzeba też przyznać i to już jest fakt, że jego poziom w wielu aspektach zależy od materiału źródłowego. Stąd na forach tak wiele różnych opinii. Osobiście posiadam kilka referencyjnych materiałów 3D z ogromnymi jego zaletami (bardzo dużo rzeczy wychodzi z ekranu) i na tym modelu nie zobaczyłem praktycznie grama crosstalku. Włączyłem też konsolę PS3 i Gran Turismo 5, które wiele razy pokazywało mi właśnie efekt crosstalku. Na HX920 był on naprawdę minimalny i w ogóle nie przeszkadzał w zabawie. Muszę też stwierdzić, że jest lepiej niż na najniższych modelach Sony jak seria EX (720). Miałem okazję porównać te dwa telewizory stojące obok siebie. Dodatkowo użytkownik może ustawić ręcznie głębię obrazu (5 ustawień) oraz poziom jasności okularów jednak są to funkcje z których będzie bardzo rzadko korzystać jeżeli w ogóle. Bo przecież np. jasność zawsze jest ustawiona na maksa – inaczej obraz byłby za ciemny.

2. Dzięki zastosowanej technologii, użytkownik nie odczuwa zmęczenia nawet przy długotrwałych sesjach w okularach. Dlaczego? Sony zdążyło już przyzwyczaić do braku migotania w swojej technologii 3D. Jedynym mankamentem w związku z tym jest to, że gdy mocno przechylimy głowę na bok to efekt 3D znika. Tylko kto kręci głową na boki? No może podczas leżenia na łóżku Dodany obrazek

3. Obraz w okularach jest dość jasny. To kolejny plus. Nie jest to oczywiście poziom technologii pasywnej. Ale jest jaśniej niż w jakiejkolwiek plazmie.

4. HX920 posiada konwersję obrazu z 2D do 3D. Jednak ze względu na uzyskiwane efekty jest to raczej ciekawostka niżeli funkcja z której będziecie non stop korzystać. Po prostu materiał wyjściowy musi być naprawdę wysokiej jakości (najlepiej Blu-ray) by dostrzec znaczącą głębię. W dodatku w tym przypadku przydają się jak nigdy możliwości ręcznej regulacji głębi obrazu. Ale po tym zabiegu możemy z kolei zostać uraczeni dość mocnym crosstalkiem. Ustawienie niskiej głębi to efekt małej głębi co też przecież mija się z celem. Podsumowując temat konwersji, pozostawmy ją dla tych, którzy bardzo cierpią na brak materiałów 3D i chcą oglądać wszystko w okularach.

5. Wysoka rozdzielczość. Ponieważ jestem dopiero co po testach telewizorów pasywnych a nawet jeden miałem możliwość skonfrontować z HX920 muszę przyznać, że wysoka rozdzielczość, którą oferuje technologia aktywna jest w tej chwili czymś co nie daje żadnych szans odbiorowi pasywnemu. W jakości obrazu jest wręcz przepaść na korzyść technologii aktywnej. I nie da się tego stwierdzić bez postawienia koło siebie jednej i drugiej technologii i oceny w tym samym momencie. Naprawdę, zaliczyłem opad szczęki po zapuszczeniu moich najlepszych dem 3D właśnie na modelu HX920. Obraz jest R E W E L A C Y J N Y. Głębia, szczegółowość czy płynność (!!) obrazu daje do myślenia jaką mamy w tej chwili dostępną technologią. Naprawdę trzeba to zobaczyć w domowych warunkach.

6. Póki co brak opcji dla graczy czyli Dual Gaming View.

Jak więc widać jestem bardzo zadowolony z tego co zobaczyłem w 3D. Z powodu jakości to dla mnie jedna z kluczowych funkcji dostępnych w tym modelu i szczerze polecam przyszłym użytkownik z korzystania z tego i kupowania materiałów 3D. Warto!
 

Dodany obrazek

GT5 bez okularów w 3D

Dodany obrazek

GT5 w okularach

Dodany obrazek

Menu ustawień 3D

Dźwięk

Moc znajdujących się w ekranie głośników to 30 W (3 x 10 W). Pod względem dźwięku telewizor ten reprezentuje naprawdę przyzwoity poziom. Użytkownik ma do dyspozycji kilka predefiniowanych trybów dźwięku jak Standardowy, Dynamiczny czy Czysty głos. Bardzo ciekawą funkcją jest technologia S-Force Front Surround 3D, która dodaje dźwiękowi dość znaczną przestrzeń(do wyboru tryby: Kino / Sport / Muzyka / Gra) . Jednak jeżeli ktoś spodziewa się np. sporego basu to tutaj go nie znajdzie. Jest czysty, wyraźny dźwięk bez żadnych zniekształceń nawet podczas sporej głośności. Jednak to nadal dźwięk z telewizora. Dlatego polecam podłączenie kina domowego. Podsumowując jak na tak smukły odbiornik jakość jest bardzo dobra ale telewizyjna.

Dodany obrazek

USŁUGI SIECIOWE

Konfiguracja

W przypadku chęci korzystania z dodatków sieciowych, użytkownika czeka krótka konfiguracja sieciowa. Telewizor możemy podłączyć kablowo lub bezprzewodowo za pomocą wbudowanej karty WIFI. Konfiguracja jest automatyczna i właściwie po paru chwilach możemy już śmiało korzystać z funkcji internetowych jak np. Internet Video.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Bravia Internet Video

Największym benefitem podłączenia się do sieci jest oglądanie najróżniejszych seriali, filmów itd z dedykowanych do tego polskich i zagranicznych serwisów. Sony ma bardzo rozbudowany wspomniany aspekt a naszym oczom na stan dzisiejszy pokaże się ponad 27(!!) portali video w tym wszystkie najważniejsze polskie (TVN cały czas na wyłączność).
Menu graficzne każdego z serwisów zostało specjalnie przygotowane przez Sony. Przykładowo Ipla wygląda całkiem inaczej i jest dużo bardziej atrakcyjna graficznie oraz ciekawiej posegregowana niż na innych telewizorach. Serwis TVN z kolei to ciekawe rozwiązanie dla lubiących przede wszystkim tamtejsze seriale. A tego na innych ekranach nie zobaczymy. Jak już wspominałem jakość obrazu jest znacząco poprawiana przez nowy procesor. Całość prezentuje się bardzo bogato i jest super dodatkiem dla każdego użytkownika telewizora Bravia.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

YouTube z pełną obsługą (login itd)

Facebook, Twitter

Dla fanów “Fejsa” nie mogło zabraknąć tego gadżetu.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Podczas oglądania telewizji, możemy mieć cały czas podgląd w wirtualny świat:
 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Skype

Wraz z telewizorem, każdy użytkownik modelu HX920, znajdzie w pudełku specjalną kamerkę do obsługi programu Skype. Szkoda, że nie została ona wbudowana w sam ekran ale z drugiej strony możemy ją skręcić gdzie chcemy i to chyba jest głównym powodem. Kamerka jest dość mała i zgrabna. Można ją przykleić w dowolne miejsce. Jej jakość jest całkiem dobra. Rozmawiać i oglądać się da bez żadnych problemów. Bardzo fajny dodatek!

Dodany obrazek

Dane techniczne kamery

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Przeglądarka internetowa

W tym roku po raz pierwszy zawitała do telewizorów Sony otwarta przeglądarka www. Jest, działa ale trzeba przyznać jedno: jej domeną nie jest ani szybkość ani sposób nawigacji (brak wskaźnika Dodany obrazek ). Oczywiście jeżeli mamy taką potrzebę to bez problemu sprawdzimy co trzeba w sieci ale na pewno w przyszłym roku oczekuję zmian i poprawek gdyż ten aspekt można zrobić sporo lepiej.

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Inne dodatki sieciowe

Telewizor posiada jeszcze masę innych drobnych dodatków. Użytkownik może np. wyszukiwać informacje na temat filmów czy muzyki (TrackID) w specjalnie przygotowanym do tego serwisie:

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

HX920 posiada także funkcję Media Remote czyli możliwość sterowania telewizorem za pomocą Dodany obrazek
 

Dodany obrazek

Fajną funkcją jest też WiFi Direct czyli bezprzewodowe odtwarzanie zdjęć, filmów, muzyki z telefonów komórkowych i odtwarzaczy MP4 na ekranie. Zasięg tp 200m. Szybkość – 250Mbps

MULTIMEDIA

Telewizor posiada możliwość odtwarzania filmów, przeglądania zdjęć czy słuchania muzyki.Wszelkie multimedia możemy obsługiwać za pomocą USB albo DLNA czyli udostępniać wybrane pliki np. z naszego komputera po sieci wprost na ekran telewizora. Ta druga opcja działa bardzo fajnie i w przypadku HX920 polecam ją tym bardziej, że jest to jedyny sposób by odczytać na nim np. filmy w formacie MKV. No właśnie. Telewizor nadal nie czyta po USB plików MKV. Reszta popularnych formatów jest odczytywana bez problemu. MKV jest jedynym wyjątkiem acz kluczowym. Kolejną sprawą są słabej jakości czcionki dostępne w napisach. Są trochę za małe i za cienkie. Niektórym może się je ciężko czytać. Polska czcionka jest obsługiwana. Zdjęcia wczytują się w wysokiej rozdzielczości i działają bardzo szybko. Możemy je sortować na różne sposoby podobnie zresztą jak filmy. W przypadku zdjęć możemy zrobić pokaz slajdów (także z podkładem muzycznym) oraz mieć dostęp do podstawowych funkcji regulacji obrazu czyli ich korekty.
 

Dodany obrazek

Video:

 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Zdjęcia:

 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Muzyka:

 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

NAGRYWANIE NA DYSKU USB

Ciekawą funkcją jest możliwość podłączenia zewnętrznego dysku twardego od 32GB aż do 2TB. Dysk jest parowany z naszym konkretnym telewizorem. Co to oznacza? Że każdy nowy dysk zewnętrzny musimy najpierw zarejestrować czyli powiązać go z bravią. Nie ma takiej opcji by dysk z naszymi archiwami podpiąć do innego telewizora Bravia albo do komputera żeby zgrać dane. Dysk nie jest widoczny dla PC. Cóż tak to jest w dobie zabezpieczeń treści HD. Dysk podłączamy do portu USB (jedno z gniazd ma zasilanie 5V).

Dodany obrazek

Akurat miałem do dyspozycji dysk 2,5 cala na USB bez dodatkowego zasilania.
 

Dodany obrazek

Rejestracja dysku:
 

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dodany obrazek

Dostęp do listy nagrań:
 

Dodany obrazek

Programowanie nagrania ręcznie (można też z EPG):
 

Dodany obrazek

Lista nagrań (akurat tutaj pusta):

Dodany obrazek

CZUJNIK OBECNOŚCI

Interesującą funkcją jest wbudowany w telewizor inteligentny czujnik obecności. Potrafi wykryć czy przed telewizorem znajduje się widz. Jeżeli czujnik jest włączony (ustawienia od 5 do 60 minut) wtedy jeżeli nikogo nie ma przed ekranem – obraz się wyłącza a jeżeli minie 30 minut to telewizor przechodzi w stan czuwania. To bardzo fajny sposób na oszczędzanie energii.

Drugą jego funkcją jest możliwość ustawienia by np. dziecko nie siedziało za blisko ekranu. Jeżeli usiądzie ono za blisko wtedy na ekranie pojawia się stosowna informacja i nie można dalej oglądać telewizji.

Kolejna sprawa to automatyczne dobieranie parametrów obrazu do obowiązującego otoczenia.

Dodany obrazek

PIP/PAP

Użytkownik może oglądać jednocześnie obraz z naziemnej telewizji cyfrowej lub analogowej oraz obraz z urządzenia zewnętrznego. Obrazy mogą być wyświetlane koło siebie (PAP) albo jako obraz w obrazie (PIP). Obrazy koło siebie mogą być wyświetlane w kilkunastu możliwych konfiguracjach a w przypadku okienka PIP jest ono takiej samej wielkości ale można zmieniać jego położenie. Oczywiście dźwięk można przełączać między obrazami zarówno w trybie PAP jak i PIP.

OSZCZĘDZANIE ENERGII ECO

Telewizor jest w stanie oszczędzać energię na kilka sposobów. Oprócz czujnika o którym już wspominałem można np. ustawić automatyczne wyłączenie się odbiornika po 1,2 lub 4 godzinach bezczynności. Do tego dochodzi regulacja podświetlenia czy oszczędzanie energii poprzez dostosowanie obrazu do warunków zewnętrznych.

INPUT LAG

Dodany obrazek
Tryb Gra

Dodany obrazek
Tryb Kinowy

Dodany obrazek
Tryb Ogólny

PODSUMOWANIE

Można rzec, że telewizor jest tak dopakowany, że może w zupełności sam z siebie stanowić domowe centrum rozrywki. Ilość funkcji w nim zawartych jest przeogromna i co bardziej mniej technologicznych użytkowników może nawet przerazić. Jednak dla fanów technologii będzie spełnieniem marzeń. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że postęp w stosunku do ubiegłorocznej serii HX900 jest dość znaczny ale trudno tutaj mówić o jakimś przełomie. Telewizor jest jeszcze ładniejszy i lepiej wykonany. Ma poprawioną funkcjonalność (nowe menu, nowe dodatki jak Skype czy przeglądarka www), także jakość obraz w przypadku 3D czy SD została znacznie poprawiona i robi piorunujące wrażenie. Jednak już samo 2D HD jest bardzo podobne do HX900. Mimo użycia najbardziej zaawansowanych w tej chwili metod podświetlania matrycy LCD nadal oglądanie w nocy wiążę się z pewnymi kompromisami. Wielcy znawcy dostrzegą pewne mankamenty w czerni, kątach czy też w metodzie podświetlania (efekt halo). Ale umówmy się: sumując wszystko co oferuje ten telewizor trzeba przyznać, że nagroda EISA trafiła w tym roku w słuszne ręce. To telewizor uniwersalny, który spisze się rewelacyjnie w każdych warunkach a przede wszystkim dostarczy masy frajdy swoimi niezliczonymi dodatkowymi funkcjami! Polecam!

Sony KDL-46HX920

ZA:

+ Bardzo high-endowy wygląd
+ Wykonanie i użyte materiały
+ Bezkonkurencyjne skalowanie sygnału SD
+ Dopracowany obraz 3D (brak crosstalku, migotania, wysoka rozdzielczość)
+ Bardzo rozbudowany aspekt usług sieciowych (27 serwisów video w tym polskie serwisy jak TVN na wyłączność)
+ Dopracowana do granic możliwości funkcja poprawy płynności obrazu Motionflow
+ Piękny obraz 2D
+ Uniwersalność obrazu(doskonały zarówno w dzień jak i w nocy)
+ Wszystko w zestawie: Dwie pary okularów 3D oraz kamerka do Skype
+ Pełne podświetlenie LED
+ Niskie zużycie energii (liczne funkcje ECO)
+ Konwersja 2D > 3D
+ Nagrywanie telewizji na dysk twardy
+ Przeglądarka www – możliwość sprawdzenia różnych rzeczy w sieci bez użycia komputera
+ Spore pole do popisu dla fanów kalibracji oraz tych, którzy chcą skorzystać z gotowych ustawień
+ Dobra współpraca z PC oraz konsolami

PRZECIW:

– W zestawie powinna się znaleźć podstawa monolityczna, seryjna nie zachwyca
– W związku z użyciem pełnego podświetlenia LED widoczny nocą efekt halo na czarnym tle
– W nocy czerń oraz kąty nie są idealne
– Brak odczytu filmów MKV po złączu USB
– Brzydka czcionka używana do napisów podczas odczytu multimediów
– Nie do końca dopracowana przeglądarka www

Cena od 8437,00 do 10198,00 zł za ceneo.pl

(515)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

379
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x