Home Jaki kupić telewizor? Jaki wybrać telewizor premium od Sony – OLED czy LCD? Podpowiadamy
Jaki wybrać telewizor premium od Sony – OLED czy LCD? Podpowiadamy

Jaki wybrać telewizor premium od Sony – OLED czy LCD? Podpowiadamy

19.46K
5

Firma Sony od lat kojarzy się z marką premium. Ma co prawda w swojej ofercie wiele ciekawych telewizorów z niższej półki ale nawet one zahaczają o rozwiązania stosowane w produktach premium. Wystarczy tutaj przytoczyć chociażby legendarny już LCD TV XF9005. W tym artykule jednak chciałbym opowiedzieć Wam o modelach najwyższych, tych którymi firma może się szczycić jeżeli chodzi o dostarczanie najwyższej jakości obrazu oraz bardzo dobrego dźwięku wraz z ciekawymi możliwościami multimedialnymi.

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Pomiary w Ultra HD wykonujemy przy użyciu najlepszych urządzeń dostępnych na rynku.

Co powinien posiadać telewizor premium?

Dla mnie telewizor premium to taki ekran, który powinien charakteryzować się nietuzinkowym wyglądem i starannością wykonania. I nie chodzi tylko o to jak wygląda od przodu gdy siedzimy i go oglądamy ale również o to jak prezentuje się jego tylna część. Często bowiem telewizory tego typu stoją w centralnych punktach luksusowych salonów czy loftów a osoby mieszkające w nich, oglądają je z każdej strony. Nie można tutaj nie wspomnieć o kątach widzenia, które w tym przypadku są bardzo istotne. Wszystkie telewizory OLED od Sony jak również modele premium LCD posiadają doskonałe kąty widzenia dzięki zastosowanym technologiom m.in o nazwie X-Wide Angle. Dzięki niej, telewizor LCD mimo matrycy VA, która generuje doskonałą czerń i kontrast na LCD, nadal zachowuje bardzo dobre kąty widzenia.

Sony AG9 telewizory premium jaki kupić
Sony OLED AG9 – doskonały design patrząc na całokształt wykonania

Telewizor premium to oczywiście jakość obrazu i dźwięku. Najwyższa i najlepsza. Taka, która będzie gwarantowała doskonałe doznania płynące z oglądania filmów, sportu czy grania w gry. To, że telewizor posiada obsługę technologii 4K Ultra HD zdążyliśmy się już przyzwyczaić nawet w produktach za 2000-3000 zł. Jednak kwestią jest nie czy wspiera ale jak ją wykorzystuje. Czyli na jakim poziomie są wspierane najważniejsze elementy sygnału Ultra HD jak HDR czy Wide Color Gamut (WCG – szeroka paleta barw). I tutaj właśnie wiele do powiedzenia ma telewizor premium, który swoje musi kosztować by zaprezentować nam najwyższej klasy obraz pochodzący ze źródeł 4K Ultra HD np. Netflix. To właśnie dzięki wysokim parametrom jasności HDR i pokryciu WCG w okolicach 100%, obraz na ekranie telewizora zbliża się do tego jaki widzimy w otaczającym nas świecie.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Możecie również u nas przeczytać:

 

Realny HDR w filmach na poziomie 1000 nitów? Tego właśnie dostarcza np. model Sony XG95

Telewizor premium musi też dbać o jakość dźwięku. Telewizory z niskiej czy średniej półki w większość przypadków muszą zostać wsparte przynajmniej niezłej klasy soundbarem aby oglądanie filmów czy granie w gry miało sens. W przypadku telewizorów premium możemy spodziewać się dość wysokiej jakości już z wbudowanych głośników, które często działają w autorskim pomyśle i patencie, który obrała sobie dana firma. Sony jest dobrym przykładem gdzie firma korzysta ze swojej technologii o nazwie Acoustic Surface. Dzięki Acoustic Surface w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Dodatkowo, wybrane telewizory premium można przeobrazić w… kolumnę centralną!

Technologia Acoustic Surface obecna jest m.in w telewizorach OLED od Sony

Niemniej ważne jest aby za wydane duże pieniądze na telewizor móc cieszyć się wszelkim dostępnym kontentem filmowym oraz móc korzystać z wielu nowoczesnych funkcji multimedialnych. Na pokładzie telewizorów premium od Sony, znajduje się najnowsza wersja systemu Android TV, która wspierana jest przez kolejnej generacji procesor użyty w tym roku. Dzięki niemu, operacje wykonywane na ekranie są szybkie i płynne a system działa o niebo lepiej niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

W najnowszych telewizorach Sony, system chodzi płynnie i jest dość łatwy w nawigowaniu


Telewizor premium: OLED czy LCD?

Odwieczne pytanie na które dość ciężko jest postawić jednoznaczną odpowiedź w przypadku telewizorów premium. O ile średniej klasy telewizory LCD nie mają większych szans z obrazem z OLED o tyle premium LCD Sony to inna sprawa. Wszystko ze względu na to, że firma mocno postawiła w tym roku na zastosowanie tzw. podświetlenia Direct LED, które generuje doskonałą czerń i kontrast. Ale czy tak samo dobrą jak na OLED? Oczywiście nie. Jednak dzięki temu na telewizorach LCD od Sony, możemy uzyskać wyjątkowo jak na ten rok wysokie wartości technologii HDR, które dla OLED są nieosiągalne. Jeżeli macie taki dylemat tzn., że powinniście zobaczyć telewizory w obu technologiach na żywo. Tylko w ten sposób będziecie mogli ocenić różnicę, której nie da się zobaczyć czytając testy w sieci.

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Sony OLED AG9 / AG8 (55″, 65″)

Model AG9 to flagowy OLED na 2019 rok od japońskiej firmy. Dostarcza doskonałego obrazu z perfekcyjną czernią i kontrastem dla fanów treści 4K Ultra HD w tym filmów i seriali. Telewizor bardzo skutecznie radzi sobie także z materiałami niskiej jakości dzięki procesorowi X1 Ultimate i funkcjom takim jak “rozdzielczość”, czy “łagodna gradacja”. W AG9 warto pochwalić także oddanie barw – są dobrej jakości tryby fabryczne i możliwość bardzo skrupulatnej, profesjonalnej kalibracji, z oprogramowaniem Calman. Pod względem użytkowym jest bardzo dobrze – nowy procesor MT5983 zastosowany w tym roku, zapewnia płynne działanie systemu Android. Nabywcy AG9 będą mogli też (prawdopodobnie) pominąć zakup soundbara. Technologia Acoustic Surface robi tutaj niesamowitą robotę i jest ona na tyle dobra, że telewizor może służyć jako głośnik centralny w pełnym kinie domowym (to unikatowa funkcja Sony). Podsumowując, Sony OLED AG9 to doskonały produkt, którym powinni zainteresować się przede wszystkim fani filmów i seriali.

Cechy charakterystyczne AG9 / AG8:

  • Perfekcyjna czerń i kontrast, które są kluczowe podczas oglądania filmów i seriali
  • Prawie idealne kąty widzenia
  • Procesor obrazu X1 Ultimate / Extreme
  • Android TV
  • Technologia dźwięku Acoustic Surface

Kup teraz telewizor premium Sony OLED AG9 lub AG8: Sprawdź Media Expert

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy OLED (WRGB)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 400cd/m2 (skrawek ekranu), HDR: 635 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran błyszczący
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,6
  • maks. dE: 1,3
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 520 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 26ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 26ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 26ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „PC”
Obsługa 10-bitowego koloru Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0


ZOBACZ TAKŻE: Flagowy TV Sony OLED AG9 | TEST |


Sony LCD XG9505 (55″, 65″, 75″, 85″)

Sony_XG95_test

Aktualny flagowiec z oferty Sony z segmentu telewizorów LCD 4K Ultra HD. Posiada 120Hz matrycę typu VA. Najciekawszy jest tutaj jednak moduł podświetlający ową matrycę. Został on wykonany w technologii Direct LED, a więc diody znajdują się bezpośrednio za ekranem i w takim układzie zapewniają dużo wyższą moc świetlną, lepszą równomierność obrazu, oraz pozwalają utworzyć wiele stref z niezależnie regulowaną jasnością (dokładnie 60), co bardzo pozytywnie odbija się na czerni. Poniższe wyniki pokazują, że XG95 zgrabnie radzi sobie z uzyskiwaniem niezłej czerni. Telewizor masz też wysoką średnią jasność HDR (obsługa HDR10, Dolby Vision, HLG).

W telewizorze zastosowano diody PFS LED (u Sony nazywane TRILUMINOS™ Display). Pozwalają one odwzorować ponad 90% kolorów z szerokiej palety barw DCI P3, która stosowana jest m.in w filmach 4K Ultra HD, oraz dostarczają wysoką jasność. Jest to dobry wybór do wysokiej klasy telewizora. Fabryczny tryb obrazu “Własny” szczególnie po fachowej kalibracji pozwala uzyskać tonację barw w jakiej pracował reżyser i umożliwić oglądanie w najwyższej jakości.

To co czyni matrycę telewizora wyjątkową jest jednak dodatkowa warstwa folii, która w pewien sposób porządkuje światło ekranu i zapewnia znacznie szersze kąty widzenia niż w zwykłej matrycy VA. Jak wiemy ten typ ekranu cierpi na znaczną degradację obrazu nawet przy minimalnym przesunięciu się względem środka telewizora. Nie mają z tym problemu ekrany IPS, ale te z kolei mają problem ze słabą czernią i srebrnym nalotem na niej, gdy zejdziemy z osi. Ekran w XG95 w rozmiarach 75″ i 85″ wypośrodkowuje niejako ten zestaw wad i zalet. Nie ma aż tak niskiego kontrastu jak w ekranach IPS i pozbawiony jest zjawiska srebrzenia. Pod kątem zachowuje się jednak prawie tak dobrze jak ten typ matrycy!

Sony XG95 wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany X1 Ultimate. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Kilka funkcji obróbki obrazu jest unikalnych tylko dla telewizorów Sony.

System audio zastosowany w XG95 ma łącznie 20W mocy w swoich czterech głośnikach. Ich rozmieszczenie zostało zaprojektowane w myśl technologii Accoustic Multi-Audio, która ma na celu ulokowanie wysoko-tonowych źródeł dźwięku centralnie za matrycą, by dźwięk dobiegał niejako z ust aktorów.

Cechy charakterystyczne Sony LCD XG9505:

  • Wysokie parametry dla obrazu 4K Ultra HD w tym średnio 900 nitów uzyskiwanych w filmach czy grach
  • Procesor obrazu X1 Ultimate
  • Android TV
  • Technologia dźwięku Acoustic Surface
  • Doskonałe kąty widzenia na matrycy VA
  • Atrakcyjna cena w stosunku do oferowanych parametrów
  • Ogromne przekątne niedostępne dla technologii OLED

Kup teraz telewizor premium Sony LCD XG9505: Sprawdź Media Expert

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 75″
TYP MATRYCY LCD z podświeteleniem Direct LED (typ PFS LED)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 3 900:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: 27 000:1
  • max: 64 000:1
  • min: 5 000:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 680 cd/m2
  • HDR: 1 090 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran satynowo-szklisty, dobrze tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,1
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 880 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 19 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 19 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 19 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak
OBSŁUGA 10-BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.


ZOBACZ TAKŻE: Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED


Sony LCD ZG9 8K (85″, 98″)

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9

Telewizor dostarczający obraz przyszłości – chyba tak jednym zdaniem można by opisać model Sony ZG9 8K HDR, zarówno w rozmiarze 85″ jak i 98″. Pod tym hasłem wcale nie będzie kryła się rozdzielczość 8K jak pewnie wiele osób sądzi bo byłaby to wręcz krzywdząca opinia na temat tych telewizorów. 8K jest miłym dodatkiem, który może już mieć praktyczne znaczenie przy tak dużych calażach, ale wciąż nie zobaczymy jeszcze takich materiałów przez długi czas, a nawet jeśli – to nadal nie rozdzielczość będzie robiła tu największą “robotę”. Będzie ją robić ogromna jasność w HDR, która jest oddawana w pełni kontrolowany sposób. Telewizor nic sztucznie nie wzmacnia ani nie upiększa. Jako pierwszy w historii domowych telewizorów, oddaje filmy tak jak były nagrane. Kalibracja jest tu już tylko formalnością. Efekty świetlne z mocą dochodzącą do 4000 nitów, które jest w stanie wykrzesać z siebie telewizor, to niezwykła uczta dla zmysłów. Obraz ma niezwykłą głębię i jest realistyczny niemalże jak za oknem. Przy tym zachowuje rewelacyjną czerń dzięki bardzo zaawansowanemu systemowi podświetlenia. To samo podświetlenie dostarcza potężną jasność, by móc oglądać w dzień, nawet w najbardziej nasłonecznionych salonach. Nikt nie powinien narzekać też na kąty widzenia, bo powłoka zapewniająca małe spadki nasycenia barw działa bardzo skutecznie. Po prostu wszystko się tutaj zgadza. Nic dziwnego, skoro producent użył najlepszych znanych rozwiązań. Stąd też cena, która zdecydowanie nie należy do niskich, ale trudno się dziwić. ZG9 wart jest każdej wydanej złotówki i wystarczy na wiele lat mimo szybko zmieniającej się technologii.

Gran Turismo Sport w 8K HDR
Porażająco realistyczny efekt świateł

Do telewizora można też podpiąć PC i wyświetlić gry w rozdzielczości 8K:

8K na telewizorach Sony oraz SamsungAdvertisement

Cechy charakterystyczne Sony LCD ZG9 8K

  • Niezwykle wysoka jakość obrazu Ultra HD w 4K i 8K (NIEBYWALE wysoki poziom HDR)
  • Port HDMI 2.1 pozwalający dostarczyć sygnał 8K, oraz eARC i 4K/120Hz
  • Procesor obrazu X1 Ultimate
  • Android TV
  • Technologia dźwięku Acoustic Multi-Audio™
  • Doskonałe kąty widzenia na matrycy VA
  • Ogromne przekątne niedostępne dla technologii OLED

Kup teraz telewizor Sony LCD ZG9 8K: Sprawdź Media Expert

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680 x 4320 (8K), 85″ i 98″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Direct PFS LED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąty
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 142 000:1
  • max: 500 000:1
  • min: 15 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji KD-85ZG9 – SDR: 900 cd/m2❗ (pełny ekran), HDR: 3 600 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

KD-98ZG9 – SDR: 760 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 4 200 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,9
  • maks. dE: 1,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 2 100 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 29ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Grafika”
Obsługa 10-bitowego koloru Tak (w UHD)

ZOBACZ TAKŻE: Telewizor z przyszłości: Sony ZG9 8K HDR | TEST |


(19456)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

148
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
artur
artur
4 lat temu

ja mam model OLED KD-55AG8BAEP, kupilem w media expert na Black Friday, jak do tej pory jestem zadowolony 😀

Tristan
Tristan
4 lat temu

jakies 4-5 lat temu przetestowaliście kilka flagowych telewizorów SONY i Panasonica z HDR dochodzącym do 1200nitów gdzie zachwycaliscie sie pięknym HDR.. DO dziś nie widać poprawy pod tym wzgledem, wciaz nowe TV mają po 800-1100 czasem 1200nitów i tyle.. Czy coś sie poprawiło w tej kwestii? Nie mówie o ZG9 ale o tych “normalnych” modelach. Oraz czy ktoś z Państwa orientuje sie dlaczego duzo mniejsze monitory komputerowe 4K nie potrafią mieć takiej jasności jak telewizory kilkukrotnie wieksze sprzed paru lat? CZemu producenci nie potrafią stworzyć porządnego monitora OLED z dobrym HDR czy choćby LCD o parametrach choć troche zbliżonych do… Czytaj więcej »

Michał
Michał
4 lat temu

Co za różnica czy telewizor ma centymetr grubości czy 10cm. Obraz się liczy i tyle.

Jakub094
4 lat temu

Panie GMERU. Nie wiem dlaczego zaczynasz Pan od wyglądu. Telwizor premium powinien mieć przede wszystkim jeden z najlepszych obrazów na rynku i od tego powinien ten tekst się zaczynać. Aktualne trendy niestety poszły w bajery typu smart tv, małe ramki, wygląd itp nie myśląc o obrazie. Coraz częściej widuję osoby Panie Gmeru które nie kierują się obrazem a właśnie wygladem. Stiwerdzam jednak że ludzie są nienormalni bo zamiast patrzeć na obraz sugerują się p*****łami. Naszczeście istnieje jeszcze Panasonic który o to dba zamiast patrzeć na smart tv i inne bzdety lecz jego wybierają świadomi konsumenci którzy wiedzą że najwazniejszy jest… Czytaj więcej »

Mam
Mam
2 lat temu
Reply to  Jakub094

niektory musza miec ladne auto nie tylko szybkie, niektorzy sa estatami, niektorych bedzie jarac ze tv ma o jeden piksel wiecej niz sasiad i beda z tego dumni

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x