Home Jaki kupić telewizor? Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu
Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu

Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu

14.64K
18

Firma Sony rozpoczęła niedawno akcję promowania swoich najnowszych telewizorów z rodziny BRAVIA XR jako stworzonych do konsoli, w tym oczywiście najnowszej – PlayStation 5. Modele OLED i LCD z rocznika 2021 znakomicie jednak nadają się również do filmów i sportu o czym przekonaliśmy się już niejednokrotnie! Potwierdzają to nasze kompleksowe testy, które przeprowadziliśmy w HDTVPolska na wszystkich kluczowych modelach z rocznika 2021. Mamy już wiedzę, zatem odpowiedzmy na ważne pytania: który telewizor Sony będzie najlepszy do filmów, który do konsoli, a który do sportu?

Telewizory Sony LCD i OLED 2021 – który model wybrać do konsoli, który do filmów, a który do sportu?

Sony ogłosiło pełen line-up na 2021 rok w styczniu, a pierwsze modele zaczęły trafiać do sklepów w marcu. Obecnie można już korzystać z pełni dobrodziejstwa aktualnej oferty telewizorów tego producenta. Do wyboru są tradycyjnie już modele z matrycami LCD oraz OLED, a chętni mogą wybierać pomiędzy rozdzielczością 4K a 8K. Zanim przejdziemy do różnic, zalet i wad poszczególnych odbiorników, skupmy się na ich wspólnych, kluczowych cechach.

Najważniejsze cechy telewizorów Sony LCD i OLED 2021

Doświadczenia firmy Sony z OLED w Hollywood

Telewizory OLED A90J i LCD Z9J należą do pielęgnowanej od dłuższego czasu przez Sony prestiżowej linii “Master Series“. Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-X300. Na tym monitorze studyjnym powstaje spora część filmów w Hollywood! Nie trzeba chyba w tym momencie dodawać jak duże ma to znaczenie przy produkcji telewizorów domowych oraz ich jakości obrazu? Przy filmach czują się one jak ryba w wodzie!

Ekrany należące do tej serii mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić!

Sony OLED AG9

Unikalny serwis wideo BRAVIA CORE

Zgodnie z zapowiedziami Sony wprowadziło na swoje najnowsze telewizory Google TV autorski serwis wideo o nazwie BRAVIA CORE. To projekt ekskluzywny i dostępny wyłącznie dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok. Jego dokładny test przeprowadziliśmy w osobnym artykule dostępnym poniżej:

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE

W katalogu usługi znajdą się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które będzie można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony zagwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” ma być ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który da dostęp do materiałów zakulisowych i dodatowych.

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE 2

BRAVIA CORE, mimo że nie będzie dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s. W momencie pisania tego testu serwis nie jest jeszcze w pełni dostępny – na ocenę jakości obrazu musimy jeszcze poczekać a recenzję samego serwisu na pewno przygotujemy dla Was w osobnym wpisie w najbliższym czasie.

Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD - BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?
fot. Sony

Wysokiej jakości wykonanie, doskonały design

Najnowsze telewizory Sony z wyższych serii charakteryzuje minimalistyczne wzornictwo One Slate z ramką Seamless Edge które nadają ekranowi elegancką formę jednolitej tafli szkła i skupiają uwagę widza na ekranie. W trakcie testów nie napotkaliśmy na słaby element związany z budową takich popularnych modeli jak X90J, X95J, A80J czy A90J. Telewizory są dopracowane pod tym względem w najdrobniejszych szczegółach i cieszą oko użytkownika – co ważne z każdej strony. Telewizor może więc stanąć na środku salonu z widocznym tyłem, który nie będzie “straszyć” domowników. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr tył

Technologia TRILUMINOS™ Pro

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J triluminos pro

Specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED.

Od dłuższego już czasu telewizory Sony wykorzystują technologię TRILUMINOS™, jednak nie zawsze mówi się o tym dostatecznie wiele. A to jedna z najważniejszych funkcji wchodzących w skład technologii Ultra HD. Jest ona analogiczna np. do technologii QLED (kropka kwantowa) czy LCD LG (NanoCell). TRILUMINOS™ Pro, czyli ulepszona z myślą o modelach na 2021 rok technologia zapewnia lepsze pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej w materiałach zrealizowanych w technologii 4K Ultra HD. Mogą to być filmy, seriale, programy nadawane w telewizji satelitarnej czy kablowej czy gry z konsol nowej generacji. Telewizor bez wysokiego pokrycia szerokiej palety barw (od 90% wzwyż) nie jest w stanie oddać np. wystarczająco nasyconego czerwonego koloru puszki coli. Rozwiązanie Sony sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z kilku poprzednich generacji wyświetlaczy japońskiej firmy. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie. Poniżej przypominamy film, na którym tłumaczymy co to jest szeroka paleta barw i gdzie można ją zobaczyć:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Procesor obrazu Cognitive Processor XR

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr

„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Menu konfiguracji funkcji obróbki cyfrowej.

A jak wygląda to w praktyce?

Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Rozdzielczość 8K

W tym roku firma Sony wprowadziła kolejny telewizor obsługujący rozdzielczość 8K. Jest to kolejna ewolucja technologii Ultra HD. Rozdzielczość taką docenimy najbardziej przy ogromnych przekątnych, dlatego model Z9J, który posiada tak gigantyczną rozdzielczość występuje tylko w dwóch rozmiarach: 85 i 75 cali. Na temat tego ile zyskujemy w przypadku szczegółowości obrazu w zależności od naszej odległości od ekranu, napisaliśmy wiele w naszym kalkulatorze odległości, który poczytać polecamy tutaj.

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr kolory
Sony BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J

Dźwięk Acoustic Surface Audio+

W tym roku firma Sony ponownie rozwinęła temat dźwięku wydobywającego się wprost z matrycy telewizora. Nazwa tego systemu w zależności od telewizora brzmi różnie (Acoustic Multi-Audio™,  Acoustic Surface Audio+™ itp. ) ale zasada działania jest podobna. Dzięki Acoustic Surface w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy, a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Udoskonalona technologia Acoustic Surface Audio+ wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z dokładniej rozmieszczonymi źródłami i zapewnia idealną harmonię między obrazem a dźwiękiem.

System Google TV

To jedna z największych i najmocniej wpływającymi na doświadczenia z użytkowania i możliwości telewizora nowości w nowej linii telewizorów Sony. Google TV jest niejako nowym, jeszcze bardziej rozbudowanym wcieleniem Android TV. Łączy filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je indywidualnie dla niego. Dzięki personalnie dobieranym rekomendacjom, można z łatwością znaleźć treści odpowiednie dla siebie. Można też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google;

Google TV to też nadal zgodność z protokołem Chromecast 2 używanym do strumieniowania treści z urządzeń z Androidem bądź komputerów osobistych. Umożliwia również wykorzystanie Google Asystenta do komend głosowych, ułatwiających poruszanie się po menu. Obecnie na pokładzie znajdziemy najważniejsze aplikacje jak Player, HBO GO, Netflix, Polsat Box Go, Viaplay, Apple TV+ czy Amazon Prime. Jeżeli czegoś nie widzimy w menu głównym “fabrycznie”, to należy udać się do Google Store i doinstalować aplikację ze sklepu. Google TV w sprawnych rękach może mieć ogromne możliwości, o których mogą pomarzyć użytkownicy zamkniętych systemów.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K Google TV Android TV

Innymi punktami wspólnymi telewizorów Sony jest obsługa formatu Dolby Vision. Ponadto ważną funkcjonalnością (obecną w komplecie modeli 2021) jest również zgodność z protokołami Apple Airplay 2 oraz Homekit. Ten pierwszy pozwala na streaming mediów z urządzeń na systemie iOS lub MacOS (a więc iPhone, iPad, komputery Mac), a ten drugi na integrację z rozwiązaniami inteligentnego domu Apple. Większość tegorocznych modeli Sony dysponuje także portami HDMI 2.1 przygotowanymi na pełnozakresową współpracę z konsolami nowej generacji. Każdy telewizor z rocznika 2021 posiada też tunery telewizji kablowej, antenowej i satelitarnej.

Telewizory Sony to modele stworzone do współpracy z PlayStation 5

Jako telewizory idealne do PS5, Sony określa wybrane modele wprowadzone na rynek w 2021 roku oraz jeden reprezentujący serię z 2020 roku, który z resztą stał się pierwszym prawdziwym hitem sprzedażowym w parze z konsolą Japończyków. Kluczowa jest tu oczywiście obecność portów HDMI 2.1, które przeznaczone są graczom obcującym właśnie z konsolami nowej generacji. HDMI 2.1 oferuje przede wszystkim zabawę w 4K 120Hz, a także technologię VRR eliminującą rozrywanie obrazu w szybkim ruchu (aktualizacja w najbliższych miesiącach) i spadki klatek oraz ALLM, czyli automatyczny tryb gry, w który przechodzi telewizor wykrywający konsolę.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J porty HDMI 2.1

Modele Sony najlepiej współpracujące z PS5 to zatem:

fot. Sony

Przydatność powyższych modeli do w parze z PS5 określa szereg parametrów i funkcji, ale na początek skupmy się na takim, który w najbliższym czasie pojawi się na ich pokładach oraz w obrębie samej konsoli. Chodzi o „Auto HDR Tone Mapping”. Czym będzie ta funkcja? By zrozumieć jej działanie, na początek musimy przypomnieć sobie początkową konfigurację większości konsol i gier, kiedy włączamy je po raz pierwszy. Na ekranie pojawiają się wtedy ręczne ustawienia poziomów HDR, odpowiadające za to, jak telewizor wyświetla szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach obrazu.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J działanie z PS5
Sony OLED A90J w redakcji HDTVPolska

Na pewno każdy doskonale zna charakterystyczne białe i czarne plansze z wizerunkiem słońca. Zadaniem gracza jest takie ustawienie jego widoczności, by ledwo dało się je dojrzeć. Dla wielu jest to dosyć skomplikowane i nie do końca jasne zadanie – zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że część graczy w ogóle nie wie, o co tam chodzi. Tymczasem jest to czynność kluczowa dla naszych doświadczeń podczas zabawy – szczególnie na dużym, nowoczesnym telewizorze takim jak te z rodziny BRAVIA XR od Sony.

Niebawem jednak nie będzie już trzeba samemu troszczyć się o poziom HDR w obrazie wyświetlanym na telewizorze. Funkcja „Auto HDR Tone Mapping”, która – wedle zapowiedzi producenta – ma trafić wraz z aktualizacją systemową na telewizory LCD i OLED BRAVIA XR (oraz model XH90 z 2020 roku) jeszcze w tym roku, zdejmie z gracza tę odpowiedzialność. Dzięki bezpośredniej komunikacji pomiędzy PS5 a telewizorem, konsola sama automatycznie dostosuje odpowiednio wszystkie trzy niezbędne parametry, które obecnie trzeba ustawić osobiście nie tylko na PlayStation, ale i na konkurencyjnych konsolach.

By lepiej zrozumieć wpływ przytoczonych ustawień poziomów HDR oraz samej funkcji „Auto HDR Tone Mapping”, spójrzmy na poniższe porównanie:

fot. Sony

Wynika z niego jak na dłoni, o co tutaj chodzi. „Auto HDR Tone Mapping” zadba, by nie uciekł nam żaden szczegół w obrazie. W grach takich jak wyścigowe (np. nadchodzące Gran Turismo 7), odpowiednia przejrzystość i poziom detali w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu są kluczowe. Do tej pory niekoniecznie gracz sam był w stanie zadbać o tę kwestię w odpowiedni sposób, a już niedługo nowa funkcja zrobi to samodzielnie. To będzie zupełna nowość i duża wartość dodatkowa, którą napotkamy wyłącznie w wymienionych na wstępie telewizorach Sony BRAVIA XR, a także modelu XH90.

400 złotych do wykorzystania w PlayStation Store przy zakupie telewizora Sony BRAVIA XR!

Sony rozpoczęło niedawno nową promocję dla konsumentów z 20 krajów europejskich (Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Grecji, Rumunii, Czech, Słowacji, Węgier, Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii). Mogą w niej wziąć udział nabywcy telewizorów BRAVIA XR, jako pierwszych na świecie wyposażonych w inteligencję poznawczą. Osoby spełniające warunki promocji na terenie Polski otrzymają cyfrowe kody o łącznej wartości 400 zł do wykorzystania w serwisie PlayStation Store! Oferta dotyczy zakupów wybranych modeli telewizorów w okresie promocji u uczestniczących w niej sprzedawców – w tym w salonach Sony Centre!

Promocja potrwa jeszcze do 30 listopada 2021 roku.

Duże przekątne

Jeżeli interesuje Was duża przekątna o rozdzielczości 4K w przyzwoitych pieniądzach, to zdecydowanie należy udać się w stronę modeli LCD. Seria BRAVIA XR X90J w dużych 75 calach, dostępna jest np. już za około 7399 zł, co jest wręcz niską ceną w stosunku do tego co trzeba było zapłacić jeszcze kilka lat temu.

Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K pomiar
Sony BRAVIA XR X90J

Wyższe modele telewizorów LCD Sony posiadają także wysokie średnie wartości HDR, czyli praktycznie najważniejszego elementu technologii Ultra HD. Bo to właśnie dzięki HDR obraz jest niezwykle realistyczny i przypomina ten, który widzimy ludzkim okiem na co dzień. Jak ważny jest HDR możecie zobaczyć na moim filmie tutaj:

Co to jest HDR w telewizorze

Duża przekątna to także potrzeba wyższej rozdzielczości. Telewizory OLED są już produkowane z ekranami 83-calowymi, a mówi się już o pierwszych modelach dochodzących niema do 100 cali! To jednak nowość w tym sektorze. W przypadku telewizorów LCD niczym nadzwyczajnym od kilku lat są rozmiary w stylu 85 cali. Tutaj przydaje się już coś więcej niż rozdzielczość 4K. Dlatego właśnie w nowej ofercie Sony znajduje się dostępny w wariantach 75″ i 85″ model BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9J. A bywało jeszcze “grubiej” – zobaczcie poprzedni wielki model 8K od Sony – ZG9 ekranem… 98 cali!

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Sony ZG9 8K 98 cali

Na kolejnych podstronach znajdziecie kluczowe informacje na temat całej linii telewizorów Sony, którą testowaliśmy w redakcji HDTVPolska w 2021 roku.

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

(14642)

3 3 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dawid
Dawid
5 miesięcy temu

Czy zrobicie test XR95J np 75 cali ?
Myślę że dużo ludzi czeka na test tego modelu.
Pytam bo po mimo obszernego artykuły praktycznie nie ma nic o serii XR95J .
W internecie są negatywne opinie na temat tej dokładnie serii w 75 i 85 calach a mianowicie użytkownicy bardzo narzekają na widoczną siatkę lub pionowe pasy np.w jasnych scenach.
Trochę to dziwne ze nie macie zamiaru zrobić testu tego modelu ….

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu

skoro można pytać to:

  1. jakie jest procentowe pokrycie palety DCI i wartości nasycenia kolorów?
  2. czy mocny jest DSE i nierównomierność czerni?
  3. czy pomimo tej samej liczby stref co XH95, XJ95 ma dużo lepszą postrzegalną czerń??? w kontekscie np black barów i napisów końcowych oraz bloomingu
  4. czy 65 cali względem wyższych przekątnych – nie ma tylko filtra radzącego sobie z odblaskami czy może również nie ma powłoki poszerzającej kąty?
  5. czy posiada taki sam najwyższy pilot z podświetleniem jaki miał XH95 i A90J?
Jan
Jan
5 miesięcy temu

A jest jeszcze szansa na test LG OLED C1, czy raczej nie… I najwcześniej w przyszłym roku jego następcy C2?

Dawid
Dawid
5 miesięcy temu

Witam Trochę mnie Pan zbył i coś tam wyskrobał na odczepnego . Myślę że nie chcecie zrobić testu tego modelu xr95j bo poprostu coś wiecie że jest kiepski . Pamiętam w tamtym roku ta sama półka czyli xh 9505 test był zrobiony bardzo szybko a w tym jest inaczej Nie znam się na tv tak jak Pan czy inni na tym forum ale jak czytam opinie z różnych źródeł że widać siatkę na jasnych scenach typu niebo czy inne bardzo jasne sceny to nie wiem co o tym sądzić dla tego zwróciłem się do Was o test. Chce kupić teraz… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu

taa można pytać, ale raczej w próżnię. Jeśli są pomierzone kontrasty to można by było rzucić tutaj 4 suche wyniki nawet bez tych obrazków i byłoby coś jasne. Albo dostać pobieżne wyjaśnienie od Macieja Kopra z czego np wynika, ze kontrast minimalny jest sporo wyższy od ANSI (podczas gdy zazwyczaj one się zrównują) i czym to skutkuje. Czy poprawiono świecenie czerni obok jasnych obiektów?? Mam niestety wrażenie, że pomimo, że chwalicie się codziennymi rozmowami z Vincentem Teoh, to nie możecie dać sami testu, dopóki on nie zrobi swego ;-(( Mam nadzieję, że pod choinkę zrobicie jednak prezent, bo w następnym… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu
Reply to  Dawid

pod koniec tej obszerności widnieje jednak COŚ o serii XR95J… słynna plansza z pomiarami: kontrasty, 60 stref wygaszania, HDR-y itp. Hm, czyli jednak już jest w redakcji do testów ten model.. To chyba dość schizoidalne, że może zapowiada się znienacka ten test flagowca 4K LCD zapewne w noc tuż przed Black Friday (oby!) a nic się nie mówi ;-/ Niewiadomo tyle czasu czy jest na co czekać czy odpuścić sobie ten model. A zdania w necie są bardzo podzielone. Jedni opisują takie wady (+brak poszerzonej palety barw i niejednorodność czerni + oczywiście jakiś blooming), inni zachwycają się procesorem i świetnym… Czytaj więcej »

16K Ultra Hiper HD
16K Ultra Hiper HD
5 miesięcy temu
Reply to  Dawid

Można brać śmiało ten tv, toż to SONY! ;-))

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu

zgłaszam błąd! w opisie XJ90 na ostatniej stronie 6-ej widnieje zdanie: ” Model X90J, który testowaliśmy w naszej redakcji, dedykowany jest od samego początku konsoli PlayStation 5. Dostarcza niezwykle wysoką ŚREDNIĄ wartość HDR na poziomie 830 nitów. Jest to jeden z najlepszych obecnie telewizorów LCD dostępnych na rynku w swojej kategorii cenowej. Potencjalny użytkownik tego modelu będzie zachwycony jakością obrazu ze względu na wspomniane parametry” – tak niezwykle wysoka średnia, a nawet ciut wyższa dotyczy właśnie modelu najwyższego, którego testu BRAK (niestety!), zaś XJ90 ma przecież średnią tylko 605, a 830 to jedynie na skrawku ! Proszę o sprostowanie. Rozumiem,… Czytaj więcej »

Lewi
Lewi
5 miesięcy temu

Super jeszcze jakbyście zrobili taki przegląd modeli innych producentów, zwłaszcza Philipsa 😉

16K Ultra Hiper HD
16K Ultra Hiper HD
5 miesięcy temu
Reply to  Lewi

szmelc jakich mało! :-((

Secumpster
Secumpster
5 miesięcy temu

Świetny argument XD Philips regularnie zdobywa nagrody, ma ambilight, dobre audio, matryce fajnie oddają kolory. A to wszystko w konkurencyjnych cenach. Dla mnie to obecnie jeden z najciekawszych producentów TV.

Adam
Adam
5 miesięcy temu

SONY 75XJ9005 był wczoraj w promocji za 5999 zł

Dawid
Dawid
5 miesięcy temu

Idealny telewizor do PS5? Sama prawda, i to, i to dostaje VRR od roku i dostać nie może…

G-reg
G-reg
5 miesięcy temu

Możecie w dwóch zdaniach podpowiedzieć czy warto dopłacić do XR75X90JAEP, czy brać tańszego obecnie o 999pln KD75X85JAEP. TV do dużego widnego salonu, głównie NC+ przez cały dzień sobie brzdąka , wieczorem troche netflixa oraz filmy z KODI z podłaczonego RPI. Do tej pory wisi stary UE58J5200 z marna jakoscia obrazu.

Last edited 5 miesięcy temu by G-reg
G-reg
G-reg
5 miesięcy temu

Salon niezbyt nasłoneczniony a seanse filmowe przeważnie o zmroku. wiec jeśli to jedyna przesłanka ku X90J to wystarczy model niżej 😉

Mariusz
Mariusz
5 miesięcy temu

Gmeru, widzę, że kompletnie zignorowałeś, a się tu udzielasz, czytasz (czasem odpowiadasz), ale zignorowałeś moje powiadomienie o błędzie w tym artykule na temat XJ90, który jest jak by nie było reklamą.
w tabelce jest OK (średnia jasnosc 605), zaś powyżej w tekscie na ostatniej szóstej stronie nadal jest błędne zdanie reklamowe”XJ90, który testowalismy w redakcji (…) Dostarcza niezwykle wysoką średnią wartość HDR na poziomie 830 nitów”
Szczególnie w obiczu promocji Black Friday nabywcy mają prawo wierzyć, że może naprawdę ten XJ90 ma średnią aż 830 nitów. i nieswiadomie polecą do sklepów w te pędy

18
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x